1 lipca wzrosły pensje minimalne w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia

Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, ratownicy medyczni - od 1 lipca 2023 r. wzrosłych ich minimalne wynagrodzenia. Podwyżki powinni otrzymać zarówno pracownicy działalności podstawowej jak i pracownicy niemedyczni, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę i na kontraktach. Szpitale powiatowe, które nie udźwignęły podwyżek w ubiegłym roku, obawiają się, że nowa wycena świadczeń, będzie znów nieadekwatna. Obawy, czy pensje rzeczywiście wzrosną, mają także pracownicy.

01.07.2023

NFZ zabezpiecza pieniądze na podwyżki w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Po dokonaniu niezbędnych zmian w prawie oddziały wojewódzkie NFZ przystąpią na początku lipca do aneksowania umów - zapowiedział w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiany, które mają zapewnić finansowanie wzrostu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia od 1 lipca, obejmą ponad 35 tys. umów. Aneksy zostaną podpisane do połowy lipca - informuje NFZ.

29.06.2023

Wyroby medyczne - zmiany refundacyjne od 1 stycznia 2024 r.

Pacjent Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Zmiany limitów refundacji m.in. cewników hydrofilowych, osprzętu do pomp insulinowych, ortez, protez i obuwia ortopedycznego oraz wyrobów dla pacjentek po operacjach mastektomii przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Proponowane przez resort zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

29.06.2023

NIK: Agencja Badań Medycznych dostała setki milionów złotych - efekty są niewielkie

Finansowanie zdrowia

W 2019 r. Agencja Badań Medycznych nie przeprowadziła jeszcze żadnych badań, była dopiero w trakcie tworzenia wewnętrznej struktury organizacyjnej, dysponowała jedynie 14 etatami, a Minister Zdrowia przekazał jej 7 mln zł dotacji wyłącznie na pokrycie bieżących kosztów działalności - zauważa Najwyższa Izba Kontroli. Do czerwca 2022 r. NFZ przekazał ABM ponad 888 mln zł, a pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki - podsumowuje NIK.

23.06.2023

Trzy zdrowotne ustawy 28 czerwca na posiedzeniach senackiej komisji

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ustawy zdrowotne, dotyczące: jakości w ochronie zdrowia, pozasądowej ścieżki dochodzenia roszczeń dla poszkodowanych pacjentów oraz regulującej działalność kilkunastu zawodów medycznych m.in. opiekuna medycznego, instruktora terapii uzależnień i terapeutów zajęciowych w środę, 28 czerwca rozpatrzy senacka Komisja Zdrowia.

23.06.2023

Bukiel: Wysokie zarobki lekarzy drażnią niektórych, ale kształtuje je rynek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze wykorzystują fakt, że ich brakuje i żądają wysokich stawek za godzinę pracy. Zdają sobie sprawę, że taki stan nie potrwa wiecznie, a mając doświadczenie z wielu lat wcześniejszych wiedzą, że gdy tylko ta – nazwijmy to promocją -  się skończy, nikt z rządzących ich nie doceni - uważa Krzysztof Bukiel, były przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

22.06.2023

Program szczepień na Covid-19 nie zakończy się 1 lipca

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus Koronawirus szczepienia

1 lipca zakończy się ponad trzyletni okres, w którym rząd naprzemiennie ogłaszał stan zagrożenia i epidemię Covid-19. Nie oznacza to jednak finału programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi Sars-Cov-2, chociaż chętnych na nie właściwie nie ma. Program będzie trwał, bo preparaty zalegają w magazynach, a spór wokół zawartych kontraktów jest w toku. Za niepotrzebne szczepionki zapłacimy ze składki zdrowotnej, czyli z pieniędzy, które powinny finansować leczenie.

21.06.2023

Niższe kryteria dla ośrodków onkologicznych mają poprawić dostępność, ale mogą obniżyć jakość leczenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Obniżone kryteria dla ośrodków leczenia onkologicznego trzeciego poziomu w Krajowej Sieci Onkologicznej oraz niewygórowane warunki dla liczby personelu mogą sprawić, że do sieci wejdą wszystkie ośrodki obecnie prowadzące takie leczenie. Nie byłoby to złe, gdyby z czasem kryteria się zaostrzały i powodowały pozostawienie w sieci najlepszych. Jest jednak ryzyko, że jeśli tak się stanie, KSO niewiele zmieni i nie poprawi dostępu do leczenia.

17.06.2023

Podwyżki w ochronie zdrowia już w lipcu - pieniędzy ma wystarczyć dla każdego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia wybrało najhojniejszy wariant finasowania lipcowych podwyżek, który ma objąć pracowników na etatach i zatrudnionych „na kontraktach”. Jednak nie tak hojny, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. NFZ dosypie bowiem do systemu 10 mld złotych podnosząc wyceny, a 5 mld złotych szpitale będą musiały wypracować, ponosząc przy tym koszty. Pogłębi to problemy niektórych z nich.

09.06.2023

NSA: Bezprawne opłaty za pobyt i wyżywienie w lecznicy

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę zakładu leczniczo-rehabilitacyjnego na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie uznania praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Chodziło o ustalenie dobowej opłaty za pobyt i wyżywienie, bez uwzględniania dochodu pacjenta, a tym samym pobieraniu tej opłaty w przeliczeniu na miesiąc pobytu, w wysokości przewyższającej kwotę odpowiadającą 70 proc. miesięcznego dochodu.

31.05.2023

Pakulski: Sytuacja szpitali bardzo trudna, latem niektóre zaczną się zamykać

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Niskie marże powodują, że są szpitale, które rezygnują z udzielania niektórych świadczeń. Uderza to w pacjentów i w te podmioty, które jeszcze jakoś próbują sobie radzić, choć muszą przyjąć więcej chorych. Grozi to załamaniem się całego systemu – uważa dr Marcin Pakulski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

30.05.2023

Szpital wykupi polisę. Za odszkodowanie zapłaci NFZ

Pacjent Finansowanie zdrowia

Płatnicy składki zdrowotnej złożą się na rekompensaty dla pacjentów poszkodowanych w publicznych szpitalach. To kolejne obciążenie dla publicznego płatnika, a mowa o kwocie, za którą NFZ mógłby sfinansować średniej wielkości program lekowy. Ani złotówki nie dołożą natomiast zakłady ubezpieczeń, chociaż nowy fundusz kierowany przez Rzecznika Praw Pacjenta, odciąży ich budżety.

26.05.2023

Prezes PiS: Ustawa o bezpłatnych lekach w tej kadencji Sejmu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił w środę, że trwają prace nad projektem dotyczącym bezpłatnych leków dla dzieci i osób w wieku 65 lat i więcej. Podkreślił, że prace są prowadzone, aby jeszcze przed zakończeniem obecnej kadencji Sejmu, "przynajmniej w wielkiej części te sprawy zostały uchwalone i wprowadzone w życie".

24.05.2023

Minister zapowiada pilne zwiększenie finansowania dla szpitali powiatowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

"Scenariusz trzech kroków", który ma zdecydowanie zwiększyć środki idące do szpitali, zapowiedział na poniedziałkowym posiedzeniu prezydium zespołu trójstronnego do spraw ochrony zdrowia minister Adam Niedzielski. Pieniądze zostaną wydane m.in. na podwyżki wynagrodzeń. Roczny koszt zwiększenia finansowania podmiotów medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem szpitali powiatowych ma wynieść około 14 mld zł.

22.05.2023

Usunięcie znamienia i korekta powieki na NFZ - możliwe, ale pod pewnymi warunkami

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Niepelnosprawność

Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje zabiegów medycyny estetycznej. Jednak ubezpieczony pacjent może liczyć między innymi na refundowany zabieg usunięcia znamion, korektę opadającej powieki czy zbyt obfitego biustu, który powoduje dotkliwe bóle w kręgosłupie. Decydują tu wskazania medyczne, a nie estetyka. Najczęściej zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej opłacane przez publicznego płatnika wykonywane są u ciężko poparzonych pacjentów.

20.05.2023

Luka w przepisach – dochód ze stycznia 2022 r. nie podlega składce zdrowotnej?

Doradca podatkowy Finanse Finansowanie zdrowia

W najbliższy poniedziałek, 22 maja, mija termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Wraz z upływającym czasem, przybywa jednak niejasności i problemów związanych z tym obowiązkiem – a przerwy w działaniu Płatnika są najmniejszym z nich. Doradcy podatkowi postulują, by ZUS wydawał objaśnienia składkowe, a oni sami mogli reprezentować klientów w tym zakresie przed sądami.

18.05.2023

Organizacje apelują, aby wycena świadczeń zdrowotnych była waloryzowana o inflację 

Finansowanie zdrowia

Szpitale i inne podmioty lecznicze udzielające świadczeń gwarantowanych nie mają stabilnego źródła finansowania - zaznaczają organizacje branżowe i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego wystąpiły z apelem do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu o wprowadzenie ustawowego mechanizmu dostosowania wycen do rosnących kosztów leczenia wynikających z inflacji, wzrostu cen energii i wynagrodzeń pracowników regulowanego ustawą.

17.05.2023

SA: Szpital nie zwróci NFZ ponad miliona zł wypłaconych pracownikom

Wymiar sprawiedliwości Finansowanie zdrowia

Szpital nie musi zwracać Narodowemu Funduszowi Zdrowia ponad miliona złotych wypłaconych na podwyżki wynagrodzenia personelowi. Nakładanie na placówkę medyczną obowiązków wyłącznie na podstawie wystąpienia pokontrolnego jest bezprawne, bo strony łączy stosunek cywilny, który należy respektować – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

15.05.2023

Testy combo wciąż w użyciu – NFZ nie ma zgłoszeń o braku ich skuteczności

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Jak dotąd Narodowy Fundusz Zdrowia nie otrzymał zgłoszeń dotyczących braku skuteczności tak zwanych testów combo. Wprowadzone w szczycie sezonu zachorowań testy wykrywające wirusy grypy, Sars-Cov-2 i RSV są wciąż finansowane ze środków publicznych. Zrobiło się o nich głośno, gdy specjaliści z Rady Przejrzystości AOTMiT uznali je za nie dość czułe.

12.05.2023

Prof. Gzik: Bez nowoczesnego zarządzania nie da się zreformować ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nasz system ochrony zdrowia to kolos na glinianych nogach. Nie przewróciła go pandemia, bo determinacja lekarzy, pielęgniarek i w ogóle wszystkich pracowników ochrony zdrowia nie pozwoliła na to. Ale trzeba go gruntownie zreformować szczególnie w dwóch głównych i niezwykle wrażliwych obszarach. To finansowanie ochrony zdrowia i model zarządzania w szpitalach.

11.05.2023