Sejmowa komisja nie chce dopłat do gazu dla małych firm

Energetyka

W czwartek sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrzyła poprawki do tzw. ustawy gazowej. Nie otrzymały poparcia m.in. zmiany zgłoszone przez opozycję dotyczące objęcia wsparciem także małych i średnich przedsiębiorców Głównym celem projektu jest zamrożenie ceny za gaz w 2023 r. na poziomie z 2022 roku.

01.12.2022

Firma skorzysta z niższych cen prądu - do 30 listopada musi jednak złożyć oświadczenie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Energetyka

Jeszcze tylko dziś małe i średnie firmy, samorządy i inne podmioty uprawnione mogą złożyć oświadczenia uprawniające do korzystania z zamrożonych cen energii. Dokument ten składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe informacje. Często nie wiadomo jednak, jak rzetelnie oświadczyć, ile energii zużywa się na cele podstawowe.

30.11.2022

Wnioski o tańszy prąd można składać przez aplikację mObywatel

Domowe finanse Nowe technologie Energetyka

Rolnicy, rodziny z wieloma dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, a także działkowcy mogą starać się o wyższy wolumen energii elektrycznej po gwarantowanej, zamrożonej cenie. Wnioski w tej sprawie można składać także przez aplikację mObywatel - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

28.11.2022

Rząd "prekonsultuje" program dla firm energochłonnych na 2022 r.

Prawo gospodarcze Finanse Energetyka

We wtorek rozpoczęły się prekonsultacje rządowego programu pomocy przedsiębiorcom energochłonnym, którzy w tym roku ponoszą wysokie koszty związane ze wzrostem cen energii. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wypłaci firmom pomoc publiczną z tytułu wzrostu cen prądu i gazu powyżej 150 proc. zeszłorocznej średniej ceny. To druga runda rządowego wsparcia. W budżecie programu jest ok. 5 mld zł.

22.11.2022

Zamrożone ceny prądu dla małych przedsiębiorców tylko po złożeniu oświadczenia do 30 listopada

Domowe finanse Małe i średnie firmy Energetyka

Małe i średnie firmy, samorządy i inne podmioty uprawnione do korzystania z zamrożonych cen prądu same będą musiały zadeklarować, jaką część energii zużywają na ich podstawową działalność. Będzie to trzeba zrobić w specjalnym oświadczeniu, składanym do 30 listopada. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało jego projekt.

16.11.2022

Rząd określił szczegóły kalkulacji podatku od zysków energetycznych

Prawo gospodarcze Energetyka

Już obowiązuje rządowe rozporządzenie określające elementy kalkulacji podatku od zysków wytwórców energii. Określono je oddzielnie dla różnych sposobów wytwarzania prądu. Rząd ocenia, że zyski te mogą łącznie sięgać kilkudziesięciu miliardów złotych. Pieniądze pozyskane z podatku pójdą na rekompensaty dla pośredników w obrocie energią

10.11.2022

Nowela ustawy ws. świadectw energetycznych domów i mieszkań - do prezydenta

Środowisko Budownictwo Energetyka

Charakterystyki energetyczne przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone - przewiduje jedna z przyjętych przez Sejm poprawek Senatu do noweli ustawy ws. świadectw energetycznych domów i mieszkań. Zmiany w ustawie dotyczą wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji.

07.10.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski