Sześć skarg Polski do TSUE ws. pakietu Fit for 55

Środowisko Energetyka

Cztery pierwsze skargi na przepisy będące częścią pakietu Fit for 55 dotyczą zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS dostępnych na rynku oraz ingerencji w gospodarkę leśną krajów unijnych. Poza tym do Komisji Europejskiej została skierowana skarga na Niemcy w sprawie pochodzących z tego kraju i wwiezionych nielegalnie do Polski odpadów.

06.09.2023

Nowe rozwiązania osłonowe mają ochronić przed wzrostem rachunków za prąd

Energetyka

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów jest rozszerzenie ochrony przed podwyżkami cen prądu oraz wprowadzenie tzw. składki solidarnościowej dla dużych podmiotów działających w sektorze węglowym. Ustawa wejdzie w życie 19 września.

05.09.2023

OZE z biomasy drzewnej ze wsparciem, ekolodzy i branża drzewna protestują

Środowisko Energetyka

Przyjęta 17 sierpnia nowelizacja ustawy o OZE zakłada przeznaczenie ponad 11 mld zł publicznych środków do 2045 r. na rozwój technologii odnawialnych. W katalogu promowanych rozwiązań znalazły się instalacje biomasowe, co w opinii ekspertów oznacza finansowanie emisyjnego i szkodliwego dla lasów paliwa.

04.09.2023

Ułatwienia dla tworzenia klastrów energii - prezydent podpisał ustawę

Środowisko Energetyka

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, który ma m.in. dostosować prawo do regulacji unijnych. Dzięki nowym przepisom tego typu źródła energii mają być szerzej wykorzystywane na terenie kraju, a także ułatwić m.in. tworzenie inwestycji umożliwiających korzystanie z biometanu. Ułatwienia mają objąć również klastry energii.

30.08.2023

Lewiatan: Producenci nie powinni rekompensować cen energii, bo najgorszy kryzys za nami

Prawo unijne Energetyka

Producenci energii nadal muszą przekazywać wpłaty „nadmiarowych” zysków na Fundusz Wpłaty Różnicy Ceny, bo taki obowiązek nakłada na nich ustawa wprowadzona po to, by złagodzić skutki kryzysu energetycznego w Europie. Przepisy mają obowiązywać do końca 2023 r., to jednak niezgodne z prawem unijnym - wskazują eksperci Lewiatana, którzy wskazują na konieczność zmian.

30.08.2023

Mali przedsiębiorcy w aplikacji porównają oferty sprzedaży prądu, a zmiana jego sprzedawcy będzie możliwa w 24 godziny

Energetyka

Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej. Ponadto, od 2026 r. możliwa będzie techniczna zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Zmniejszone zostaną także obciążenia administracyjne właścicieli źródeł wytwórczych o mocy większej niż 2 MW. Nowelizacja przepisów w tej sprawie właśnie została opublikowana.

24.08.2023

Będą niższe ceny energii dla gospodarstw domowych

Energetyka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą w 2023 r. progi zużycia, od których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii. Nowe przepisy przewidują też, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej - z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.

23.08.2023

Ingerencja ministerstwa klimatu w zielone certyfikaty uderzy w branżę OZE

Energetyka

Organizacje zrzeszające zarówno wytwórców, jak i odbiorców energii z OZE, apelują do rządu o powstrzymanie się od działań destabilizujących rynek świadectw pochodzenia. Ręczne sterowanie systemem zielonych certyfikatów doprowadzi do nieodwracanych szkód wśród wytwórców i zablokuje nowe inwestycje w OZE. Reputacja Polski, jako kraju otwartego na inwestycje, ponownie zostanie zachwiana - ostrzegają.

23.08.2023

Kolejna obniżka poziomu obowiązku przedstawienia zielonych certyfikatów w 2024 r.

Energetyka

Resort klimatu pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym wielkości obowiązku w zakresie umorzenia świadectw pochodzenia dla energii z OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Zmiany mają w konsekwencji pozytywnie wpłynąć na wartość rachunków za prąd i odpowiadają na wielokrotnie zgłaszane apele przedsiębiorców i ekspertów. Nie opublikowano jednak jeszcze projektu nowych rozwiązań.

18.08.2023

URE: Coraz więcej odbiorców decyduje się na samodzielny wybór sprzedawcy energii

Rynek Energetyka

Tylko w 2023 roku na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej zdecydowało się 13 tys. odbiorców. Częściej w tym gronie znajdowali się odbiorcy indywidualni w gospodarstwach domowych, ale wśród decydujących się na wybór byli również klienci biznesowi. Urząd Regulacji Energetyki przypomina jednak, że przy sprawdzaniu ofert należy zachować szczególną ostrożność.

18.08.2023

Ceny gazu w II kwartale 2023 r. znacznie spadły

Rynek Energetyka

W drugim kwartale 2023 r. średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach UE lub należących do EOG wyniosła 177,92 zł/MWh i była blisko 2,5 razy niższa od średniej ceny tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy wyniosła 442,15 zł/MWh - informuje Urząd Regulacji Energetyki. Coraz więcej odbiorców decyduje się też na zmianę sprzedawców gazu.

11.08.2023

Urząd Regulacji Energetyki ostrzega przed fałszywymi zawiadomieniami

Rynek i konsument Energetyka

Mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski otrzymują ulotki informujące o podwyżkach cen energii, których konstrukcja sugeruje, że zostały przygotowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Znalazły się na nich propozycje skorzystania z oferty, która ma umożliwić zmniejszenie zużycia energii. URE ostrzega, że to celowe wprowadzanie konsumentów w błąd, bo sam urząd nie prowadzi tego typu akcji.

09.08.2023

Rząd przyjął kolejną tarczę rekompensującą podwyżki cen prądu i gazu

Energetyka

We wtorek rząd przyjął projekt uchwały, która ma być pierwszym krokiem do przyjęcia nowego programu wsparcia dla sektorów energochłonnych, które w 2023 r. najbardziej odczuły wzrost cen prądu i gazu. Przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać osobne wnioski o pomoc za trzy kwartały 2023 r. Program ma zacząć obowiązywać jeszcze przed końcem II kwartału br. Rząd wstępnie zapowiada, że nabór ma ruszyć w sierpniu.

08.08.2023

Czy chłód jest ciepłem? Urząd Regulacji Energetyki uważa, że tak

Prawo gospodarcze Energetyka

Analizując rejestr koncesji Urzędu Regulacji Energetyki (URE), dzisiaj trudno jest w nim znaleźć decyzję, która odnosiłaby się do wytwarzania czy też dystrybucji i przesyłu chłodu. Jest to związane z dotychczasową praktyką rynkową. Stanowisko URE może jednak całkowicie zmienić model rynku chłodu, a prowadzenie działalności w tym zakresie będzie wymagało uzyskania koncesji i zatwierdzenia taryfy - piszą Jan Góralski oraz Dominik Sypniewski z Kancelarii Góralski&Goss.

03.08.2023

UE pracuje nad przepisami, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Europy

Prawo unijne Energetyka

Kryzys energetyczny związany z rosyjską napaścią na Ukrainę pokazał, że ani indywidualni odbiorcy, ani przedsiębiorstwa nie są dostatecznie chronieni przed drastycznymi podwyżkami cen energii. Dlatego podjęto decyzję o konieczności zmiany przepisów na poziomie unijnym. Ostatnio zostały one zatwierdzone przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. We wrześniu zajmą się nimi europosłowie.

03.08.2023

Energetyczna ustawa osłonowa procedowana ekspresowo i bez konsultacji

Energetyka

Nowa wersja ustawy o o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej wprowadza nie tylko rozwiązania osłonowe, ale również dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorstw, a ze względu na pilny tryb procedowania nie była nawet poddana konsultacjom - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Eksperci wskazują również, że - wbrew założeniom - nowe przepisy nie wdrażają prawidłowo prawa unijnego.

01.08.2023

Cyberbezpieczeństwo prosumentów OZE to nadal wyzwanie

Nowe technologie Energetyka

Choć wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii niesie ze sobą wiele korzyści, to decentralizacja rynku wiąże się także z licznymi zagrożeniami, którym należy się systemowo przeciwstawiać. W dobie cyfryzacji jednym z najważniejszych obszarów działań zaradczych jest bez wątpienia cyberbezpieczeństwo - pisze Magdalena Krawczyk, adwokat, ekspert prawa energetycznego, doktor nauk prawnych w specjalności prawo własności intelektualnej.

26.07.2023

URE: W drugim kwartale 2023 roku spadła średnia cena energii

Energetyka

W porównaniu z I kwartałem 2023 r., średnia cena energii elektrycznej w II kwartale spadła o 9,26 proc. - wynika z danych udostępnionych przez Urząd Regulacji Energetyki. Wyniosła ona 784,02 zł/MWh, podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach roku średnia cena utrzymywała się na poziomie 864,02 zł/MWh.

24.07.2023

Projekt ustawy o gwarancjach finansowych dla NABE trafił do Sejmu

Energetyka

Do Sejmu został skierowany projekt ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla zobowiązań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, przyjęty podczas ostatniego posiedzenia przez rząd. Mają one objąć spłatę kredytu odnawialnego, długoterminowych pożyczek oraz kwot na zakup uprawnień do emisji CO2. Za projekt odpowiada Ministerstwo Aktywów Państwowych.

21.07.2023