W polskich firmach chętniej wdraża się AI niż myśli o konsekwencjach

Nowe technologie Małe i średnie firmy

36 proc. polskich firm już korzysta ze wsparcia narzędzi AI, a kolejne 15 proc. zamierza je wprowadzić w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie blisko 2/3 przedstawicieli biznesu nie wie, czy ich firma zadbała o odpowiednie procedury, by upewnić się, że AI działa etycznie i niezawodnie. Takie wnioski płyną z badania „AI i rynek pracy w Polsce”, przygotowanego przez Cpl Poland i portale pracy Just Join IT oraz RocketJobs.pl.

06.12.2023

Ceny energii nie zostaną zamrożone? Przez kontrowersyjne propozycje jest takie ryzyko

Małe i średnie firmy Energetyka

W Sejmie procedowane są dwa projekty zamrażające ceny energii elektrycznej w 2024 r. - jeden autorstwa obecnego rządu, drugi posłów opozycji. Ze względu na układ sił w parlamencie, to poselska propozycja ma większą szansę na uchwalenie. Problem jednak w tym, że to w tym dokumencie znalazły się kontrowersyjne zmiany dotyczące stawiania wiatraków. A jeśli prezydent zawetuje przez to ustawę, odbiorców w styczniu czeka gwałtowny wzrost rachunków.

02.12.2023

W 2024 roku płaca minimalna wzrośnie dwa razy

Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z obecnych 3600 zł do 4242 zł, a minimalna stawka godzinowa - z 23,50 zł do 27,70 zł. Natomiast od połowy roku, czyli od 1 lipca, minimalna płaca i minimalna stawka godzinowa ponownie ulegną zwiększeniu - odpowiednio do kwoty 4300 zł i 28,10 zł. To będzie druki rok z rzędu, gdy minimalna płaca rośnie w trakcie roku dwa razy. Pierwszy raz stało się to w 2023 roku.

01.12.2023

Raport: Firmy tracą zaufanie do spóźniających się z zapłatą

Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Co czwarta firma traci zaufanie do partnera biznesowego, gdy ten spóźni się z zapłatą za faktury 7 dni – wynika z badania "Zaufanie w biznesie" Rzetelnej Firmy pod patronatem Krajowego Rejestru Długów. Jednak 41 proc. przedsiębiorstw zaufałoby ponownie firmie, która raz ich zawiodła, pod warunkiem dodatkowego zabezpieczenia transakcji. Prawie 1/3 badanych przedsiębiorstw traci zaufanie przy opóźnieniach płatności wynoszących 15-30 dni.

30.11.2023

ZUS: Skrócenie czasu na przekazywanie korekt dokumentów rozliczeniowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Spółki Małe i średnie firmy

Tylko do 1 stycznia 2024 roku płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 roku mogą to zrobić w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

24.11.2023

Barometr EFL: Mniej obaw o pogorszenie kondycji biznesu z powodu inflacji

Małe i średnie firmy Finanse

Opublikowany we wtorek Barometr EFL na IV kwartał 2023 r. wskazuje, że 44 proc. firm uważa, że kondycja ich biznesu w najbliższych miesiącach pogorszy się przez inflację. To jednak o 6,5 punktów procentowych mniej niż kwartał wcześniej i o 14 pp. mniej niż pół roku temu. Odsetek przedsiębiorców przewidujących stagnację zwiększył się z 37,5 proc. w III kwartale do 47 proc.

21.11.2023

Przedsiębiorca mógł stracić nawet bez obostrzeń, więc odszkodowanie się nie należy

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Sytuacja, w jakiej znaleźli się wszyscy obywatele podczas pandemii była bezprecedensowa. Nie można więc uznać, że jedynie formalne obostrzenia powstrzymały gości przed odwiedzaniem hoteli, bo mogli również sami chcieć się izolować. Taki wyrok zapadł w jednym z warszawskich sądów rejonowych, w którym przedsiębiorca wystąpił o odszkodowanie od państwa. Sprawa została rozstrzygnięta po niemal trzech latach - bez przeprowadzania rozpraw z udziałem powoda.

20.11.2023

Podmiot wezwany przez PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK ma na to 30 dni

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy PPK

Polski Fundusz Rozwoju ma ustawowy obowiązek sprawdzania, czy wszystkie podmioty obowiązane do wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych uruchomiły ten program. W 2023 roku wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK są wysyłane za pośrednictwem PUE ZUS.

18.11.2023

Hinc: Składka zdrowotna - powrót do starych zasad jest możliwy

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Składka na ubezpieczenie zdrowotne musi przestać być podatkiem zdrowotnym, od którego trzeba jeszcze zapłacić podatek dochodowy. Powinna na powrót stać się składką ubezpieczeniową, która uwzględnia ekwiwalentność świadczeń – mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Jak twierdzi, nie ma przeszkód, by przywrócić ją w kształcie sprzed Polskiego Ładu, i to nawet już w rozliczeniu za rok 2023.

07.11.2023

Składka zdrowotna - łatwiej było zepsuć system, niż go teraz naprawić

Finanse publiczne PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Programy wyborcze ugrupowań politycznych, które po wyborach mają sejmową większość i będą tworzyć przyszły rząd, zawierają jednoznacznie negatywną ocenę zasad opłacania składki zdrowotnej, wprowadzonych podatkowym Polskim Ładem. Pytanie, jakie dziś zadają sobie przedsiębiorcy dotyczy nie tylko tego, jaką składkę będą płacić, ale także - od kiedy. Prawnicy nie mają wątpliwości, że naprawienie systemu nie będzie proste ani szybkie. Realnie w grę może wchodzić dopiero 2025 rok.

06.11.2023

Przedsiębiorcy nie powinni mieć ani nadpłaty, ani dopłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

W związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 rok Krajowa Administracja Skarbowa przekazała ZUS informacje o 1,1 mln przedsiębiorców. ZUS z kolei przesłał KAS dane o około 2,5 mln przedsiębiorców – dowiedział się serwis Prawo.pl. Według MF, sam fakt wystąpienia rozbieżności pomiędzy danymi KAS a ZUS nie musi oznaczać nieprawidłowości. Zdaniem prawników, to że przedsiębiorcy mieli nadpłatę i niedopłatę jest jednak dowodem, jak bardzo nieprzygotowane były zmiany wprowadzone Polskim Ładem.

02.11.2023

Coraz więcej sporów o podatek piwny - fiskus chce daniny od sklepów i barów

Małe i średnie firmy

Skarbówka żąda zapłaty podatku piwnego od przedsiębiorców prowadzących małe sklepy i punkty gastronomiczne, w których sprzedawane są napoje alkoholowe. Uznaje, że świadczą usługi reklamowe, jeśli mają np. lodówkę z logo piwa. Konfederacja Lewiatan alarmuje, że problem dotyczy tysięcy podmiotów, które nie powinny płacić tej daniny, ponieważ organy interpretują przepisy rozszerzająco. Ministerstwo Finansów powołuje się natomiast na korzystne dla fiskusa orzecznictwo.

02.11.2023

Biznes powinien zaangażować się w walkę ze smogiem - raport Lewiatana

Rynek Małe i średnie firmy

W Polsce – kraju z wyjątkowo złą jakością powietrza – w strategiach społecznej odpowiedzialności biznesu warto częściej i lepiej inicjować działania, które pomogą w walce ze smogiem – przekonują eksperci w raporcie „Antysmogowi. Najlepsze praktyki CSR dotyczące jakości powietrza”, przygotowanym przez Konfederację Lewiatan. Wynika z niego jednak również, że firmy często nie wiedzą, jak wdrażać długofalowe strategie, albo robią to nieumiejętnie.

19.10.2023

Nowe regulacje stanowione coraz bardziej niechlujnie – także dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ok. 30 proc. projektów aktów prawnych Sejm procedował krócej niż dwa tygodnie, natomiast rekord szybkości przyjmowania nowych przepisów wyniósł… 113 minut. Powszechna stała się praktyka „wrzutek”, czyli przepisów nie mających nic wspólnego z nowelizowaną ustawą, a opinie ekspertów zgłoszone w trakcie procesu legislacyjnego były często ignorowane. Jak oceniają eksperci Fundacji Batorego, to były trudne cztery lata, także dla przedsiębiorców.

19.10.2023

Gorzki zawód przedsiębiorców - sądy zaczynają oddalać pozwy przeciwko PFR

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Część przedsiębiorców, która nie uzyskała wsparcia z tarcz finansowych w trakcie pandemii, zdecydowała się złożyć pozwy przeciwko Polskiemu Funduszowi Rozwoju (a więc w praktyce - przeciw Skarbowi Państwa). Opierali się zwłaszcza na niesprawiedliwości kryteriów. Większość spraw trwała ponad dwa lata, ale z pierwszych orzeczeń wynika, że sądy nie są zbyt chętne, by stawać po stronie przedsiębiorców. Prawnicy nie kryją rozczarowania takim obrotem sytuacji.

10.10.2023

Opodatkowanie ryczałtem sprzedaży przedsiębiorstwa zależy od wielu czynników

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa podatnika na ryczałcie ewidencjonowanym wystąpią różne stawki podatku. Skarbówka wypracowała już utrwalone stanowisko w tej kwestii, co potwierdza niedawna interpretacja. Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku gdy podatnik utraci prawo do ryczałtu, warto rozważyć inny sposób tej transakcji. Może to być np. uprzednie przekształcenie tego przedsiębiorstwa w spółkę z o.o.

05.10.2023

Przedsiębiorcy mieli ponad 2,1 mld zł nadpłaty w składce zdrowotnej za 2022 r.

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłaciły w 2022 roku ponad 19,1 mld zł składki na ubezpieczenie zdrowotne, w tym o ponad 2 mld zł więcej niż się państwu należało. Byli jednak i tacy, którzy musieli składkę dopłacić – w sumie prawie 1 mld zł. Prawnicy są zgodni: w czasie największej inflacji państwo zabrało ludziom pieniądze. I podkreślają, że same liczby przemawiają za zmianą konstrukcji składki zdrowotnej.

03.10.2023

ESG to wyzwanie i szansa dla firm, żeby pokazać się światu z jak najlepszej strony

BHP Spółki Małe i średnie firmy Zarządzanie

Raportowanie ESG, czyli analiza cyklu życia produktu polega na ocenie jego wpływu na środowisko. I to na wszystkich etapach: jeszcze przed wyprodukowaniem, w trakcie użytkowania oraz po okresie użytkowania, gdy trzeba ocenić, jak uciążliwa dla środowiska będzie utylizacja danego produktu. W ciągu najbliższych kilku lat to będzie najważniejszy temat w Europie, bo będzie dotyczył nie tylko ochrony środowiska, ale również bezpieczeństwa ludzi i firm jako całości – mówi Aleksander Myśkow.

22.09.2023

GUS: W sierpniu przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 7363,57 zł

Domowe finanse Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, wyniosło w sierpniu 2023 roku 7363,57 zł - ogłosił w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w tym sektorze było nieco wyższe i wyniosło 7368,97 zł. Na stronie Urzędu opublikowane zostało też obwieszczenie prezesa GUS w tej sprawie.

21.09.2023

Ludzie w centrum transformacji technologicznej. Polskie firmy na czele digitalizacji w Europie

Prawo pracy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Prawie 8 na 10 (78,9 proc.) międzynarodowych firm w Polsce jest zaangażowanych w transformację cyfrową, co stawia nasz kraj na czele Europy razem z Wielką Brytanią (89 proc.), Włochami (86,1 proc.) i Francją (79,8 proc.). Co stoi za tym sukcesem? Ponad połowa rodzimych przedsiębiorstw (52,3 proc.) oraz 71,4 proc. firm międzynarodowych, działających na terenie Polski, podejmuje decyzję o digitalizacji ze względu na swoich pracowników – wynika z badania „The Perfect Match” przeprowadzonego przez europejskiego dostawcę usług kadrowo-płacowych SD Worx.

13.09.2023
1  2  3  4  5    72