Opioid poza kontrolą – e-recepty ułatwiają wykup substancji narkotycznej z aptek

Finansowanie zdrowia Farmacja

Leki z substancją, która w USA odpowiadała za głośny swego czasu kryzys opioidowy, są wykupywane z aptek i prawdopodobnie nielegalnie odsprzedawane. Taką działalność ułatwiają receptomaty i e-recepty – zauważają farmaceuci. Prawnicy mówią o możliwej potrzebie interwencji ustawowej – zmianie prawa, która ograniczy ten proceder.

31.01.2023

Śląskie: Sejmik zapewnił finansowanie wojewódzkiego programu in vitro

Samorząd terytorialny Pacjent

Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował w poniedziałek o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej regionu, które m.in. zapewniają finansowanie wojewódzkiego programu in vitro. Program, przewidziany na cztery lata, ma dysponować kwotą nieco ponad 20 mln zł.

30.01.2023

RPO pyta o możliwość kontroli podlaskich szpitali, które odmówiły aborcji

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezesa NFZ o wskazanie, czy są podstawy do przeprowadzenia kontroli realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie ginekologii i położnictwa przez świadczeniodawców z województwa podlaskiego. Powodem jest odmowa w szpitalach tego województwa wykonania aborcji u 14-letniej dziewczynki z niepełnosprawnością intelektualną, zgwałconej przez wujka.

30.01.2023

Dawcom krwi już na stałe mają przysługiwć dwa dni wolnego w pracy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Honorowy dawca krwi – także już po zniesieniu przepisów covidowych – otrzyma wolne w pracy w dniu donacji oraz dzień później. Takie zmiany do ustawy o publicznej służbie krwi Sejm wprowadził przy okazji prac nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przed epidemią za oddanie krwi przysługiwał honorowemu dawcy jeden dzień wolnego.

30.01.2023

Co piąty szpital w Polsce ma ponad 70 lat i nie jest energooszczędny

Opieka zdrowotna

Przez ostatnie osiem lat w niektórych szpitalach zużycie energii zredukowano do 50 proc. - wynika z raportu „Zielone szpitale”, opracowanego przez UN Global Compact Network Poland. Wciąż jednak problemem wielu placówek są duże zużycie energii energii, do czego dochodzi obciążenie w postaci łańcucha dostaw dla szpitalnej gastronomi, i brak odpowiedniej gospodarki odpadami medycznymi

28.01.2023

Płatne pakiety medyczne popularne - głównie w korporacjach i dużych miastach

Pacjent

Polacy chcą dbać o zdrowie swoje (94 proc. respondentów), jak i swoich najbliższych (97 proc.). Do tego ponad dwie trzecie nie widzi problemu w tym, by ponosić większe koszty w przypadku, gdy to pozwoli skorzystać z usług lepszego specjalisty. Są to głównie młodzi (25-34 lata), mieszkańcy dużych miast, pracujący umysłowo i na stanowiskach specjalistów branży IT.

28.01.2023

Trwają prace nad stworzeniem wojsk medycznych - poinformował prezydent

Wojsko

- Są plany, które będą się materializowały już pewnie w najbliższym czasie. Dosłownie dzisiaj pan premier, minister obrony narodowej wraz z szefem Instytutu pracują nad stworzeniem nowego rodzaju wojsk - przy również i naszym wsparciu, wsparciu BBN - wojsk medycznych - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 20–lecia utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

27.01.2023

Pilotaż Kompleksowej Opieki Rozwojowej nad Dzieckiem ruszy w połowie roku

Pacjent

Programem Kompleksowej Opieki Rozwojowej nad Dzieckiem zostaną objęte wcześniaki urodzone przed 32. tygodniem ciąży. Dzieci te stanowią mniej więcej jedną piątą z ponad 20 tys. wszystkich wcześniaków rodzących się co roku w Polsce. Pilotaż potrwa cztery lata i będzie realizowany w 26-30 ośrodkach wysokospecjalistycznych, trzeciego stopnia referencyjności.

27.01.2023

TK otworzył aborcyjną puszkę Pandory - przepisy z luką, więc praktycznie martwe

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Mijają dwa lata od publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył jedną z przesłanek legalnej aborcji. Już wtedy prawnicy alarmowali, że będą problemy - w tym ze stosowaniem dwóch pozostałych przesłanek. Prezydent obiecywał nową ustawę - nic z tego nie wyszło. Kobiety trafiają do aborcyjnego podziemia lub szukają pomocy za granicą. Lekarze zasłaniają się wyrokiem, choć w ocenie prawników, w wielu przypadkach mają podstawy, by legalnie wykonać zabieg.

27.01.2023

Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

26.01.2023

Rozwiązanie "lekarz na wyłączność” może uruchomić licytację na pensje

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zapowiadana przez przedstawicieli władz zachęta w postaci wyższej pensji, pod warunkiem pracy wyłącznie w jednym miejscu, w sektorze publicznym, rozpocznie licytację na wynagrodzenia – przestrzegają eksperci. W sytuacji, gdy lekarzy brakuje, efektem – wbrew intencjom resortu zdrowia – może być odpływ lekarzy do sektora prywatnego i pozbawienie pacjentów dostępu do leczenia.

26.01.2023

Loteria z nagrodami ma zachęcić do korzystania z programu "Profilaktyka 40 Plus"

Pacjent Opieka zdrowotna

Pula nagród w loterii to 3,5 mln zł, a jeden los można otrzymać za samo wypełnienie ankiety przez Internetowe Konto Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia uruchamiając loterię chce zachęcić do wzięcia udziału programie badań "Profilaktyka 40 Plus". Dotychczas bowiem z 20 mln uprawnionych do skorzystania z darmowego pakietu badań skorzystało niewiele ponad 1,5 mln osób.

25.01.2023

Projektem ustawy o jakości w ochronie zdrowia zajmie się podkomisja nadzwyczajna

Pacjent Zawody medyczne

Projekt ustawy o jakości zakłada m.in, że autoryzację będą musiały uzyskać wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, jeśli udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Wszystkie podmioty, nie tylko szpitale - niezależnie do korzystania ze środków publicznych - będą musiały wdrożyć wewnętrzny system umożliwiający zgłaszanie zdarzeń niepożądanych.

25.01.2023

Nowy projekt ustawy o modernizacji szpitali na etapie wpisu do prac rządu

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa fundamentalnie się zmienił. - To jest praktycznie inne rozwiązanie funkcjonujące pod tym samym tytułem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. O tym, że nowe rozwiązanie zakłada powstanie funduszu restrukturyzacji, który będzie pomagał jednostkom w najtrudniejszej sytuacji finansowej, pisaliśmy w Prawo.pl już we wrześniu ubiegłego roku.

25.01.2023

NFZ podał wysokość minimalnej składki zdrowotnej

Finansowanie zdrowia

Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: styczeń, luty, marzec 2023 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 626,93 zł - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Jej wysokość jest uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które w czwartym kwartale 2022 r. wyniosło 6965,94 zł.

24.01.2023

Nocna porada lekarska na telefon - działa, ale mało kto o tym wie

Pacjent Opieka zdrowotna

Uruchomiona przez Ministerstwo Zdrowia pod koniec maja 2021 r. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu ma odciążyć nocną i świąteczną pomoc lekarską oraz SOR-y. Z danych, do których dotarło Prawo.pl, wynika jednak, że lekarze i pielęgniarki udzielają za jej pośrednictwem średnio zaledwie ponad dwóch tysięcy porad tygodniowo. Dla porównania: jedna niewielka przychodnia w sezonie grypowym udziela w tygodniu około tysiąca porad.

24.01.2023

Kuracjusz sam wybierze uzdrowisko - projekt ma trafić do konsultacji

Pacjent Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji publicznych w pierwszym półroczu tego roku – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Twierdzi, że termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną one obowiązywać od stycznia 2024 r. Według nich pacjent będzie mógł sam lub wspólnie z lekarzem wybrać miejsce pobytu, a skierowanie na leczenie będzie wystawiane w wersji elektronicznej.

23.01.2023

Antyszczepionkowi lekarze trafią przed sądy - rusza fala spraw

Pacjent Zawody medyczne

Trzy okręgowe sądy lekarskie - w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku - rozstrzygną w sprawach 116 lekarzy z całej Polski, którzy podczas epidemii Covid-19, mogli wpłynąć na zachowanie pacjentów, zniechęcając ich do szczepień. Wnioski o ukaranie medyków, wystawione przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, dotyczą propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

23.01.2023

Ponad 600 tys. osób nie będzie mogło skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Pacjent

Prawdopodobnie ponad 600 tys. osób nie będzie mogło w tym roku skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu podatkowym za rok 2022. Wszystko za sprawą obowiązującej od 2023 r. wyższej kwoty wolnej od podatku. Przypomnijmy, że ulga pozwala pacjentom z niepełnosprawnością odliczać m.in. wydatki na leki, zabiegi rehabilitacyjne, czy przewóz odpłatną karetką.

21.01.2023

Nauka anatomii ze slajdów, zamiast w prosektorium - lekarze obawiają się o standardy

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Zgodnie z unijnym prawem przyszli lekarze powinni się szkolić na uniwersytetach lub pod ich nadzorem. Dlatego samorząd lekarski zaniepokojony otwieraniem kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach, w tym zawodowych, zwrócił się do urzędników Komisji Europejskiej o wyjaśnienia. Eksperci podkreślają natomiast, że terminologia nie jest istotna, ale to czy państwo polskie zapewnia jakość kształcenia i ją kontroluje.

20.01.2023
1  2  3  4  5    1486
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski