Radziwiłł - wraz z premier Beatą Szydło - uczestniczył w niedzielę 13 listopada 2016 roku w spotkaniu z zespołami ratownictwa medycznego z województwa małopolskiego. Było to podziękowanie za ich pracę w czasie ŚDM; przekazano im również karetki kupione w celu zabezpieczenia tego wydarzenia.

- Światowe Dni Młodzieży to było wielkie święto wspólnoty, młodości, radości; było to wielkie przeżycie duchowe, ale jednocześnie było to gigantyczne wyzwanie dla państwa - wszystkich tych, którzy odpowiadali za komfort i bezpieczeństwo tych, którzy chcieli wziąć udział w tym wielkim święcie - mówił Radziwiłł.

Podkreślił, że blisko 2 mln osób, które przyjechały do Krakowa i podkrakowskich Brzegów, stało się wielkim wyzwaniem dla tych, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo zdrowotne. Przypomniał, że w czasie ŚDM udzielono około 3 tysiące porad w regionie, a bezpośrednio uczestnikom ŚDM - ponad 8 tysięcy porad i różnego rodzaju interwencji.

- Trzeba powiedzieć: ten egzamin został zdany na szóstkę. Naprawdę trudno znaleźć lukę w tej organizacji. To jest wielka zasługa wszystkich tych, którzy organizowali, zabezpieczali gotowość szpitali i wszystkich instytucji, które działają w obszarze ochrony zdrowia, a w jakimś szczególnym stopniu - tych, którzy pracują w Państwowym Ratownictwie Medycznym, dlatego dzisiaj za nami stoją karetki - pewien symbol Państwowego Ratownictwa Medycznego - mówił minister.

 [-OFERTA_HTML-]

 

- Te 10 karetek, które zostały kupione na ŚDM, idzie do tych, którzy szczególnie się zasłużyli, jeśli chodzi o dbanie o bezpieczeństwo pielgrzymów - dodał.

- Karetki to tylko sprzęt, wspaniały sprzęt, każda z nich jest warta około pół miliona zł, ale w tym wszystkim nie należy zapomnieć o tym elemencie, który jest najważniejszy: to są ludzie - podkreślił Radziwiłł, dziękując tym wszystkim, którzy dbali o zdrowie pielgrzymów.

Przypomniał, że jego resort pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - aby ratownictwo koncentrowało się udzielaniu pomocy i nie musiało zajmować się niczym więcej. Wyraził nadzieję, że te "wielkie manewry" - czyli praca w czasie ŚDM - przyniosą pozytywne skutki w przyszłości i staną się podwalinami dla nowego systemu. (pap)