Rząd przyjął projekt likwidacji CBA

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zadania realizowane przez CBA mają zostać podzielone pomiędzy Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policję i Krajową Administrację Skarbową. Projekt zakłada, że biuro zostanie zlikwidowane 1 kwietnia 2025 roku.

10.12.2024

Ministerstwo chce zmienić zasadę karania za zdjęcie z fotoradaru

Drogi Administracja publiczna

Ministerstwo Infrastruktury rozważa zmianę zasad egzekucji mandatów z fotoradarów stacjonarnych. To nie Główny Inspektor Transportu Drogowego ma udowadniać, kto prowadził pojazd, ale właściciel lub posiadacz będzie musiał wykazać, że to nie on siedział za kierownicą, jeśli tak było w rzeczywistości. Fotoradary raczej nie wrócą pod zarząd samorządów lokalnych. Ministerstwo ma inny pomysł.

09.12.2024

Sejm uchylił immunitet Jarosławowi Kaczyńskiemu

Administracja publiczna

Sejm uchylił w piątek immunitet Jarosławowi Kaczyńskiemu (PiS) w związku z oskarżeniem go przez aktywistę Zbigniewa Komosę o uderzenie w twarz. Sejm jednocześnie nie zgodził się na uchylenie immunitetu prezesowi PiS i dwojgu innym posłom tej partii za zniszczenie wieńców podczas obchodów smoleńskich.

06.12.2024

Więcej kobiet w związkach sportowych - Senat przyjął ustawę

Administracja publiczna

W polskich związkach sportowych wprowadzone zostaną tzw. kwoty płci (minimum 30 proc.). Dzięki temu wzrośnie rola kobiet we władzach związków. Podwyższone zostaną kwoty i wydłużone okresy przyznawania stypendiów sportowych po urodzeniu dziecka. Sędzia sportowy, podczas wykonywania zadań, będzie korzystał z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego – przewiduje nowelizacja ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw, którą w czwartek bez poprawek przyjął Senat

06.12.2024

Ustawa o ochronie ludności czeka tylko na podpis prezydenta

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Sejm z poprawkami Senatu uchwalił w czwartek ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Poprawki Senatu dotyczą m.in. zastrzeżenia części danych w prowadzonej przez szefa MSWiA ewidencji schronów, uzupełnienia zadań wojewody o zakres alarmowania i powiadamiania ludności na obszarze województwa. Większość ma jednak charakter doprecyzowujący.

05.12.2024

Wymóg zatrudnienia cudzoziemców na umowę o pracę będzie dyskryminował Polaków?

Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy

Zatrudnienie cudzoziemców na umowach cywilnoprawnych pogarsza sytuację na całym rynku pracy – uważa MRPiPS. I wyjaśnia, że wprowadzenie wymogu zawierania umów o pracę będzie stanowić ochronę polskiego pracownika przed nieuczciwą konkurencją, próbami pogarszania warunków pracy pod pretekstem, że znajdzie się ktoś, kto za niższą płacę zajmie takie samo stanowisko. Zdaniem prawników cudzoziemcy będą bardziej uprzywilejowani co do warunków zatrudnienia niż Polacy, którzy nadal będą uprawnieni do pracy na umowach cywilnoprawnych.

05.12.2024

Ustawa okołobudżetowa do podpisu prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2025 r., regulacja trafi do podpisu prezydenta. Zakłada m.in. podniesienie wynagrodzeń nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, by szybciej przeciwdziałać skutkom, np. powodzi.

04.12.2024

Projekt noweli ustawy Prawo lotnicze - do komisji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze trafił ponownie prac w komisji. Zakłada on likwidację obowiązku sporządzania przez miasto planu zagospodarowania przestrzennego w sąsiedztwie lotnisk. Regulacje zaproponowali posłowie KO. Nie dotyczą Centralnego Portu Komunikacyjnego.

04.12.2024

Problematyczna agitacja w prekampanii - gdy urzędnik i polityk są kandydatem

Administracja publiczna Wybory Służba cywilna

Czy urzędujący prezes instytucji państwowej może być kandydatem w wyborach prezydenckich, popieranym przez jedną z partii politycznych albo czy minister jako osoba jeszcze formalnie niezgłoszona jako kandydat, może podejmować działania, które pokrywają się z jej działalnością publiczną? Zdaniem prawników w Polsce mamy problem z prekampanią. Podobnie jak rozmyte są granice między służbą cywilną a wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej, które też są w istocie polityczne.

04.12.2024

SKO: Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach należne od dnia złożenia wniosku o orzeczenie

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach należy przyznać od dnia złożenia wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności, a nie od złożenia oświadczenia o przejściu na nowe zasady. A tak uznał jeden z urzędów. Musiał więc ponownie rozpatrzyć sprawę i ostatecznie postąpił zgodnie z decyzją SKO. W lipcu pisaliśmy o problemach ojca, który pobiera świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach na dwójkę dzieci.

03.12.2024

Nagminne naruszanie prawa może zdecydować o deportacji

Administracja publiczna Prawo europejskie

Crawly, ukraiński tiktoker, opierający swoją karierę na wstawianiu na platformę filmów, na których w stroju gnoma wkracza do sklepów i restauracji w galeriach handlowych, uprzykrzając życie pracownikom i klientom, musiał opuścić Polskę. Wdrożono przeciwko niemu specjalną procedurę, która pozwala na nałożenie na obywatela krajów trzecich zakazu wjazdu do strefy Schengen.

03.12.2024

Mieszkańcy Rybnika i Torunia pozywają państwo za smog

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Uzasadnia, że od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 r. przeciwko Polsce w sprawie jakości powietrza minęło już ponad pięć lat, działania kolejnych rządów są zbyt wolne, a przekroczenia norm jakości powietrza w Polsce wciąż należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

03.12.2024

Chorągiew ZHP utraciła laptop z danymi. Prezes UODO nałożył karę

Administracja publiczna RODO Ochrona danych

Instruktor ZHP zostawił w metrze plecak z laptopem należącym do Chorągwi Stołecznej ZHP. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na Chorągiew karę w wysokości 24 555 zł za to, że nie zastosowała środków technicznych i organizacyjnych odpowiadających ryzyku dla danych przetwarzanych na przenośnych komputerach.

02.12.2024

Zarządzenie w sprawie wyborów prezydenckich najwcześniej 15 stycznia

Administracja publiczna Wybory

Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia 2025 roku. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej – wynika ze stanowiska podjętego w poniedziałek przez Państwową Komisję Wyborczą.

02.12.2024

Apel Rady Przedsiębiorczości w sprawie cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy

Wykluczenie możliwości świadczenia przez cudzoziemców pracy na podstawie umów cywilnoprawnych to znacząca zmiana, wprowadzona do projektu po zakończeniu etapu konsultacji publicznych i opiniowania projektu przez partnerów społecznych. Narusza to standardy rządowego procesu legislacyjnego – twierdzi Rada Przedsiębiorczości. W jej opinii tak daleko idąca zmiana wymagała ponownego przekazania projektu do zaopiniowania przez organizacje społeczne.

02.12.2024

RPO postuluje unormować ustawowo profile urzędów w mediach społecznościowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ochrona danych

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby ministerstwo cyfryzacji uregulowano ustawowo zasady prowadzenia profili organów i urzędów administracji publicznej oraz innych instytucji publicznych. Uważa, że powinny powstać przepisy dotyczące procedury blokowania użytkowników i usuwania publikowanych przez nich informacji. Administratorzy portali często mylą hejt z ostrą krytykę poczynań władzy.

02.12.2024

Sygnalista zgłasza na zewnątrz, ale kto się zajmie problemem

Administracja publiczna Compliance Poprawmy prawo

System zgłoszeń zewnętrznych przyjmowanych przez organy administracji publicznej, który wystartuje 25 grudnia, może okazać się nieskuteczny. Rozproszenie odpowiedzialności pomiędzy różne organy, takie jak RPO, NIK czy organy administracji publicznej i samorządu terytorialnego - może prowadzić do trudności w koordynacji działań i ewentualnego chaosu kompetencyjnego.

02.12.2024

Ryzykowna baza danych o ludziach w czipie psa lub kota

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Rząd chce w końcu zająć się oznakowaniem i zarejestrowaniem psów i kotów. W tym celu ma powstać krajowy rejestr. Właścicieli kotów i psów może być w Polsce 12 milionów. W rejestrze miałyby być przetwarzane ich dane osobowe, w tym numery telefonów i PESEL. Każda osoba dysponująca numerem czipa, mogłaby te dane pozyskać za pomocą prostego urządzenia, kiedy np. pupil jest na spacerze.

30.11.2024

Stopnie alarmowe Bravo i Charlie-CRP przedłużone do końca lutego 2025 roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Premier Donald Tusk przedłużył do 28 lutego 2025 r. obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO BRAVO-CRP-na obszarze Polski i wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami. Drugi stopień alarmowy Bravo dotyczy przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia o charakterze terrorystycznym. BRAVO-CRP dotyczący zagrożenia cyberterroryzmem.

27.11.2024

Konsultacje bez sensu. W toku prac sejmowych absurd goni absurd

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Poprawmy prawo Rolnictwo

Projekt ustawy o ubezpieczeniach rolnych został skierowany do zaopiniowania przez bankowców, adwokatów i biegłych rewidentów, ale nie przez rolników. Ci ostatni dla odmiany zostali poproszeni o opinię do projektu o rachunkowości i audycie. Chociaż zdaniem ekspertów proces stanowienia prawa poprawił się, przykłady projektów gospodarczych pokazują, że nadal wiele pozostaje do zrobienia.

27.11.2024
1  2  3  4  5    168