Temat dnia

Dyrektor szkoły decyduje, jak ewidencjonować pracę zdalną

Wyłączne kompetencje do ustalania, jak nauczyciel ma rozliczyć się z pracy zdalnej, ma dyrektor szkoły. Organy prowadzące nie mogą wydawać zarządzeń w tej sprawie. Dyrektor może w tym celu wykorzystywać e-dzienniki lub sięgnąć zrobić to w arkuszu kalkulacyjnym.

Piontkowski: Decyzja o ewentualnym dalszym zawieszeniu zajęć w okolicach Wielkanocy

Decyzja o ewentualnym dalszym zawieszeniu zajęć w szkołach zapadnie w okolicach Wielkanocy - zapowiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że zostanie ona podjęta na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego.

Terminy przerwy wielkanocnej bez zmian

Zawieszenie lekcji nie wpływa na terminy przerwy świątecznej - podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rozpocznie się ona 9 kwietnia i potrwa do 14 kwietnia. W tym czasie szkoły nie będą prowadzić zdalnych lekcji ani zajęć opiekuńczych dla uczniów.

Gminy mogą składać wnioski o pieniądze na komputery dla uczniów

Pieniądze z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla szkół. Od 1 kwietnia samorząd mogą wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba - także na mobilny dostęp do internetu.

Dotacja dla szkół niesamorządowych według danych z lutego

Niesamorządowe szkoły dostaną dotacje na dotychczasowych zasadach. Jest już rozporządzenie ministra edukacji narodowej w tej sprawie. Dotacje będą naliczane na podstawie danych za luty 2020 roku. Nowelizację rozporządzenia opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Małoletni nie wyjdzie z domu bez opieki dorosłego

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłego. Ma to zapobiegać zbieraniu się młodzieży w większych grupach. Rząd zapowiedział też zamknięcie parków, deptaków, plaż i bulwarów. To kolejne działania mające ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa w Polsce.

Samodzielne wyjście z domu dozwolone od 18 roku życia. Nieważne, czy ktoś ma już dziecko, czy mieszka z babcią, której robił zakupy. Ba, nieważne nawet, czy zawarł małżeństwo - wyjdzie z domu tylko "pod opieką" dorosłego. Jak zwraca uwagę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, to tragedia dla ofiar przemocy domowej.
Monika Sewastianowicz
01.04.2020
W związku z ogłoszeniem przez rząd we wtorek pakietu kolejnych zakazów i ograniczeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronowirusa, Ministerstwo Sportu i Turystyki przypomniało, że dotyczą ona także sportu i aktywności rekreacyjnej. Część z nich obowiązuje na podstawie wcześniejszych zarządzeń, a rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca br. wprowadzono dodatkowe. 
Krzysztof Sobczak
01.04.2020
Na egzamin ósmoklasisty trzeba będzie przyjść z rodzicem? To możliwe, bo w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, rząd nakłada kolejne obostrzenia, w tym m.in. zakazując młodzieży wychodzenia z domu bez opieki osoby dorosłej. Ale pozostaje to na razie bez wpływu na termin egzaminu.
Monika Sewastianowicz
01.04.2020

Odwołanie międzynarodowej matury raczej bez wpływu na rekrutację na studia

International Baccalaureate Organisation odwołała międzynarodową maturę, która miała się odbywać w kwietniu i maju. Organizacja uznała, że w obecnej sytuacji takie działanie będzie najbardziej...
Monika Sewastianowicz
01.04.2020

UODO: Nauczyciel może wykorzystywać prywatny sprzęt, ale pod pewnymi warunkami

Rekomendowane jest, by nauczyciele do korespondencji e-mailowej z uczniami korzystali ze służbowych adresów e-mail. Jeżeli nie ma takiej możliwości, Urząd Ochrony Danych Osobowych wskazuje, że...
Monika Sewastianowicz
31.03.2020

Nie wszystko da się zrobić zdalnie - koronawirus uderza w technika i branżówki

Jak zdalnie uczyć strzyżenia? Jak bez odpowiednich narzędzi uczyć naprawy samochodu? Zdalne nauczanie to teraz problem nawet w szkołach, które uczą przede wszystkim teorii. Dla szkół branżowych to...
Beata Igielska
31.03.2020

Polskie Towarzystwo Pedagogiczne apeluje o wsparcie dla nauczycieli

Umocnienie pozycji społeczno-zawodowej nauczyciela jest nieodzowne w działaniach na rzecz podniesienia jakości edukacji. To my jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszą i następujących po nas...
Monika Sewastianowicz
30.03.2020

Rusza pasmo edukacyjne TVP

Jak informuje MEN, ruszyły pierwsze lekcje z TVP. Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znajdą się także na stronie internetowej...
Monika Sewastianowicz
30.03.2020
1  2  3  4  5    2737
Polecamy książki oświatowe