Wyjaśnienie oferty nie może prowadzić do jej zmiany

Zamówienia publiczne

Kiedy zamawiający ma wątpliwości co do treści złożonej oferty, to może zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienia. Nigdy jednak nie mogą one prowadzić do modyfikacji oferty i muszą być oceniane przez jej pryzmat. Dlatego wykonawca powinien starać się jak najbardziej precyzyjnie napisać ofertę.

04.12.2024

Zwycięzca przetargu może korzystać z zasobów innego przedsiębiorcy

Zamówienia publiczne

Przedsiębiorca zainteresowany realizacją zamówienia publicznego nie musi samodzielnie spełnić wszystkich wymagań określonych w dokumentach postępowania. W określonych przypadkach może on skorzystać z zasobów innego przedsiębiorcy. Ważne tu jest nawiązanie współpracy, na mocy której oferent będzie mógł faktycznie korzystać z zasobów innego podmiotu.

30.11.2024

Awaria platformy do zamówień, nie każdy termin da się przesunąć

Zamówienia publiczne

Jeżeli platforma wykorzystywana przez zamawiającego do wyboru wykonawcy ulegnie awarii, trzeba odpowiednio przedłużyć terminy w postępowaniu. Jednak awarią nie jest błąd - czy to zamawiającego, czy też wykonawcy - w użytkowaniu oprogramowania. Nie ma więc taryfy ulgowej dla wykonawcy, który nie dołączył do oferty wszystkich załączników, przegapił termin jej złożenia lub nie złożył jej z powodu awarii swojego komputera lub jego oprogramowania.

27.11.2024

Leasing sprzętu wojskowego istnieje głównie na papierze

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Poprawmy prawo Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny stworzyła ramy prawne, by sprzęt wojskowy mógł być pozyskiwany w formie leasingu. Prawdopodobnie na wypadek, gdybyśmy byli blisko konfliktu zbrojnego. Chociaż od wejścia w życie tej regulacji minęły ponad dwa lata, eksperci słyszeli tylko o jednej tego typu umowie. Winne są przepisy, które wymagają doprecyzowania - uważają prawnicy.

22.11.2024

Równe szanse w przetargach nie dla wszystkich wykonawców spoza UE

Zamówienia publiczne

Niedawny wyrok TSUE może poważnie zmienić sytuację części pozaunijnych wykonawców zamówień publicznych. Nie dość, że zamawiający ma prawo nie uwzględnić ich w postępowaniu, to może zastosować ostrzejsze zasady niż w przypadku firm z Unii Europejskiej. Krajowym wykonawcom w to graj, zamawiających to nie cieszy.

13.11.2024

Terminy w zamówieniach publicznych, ustalenie nie zawsze takie proste

Zamówienia publiczne

Terminy w zamówieniach publicznych są obliczane na zasadach określonych w prawie zamówień publicznych oraz w kodeksie cywilnym. W praktyce najczęściej najpierw należy zbadać, czy i w jaki sposób dane zagadnienie zostało unormowane w prawie zamówień publicznych. Jeżeli badanie to przyniesie odpowiedź negatywną, to trzeba sięgnąć po kodeks cywilny. Kodeks przeważnie znajduje zastosowanie m.in. do problemu ciężaru dowodu, składania i wykładni oświadczenia woli, formy czynności prawnych, przedstawicielstwa czy obliczania terminu.

12.11.2024

Jak wykonawca zamówienia może chronić tajemnice swojej firmy?

Zamówienia publiczne

Składając ofertę w reakcji na ogłoszenie w sprawie zamówienia publicznego, przedsiębiorca ma prawo chronić poufność informacji stanowiących tajemnicę jego firmy. Musi jednak udowodnić, że konkretne dane rzeczywiście mieszczą się w zakresie ustawowej definicji tajemnicy przedsiębiorstwa. Ważne jest tu także podjęcie działań zmierzających do uniemożliwia dostępu do nich przez osoby nieuprawnione.

30.10.2024

Nowe wytyczne TSUE: Co czeka firmy spoza Unii Europejskiej w zamówieniach publicznych?

Zamówienia publiczne Prawo europejskie

Wyrok TSUE z 22 października w sprawie C-652/22 potwierdził przypuszczenia poparte wyrażonym w marcu br. stanowiskiem rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Anthony’ego Collinsa. Dotyczyły one możliwości wykluczenia z udziału w postępowaniach o zamówienia publiczne podmiotów z krajów spoza UE, z którymi nie zostały zawarte umowy dopuszczające - pisze Kamila Jachnik-Czarnecka, radca prawny.

23.10.2024

Za mało czasu na wniesienie odwołania do KIO?

Zamówienia publiczne

Termin na wniesienie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej wynosi 5 lub 10 dni. Prawnicy uważają, że w tak krótkim czasie trzeba stawać na rzęsach, by zebrać komplet dowodów i przygotować dobre pismo. Często to się nie udaje, co kończy się jego oddaleniem. KIO uważa, że to burza w szklance wody. Brakujące dowody można dostarczyć przecież aż do zamknięcia rozprawy, a ze statystyk wcale nie wynika, że z odwołaniami jest jakiś problem - wręcz odwrotnie, ich liczba rośnie.

22.10.2024

Upadłość członka konsorcjum a zamówienia publiczne  

Zamówienia publiczne Upadłość

Konsorcja umożliwiają połączenie zasobów oraz doświadczenia kilku podmiotów. Taki model współpracy jest szczególnie korzystny w przypadku dużych i skomplikowanych projektów, gdzie wymagane są różnorodne umiejętności i kompetencje. Co jednak w sytuacji, w której czy to na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego czy też jego realizacji sytuacja ekonomiczna i finansowa co najmniej jednego członka konsorcjum ulegnie pogorszeniu do tego stopnia, że sąd postanowi ogłosić upadłość takiego podmiotu? - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

21.10.2024

Kiedy na terenach powodziowych zamówienia z wolnej ręki

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo Powódź

Na terenach dotkniętych powodzią można stosować zamówienia z wolnej ręki lub tryb negocjacji bez ogłoszenia - wynika z opinii Agnieszki Olszewskiej, prezes Urzędu Zamówień Publicznych. To odpowiedź na pismo samorządowców dotyczące konieczności uelastycznienia przepisów w zakresie np. zakupu towarów i usług oraz prac budowlanych na obszarach dotkniętych powodzią.

03.10.2024

Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy WOT lub AW dostaną wsparcie. Sejm uchwalił ustawę

Zamówienia publiczne CIT PIT Prawo pracy Wojsko

Zastąpienie odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej świadczeniem początkowym, wprowadzenie preferencji dla przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, przy wykonywaniu którego będą zatrudniać pracowników - żołnierzy WOT oraz wprowadzenie preferencji podatkowych dla przedsiębiorców - osób fizycznych i prawnych, zatrudniających pracowników będących żołnierzami OT i żołnierzami AR to najnowsze propozycje zmian.

02.10.2024

Zakupy i usługi na terenach powodziowych bez przepisów o zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Powódź

Do działań związanych z powodzią nie będzie się stosować prawa zamówień publicznych. To pozwoli skrócić czas zorganizowania usług czy robót budowlanych i przyspieszyć dokonanie niezbędnych zakupów. Konieczna będzie tylko informacja w Biuletynie Zamówień Publicznych. Część ekspertów zastanawia się, czy przepisy nie są jednak zbyt liberalne.

27.09.2024

Wynagrodzenie podwykonawcy zamówienia pod szczególną ochroną

Zamówienia publiczne

Podwykonawca w zamówieniach publicznych to podmiot odpowiedzialny za realizację określonej części zamówienia. Jego położenie nie może być gorsze niż generalnego wykonawcy, a ustawodawca chroni interesy – zwłaszcza ekonomiczne – podwykonawcy na wiele różnych sposobów.

28.08.2024

Niska cena rządzi w przetargach i w KIO

Zamówienia publiczne

Mimo różnych "bezpieczników" w prawie zamówień publicznych, wciąż w przetargach króluje niska cena a wiele firm toczy między sobą wojny cenowe. Niska cena zdominowała również wokandę Krajowej Izby Odwoławczej. Zdaniem prawników KIO zbyt łagodnie ocenia oferty z cenami nierynkowymi lub naruszającymi uczciwą konkurencję.

23.08.2024

NIK: Nieprawidłowości w realizacji planu finansowego w lubelskim

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Udzielenie zamówień publicznych niezgodnie z wewnętrznym regulaminem, przekroczenie wydatków w stosunku do planu obowiązującego w dacie dokonania wydatku, nieterminowe opublikowanie ogłoszeń o wykonaniu umów o udzielenie zamówienia publicznego - wykazała kontrola NIK przeprowadzona w pięciu jednostkach budżetowych województwa lubelskiego.

22.08.2024

Prawidłowe stosowanie aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Beneficjenci, którzy pozyskali środki w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, w podpisywanych umowach znajdą zapisy obligujące ich do stosowania aspektów społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych. Aby jednak móc je prawidłowo zastosować w praktyce, konieczna jest właściwa interpretacja i zrozumienie celu, jaki przyświeca autorom tej regulacji.

22.08.2024

Upadłość wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Upadłość

Upadłość wykonawcy w trakcie realizacji zamówienia publicznego stanowi poważne wyzwanie dla zamawiających. Nie jest jednak przesądzone, że w razie ogłoszenia upadłości, zamówienie nie będzie realizowane przez wykonawcę lub jego następcę bez organizowania kolejnego przetargu - pisze Magdalena Zdanowska, radca prawny w RESIST Rezanko Sitek.

19.08.2024

Wykonawca może odstąpić od umowy, ale wtedy musi rozliczyć się z zamawiającym

Zamówienia publiczne

Rozliczenie umowy o zamówienia publiczne po odstąpieniu od niej zamawiającego są skomplikowane. W wielu przypadkach niezbędne jest zasięgnięcie opinii biegłego - piszą Anna Halczuk-Izydorczyk, radca prawny, of counsel oraz Michalina Woch, aplikantka adwokacka w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Autorki zwracają uwagę, że przepisy prawa zamówień publicznych są dużo bardziej skomplikowane niż kodeksu cywilnego.

14.08.2024
1  2  3  4  5    236