Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Dziennikarz prawny i ekonomiczny, od wielu lat specjalizujący się w prawie podatkowym, piszący również o budżecie państwa i finansach publicznych. Nieobca jest jej też problematyka ochrony danych osobowych. Pracowała m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, w "Prawie i Gospodarce" i w "Rzeczpospolitej" (w latach 2000-2012). Współpracowała z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Od 2012 r. na stałe współpracuje z dwumiesięcznikiem "Radca Prawny".  Wielokrotnie nagradzana "Ostrym Piórem" Business Centre Club.

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych niezmiennie stabilny

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

Dzięki utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku pracy sytuacja FUS jest korzystna. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych za III kwartały wyniósł 83,8 proc. Bardzo wysoki poziom tego wskaźnika wynika z dynamicznie rosnących przychodów ze składek. To przede wszystkim efekt szybkiego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce - we wrześniu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw były wyższe rok do roku o 11,4 proc.

13.12.2024

Pracodawca ma prawo wystąpić do sądu pracy, by pracownik wykonał ugodę, którą zawarł

Prawo cywilne Prawo pracy Poprawmy prawo

Do naszej akcji Poprawmy prawo zgłoszony został przepis kodeksu pracy, na podstawie którego niewykonana przez pracownika ugoda pozasądowa może zostać wykonana po nadaniu ugodzie klauzuli wykonalności. Zdaniem prawników przepis chroni pracodawcę przed skutkami niewykonanej przez pracownika ugody. Daje bowiem możliwość jej wyegzekwowania w trybie egzekucji sądowej. Przepis został jednak tak skonstruowany, że finalnie zabezpiecza interes również pracownika.

13.12.2024

Aktywny Rodzic a RKO: W okresie przejściowym ciągłość wypłaty świadczeń

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

ZUS wypłacił już ponad 317 mln zł z programu Aktywny Rodzic. Wsparcie trafiło do ponad 272 tys. dzieci. Kolejne wnioski rozpatrywane są sukcesywnie. W tym czasie w celu zapewnienia ciągłości wypłacania świadczeń rodzice, którzy mieli przyznane prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) i złożyli wniosek o jedno ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic w dalszym ciągu mieli wypłacane RKO – informuje ZUS. Po przyznaniu nowego świadczenia środki z RKO będą podlegały rozliczeniu.

12.12.2024

Lewiatan: Przepisy o przejrzystości płac powinny być wypracowywane z partnerami społecznymi

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy, który ma wprowadzić jawność wynagrodzeń do kodeksu pracy. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu. I wskazuje, że poselski nie uwzględnia wszystkich kwestii wynikających z dyrektywy unijnej, w szczególności związanych ze sprawozdawczością firm.

12.12.2024

Czy mobbing z kodeksu pracy powinien trafić do odrębnej ustawy?

Prawo pracy

Objęcie definicją mobbingu wszystkich osób zatrudnionych, a więc także tych na umowach cywilnoprawnych czy B2B to coraz częstszy postulat. Czy doczeka się realizacji przy okazji prac nad definicją mobbingu zainicjowanych przez MRPiPS? Zdaniem prawników, to nie jest zły pomysł, ale potrzeba do tego osobnej ustawy. Pozwoliłoby to stworzyć szeroką definicję, wprowadzić sankcje dla pracodawców, ale i potraktować mobbing jako przestępstwo.

12.12.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    806