Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Dziennikarz prawny i ekonomiczny, od wielu lat specjalizujący się w prawie podatkowym, piszący również o budżecie państwa i finansach publicznych. Nieobca jest jej też problematyka ochrony danych osobowych. Pracowała m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, w "Prawie i Gospodarce" i w "Rzeczpospolitej" (w latach 2000-2012). Współpracowała z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Od 2012 r. na stałe współpracuje z dwumiesięcznikiem "Radca Prawny".  Wielokrotnie nagradzana "Ostrym Piórem" Business Centre Club.

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

ZUS zakończył wypłatę czternastek

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę czternastych emerytur. We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. ZUS wypłacił czternastki zgodnie z przyjętym harmonogramem. Cały proces przebiegł sprawnie i wszystkie osoby otrzymały pieniądze na czas – twierdzi ZUS.

29.09.2023

Umowy o dzieło nie zalały rynku pracy

Prawo cywilne Prawo pracy

W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. do ZUS przekazano 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Informacje przekazało 51,3 tys. podmiotów, z czego 50,3 tys. (98 proc.) to płatnicy składek. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło oraz ich wykonawców.

29.09.2023

Polskie pokolenie Z a budowanie kariery. Badanie Pracuj.pl

Prawo pracy Rynek pracy

W ciągu ostatnich trzech miesięcy 27 proc. przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2 proc. respondentów. Z kolei w ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7 proc., a wśród najmłodszej aż 62 proc. – wynika z badania Pracuj.pl. Jak się okazuje, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Oznacza to, że na rynek pracy wchodzą pracownicy, którzy wiedzą, czego chcą i nie boją się o tym mówić.

28.09.2023

Automat ZUS mylił się w sprawach Tarcz, firmy będą zwracać pieniądze

Finanse publiczne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pomoc z Tarcz Antykryzysowych, zwłaszcza świadczenie postojowe, mogą spodziewać się weryfikacji i decyzji ZUS nakazujących zwrot otrzymanych pieniędzy. W każdym oddziale Zakładu powstały specgrupy pracowników, którzy ręcznie weryfikują udzieloną pomoc. Z informacji Prawo.pl wynika, że w wielu przypadkach pomoc otrzymały firmy, które nie powinny. Zdaniem prawników najbliższe lata to będą batalie sądowe.

28.09.2023

Rząd sięga do rezerwy celowej, by wypłacić dodatki dla pracowników zatrudnionych w DPS-ach

Finanse publiczne Policja Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Wybory Rolnictwo

Narodowe Centrum Nauki dostanie pieniądze na wypłatę jednorazowych specjalnych dodatków w ramach utworzonego w jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego. Sejmowa Komisja Finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek MEiN w sprawie zmian w planie finansowym Narodowego Centrum Nauki na 2023 rok. Zmiany obejmą też przeznaczenie rezerwy celowej zaplanowanej w ustawie budżetowej na 2023 rok.

26.09.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    663