Prezes UOKiK wydał dwie decyzje warunkowe w sprawie przejęcia aptek

Farmacja

Gemini Polska może przejąć spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. Dzięki temu nie zostanie naruszona konkurencja na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach. Jak podkreśla UOKiK, jedyną przesłanką, w oparciu o którą prezes UOKiK wydaje decyzje w sprawach  koncentracji, jest wpływ transakcji na konkurencję. Nie może przy tym stosować innych aktów prawnych, np. prawa farmaceutycznego.

25.09.2023

Leki najwyżej na 120 dni - przepis dotyczy też "starych" recept

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Recepta roczna nie została zlikwidowana. Lekarz wciąż może przepisać lek na 365 dni. Nowe przepisy przewidują jednak, że jednorazowo pacjent może wykupić lek tylko na 120 dni, czyli w przybliżeniu na cztery miesiące. Oznacza to, że aby zrealizować receptę roczną, od 1 listopada pacjent będzie musiał w ciągu roku co najmniej trzy razy odwiedzić aptekę. Dzięki temu mniej leków ma lądować w koszu. Przepisy dotyczą także starszych recept rocznych, czyli wystawionych nawet kilka miesięcy temu.

25.09.2023

Nie tak łatwo o bezpłatny lek - resort ograniczył uprawnienia lekarzy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz z centrum zdrowia psychicznego, szpitala psychiatrycznego, zatrudniony w hospicjum i ten z prywatnego gabinetu - nie wystawi pacjentowi recepty z uprawnieniem „DZ” i „S”, czyli na bezpłatny lek. Decyzja jest niezrozumiała, bo refundacja jest uprawnieniem pacjenta, a nie przychodni czy danego lekarza - mówi rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej. Lekarze zauważają, że jest to sprzeczne z wysiłkami podejmowanymi na rzecz reformy psychiatrii.

25.09.2023

Koniec ze swobodą zbywania spółek aptecznych

Farmacja

„Apteka dla Aptekarza” w wersji 2.0 zatrzyma rozrost sieci aptek – taki był cel nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Konsekwencją będą także ograniczenia w zbywaniu spółek aptecznych, które wpłyną na działalność mniejszych rodzinnych firm. Prawnicy zauważają bowiem, że zakaz przejmowania kontroli nad spółkami aptecznymi jest de facto zakazem kupowania spółek przez nie-farmaceutów. Obrońcy nowych regulacji podkreślają z kolei, że taki był cel "AdA" od początku.

15.09.2023

Lista bezpłatnych leków dla dzieci tylko pozornie długa i bogata

Pacjent Farmacja

Na liście leków bezpłatnych dla dzieci są prawie wszystkie refundowane antybiotyki. Jednak lekarze przepisują je pełnopłatnie, jeśli nie są w stanie potwierdzić wskazań refundacyjnych, a do tego potrzebne jest dodatkowe badanie. Lista wydaje się obszerna, ale ponad połowa leków na niej umieszczonych może dotyczyć pojedynczych przypadków wykorzystania w grupie poniżej 18 lat - komentują eksperci.

14.09.2023

Paradoks refundacji toksyny botulinowej  - lek dla wybranych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Toksyna botulinowa w dużych dawkach jest silną trucizną biologiczną. Zaaplikowana w mniejszych porcjach staje się skutecznym lekiem, z którego korzysta nie tylko medycyna estetyczna. Botulinę wykorzystuje się z efektami przy wielu schorzeniach neurologicznych, np. przewlekłej migrenie. Na refundację mogą liczyć chociażby osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale tylko dopóki są dziećmi. Jest jednak szansa na zmianę.

11.09.2023

"Apteka dla Aptekarza" 2.0 w trybie kontroli następczej trafi do TK

Farmacja

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która uszczelnia zasadę "Apteka dla aptekarza". Przepisy te, wprowadzone do Prawa farmaceutycznego podczas prac nad nowelizacją innej ustawy, zostaną jednak skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Poinformowała o tym w piątek Małgorzata Paprocka, prezydencka minister.

08.09.2023

Od 1 września bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+ - jest lista

Pacjent Farmacja

Prawo do bezpłatnych leków z listy ministra zdrowia mają dzieci do ukończenia 18 lat i seniorzy od 65. roku życia. Wcześniej przysługiwało ono osobom od 75. roku życia. W wykazie dla dzieci jest ponad 2,8 tys. leków, zaś w wykazie dla seniorów – ponad 3,8 tys. Aktualną listę bezpłatnych leków dla obu grup można przejrzeć przez Internetowe Konto Pacjenta.

01.09.2023

Lista bezpłatnych leków, w tym dużo antybiotyków i tanie produkty

Pacjent Farmacja

Na wstępnej liście bezpłatnych leków dla dzieci i osób od 65. roku życia znalazło się ponad dwa tysiące produktów. To w dużej liczbie antybiotyki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, których nadużywanie szkodzi. Gdy przepisy wejdą w życie, może wzrosnąć na nie popyt. Jest na niej także szczepionka na HPV dla seniorów oraz tanie produkty z ryczałtem 3,2 zł lub z 30-proc. upustem, a eksperci pytają: po co? 

29.08.2023

Leki OTC będą refundowane - ustawa z podpisem prezydenta

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja

Prezydent podpisał w środę tzw. dużą nowelizację ustawy refundacyjnej, która zakłada m.in. podwyższenie marży hurtowej i zmiany marży aptecznej, bezpłatne leki dla kobiet w połogu oraz podniesienie podstawy limitu finansowania. Ustawa wprowadza też refundację leków wydawanych bez recepty (tzw. leki OTC). Zakłada również, że lekarz będzie mógł przepisać pacjentowi lek na maksymalnie 180 dni, jednak na pojedynczej recepcie będzie mogła znaleźć się ilość leku niezbędna do stosowania najwyżej przez 120 dni.

23.08.2023

Limit nie dotyczy recept papierowych i leków refundowanych

Zawody medyczne Farmacja

Lekarz może przepisać recepty dla nie więcej niż 80 pacjentów lub nie więcej niż 300 recept łącznie - takie reguły wprowadziło Ministerstwo Zdrowia, by przeciwdziałać komercyjnemu przepisywaniu leków w receptomatach. Gdyby jednak okazało się, że system odmówi lekarzowi możliwości wystawienia e-recepty z uwagi na osiągnięty limit, może on wystawić receptę papierową. Ponadto z limitu wyłączono recepty na leki refundowane.

21.08.2023

Zakaz sprzedaży energetyków od nowego roku. Sejm zakończył prace nad ustawami

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Parlament zakończył prace nad szeregiem ustaw zdrowotnych. Zakaz sprzedaży energetyków ma obowiązywać od początku przyszłego roku. Uszczelniono zasady „Apteki dla aptekarza”, refundowane będą także leki bez recepty (OTC). Dzieci i osoby 65 plus otrzymają uprawnienia do bezpłatnych leków. Zawodem medycznym nie będzie technik dentystyczny. Ustawy trafią teraz do podpisu prezydenta..

17.08.2023

Recepta z receptomatu – farmaceuta nie może odmówić realizacji

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Farmaceuta nie może odmówić realizacji recepty wydanej przez receptomat, nawet gdy ma podejrzenia, że lek może być wykorzystany niewłaściwie przez pacjenta. Dotyczy to wszystkich leków także np. medycznej marihuany. Eksperci zwracają uwagę, że w polskim systemie ochrony zdrowia brak odpowiednich narzędzi, które mogłyby pomóc farmaceutom w takich sytuacjach.

14.08.2023

Problemy techniczne z IKP? Lekarz może wystawić receptę papierową

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Niektórzy lekarze sygnalizują, że nie mają wglądu w historię recept w Internetowym Koncie Pacjenta. Powodem może być nieprawidłowo działające oprogramowanie poradni czy szpitala.  Tymczasem od środy sprawdzenie ilości przepisanych leków psychotropowych i odurzających jest potrzebne do wystawienia recepty. Centrum e-Zdrowia zaznacza, że w przypadku problemów technicznych z IKP lekarz może wystawić receptę papierową po wywiadzie zebranym od pacjenta.

03.08.2023

Koniec z receptami na psychotropy "w 5 minut" - przepisy weszły w życie

Pacjent Farmacja

Lekarz przed wystawieniem recepty na lek zawierający substancję psychotropową musi sprawdzić, ile takich recept pacjent ma wystawionych i zrealizowanych. Wystawienie recepty bez zbadania pacjenta przez lekarza jest już możliwe tylko, gdy od ostatniego badania nie upłynęło więcej niż trzy miesiące. Wystawienie dodatkowej recepty na lek trzeba szczegółowo udokumentować. Przepisy weszły w życie 2 sierpnia.

02.08.2023

Sieci aptek rosną mimo zakazu - nowe przepisy mają to ukrócić

Prawo gospodarcze Farmacja

Senat zaproponował w piątek poprawki do nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Przepisy uszczelniają zasadę "Apteka dla aptekarza" i mają powstrzymać przejmowanie aptek przez sieci. Za przejęcie kontroli nad apteką niezgodne z przepisami będzie grozić kara od 50 tys. do 5 mln zł. Zmiany dotyczą rynku o szacunkowej wartości 40 mld zł. Popiera je samorząd aptekarski. Organizacje reprezentujące biznes mówią natomiast o "wywłaszczeniu" i przestrzegają przed likwidacją aptek.  

31.07.2023

NFZ zapłaci aptekom za dyżury w nocy i święta

Pacjent Finanse samorządów Farmacja

Niektórzy pacjenci, aby wykupić lek w nocy lub w święto, muszą jechać do sąsiedniego powiatu. Problem ten ma rozwiązać nowelizacja ustawy refundacyjnej. Za pracę apteki w porze nocnej i w dni wolne od pracy zapłaci bowiem Narodowy Fundusz Zdrowia. Stawka wyniesie ok. 140 zł za godzinę dyżuru, a kwota ta będzie waloryzowana. Fundusz pokryje koszty dyżurów jednak tylko w przypadku aptek w miastach z siedzibą władz powiatu, liczących do 40 tys. mieszkańców.

27.07.2023

Zmiany w e-receptach nie będą dotyczyć antykoncepcji awaryjnej

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Ograniczenia w wystawianiu e-recept w systemie teleinformatycznym na leki psychotropowe nie dotyczą tabletek "dzień po" - informuje Centrum e-Zdrowia. Podczas weekendu niektórzy lekarze alarmowali, że nie mieli możliwości wystawienia e-recepty na tabletki stosowane jako "antykoncepcja awaryjna". Centrum e-Zdrowia informowało z kolei, że brak możliwości wystawiania e-recept na leki psychotropowe wynikał z błędu podczas aktualizacji systemu.

25.07.2023

Pacjenci płacą za leki coraz więcej, NFZ coraz mniej - dane GUS

Pacjent Farmacja

W ubiegłym roku wartość sprzedanych leków na receptę w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski wyniosła 579 zł. Z tego dopłata przez pacjenta wyniosła 352 zł, a refundacja 227 zł. W 2022 r. refundacja stanowiła 39,3 proc. wartości leków sprzedanych na receptę, a w 2021 r. było to jeszcze 41,2 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych GUS.

21.07.2023

Leki dostępne bez recepty mają być refundowane

Pacjent Farmacja

Leki, które można kupić w aptekach, ale także w hipermarkecie, na stacji benzynowej czy przez internet, mają być refundowane. Dzięki temu za darmo będą mogli otrzymać je między innymi seniorzy od 65. roku życia i dzieci. Zmiana nie była jednak konsultowana i wywołuje szereg pytań, chociażby o to, czy leki OTC (dostępne bez recepty) będzie można reklamować i sprzedawać przez internet. Producenci leków obawiają się, że minister zdrowia, regulując ceny, zachwieje rynkiem.

19.07.2023
1  2  3  4  5    22