Recepta dla seniora "in spe" nie daje prawa do leków za darmo

Pacjent Finansowanie zdrowia

Niektórzy seniorzy i rodzice dzieci muszą pofatygować się jeszcze raz do lekarza po receptę uprawniającą do bezpłatnego leku. Jeśli lekarz wystawił receptę zanim pacjent otrzymał prawo do darmowych leków, to farmaceuta nie powinien wydać leku bezpłatnie. To, że pacjent: senior lub rodzice dziecka, realizują ją już po wejściu w życie przepisów o darmowych lekach lub po przekroczeniu określonego wieku, nie ma znaczenia. Kluczowa jest bowiem data wystawienia recepty.

12.09.2023

Jedzenie w szpitalu już miało być smaczne i zdrowe

Pacjent Finansowanie zdrowia

Zamiast parówek i mielonek pacjenci w szpitalach mieli dostawać jagnięcinę i szynkę. Na talerzu powinna znaleźć się przede wszystkim spora porcja warzyw, a posiłki powinny być zbilansowane. Takie zalecenia minister zdrowia wpisał do konsultowanego projektu rozporządzenia już półtora roku temu. Projekt jednak utknął. Jednym z problemów był brak finansowania. Szpitale miały zmienić menu w zakresie własnych możliwości. Te jednak - zwłaszcza w zadłużonych placówkach - są mocno ograniczone.

08.09.2023

Wyższe stawki za świadczenia w pilotażu dla osób z doświadczeniem traumy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

O niespełna 8 proc. mają wzrosnąć stawki za pierwsze konsultacje i inne świadczenia dla pacjentów z doświadczeniem traumy w pilotażowym programie Ministerstwa Zdrowia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił na początku września do konsultacji publicznych. Z terapii mogą korzystać między innymi osoby, które doświadczyły działań wojennych, z doświadczeniem uchodźczym, przemocy lub które brały udział w wypadku komunikacyjnym.

07.09.2023

Wypożyczalnia PFRON oficjalnie otwarta - jest lista dostępnego sprzętu

Pacjent Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Jest już dostępna lista specjalistycznego sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami. Można go wypożyczyć - po wniesieniu kaucji - z centralnej wypożyczalni technologii wspomagających, którą tworzy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z kolei wzór wniosku o wypożyczenie sprzętu na stronie PFRON pojawił się we wtorek późnym popołudniem.

05.09.2023

Strona społeczna chce przywrócenia dotacji z budżetu do NFZ

Finansowanie zdrowia

Za przekazaniem dotacji podmiotowej w wysokości 15 mld zł z budżetu państwa do NFZ oraz wycofaniem zmian wprowadzonych ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty opowiedziała się strona społeczna Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Przedstawiciele pracodawców oraz związków zawodowych zaznaczają, że zapewnienie jak największej ilości środków pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia ma zagwarantować możliwość realizacji podwyżek.

31.08.2023

Leki OTC będą refundowane - ustawa z podpisem prezydenta

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Farmacja

Prezydent podpisał w środę tzw. dużą nowelizację ustawy refundacyjnej, która zakłada m.in. podwyższenie marży hurtowej i zmiany marży aptecznej, bezpłatne leki dla kobiet w połogu oraz podniesienie podstawy limitu finansowania. Ustawa wprowadza też refundację leków wydawanych bez recepty (tzw. leki OTC). Zakłada również, że lekarz będzie mógł przepisać pacjentowi lek na maksymalnie 180 dni, jednak na pojedynczej recepcie będzie mogła znaleźć się ilość leku niezbędna do stosowania najwyżej przez 120 dni.

23.08.2023

NIK: W Łasku mniej świadczeń dla pacjentów przez administracyjne zaniedbania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Problemy finansowe spółki, która przejęła prowadzenie szpitala w Łasku w ramach dzierżawy, ale także nieprawidłowości w umowie i jej przestrzeganiu pomiędzy powiatem a spółką sprawiły, że ucierpieli pacjenci. Świadczenia dla nich nie były rozszerzane, jak pierwotnie miało być, a wręcz przeciwnie – zostały w ostatnich latach ograniczone. Brakowało też sprzętu. O bolączkach szpitala w Łasku informuje NIK, który przeprowadził kontrolę.

23.08.2023

Nowe stawki płacy zasadniczej dla lekarzy rezydentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia określające wysokość miesięcznej płacy minimalnej dla lekarzy, którzy odbywają specjalizacje w ramach rezydentury. Dokument wyznacza stawki dla dwóch grup lekarzy: rezydentów w priorytetowych dziedzinach medycyny i pozostałych. Lekarze rezydenci w specjalizacjach dotyczących priorytetowych dziedzin medycyny otrzymają w pierwszych dwóch latach zatrudnienia min. 8308 zł miesięcznie.

23.08.2023

Czekolada gorzka lub mleczna - jedyny wybór krwiodawcy

Pacjent Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia prowadzi przetarg na dwa lata dostaw posiłków regeneracyjnych dla honorowych dawców krwi. Kolejny raz będą to czekolady - pakiet dziewięciu tabliczek o wartości co najmniej 4,5 tys. kalorii. Krwiodawcy nie mają wyboru: będą jedli cukier, choć przepisy nie stawiają tu ograniczeń i mogliby na przykład otrzymywać talon na pełnowartościowy posiłek. Czekolady są jednak tańszym rozwiązaniem.

29.07.2023

Z publicznego systemu wycofują się kolejne poradnie i kliniki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Compliance

Trwa niekorzystny trend w ochronie zdrowia: w ubiegłym roku ubyło poradni specjalistycznych oraz placówek wykonujących świadczenia szpitalne. Wycofali się także kolejni stomatolodzy, leczący "na NFZ". Liczba świadczeń udzielanych w szpitalach, w ambulatoryjnej opiece, jak i pacjentów korzystających z publicznego systemu, nie wróciła jeszcze do stanu sprzed pandemii. Choć w porównaniu do roku 2020 i 2021 widać poprawę.

26.07.2023

Za mało pieniędzy na podwyżki – szpitale wciąż pod kreską

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Dopiero w drugiej połowie sierpnia szpitale otrzymają z Narodowego Funduszu Zdrowia pieniądze według nowej wyceny. Wcześniej muszą wypłacić pensje z uwzględnieniem podwyżki minimalnych wynagrodzeń. Wstępne szacunki dyrektorów szpitali powiatowych nie są optymistyczne: wyceny nie objęły umów cywilnoprawnych. Niepewne są też podwyżki personelu niemedycznego podstawowej opieki.

25.07.2023

Niedzielski: W poniedziałek szpitale dostaną nowe wyliczenia z NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeszcze w poniedziałek szpitale dostaną nowe wyliczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące wyceny świadczeń - zapowiedział w Kozienicach minister zdrowia Adam Niedzielski. Podwyżka wycen ma zapewnić pieniądze na podniesienie płac minimalnych w ochronie zdrowia: pracowników medycznych i niemedycznych, od 1 lipca tego roku. Minister dodał, że średnio w tym roku w każdej grupie płace wzrosły średnio o 12 proc.

17.07.2023

Kontrowersyjne zmiany w przepisach refundacyjnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Ministerstwo Zdrowia chce ukrócić zawyżanie cen surowców służących do wytwarzania leków recepturowych. Zauważa, że wartość refundacji tych leków w niektórych województwach wzrosła nawet dwukrotnie. To nie jedyne zmiany wprowadzone przez resort zdrowia do projektu tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej autopoprawką na ostatnią chwilę.

06.07.2023

Lekarz wystawi zlecenie na wyrób medyczny na "covidowych" zasadach

Pacjent Finansowanie zdrowia

Do 30 września lekarz będzie mógł wystawiać zlecenia na wyroby medyczne i zlecenia naprawy także podczas teleporady, czyli według zasad obowiązujących podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego. Natomiast od 1 października obligatoryjne będzie wystawianie e-zleceń podpisanych elektronicznie.

03.07.2023

1 lipca wzrosły pensje minimalne w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia

Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, ratownicy medyczni - od 1 lipca 2023 r. wzrosłych ich minimalne wynagrodzenia. Podwyżki powinni otrzymać zarówno pracownicy działalności podstawowej jak i pracownicy niemedyczni, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę i na kontraktach. Szpitale powiatowe, które nie udźwignęły podwyżek w ubiegłym roku, obawiają się, że nowa wycena świadczeń, będzie znów nieadekwatna. Obawy, czy pensje rzeczywiście wzrosną, mają także pracownicy.

01.07.2023

NFZ zabezpiecza pieniądze na podwyżki w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Po dokonaniu niezbędnych zmian w prawie oddziały wojewódzkie NFZ przystąpią na początku lipca do aneksowania umów - zapowiedział w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiany, które mają zapewnić finansowanie wzrostu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca, obejmą ponad 35 tys. umów. Aneksy zostaną podpisane do połowy lipca - informuje NFZ.

29.06.2023

Wyroby medyczne - zmiany refundacyjne od 1 stycznia 2024 r.

Pacjent Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Zmiany limitów refundacji m.in. cewników hydrofilowych, osprzętu do pomp insulinowych, ortez, protez i obuwia ortopedycznego oraz wyrobów dla pacjentek po operacjach mastektomii przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Proponowane przez resort zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

29.06.2023

NIK: Agencja Badań Medycznych dostała setki milionów złotych - efekty są niewielkie

Finansowanie zdrowia

W 2019 r. Agencja Badań Medycznych nie przeprowadziła jeszcze żadnych badań, była dopiero w trakcie tworzenia wewnętrznej struktury organizacyjnej, dysponowała jedynie 14 etatami, a Minister Zdrowia przekazał jej 7 mln zł dotacji wyłącznie na pokrycie bieżących kosztów działalności - zauważa Najwyższa Izba Kontroli. Do czerwca 2022 r. NFZ przekazał ABM ponad 888 mln zł, a pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki - podsumowuje NIK.

23.06.2023

Trzy zdrowotne ustawy 28 czerwca na posiedzeniach senackiej komisji

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ustawy zdrowotne, dotyczące: jakości w ochronie zdrowia, pozasądowej ścieżki dochodzenia roszczeń dla poszkodowanych pacjentów oraz regulującej działalność kilkunastu zawodów medycznych m.in. opiekuna medycznego, instruktora terapii uzależnień i terapeutów zajęciowych w środę, 28 czerwca rozpatrzy senacka Komisja Zdrowia.

23.06.2023

Bukiel: Wysokie zarobki lekarzy drażnią niektórych, ale kształtuje je rynek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze wykorzystują fakt, że ich brakuje i żądają wysokich stawek za godzinę pracy. Zdają sobie sprawę, że taki stan nie potrwa wiecznie, a mając doświadczenie z wielu lat wcześniejszych wiedzą, że gdy tylko ta – nazwijmy to promocją -  się skończy, nikt z rządzących ich nie doceni - uważa Krzysztof Bukiel, były przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

22.06.2023
1  2  3  4  5    63
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski