Społeczeństwo ma prawo do informacji o drewnie spalanym w elektrowniach

Środowisko Energetyka

Ilość i rodzaj biomasy drzewnej spalanej w elektrowni jest informacją publiczną, która powinna być udostępniana. Informacja o lasach przetwarzanych na energię ma znaczenie nie tylko dla spółki, ale i dla obywateli - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w odpowiedzi na skargę Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

26.02.2024

Lewiatan: Sześć dni na konsultacje programu o małych elektrowniach wiatrowych to za mało

Prawo gospodarcze Energetyka

Małe mikroinstalacje wiatrowe, mimo że nie zyskały dotychczas dużej popularności w żadnym europejskim kraju, są interesującym segmentem odnawialnych źródeł energii. Konfederacja Lewiatan uważa jednak, że dopłaty do ich zakupu w wysokości 30 tys. zł, czyli 50 proc. kosztów budowy, są przedwczesne i nieuzasadnione.

13.02.2024

1 lutego 2024 r. ruszy kolejna tura pomocy dla branż energochłonnych

Finanse Energetyka

Od 1 lutego br. firmy z branż, które szczególnie odczuły wzrost cen energii, mogą po raz kolejny wnioskować o pomoc z rządowego programu wsparcia. Będą mogły z niego skorzystać wszystkie firmy z sektorów: wydobywczego i przetwórstwa przemysłowego. To drugi nabór z programu przewidzianego na 2023 r. Jego budżet to 1 mld złotych. Nabór rusza o godz. 12.00.

31.01.2024

UOKiK: ENEA stosowała niedozwolone klauzule umowne i bezpodstawnie naliczała opłaty

Rynek i konsument Energetyka

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje wobec przedsiębiorcy energetycznego Enea S.A. Spółka gwarantowała stałe ceny prądu, ale pomijała lub prezentowała w sposób mogący wprowadzać w błąd informacje o opłacie handlowej. Bezpodstawnie naliczała również kary za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Urząd zobowiązał spółkę do zwrotu niesłusznie pobranych opłat uprawnionym konsumentom.

29.01.2024

UOKiK: Wysoka kara dla firmy montującej panele słoneczne

Rynek i konsument Energetyka

Prezes UOKiK nałożył ponad 5,6 mln zł kary na firmę Krajowy Projekt Energetyczny, która instaluje panele fotowoltaiczne. Praktyki stosowane przez tego przedsiębiorcę utrudniały odstępowanie od umowy. Konsumenci musieli płacić prawie 2 tys. zł za audyt i koncepcję instalacji, gdy rezygnowali z usług.

17.01.2024

Uchwały antysmogowe zakazują palenia w kopciuchach, ale te nadal będą dymić

Samorząd terytorialny Środowisko Energetyka

Uchwały antysmogowe sobie, a życie sobie. Bo choć powietrzem oddychamy tym samym, to portfele mamy jednak jakby różne. W Polsce powietrze zatruwa nadal około 3 mln kopciuchów. Ich właścicielom grożą teraz mandaty i kara grzywny nawet do 5 tys. zł. Ale samo karanie nie rozwiąże problemu. Zresztą samorządowcy do karania swoich mieszkańców się nie palą.

10.01.2024

URE przypomina o konieczności skorygowania wniosków o wydanie świadectw pochodzenia

Rynek Energetyka

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że 25 grudnia 2023 r. przez ponad sześć kolejnych godzin na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej. Wiąże się to z koniecznością zastosowania przepisów ograniczających wsparcie dla producentów energii z odnawialnych źródeł w formie świadectw pochodzenia. Ze względu na tę sytuację wytwórcy energii z OZE powinni skorygować wnioski o wydanie świadectw za grudzień 2023 r.

05.01.2024

Prezes URE opublikował wzór wniosku o wpis do rejestru klastrów energii

Energetyka

1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie kolejne przepisy nowelizacji ustawy o OZE, które wprowadzają nowe zasady funkcjonowania klastrów energii. Przewidują one m.in. konieczność uzyskania przez klastry, które chcą uczestniczyć w nowym systemie wsparcia, wpisu do nowo utworzonego rejestru klastrów energii prowadzonego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

01.01.2024

Energetyczne podsumowanie 2023 roku

Prawo gospodarcze Prawo unijne Energetyka

Wyzwaniem wciąż pozostaje powrócenie do rynkowych zasad funkcjonowania rynku energii, gazu i ciepła. Przyjęta nowelizacja ustaw szczególnych dla wskazanych rynków, wydłużająca obowiązywanie maksymalnych cen energii do 30 czerwca 2024 r., powinna być rozwiązaniem przejściowym, w szczególności nie uniemożliwiając rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce - piszą prawnicy praktyki prawa energetycznego kancelarii Kochański & Partners.

01.01.2024

Od stycznia ponownie zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła

Rynek i konsument Energetyka

Utrzymanie mechanizmu ceny maksymalnej za energię w celu obniżenia rachunków za prąd, gaz i ciepło oraz ochrony najbardziej wrażliwych odbiorców - to główne cele nowelizacji w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Rozwiązania osłonowe wesprą nie tylko gospodarstwa domowe, ale także m.in. firmy. Mechanizmy mają zostać utrzymane do końca czerwca 2024 r.

29.12.2023

Prezydent podpisał: Tańsza energia dla gospodarstw domowych, gmin i małych przedsiębiorstw

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Energetyka

Prezydent podpisał ustawę, która zamraża od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego, rolników, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Z tarczy energetycznej skorzystają także spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.

16.12.2023

Sektor MŚP jednak z zamrożonymi cenami prądu - tak zadecydował Sejm

Małe i średnie firmy Energetyka

Sejm przychylił się do zgłaszanych uwag i zdecydował o dodaniu firm do listy podmiotów, które zostaną objęte mechanizmem "zamrożenia" cen energii elektrycznej. Taki postulat zgłaszał rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Cena maksymalna będzie obowiązywać do końca czerwca 2024 roku. O tym, że pierwotnie firmy miały być wyłączone z grona podmiotów objętych wsparciem, pisaliśmy również na łamach Prawa.pl.

08.12.2023

Projekt mrożący ceny energii bez wiatraków, ale jest problem ze wsparciem firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Energetyka

Podczas środowego posiedzenia Sejm zadecydował o odrzuceniu rządowego projektu zamrażającego ceny energii w 2024 r. W grze dalej jest więc projekt obecnej opozycji, choć już bez kontrowersyjnych przepisów dotyczących wiatraków. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla firm - mechanizmem ceny maksymalnej, który wpływa na niższe rachunki za prąd, nie zostaną objęte te przedsiębiorstwa, w których wsparcie byłoby utrzymane na mocy projektu rządowego.

07.12.2023

Dwa projekty przedłużające zamrożenie cen prądu, ciepła i gazu - w środę pierwsze czytania w Sejmie

Rynek Prawo gospodarcze Energetyka

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się rządowym projektem "zamrażającym" ceny energii, gazu i ciepła na 2024 rok. Przepisy, które przewidują taką ochronę, wygasają z końcem tego roku, co spowoduje gwałtowny wzrost rachunków za media. Rada Ministrów proponuje zostawić ceny na obowiązującym dziś poziomie. Procedowany jest także projekt poselski w tej sprawie - ma on jednak zostać poddany modyfikacjom.

05.12.2023

Rozszerzenie katalogu kodów paliw ciekłych to zmiany dla koncesjonariuszy

Energetyka

25 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określające wykaz paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących. Koncesjonariusze powinni upewnić się, czy nie obejmie ich obowiązek złożenia wniosku do regulatora.

04.12.2023

Ceny energii nie zostaną zamrożone? Przez kontrowersyjne propozycje jest takie ryzyko

Małe i średnie firmy Energetyka

W Sejmie procedowane są dwa projekty zamrażające ceny energii elektrycznej w 2024 r. - jeden autorstwa obecnego rządu, drugi posłów opozycji. Ze względu na układ sił w parlamencie, to poselska propozycja ma większą szansę na uchwalenie. Problem jednak w tym, że to w tym dokumencie znalazły się kontrowersyjne zmiany dotyczące stawiania wiatraków. A jeśli prezydent zawetuje przez to ustawę, odbiorców w styczniu czeka gwałtowny wzrost rachunków.

02.12.2023

Wrzutka nowej koalicji - hałasy, a nie metry, przesądzą o odległości wiatraków od domów

Środowisko Energetyka

Szykuje się kolejna rewolucja w energetyce wiatrowej. Nie metry, tylko poziom hałasu zdecyduje, w jakiej odległości od domów będzie można budować wiatraki. Do Sejmu wpłynął projekt w tej sprawie autorstwa posłów KO oraz Polski 2050-TD. Wywołuje on kontrowersje m.in z powodu formy, w jakiej zdecydowano się nad nim pracować. Jest to wrzutka starej propozycji KO do tarczy energetycznej.

01.12.2023

Tarcza energetyczna ma zostać przedłużona – ale to doraźne rozwiązanie problemu

Rynek i konsument Energetyka

W 2023 roku odbiorcy energii elektrycznej musieli zmierzyć się z kryzysem wywołanym wybuchem wojny w Ukrainie. Obecnie sytuacja jest stabilniejsza, ale efekty w energetyce wciąż są odczuwalne, głównie ze względu na utrzymujący się na rynkach wzrost cen. Dlatego mają zostać przedłużone rozwiązania osłonowe - jednak eksperci podkreślają, że konieczne są długofalowe strategie. Odbiorcy powinni być również chronieni samą wysokością taryf.

29.11.2023
1  2  3  4  5    6