Większość lokali wyborczych nadal niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Budownictwo Wybory

Po ponad dziesięciu latach obowiązywania przepisów dotyczących wymogów dostępności, problemy z ich faktycznym przestrzeganiem przy organizacji głosowania nadal występują. Ponad 3/4 lokali nie spełniało co najmniej jednego wymogu, prawie 40 proc. co najmniej trzech, a co czwarty co najmniej 4 wymogów dostępności - wskazuje w najnowszym raporcie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

28.11.2023

Będą wielkie porządki - karuzela stanowisk i wietrzenie urzędów?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Wybory

Nie ma jednej ścieżki i podstawy prawnej rozwiązywania stosunków pracy. Niemniej jednak przyszłemu rządowi najprościej będzie odwołać wszystkich tych, którzy za czasów PiS zostali powołani lub pełnili obowiązki na stanowiskach kierowniczych. Zdaniem prawników, osobnym problemem jest to, że te same zasady co w Służbie Cywilnej, powinny obowiązywać przy zatrudnianiu pracowników samorządowych - tam jednak nie ma zapewnionej neutralności politycznej.

22.11.2023

Już wiadomo, kto pokieruje pracą sejmowych komisji

Wybory

Posłowie wybrali przewodniczących i wiceprzewodniczących sejmowych komisji. Klub Prawo i Sprawiedliwość do części prezydium komisji nie zgłosił swoich kandydatów. Ma to zrobić w innym terminie.

21.11.2023

Ochrona zdrowia w "Dekalogu Polskich Spraw" m.in. modernizacja szpitali

Pacjent Opieka zdrowotna Wybory

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek szereg propozycji programowych, których realizacją ma się zająć stworzony przez niego rząd. Zbiór propozycji został określony jako "Dekalog Polskich Spraw". Wśród propozycji dotyczących zdrowia znalazło się zwiększenie nakładów na zdrowie wynoszące 7 proc PKB w 2027 roku, wprowadzenia Funduszu Modernizacji Szpitali Powiatowych, szybkiej eRejestracji i Bonu Rodzicielskiego.

20.11.2023

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenia Sejmu X kadencji, Hołownia marszałkiem

Wybory

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je Marszałek Senior, na którego prezydent wyznaczył posła Marka Sawickiego z PSL. Został wybrany marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Marszałkiem Senatu została Małgorzata Kidawa-Błońska. Na wicemarszałka Sejmu nie została wybrana Elżbieta Witek z PiS. Zostali nimi: Wielichowska (KO), Niedziela (KO), Czarzasty (Nowa Lewica), Zgorzelski (Trzecia Droga) oraz Bosak (Konfederacja). We wtorek m.in. wybór posłów-członków KRS.

13.11.2023

Rotacyjność funkcji marszałków Sejmu i Senatu - są wątpliwości konstytucyjne

Prawnicy Wybory

Zgodnie z umową koalicyjną marszałkowie Sejmu i Senatu mają urzędować w trakcie kadencji Parlamentu rotacyjnie. Takie rozwiązanie, do tej pory nie praktykowane, ma być elementem zapewnienia trwałości koalicji i pluralizmu parlamentarnego. Konstytucjonaliści są podzieleni co do oceny takiego rozwiązania. Pojawiają się argumenty, że utrwali ono partyjniactwo. A konstytucyjna reguła zakłada, że marszałek Sejmu wybierany jest na kadencję, a nie na pół kadencji.

10.11.2023

Umowa koalicyjna: "Wolne" sądy i prokuratura, podwyżki dla pracowników

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sądy mają być wolne od nacisków politycznych, prokuratura niezależna i apolityczna. Zapewniona ma być też legalność funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa konstytucyjnego - wynika z podpisanej w piątek umowy koalicyjnej. Zadeklarowano też m.in. podwyżki dla pracowników sądów i prokuratury. Związkowcy już przypominają, że mowa była o 20 proc. - czego w umowie koalicyjnej nie ma.

10.11.2023

Rząd wpisał do projektu budżetu 1,07 mld zł, aby zapłacić gminom za frekwencję

Wybory

Rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecał gminom do 20 tys. mieszkańców bonusy finansowe za przekroczenie 60 proc. frekwencji w wyborach do Sejmu i Senatu. Realizacja obietnic będzie kosztować około 1,07 mld zł. Taką poprawkę zaproponował rząd do projektu ustawy budżetowej na 2024 r. -poinformowała kancelaria prezesa Rady Ministrów.

08.11.2023

Nowy rząd będzie wyłaniał się długo - prezydent zdecydował

Wybory

Oficjalne wyniki pokazały, że Prawo i Sprawiedliwość, mimo zwycięstwa w wyborach, nie będzie w stanie uzyskać w Sejmie wotum zaufania dla swojego rządu. Szansę na otrzymanie poparcia dla rządu - już w pierwszym kroku przewidzianym w Konstytucji - miała tzw. opozycja demokratyczna: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Jednak prezydent misję tworzenia rządu powierzył, politykowi PiS, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Jeśli ta się nie powiedzie, w kolejnym kroku premiera wybierze Sejm.

07.11.2023

Prezydent powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu

Wybory

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałkowym orędziu, że powierza misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Zaznaczył, że zarówno reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało najlepszy wynik w wyborach, jak i Koalicji Obywatelskiej, która zajęła drugie miejsce, przedstawili swoich kandydatów na premiera i wyrazili wolę utworzenia rządu. Funkcję marszałka seniora będzie pełnił poseł Marek Sawicki z PSL.

06.11.2023

Ponad 1000 protestów wyborczych i referendalnych w Sądzie Najwyższym

Wybory

696 protestów przeciwko ważności referendum i 477 protestów wyborczych - zarejestrowano w piątek w Sądzie Najwyższym. Choć termin składania protestów minął 25 października, ich liczba może być większa. Niektóre mogą wpłynąć za pośrednictwem poczty, a dla zachowania terminu liczy się data stempla pocztowego.

27.10.2023

Prezydent: Pierwsze posiedzenie Sejmu 13 listopada

Wybory

Terminem, który wstępnie zaplanowałem na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, będzie poniedziałek, 13 listopada – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, nie ma dziś powodu do skracania dotychczasowej kadencji Sejmu, która upływa 12 listopada.

26.10.2023

Prezydent będzie przestrzegał konstytucyjnych terminów - zapewnia szefowa jego kancelarii

Wybory

Prezydent zna swoje obowiązki, ale zna też konstytucję i cały czas podkreśla, że będzie przestrzegał terminów, które są zawarte w konstytucji. Nie wydaje mi się, aby cokolwiek mogło to zmienić - zapowiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. W czwartek, 26 października, prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Rozmawiał z politykami PiS i KO, a w środę - z politykami Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji.

25.10.2023

SN: Nie można uzupełniać braków formalnych w proteście wyborczym

Wybory

W postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP, Senatu, Prezydenta RP oraz Parlamentu Europejskiego, o których mowa w kodeksie wyborczym, także w postępowaniu zainicjowanym przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

25.10.2023

Ministrowie obiecali pieniądze za frekwencję, teraz trzeba zmienić budżet

Samorząd terytorialny Wybory

Rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecał małym gminom bonusy finansowe za przekroczenie 60 proc. frekwencji. Nie przewidział, że będzie ona aż tak wysoka. Z szacunków wynika, że spełnienie tych obietnic może kosztować aż 1,6 miliarda zł. Niektóre gminy miałyby dostać nawet po 2,5 mln zł. Część samorządowców zaczyna wątpić czy te pieniądze w ogóle trafią na gminne konta, inni już dzielą skórę na niedźwiedziu.

25.10.2023

PKW przeanalizuje kolejki przed lokalami wyborczymi

Samorząd terytorialny Wybory

Po stronie włodarzy miast jest organizacyjne przygotowanie wyborów tak, żeby wyborcy mogli w godnych warunkach oddać głos, aby nie stać w kolejkach - powiedziała Magdalena Pietrzak, szefowa KBW. Zastrzegła, że sytuacje związane z kolejkami do głosowania zostaną przeanalizowane.

18.10.2023

Czas start - komitety wyborcze muszą posprzątać

Wybory

Wybory za nami, co nie tylko oznacza, że nie będziemy już zmuszeni do oglądania spotów wyborczych przed każdym filmem na Youtube, ale również fakt, że twarze polityków przestaną spoglądać na nas z każdego wyższego budynku lub obiektu małej architektury w najbliższej okolicy. Pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery, hasła i plakaty w terminie 30 dni po dniu wyborów, choć Kodeks wyborczy przewiduje pewne wyjątki.

17.10.2023

Procedura wnoszenia protestów wyborczych

Wybory

Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu RP i do Senatu RP wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Nadanie w tym terminie protestu w polskiej placówce pocztowej jest równoznaczne z wniesieniem go do Sądu Najwyższego.

16.10.2023

Duże partie zyskują na metodzie d'Hondta

Samorząd terytorialny Wybory

Metoda przeliczenia mandatów według systemu d’Hondta jest korzystniejsza dla silnych komitetów. Premiuje zwycięzców, co ułatwia stworzenie stabilnej większości parlamentarnej, ale jednocześnie ma wadę - ogranicza proporcjonalność wyborów. Przy tej metodzie lider listy nie zawsze otrzymuje mandat wyborczy.

16.10.2023
1  2  3  4  5    30