Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Dziennikarz prawny i ekonomiczny, od wielu lat specjalizujący się w prawie podatkowym, piszący również o budżecie państwa i finansach publicznych. Nieobca jest jej też problematyka ochrony danych osobowych. Pracowała m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, w "Prawie i Gospodarce" i w "Rzeczpospolitej" (w latach 2000-2012). Współpracowała z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Od 2012 r. na stałe współpracuje z dwumiesięcznikiem "Radca Prawny".  Wielokrotnie nagradzana "Ostrym Piórem" Business Centre Club.

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Przepisy o sygnalistach zwiększą liczbę chronionych pracowników w firmach

Prawo pracy Prawo unijne

Pracodawcy obawiają się, że rozszerzenie katalogu naruszeń podlegających zgłoszeniu przez sygnalistów o prawo pracy, będzie źródłem problemów. Bo jak twierdzą, ustawa nie rozstrzyga np. według jakiego trybu będą rozpatrywane naruszenia dotyczące mobbingu: procedur wewnętrznych firmy czy przepisów o sygnalistach. Prawnicy uspokajają - nie jesteśmy jedynym krajem, który wyszedł poza zakres unijnej dyrektywy, choć były i takie państwa, które do katalogu naruszeń wpisały tylko… zagrożenia budowlane.

19.03.2024

Szkolenie służb zatrudnienia i rozbudowa systemów wymaga więcej czasu

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo unijne Rynek pracy

Przesunięcie o rok – z 30 czerwca 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. - terminu zakończenia realizacji inwestycji wspierających reformę instytucji rynku pracy, to jedna ze zmian, jaka zostanie wprowadzona do Krajowego Planu Odbudowy w ramach jego rewizji. Konsultacje publiczne w tym zakresie już się rozpoczęły i prowadzi je Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego. Powodem jest niemożność rozbudowy systemów teleinformatycznych, z uwagi na niewdrożenie ustaw, które docelowo mają regulować kwestie rynku pracy oraz służb, a także zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

18.03.2024

Pracownicy budżetówki tracą na skokowej podwyżce płacy minimalnej

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Pracownicy budżetówki niższego szczebla – sekretarki czy specjaliści zarabiający minimalną pensję, mają przy lada okazji tak zmieniane umowy o pracę, aby składnikiem ich wynagrodzenia zasadniczego stała się premia. Zdaniem prawników, nieważne, czy jest to premia uznaniowa czy regulaminowa, bo prawnie jest to dozwolone. Pracodawcy twierdzą, że na skutek skokowego podniesienia płacy minimalnej, dodatkowe składniki są częściej uwzględniane przy spełnianiu minimalnej stawki wynagrodzenia.

18.03.2024

Zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć to dyskryminacja?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W 2022 r., podobnie jak i w 2021 r., najliczniejszą grupą pobierających emerytury z ZUS były osobowy w wieku 65-69 lat (29,9 proc.), a średni wiek osób przechodzących na emeryturę wyniósł ponad 62 lata. W 2022 r. 96,5 proc. kobiet uzyskało emeryturę w wieku 60-64 lata, a 98 proc. mężczyzn w wieku 65 lat lub więcej. Resort pracy nie dysponuje jednak ekspertyzami na temat skutków ewentualnego zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63, 64 lat lub innym dla wydolności systemu emerytalnego.

16.03.2024

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce znowelizować art. 222 Kodeksu pracy, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

15.03.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    713