Banki i kontrahenci przedsiębiorcy dostaną dostęp do jego danych z ZUS

Ubezpieczenia społeczne Spółki Małe i średnie firmy Finanse Deregulacja

W ramach deregulacji rząd chce rozszerzyć katalog podmiotów, którym ZUS udostępnia dane z kont płatników składek o banki, instytucje finansowe, instytucje kredytowe i pożyczkowe oraz inne podmioty będące przedsiębiorcami, weryfikujące płatnika składek (przedsiębiorcę) w zakresie jego sytuacji finansowej czy gospodarczej. Pozwoli to na ustalenie zdolności kredytowej i umożliwi weryfikację jego rzetelności jako partnera biznesowego. Dostęp będzie możliwy za zgodą przedsiębiorcy.

13.06.2025

Nowy obowiązek może zniechęcić małe firmy do restrukturyzacji

Małe i średnie firmy Prawo europejskie Restrukturyzacja

Test zaspokojenia, nowa instytucja przewidywana w prawie restrukturyzacyjnym, ma dać wierzycielom niezbędną wiedzę co do tego, czy opłaca się zawrzeć układ z dłużnikiem, czy też dążyć do jego upadłości. I chociaż nie budzi większych wątpliwości racjonalność tego rozwiązania w przypadku firm średnich i dużych, pojawiają się pytania, czy zasadne jest, by koszty sporządzania tego dokumentu pokrywały też małe firmy w trudnej sytuacji finansowej.

13.06.2025

Ułatwienia dla startupów i spółek uczelnianych wśród nowych pomysłów na deregulację

Spółki Małe i średnie firmy Deregulacja

Wspólnik spółki z o.o. wyda zgodę na otrzymywanie zawiadomień o zgromadzeniach drogą elektroniczną w formie dokumentowej, a niekoniecznie pisemnej. Spółki celowe, tworzone przez uczelnie i instytuty, nie będą podlegać regulacjom, jakie obowiązują jednostki sektora finansów publicznych. M.in. takie propozycje przedstawił w środę zespół SprawdzaMY Rafała Brzoski.

11.06.2025

Milczenie urzędu będzie zgodą

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Deregulacja

Rząd przyjął we wtorek przepisy, które wprowadzą zasadę milczącego załatwienia spraw w niektórych obszarach administracji. Oznacza to, że jeśli urząd nie wyda decyzji w przewidzianym terminie, wniosek zostanie automatycznie uznany za rozpatrzony pozytywnie. Zmiany dotkną także tzw. działalności nierejestrowej – drobnej, okazjonalnej formy zarobkowania, z której mogą korzystać osoby fizyczne bez konieczności rejestracji firmy.

10.06.2025

Reorganizacja przedsiębiorcy a konieczność uzyskania zgody małżonka

Prawo cywilne Prawo rodzinne Małe i średnie firmy

W przypadku przedsiębiorcy pozostającego w związku małżeńskim zbycie przedsiębiorstwa czy też przekształcenie przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może być uzależnione od zgody drugiego małżonka. Bez znaczenia jest tutaj fakt, czy drugi małżonek uczestniczył w prowadzeniu przedsiębiorstwa, czy też nie – pisze Magdalena Godos z kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

05.06.2025

Budżetowi państwa opłaca się podnoszenie płacy minimalnej

Finanse publiczne PIT Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zaproponował podniesienie płacy minimalnej w 2026 roku z obecnych 4666 zł do 5020 zł, czyli o 7,6 proc. Nie musi to być wcale przejaw troski o pracowników, a przynajmniej nie wyłącznie. Zyskuje na tym także budżet państwa, do którego dzięki takiej podwyżce, szerokim strumieniem popłyną pieniądze z wyższych składek na ubezpieczenie społeczne, wyższych grzywien nakładanych przez skarbówkę, mandatów karnych i z… PIT. Zdaniem prawników, państwo samo stymuluje szarą strefę i zachęca przedsiębiorców do ucieczki od legalnych form zatrudnienia.

05.06.2025

Próg 250 pracowników nie będzie już tak krępował biznesu

Spółki Małe i średnie firmy Prawo europejskie Deregulacja

Firma, w której zatrudnienie przekracza 250 osób, traci status MŚP i związane z tym przywileje. Ułatwienia w tym zakresie planuje Komisja Europejska, która chce stworzyć nową kategorię tzw. small-mid caps, czyli firm zatrudniających do 750 osób. Zmiana, w ocenie prawników, może przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców, chociaż otwarte pozostanie pytanie o szczegóły rozwiązania.

03.06.2025

Jak rozliczyć przychody z likwidacji spółki jawnej

PIT Małe i średnie firmy

Wspólnik spółki jawnej, który w wyniku jej likwidacji otrzyma udziały w innej spółce, nie rozlicza się z fiskusem. Samo otrzymanie udziałów w związku z rozwiązaniem spółki jawnej nie powoduje bowiem powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Przychód ten powstanie dopiero w wyniku sprzedaży otrzymanych udziałów.

02.06.2025

Ważny termin dla MŚP. Nie złożysz informacji - dopłacisz do prądu

Małe i średnie firmy Energetyka

Mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy muszą rozliczyć się z mechanizmu mrożenia cen energii elektrycznej. Termin na złożenie tzw. informacji o pomocy został już raz przedłużony, ale teraz zbliża się wielkimi krokami. Firma, która do 30 czerwca 2025 r. nie dopełni biurokratycznego obowiązku, będzie musiała dopłacać do rachunków za prąd.

31.05.2025

Koszty szkoleń sprzed rozpoczęcia biznesu - fiskus łagodzi stanowisko

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca odliczy część wydatków na szkolenia, które poniósł przed rozpoczęciem działalności. Skarbówka uznaje za koszt podatkowy kwoty przeznaczone na zdobycie konkretnych uprawnień oraz na aplikację prawniczą, jeśli zostały poniesione w tym samym roku podatkowym, w którym przedsiębiorca założył działalność gospodarczą. Można je odliczyć w dacie założenia firmy.

30.05.2025

Pracodawcy i pracownicy poczekają kolejne trzy lata na eUmowy

Prawo cywilne Prawo pracy Małe i średnie firmy

Rząd chce, by nie tylko osoby fizyczne, rolnicy, mikroprzedsiębiorcy lub podmioty zatrudniające do dziewięciu osób, mogły, jak obecnie, zawierać umowy w systemie teleinformatycznym. Projekt ustawy, który właśnie ujrzał światło dzienne, ma umożliwić zawieranie umów każdemu zainteresowanemu podmiotowi, który tylko wyrazi taką wolę. Jednocześnie jego autorzy chcą przesunąć o kolejne trzy lata udostępnienie systemu eUmów. Prawnicy zastanawiają się jednak, czy proponowane zmiany nie będą wymagały nowelizacji kodeksu pracy.

30.05.2025

Podlaski bon turystyczny nie był dla wszystkich, to ma się zmienić

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy

Program „Podlaski Bon Turystyczny” miał ożywić lokalną turystykę po latach kryzysu na granicy z Białorusią. Choć idea spotkała się z dużym zainteresowaniem, jej realizacja wzbudziła kontrowersje - od wykluczenia mieszkańców regionu, przez niejasne zasady naboru, po problemy techniczne. Władze wyciągnęły wnioski i zmieniły zasady korzystania z bonu. Jego nowa edycja startuje w niedzielę, 1 czerwca. Są jednak wątpliwości, czy to dobry termin.

30.05.2025

SN: Bizneswomen raczej nie zwróci ZUS 250 tys. złotych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Kobieta prowadząca sprzedaż w internecie została uznana przez ZUS za osobę, która omija prawo i pobiera nienależne zasiłki. Zakład nakazał więc zwrot całej wypłaconej sumy. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uchylił orzeczenie potwierdzające ustalenia organu rentowego. Wskazał, że trzeba jeszcze raz przeanalizować sytuację, a zwłaszcza świadomość ubezpieczonej, której liczne kontrole nie miały nic do zarzucenia przez lata.

28.05.2025

Przy okazji wakacji składkowych ZUS sprawdzi także inne ulgi

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy wystąpili o wakacje składkowe i je otrzymali, mogą spodziewać się, że ZUS zweryfikuje ich uprawnienia do ulg w opłacaniu składek, i to za kilka lat wstecz. Urzędnicy będą sprawdzać np. jak długo korzystali z preferencyjnego ZUS i czy w terminie zgłosili się do Małego ZUS Plus - ostrzegają doradcy podatkowi. Przedsiębiorcy mogą nie uniknąć korekty rozliczeń z ZUS, a kwota przyznanych wakacji składkowych może być niższa niż zakładali.

28.05.2025

Nowe i stare kody PKD na formularzach o pomocy de minimis

Spółki Małe i średnie firmy

Rząd planuje znowelizować rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis. Ma to związek ze zmianą kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), która weszła w życie z początkiem 2025 r. Projekt powstaje w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

27.05.2025

Wystawianie faktur i paragonów podczas zawieszenia działalności gospodarczej  

VAT Małe i średnie firmy

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może osiągać bieżących przychodów z tej działalności, ale może m.in. zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Przedsiębiorca, który w okresie zawieszenia sprzedaje swój majątek, działa w charakterze podatnika VAT i dokonuje odpłatnej dostawy towaru. Sprzedaż tę powinien udokumentować fakturą lub paragonem fiskalnym.

26.05.2025

Już wkrótce umowa zlecenie czy własna działalność będą wliczać się do stażu pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Małe i średnie firmy

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął 22 maja 2025 roku projekt ustawy, który zakłada, że okresy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia będą wliczały się do stażu pracy - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, będące jego autorem. Obecnie do stażu pracy liczą się tylko lata przepracowane na etacie. Nowe przepisy mają wejść w życie od przyszłego roku.

22.05.2025

Czy od sprzedaży ruchomości po zamknięciu firmy trzeba płacić VAT

VAT Małe i średnie firmy

Sprzedaż towarów (ujętych w spisie z natury sporządzonym dla celów VAT) nie podlega VAT po zamknięciu działalności i upływie 12 miesięcy od likwidacji firmy. Osoba fizyczna rozporządza wówczas majątkiem prywatnym, więc nie działa w charakterze podatnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy składnik majątku jest wynajmowany w ramach tzw. najmu prywatnego.

22.05.2025

Petru zapowiada nowe projekty ws. składki zdrowotnej i zakazu handlu w niedzielę

Małe i średnie firmy

Polska 2050-TD złoży w Sejmie projekt w sprawie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - w kształcie zbliżonym do przepisów zawetowanych przez prezydenta, ze skorygowaną składką dla ryczałtowców – zapowiedział w czwartek poseł Ryszard Petru. Chce też zliberalizować przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę, tak by o zakazie handlu w niedzielę decydowały samorządy.

22.05.2025

Fundacja rodzinna po dwóch latach

Małe i średnie firmy Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna nie jest chwilowym trendem. Jest brakującym ogniwem polskiego systemu prawnego, które umożliwia skuteczne i bezpieczne planowanie sukcesji. Pozwala uniknąć chaosu po śmierci właściciela firmy, zabezpiecza interesy rodziny i zapewnia trwałość majątku. Dziś warto zadać sobie pytanie nie, czy warto, ale raczej, czy mamy czas i komfort, żeby dłużej zwlekać z decyzją - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny, wspólnik kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.

22.05.2025
1  2  3  4  5    87