Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Dziennikarz prawny i ekonomiczny, od wielu lat specjalizujący się w prawie podatkowym, piszący również o budżecie państwa i finansach publicznych. Nieobca jest jej też problematyka ochrony danych osobowych. Pracowała m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, w "Prawie i Gospodarce" i w "Rzeczpospolitej" (w latach 2000-2012). Współpracowała z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Od 2012 r. na stałe współpracuje z dwumiesięcznikiem "Radca Prawny".  Wielokrotnie nagradzana "Ostrym Piórem" Business Centre Club.

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

10.06.2024

Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

10.06.2024

Czy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może zostać radnym?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

W Krajowej Administracji Skarbowej trwa spór o to, czy funkcjonariusze mogą kandydować do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Poskarżyli się nawet Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że dyrektorzy izb administracji skarbowej opierają takie odmowy o ustawę o KAS twierdząc, że wykonywanie mandatu radnego to dodatkowe zajęcie zarobkowe, więc wymaga uzyskania zgody przełożonego na kandydowanie. Zdaniem prawników takie stanowisko jest sprzeczne z prawem.

10.06.2024

ZUS: Rekordowa waloryzacja konta i subkonta to dobre wieści dla prawie 26 mln Polaków

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

O 521,7 mld złotych zwiększył się stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek – poinformował w piątek Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla porównania zeszłoroczny przyrost wyniósł około 450 mld zł. To efekt waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie wskaźnikami: 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego, a 109,91 proc. dla środków na subkoncie.

07.06.2024

Pokolenie Z - kluczowe kompetencje i benefity. Badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

Choć można byłoby przypuszczać, że to umiejętności cyfrowe postrzegane są jako najważniejszy aspekt w budowaniu kariery przyszłości, to pokolenie Z ma w tym zakresie inne zdanie. Aż 52 proc. najmłodszych badanych wskazuje, że najważniejsze są kompetencje miękkie – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. To empatia, komunikatywność czy efektywna praca w grupie są wskazywane przez pokolenie Z jako kluczowe w rozwoju ich przyszłej kariery.

07.06.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    748