Czy wobec powyższego policji nie należy udostępniać dokumentacji medycznej?

Policja nie jest uprawniona do uzyskania dokumentacji medycznej, oprócz sytuacji w których jest organem zlecającym badania medyczne.

Artykuł 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zawiera zamknięty katalog instytucji uprawnionych do uzyskania dokumentacji medycznej pacjenta. Z uwagi na fakt, iż dane dotyczące stanu zdrowia pacjenta są tzw. danymi wrażliwymi, należy dołożyć szczególnej staranności przy ich ujawnianiu. Interes wymiaru sprawiedliwości powoduje jednak ograniczenie prawa do poufności medycznej. Przepisy, które zobowiązują podmioty lecznicze do udostępnienia dokumentacji medycznej sądom i prokuratorom w związku z prowadzonym postępowaniem to w szczególności art. 15 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - dalej k.p.k.

Zarówno sąd i prokurator mają prawo uzyskania dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta oraz mogą wystąpić do podmiotu leczniczego o udostępnienie jej w formie: wyciągów, odpisów lub kopii, a także oryginałów. Do odbioru dokumentacji mogą zostać upoważnieni przez prokuratora bądź sąd funkcjonariusze policji. Funkcjonariusze policji wykonują wtedy swoje zadania na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji - dalej u.p. Prawo do uzyskania dokumentacji medycznej ma swoje źródło w art. 15 k.p.k., który stanowi ogólną zasadę udzielania pomocy organom ścigania.

W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego inne organy śledcze (np. policja, CBA i ABW) nie są uprawnione do żądania wydania dokumentacji medycznej, chyba że dotyczy to osoby, która na wniosek tych organów jest poddawana badaniom medycznym (np. badanie przed umieszczeniem osoby do wytrzeźwienia) - w myśl § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13 czerwca 2012 r. sprawie badań lekarskich osób zatrzymanych przez Policję. Policja o udzielenie informacji, może zwrócić się na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 6 u.p. Zakres udzielonych informacji nie obejmuje uzyskania kopii dokumentacji medycznej. Udzielone informacje mogą dotyczyć faktu, że pacjent został przyjęty na oddział, kiedy możliwe będzie przeprowadzenie z jego udziałem czynności, czy posiada obrażenia, jaka jest kategoria obrażeń itp., może to dotyczyć informacji, które są związane bezpośrednio z zabezpieczeniem dowodów. Natomiast na żądanie prokuratora bądź sądu - oparte o brzmienie art. 15 § 2 k.p.k. - szpital powinien przekazać kopię dokumentacji medycznej pacjenta, nawet jeżeli nie został zakończony proces leczenia. Dokumentację tę można wydać wtedy policjantowi, który posiada upoważnienie od ww. organów.

Z uwagi na fakt, iż nie ma przepisu, który wprost wskazywałby, że policja na własne żądanie nie może uzyskać dokumentacji, są w doktrynie prawa spory co do tych uprawnień (większość jest przeciwna, aby policja posiadała takie uprawnienia). Wskazane powyżej argumenty pozwalają przyjąć, że w praktyce policja nie jest na własne żądanie uprawniona do uzyskania dokumentacji medycznej oprócz sytuacji, gdy na jej wniosek jest przeprowadzone badanie. Należy pamiętać aby udostępniając dokumentację zabezpieczyć ją (np. w kopercie zapieczętowanej) przed wglądem do niej osób do tego nieuprawnionych.