NFZ będzie współfinansować samorządowe programy, ale bez in vitro

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Po 8 latach batalii o umożliwienie łączenia środków samorządowych z tymi z Narodowego Funduszu Zdrowia przy finansowaniu programów opieki zdrowotnej, udało się uchylić furtkę. Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na takie montaże finansowe w przypadku programów polityki zdrowotnej, realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego w zakresie świadczeń gwarantowanych oraz szczepień ochronnych.

10.05.2023

Wiśniewski: Reforma szpitali nie może odbywać się kosztem przedsiębiorców

Finansowanie zdrowia

Aktualizacja Krajowego Planu Odbudowy nie odpowiada na pytania, raczej je rodzi. W odniesieniu do reformy szpitalnictwa istotnym elementem oceny będzie los przepisów dotyczących możliwości braku regulowania zobowiązań szpitali wobec swoich podwykonawców. Reforma szpitali nie może odbywać się kosztem często małych i średnich przedsiębiorców.

22.04.2023

Reforma szpitalnictwa w nowym KPO: na „miękko” i na mniejszą skalę

Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia nie mówi już o „restrukturyzacji szpitali przez ich konsolidację”, a jedynie o „zmianie profilu i dostosowaniu do lokalnych, regionalnych i krajowych potrzeb”. W aktualizowanej wersji Krajowego Planu Odbudowy ustawę o modernizacji zastępuje ustawa o Funduszu Wsparcia Szpitali. Z dokumentu wynika też, że inflacja zjadła część środków na inwestycje - dostanie je mniej szpitali.

21.04.2023

Sanatorium dla bogatych? Resort zapowiada i... wycofuje się z kontrowersyjnych planów

Pacjent Finansowanie zdrowia

Wyjazd do sanatorium oferującego nowoczesne zabiegi może być wkrótce w zasięgu tylko bogatszej części społeczeństwa. Organizacje uzdrowiskowe podniosły alarm, że taki będzie efekt rządowych reform. W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zaznacza jednak, że nie planuje zmian w systemie częściowej odpłatności pacjenta za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym. Wcześniej resort zdrowia sygnalizował takie zmiany.

19.04.2023

SO: Szpital nie mógł zdegradować pielęgniarki, której kwalifikacje dotąd uznawał

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Przepisy ustawy o ustalaniu wynagrodzenia zasadniczego w odniesieniu do kwalifikacji, a nie do zajmowanego stanowiska są wysoce kontrowersyjne i stan taki może prowadzić do roszczeń innych pielęgniarek specjalistek – orzekł Sąd Okręgowy w Łomży, oddalając apelację szpitala. Uznał racje pielęgniarki, której warunki pracy pogorszyły się na skutek błędnej interpretacji nowych regulacji.

17.04.2023

Prawnicy: Możliwy konflikt interesów ośrodków w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ośrodki niższego szczebla w strukturach Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) zasadniczo podlegać będą ośrodkom wyższego szczebla, gdyż będą przez nie nadzorowane i monitorowane. W toku prac nad ustawą eksperci podnosili, że równolegle podmioty te będą konkurować w konkursach organizowanych przez NFZ, a to może powodować konflikt interesów.

10.04.2023

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej opublikowana

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Nowe regulacje co do zasady wejdą w życie 20 kwietnia, sieć ruszy w ciągu 6 miesięcy, a w ciągu 12 miesięcy będzie uruchomiona krajowa infolinia onkologiczna. Podmioty lecznicze mają rok na wejście do sieci.

06.04.2023

Wycena świadczeń w ochronie zdrowia nie nadąża za inflacją

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpitale liczą na korektę nie tylko stawek, ale i metodologii wyceny świadczeń przed lipcem tego roku. Nowa wycena ma umożliwić sfinansowanie rosnących płac minimalnych w ochronie zdrowia i kosztów działalności szpitali. Te napędzane inflacją rosną jednak na tyle szybko, że trwająca miesiące wycena, w lipcu może już być nieadekwatna.

05.04.2023

Szpitale mają odrabiać covidowy dług w ekspresowym tempie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitale, które w ubiegłym roku ze względu na epidemię nie wykonały ustalonej liczby świadczeń, będą mogły otrzymać dodatkowe pieniądze. Pozwolą im one utrzymać obecną wysokość umowy ryczałtowej i uchronić się przed spiralą zdrowotnego zadłużenia. Zaciągnięty dług zdrowotny szpitale będą musiały spłacić jednak bardzo szybko, bo już do końca 2023 r. Dla części z nich to niewykonalne.

04.04.2023

Bogata gmina może lepiej zadbać o zdrowie swoich mieszkańców

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Gminy nie finansują bezpośrednio świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców, zastępując w tym NFZ. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie zwolnione z ponoszenia wydatków związanych z organizacją ochrony zdrowia na swoim obszarze. Budżety poszczególnych gmin mogą zatem mieć wpływ na jakość świadczonych usług medycznych.

30.03.2023

Resort zdrowia wycofuje się z płacenia za lek na Covid-19; szpitale są w kropce

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szpitale, które będą chciały kontynuować terapię pacjentów chorych na Covid-19 Remdesivirem, będą musiały pokryć część kosztu zakupu tego leku. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie będzie dalej finansować zakupu ze środków publicznych. Szpitale sygnalizują, że leku już brakuje w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Oznacza to znacznie wyższe koszty leczenia pacjentów.

27.03.2023

Samorządowcy i aptekarze chcą, aby nocne dyżury aptek finansował NFZ

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Farmacja

Samorządowcy proponują, aby to Narodowy Fundusz Zdrowia przejął finansowanie co najmniej jednego dyżuru aptecznego w nocy i w święta, również w dużych powiatach. To rozwiązałoby "odwieczny" problem, kto ma płacić za dyżury apteczne. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że rozważy propozycję, ale już po tym jak projekt wpłynie do Sejmu.

21.03.2023

NIK zawiadomiła prokuraturę i CBA w sprawie Szpitala Tymczasowego COVID-19 we Wrocławiu

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Samowola budowlana, niegospodarność, nierzetelność - tak najkrócej można podsumować wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu. Raport z tej kontroli został upubliczniony w styczniu. Teraz NIK informuje, że skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia kilku przestępstw, a pismem sygnalnym powiadomiła także Centralne Biuro Antykorupcyjne.

09.03.2023

Skóbel: Zasady podwyżek w ochronie zdrowia zarzewiem konfliktów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Od 1 lipca tego roku podmioty lecznicze zmierzą się z koniecznością podwyższenia wynagrodzeń dla pracowników. Mechanizm ustalania pensji zasadniczych w ochronie zdrowia jest jednak z założenia wadliwy. I tak, jak dzieje się to obecnie, będzie źródłem konfliktów – twierdzi Bernadeta Skóbel radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Związku Powiatów Polskich.

28.02.2023

Narodowa Strategia Transplantacyjna ma zwiększyć liczbę przeszczepów

Finansowanie zdrowia

Ostatnia kontrola Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że w Polsce coraz więcej osób czeka na przeszczep, a liczba dawców maleje. Wieloletni program: Narodowa Strategia Transplantacyjna na lata 2023–2032 ma ten stan zmienić. Projekt uchwały w tej sprawie trafił właśnie do wykazu prac Rady Ministrów.

09.02.2023

2,5 mld zł z Funduszu Medycznego dla szpitali onkologicznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zapewnienie bezpieczeństwa i troska o zdrowie wszystkich Polaków to priorytety dla rządu. Na samą Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030 przeznaczymy 5,1 mld zł - powiedział w piątek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. I zapowiedział konkurs dla szpitali onkologicznych, które otrzymają aż 2,5 mld zł dofinansowania z Funduszu Medycznego.

03.02.2023

Pakulski: Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia to zadanie ministra

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Celem ministra zdrowia powinno być zaplanowanie i przeprowadzenie kompleksowych zmian systemu ochrony zdrowia. Zdecydowanie popieram ideę połączenia zdrowia i spraw społecznych, rozwój zasobów opieki ambulatoryjnej i długoterminowej oraz gruntowną modernizację szpitalnictwa w zakresie infrastruktury i funkcji – uważa Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

03.02.2023

SN: Orzeczenie o kosztach postępowania w sprawie błędu medycznego jest tytułem egzekucyjnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Finansowanie zdrowia

Orzeczenie wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, ustalające wysokość kosztów postępowania, stanowi tytuł egzekucyjny i może zostać zaopatrzone w klauzulę wykonalności - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Wierzycielem w zakresie kosztów sądowych może być Skarb Państwa reprezentowany przez właściwy sąd.

02.02.2023

Rzecznik sprawdzi, czy krakowski szpital może z braku funduszy wstrzymać leczenie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie naruszyła zbiorowe prawa pacjenta, informując o tym, że po 31 marca kontynuowanie leczenia w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych będzie wstrzymane - uważa rzecznik praw pacjenta, który poinformował w środę o wszczęciu postępowania wobec tej placówki. Szpital Uniwersytecki ma przygotować oświadczenie w tej sprawie.

01.02.2023

Opioid poza kontrolą – e-recepty ułatwiają wykup substancji narkotycznej z aptek

Finansowanie zdrowia Farmacja

Leki z substancją, która w USA odpowiadała za głośny swego czasu kryzys opioidowy, są wykupywane z aptek i prawdopodobnie nielegalnie odsprzedawane. Taką działalność ułatwiają receptomaty i e-recepty – zauważają farmaceuci. Prawnicy mówią o możliwej potrzebie interwencji ustawowej – zmianie prawa, która ograniczy ten proceder.

31.01.2023