Lombardy będą prowadzić tylko zarejestrowane spółki

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Lombard będzie mogła prowadzić tylko spółka z minimalnym kapitałem zakładowym na poziomie 50 000 zł wpisana do elektronicznego rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Takie zmiany planuje rząd. Mają one zapewnić profesjonalizację usług i maksymalną ochronę konsumenta. Firmom, które się do nich nie zastosują, będą grozić wysokie kary.

20.06.2022

Elektroniczne fakturowanie w ramach KSeF obowiązkowe od 2024 roku

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Wystawianie faktur elektronicznych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie obowiązkowe od 2024 roku. Istnieje jednak ryzyko, że część firm będzie musiała podawać dużo więcej szczegółowych informacji i prowadzić podwójne systemy rozliczeń. Przejście na e-faktury może jednak przynieść korzyści – także finansowe i odciążenie działów księgowych. To kolejny etap cyfryzacji rozliczeń.

20.06.2022

Prof. Adamus: Debitologia - czy powstanie nauka o dłużniku?

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Czy powstanie nauka o dłużnikach łącząca elementy prawa z innymi dyscyplinami wiedzy? W kontekście oczekiwanych „nieoczekiwanych czarnych łabędzi” gospodarki, takich jak postępująca inflacja, stagflacja, bezrobocie, temat wydaje się być bardzo aktualny - pisze prof. Rafał Adamus, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego. I dodaje, że wpływ upadłości na osobę dłużnika (upadłego) ma daleko idące skutki.

06.06.2022

Prowadzący agroturystykę nie może zapominać o formalnościach

Budownictwo Małe i średnie firmy

Wymagania prawo-budowlane, jakie musi spełniać gospodarstwo agroturystyczne są ściśle uzależnione od szczegółowych okoliczności konkretnego przypadku. Jeżeli obiekt zmieni swoje przeznaczenie – z gospodarskiego na usługowy lub turystyczny – koniecznym stanie się uzyskanie decyzji o zmianie użytkowania obiektu.

04.06.2022

Wędka zamiast ryby - NIK pozytywnie o sektorze ekonomii społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Małe i średnie firmy

Tworzone w Polsce od kilku lat ośrodki wsparcia ekonomii społecznej przyczyniają się do powstania nowych, wysokiej jakości miejsc pracy. Problemem była jednak trwałość zatrudnienia - wynika z najnowszego raportu Najwyższe Izby Kontroli. Mimo to Izba podkreśla, że działania umożliwiające uzyskanie zatrudnienia są najskuteczniejszą formą walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

24.05.2022

Bez prądu sklep nie może prowadzić sprzedaży

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Przepisy o kasach fiskalnych nakazują, by podatnicy VAT każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonowali i wydawali paragony. Problem stanowi jednak pogoda i braki w dostawie energii elektrycznej. Jeśli kasa nie działa, sprzedaży prowadzić nie można. Sklep trzeba zamknąć – problem dostrzegli posłowie w niedawnej interpelacji złożonej do ministra finansów. Mamy odpowiedź resortu.

18.05.2022

Prawie 8 tys. spraw podjął w 2021 r. rzecznik przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W 2021 r. roku Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadziło ponad 7800 spraw w interesie przedsiębiorców. To o ponad 26 proc. więcej w porównaniu do roku poprzedniego – wynika z raportu „Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP w 2021 r. Większość interwencji dotyczyła spraw z zakresu prawa administracyjnego materialnego, prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych.

17.05.2022

Rejestr umów najbardziej pomoże państwu, nie firmom

Doradca podatkowy Prawo pracy Małe i średnie firmy

Rząd pracuje nad stworzeniem obowiązkowego systemu, za pomocą którego firmy będą mogły zawierać umowy o pracę w formie elektronicznej. W założeniu, ma to pomóc najmniejszym podmiotom i odciążyć je od żmudnej biurokracji. Te argumenty wydają się jednak mało przekonujące. Wydaje się, że najbardziej skorzystają na tym skarbówka i ZUS – szczegółowe informacje o zawartych umowach trafią do nich jak na tacy.

06.05.2022

Nowelizacja ustawy ma uprościć procedury pogrzebowe

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Pierwsza kompleksowa nowelizacja Prawa Pogrzebowego od lat trzydziestych XX wieku ma w znaczny sposób usprawnić, a przy tym uprościć, działanie wielu firm zajmujących się na co dzień organizacją i realizacją usług pogrzebowych. Zmiany obejmą m.in. funkcjonowanie krematoriów, przechowywanie i transport ciał, a także zatrudnienie w przedsiębiorstwach pogrzebowych.

06.05.2022

Udzielone rabaty pomniejszają przychody z działalności nierejestrowej

PIT Małe i średnie firmy

Podatnik, który uzyskuje przychody z działalności nierejestrowej, obwarowane limitem 50 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie, może je pomniejszyć o wartość udzielonych bonifikat i skont. Potwierdza to skarbówka. Z interpretacji wynika, że nie każde otrzymanie środków pieniężnych musi stanowić przychód.

04.05.2022

Będzie elektroniczne zawieranie umów, ale nie w Kodeksie pracy

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Rząd powraca do pomysłu stworzenia systemu teleinformatycznego dla małych przedsiębiorców: mikroprzedsiębiorców, rolników i rodziców zatrudniających nianie. Ma on umożliwić elektroniczne zawieranie umów o pracę, umów zlecenia, umów o świadczenie usług na warunkach zlecenia i umów aktywizacyjnych, ich zmianę oraz wypowiadanie. Dane wprowadzone do systemu mają automatycznie trafiać do ZUS i urzędów skarbowych.

04.05.2022

Polaka na odległość można zatrudnić, cudzoziemca trudniej - potrzebna zmiana

Prawo pracy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Pracodawcy nie mogą zawierać z cudzoziemcami umów cywilnoprawnych w formie elektronicznej bez kwalifikowanego podpisu. Tym, którzy nie zawrą umowy w „tradycyjnej” formie pisemnej lub z użyciem kwalifikowanego podpisu przez obie strony, grozi kara grzywny. Wątpliwości dotyczą także zawierania na odległość umów o pracę z cudzoziemcami. Ten bałagan w przepisach rodzi praktyczne problemy, więc zmiana prawa jest konieczna.

27.04.2022

Prawnik może zarabiać od 2 do 80 tys. zł i marzy o dniu wolnym w urodziny

Prawnicy Małe i średnie firmy

Stanowisko, doświadczenie, rodzaj umowy, w końcu wielkość kancelarii, miejsce, gdzie się znajduje i zakres działania - wysokość zarobków prawnika zależy od wielu czynników. Ci, którzy przecierają szlaki, liczyć mogą na mniej niż minimalną krajową, ci na szczycie, nawet kilkadziesiąt razy więcej. Wymarzony benefit? Dzień wolny w urodziny.

26.04.2022

Rzecznik MŚP - nie powinno być odrębnych zasad prowadzenia biznesu dla uchodźców i Polaków

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przestrzega premiera przed konsekwencjami tworzenia odrębnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez uchodźców z objętej wojną Ukrainy i proponuje w zamian pakiet rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie na polskim rynku wszystkim, bez względu na narodowość i pochodzenie.

22.04.2022

Polski Ład - niższa składka zdrowotna dla części przedsiębiorców, zniknie ulga dla emerytów

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Limitowane odliczenie zapłaconych składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej oraz wyłączenie z oskładkowania diet za udział w komisjach wyborczych i państwowych komisjach egzaminacyjnych do wysokości 6 tys. zł - to tylko niektóre propozycje zmian przygotowane przez Ministerstwo Finansów.

13.04.2022

Pożyczka udzielona przez spółkę wspólniczce bez podatku

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse

Skarbówka upiera się, że praktycznie każde udzielenie pożyczki, nawet dokonywane incydentalnie, powinno być traktowane jako usługa finansowa zwolniona z VAT. Konsekwencją tego jest wyłączenie transakcji z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Eksperci podkreślają jednak, że interpretacje w tej kwestii i orzecznictwo nie jest jednolite.

13.04.2022

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej niesie skutki podatkowe

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Jeżeli przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej nastąpiło pod tytułem darmym na rzecz żony, to skutkuje ono przysporzeniem majątkowym po jej stronie, rodzącym obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. W przypadku zaś, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań, to opodatkowania nie ma.

12.04.2022

Zagraniczni kontrahenci zalegają z płatnościami dla polskich firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prawie 400 polskich firm czeka na 25,3 mln zł od zagranicznych kontrahentów; największe długi mają firmy z Litwy, Niemiec i Słowacji - podał Krajowy Rejestr Długów. Z powodu wojny wiele polskich firm może mieć problem z odzyskaniem pieniędzy od kontrahentów np. z Rosji. Choć na razie KRS odnotowuje śladowe zadłużenie podmiotów z Rosji, które nie przekracza kilku tysięcy złotych, a Białorusi w tym zestawieniu nie ma.

11.04.2022

Mały pracodawca firmę zamknie, ale nie może zwolnić osoby szczególnie chronionej

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Zamknięcie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie kończy istnienia pracodawcy. Do tego przedsiębiorca taki nie przestaje być pracodawcą dla pracownika szczególnie chronionego, np. kobiety na urlopie macierzyńskim, czy osoby w okresie chronionym. Jeśli ona wróci do pracy i złoży wniosek o zmniejszenie etatu do 7/8, to nadal musi płacić jej wynagrodzenie, mimo że np. sklep, w którym ją zatrudniał, już nie istnieje.

11.04.2022

PIT roczny przy działalności gospodarczej na specjalnym formularzu

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

Prawidłowe rozlicznie zeznania podatkowego zaczyna się od wybrania odpowiedniego formularza PIT. Przedsiębiorcy, rozliczając swoje przychody z działalności za 2021 rok, powinni najpierw zatem sięgnąć po właściwy druk PIT do swojej deklaracji podatkowej. Następnym krokiem będzie przygotowanie informacji o uzyskanych przychodach i poniesionych kosztach z prowadzonej działalności gospodarczej.

06.04.2022
1  2  3  4  5    62
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski