WSA: Dane dotyczące skuteczności wezwań na szczepienie powinny być jawne

Pacjent Administracja publiczna

Inspektor sanitarny należy do zobowiązanych do załatwienia wniosków o udostępnienie informacji publicznej, a zwłaszcza danych o skuteczności wezwań na szczepienia obowiązkowe dzieci i ile odnotował "niepożądanych odczynów poszczepiennych" z podziałem na poszczególne szczepionki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Takie dane podlegają udostępnieniu, w wypadku konieczności przetworzenia – wydania decyzji odmownej, lecz nie umorzenia.

09.02.2024

Sąd: Szpital mógł obniżyć pielęgniarkom współczynniki wpływające na pensje

Zawody medyczne

Szpital mógł obniżyć pielęgniarkom współczynnik pracy, według którego wyliczana jest wysokość minimalnej pensji zasadniczej, aby nie narazić się na zarzut nieuzasadnionego różnicowania wynagrodzeń - uznał sąd rejonowy w Kielcach. Zauważył jednocześnie, że szpital nie mógł dokonać jednostronnie zmian na niekorzyść pielęgniarek. Pozew wniosły pielęgniarki, którym po wejściu w życie tzw. ustawy podwyżkowej, szpital przestał uwzględniać wyższe wykształcenie przy określaniu wysokości pensji.

11.01.2024

Aborcja za granicą po wyroku TK - Polska naruszyła przepisy

Pacjent Opieka zdrowotna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Prawa Człowieka w stosunku do ciężarnej kobiety, której zakazano dostępu do legalnej aborcji, ze względu na reformę polskiej legislacji. Lekarze potwierdzili zespół Downa u płodu w 14. tygodniu. W 2021 r. planowana w szpitalu w Warszawie aborcja została odwołana z powodu reformy legislacyjnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Kobieta udała się do prywatnej kliniki w Holandii.

14.12.2023

SN: Nagana dla lekarza za złą metodę leczenia boreliozy, choć pacjentka wyzdrowiała

Prawo karne Pacjent

Karą nagany został ukarany przez sąd lekarski doktor, który odpowiadał za nieprawidłowości diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu boreliozy. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie z powodu przedawnienia karalności. Jednak dwuletnia terapia antybiotykowa została oceniona jako błędna i szkodliwa dla pacjentki, chociaż nie czuła się ona poszkodowana przez lekarza, gdyż wyzdrowiała.

14.12.2023

SN: Badanie piersi naruszyło godność pacjentki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Lekarski sąd odwoławczy słusznie nie widział potrzeby powołania nowych biegłych do oceny prawidłowości badania piersi przez obwinionego - tym bardziej, że w składzie orzekającym zasiadali sami lekarze, mający wiedzę medyczną – orzekł Sąd Najwyższy. Tym samym potwierdził, że lekarz medycyny pracy nieprawidłowo przeprowadzonym badaniem naruszył godność i intymność pacjentki.

09.12.2023

NSA: Informacja o usługach apteki w czasie epidemii była reklamą

Farmacja

Działania wpływające na zmniejszenie osobistych kontaktów między klientami apteki a farmaceutami w czasie epidemii Covid-19 nie zmieniają obowiązujących przepisów prawa, w tym zakazu reklamy apteki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że zakazana była akcja umożliwiająca porady telefoniczne zamieszczona w internecie. Dlatego kara nałożona na aptekę była zasadna.

06.12.2023

WSA: Leczenie psychiatryczne nieubezpieczonego na koszt państwa, bez względu na dochód

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Za świadczenia zdrowotne w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej udzielane osobie nieubezpieczonej z zaburzeniami psychicznymi, nie pobiera się od tej osoby opłat. Zatem świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są bezpłatnie i finansowane ze środków publicznych, bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma tu znaczenia dochód rodziny - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

29.11.2023

SN: Salowy z zakładu psychiatrycznego pracuje w warunkach specjalnych

Zawody medyczne

Prace wykonywane przez osoby bez wykształcenia medycznego stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, takie jak opieka nad chorymi, związane z utrzymaniem czystości i porządku wokół pacjentów oraz bezpośrednia asysta przy czynnościach lekarzy lub pielęgniarek, mogą uprawniać do emerytury pomostowej – tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

23.11.2023

SN: Niedopuszczalne szkalowanie lekarza w sieci przez koleżankę po fachu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Publiczne pomawianie jednego lekarza przez drugiego jest złamaniem etyki zawodu – orzekł Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę upomnienia dla lekarski zarzucającej innej lekarce błąd medyczny. Jednak tego błędu nie potwierdzili biegli. Także prokurator nie dopatrzył się popełnienia przestępstwa. Natomiast sąd cywilny orzekł, że obwiniona lekarka naruszyła dobra osobiste pomawianej.

13.11.2023

TSUE: Pacjent ma prawo do otrzymania pierwszej kopii dokumentacji bezpłatnie

Pacjent Zawody medyczne

Przepisy krajowe, nawet w celu ochrony interesów gospodarczych lekarzy prowadzących, nie mogą obciążać pacjenta kosztami pierwszej kopii jego dokumentacji medycznej. Co więcej, pacjent ma prawo uzyskać pełną kopię dokumentów znajdujących się w jego dokumentacji medycznej, jeżeli jest to konieczne do zrozumienia zawartych w tych dokumentach danych osobowych - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

30.10.2023

SN: Dentysta zepsuł stary mostek, a nowy był wadliwy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Lekarz dentysta źle wykonała mostek u pacjentki, więc została ukarana upomnieniem. Sąd Najwyższy podzielił pogląd, zgodnie z którym termin siedmiodniowy na zarządzenie rozprawy przewidziany w tym przepisie powinien być dochowany. Ale obwiniony, który świadomie i z własnej woli nie korzysta z udostępnionych przepisami procesowymi form realizacji prawa do obrony, nie może skutecznie powoływać się na pogwałcenie tego prawa.

25.10.2023

Sąd: Lekarz szpitala uniwersyteckiego nie ukryje informacji o etacie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szpital uniwersytecki ma obowiązek udostępnić pacjentowi informację o zatrudnianym lekarzu. Dysponując środkami publicznymi, lekarze są bowiem osobami pełniącymi funkcję publiczną, dlatego kwestie związane z ich statusem pracowniczym są jawne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

23.10.2023

NSA: Samorząd nie może prowadzić sprawy bez wiedzy lekarki

Zawody medyczne

Samorząd lekarski powołał komisję w sprawie niezdolności do wykonywania zawodu przez lekarkę, która była pensjonariuszką domu opieki. Sądy administracyjne postanowiły jednak uchylić wydaną w tej sprawie uchwałę, ponieważ na żadnym etapie nie poinformowano lekarki o tym, że toczy się wobec niej postępowanie. Tym samym uniemożliwiono jej zapoznanie się z materiałem dowodowym oraz podjęcie skutecznej obrony.

17.10.2023

SN: Leczenie raka metodą reiki i unikanie szpitala nie spowodowało zgonu

Prawo karne Pacjent

Terapeuta pomagał pacjentce zwalczać raka metodą reiki. Pacjentka zmarła. Prokurator postawił mu więc zarzuty przyczynienia się do śmierci i oszustwo. Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący i nakazał wyjaśnić, czy SMS oskarżonego do pacjentki, w którym odradzał jej leczenie szpitalne było wprowadzeniem w błąd. A także czy, ulegając sugestiom lekarza, niekorzystnie rozporządziła mieniem.

05.09.2023

SA: Brak rehabilitacji spowodował, że noga się nie zgina

Prawo cywilne

Brak związku przyczynowego pomiędzy działaniem bądź zaniechaniem pozwanego szpitala a stanem zdrowia pacjenta spowodował, że nie otrzyma on 300 tys. złotych zadośćuczynienia za błąd medyczny – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zaskarżony wyrok był wadliwy. Nie zmienia to jednak sytuacji, że kolano 20-letniego mężczyzny wymaga nadal rehabilitacji, a noga nie zgina się całkowicie.

04.09.2023

SN: Eksperyment szczepionkowy spowodował krzywdę badanych

Prawo cywilne

Poszkodowani w eksperymentalnym badaniu szczepionki na grypę powinni otrzymać wyższe zdosćuczynienie niż 500 zł – uznała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Uwzględniła więc skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego. Charakter naruszonego dobra i stan w jakim pokrzywdzony się znajduje, powinny być zawsze brane pod uwagę przy wymiarze zadośćuczynienia – wskazał Sąd Najwyższy.

19.08.2023

WSA: Nazwisko i certyfikat terapeuty powinny być znane

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO

Rehabilitację i psychoterapię osoby uzależnionej od narkotyków czy alkoholu mogą prowadzić wyłącznie osoby z wymaganymi kwalifikacjami, posiadające stosowne certyfikaty. Informację publiczną stanowią w związku z tym dokumenty zgromadzone w ramach postępowania konkursowego z udziałem poradni NZOZ. Są one dostępne, i to nie tylko anonimowo – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

18.08.2023

SN: Nie można wydać opinii psychiatrycznej na podstawie nagrań

Pacjent Zawody medyczne

Obwiniony został zawieszony w prawie wykonywania zawodu, ponieważ sporządził opinię psychiatryczną bez osobistego zbadania pacjentki. Sąd Najwyższy wskazał, że lekarz opierał się wyłącznie na nagraniach i stenogramach, które nie mogą zostać uznane za substytut osobistego badania lub dokumentacji medycznej. Tym samym materiały te nie mogły stanowić samoistnej podstawy do sporządzenia opinii psychiatrycznej.

18.07.2023

SN: Postępowanie dyscyplinarne było wystarczającą dolegliwością

Zawody medyczne

Dentyści nie wykazali się należytą starannością w prowadzeniu dokumentacji medycznej pacjenta. Sąd lekarski ostatecznie uznał jednak, że było to przewinienie mniejszej wagi i umorzył postępowanie. Sąd Najwyższy podzielił tę ocenę i wskazał, że sam fakt prowadzenia długotrwałego postępowania dyscyplinarnego stanowił dostateczną dolegliwość.

13.07.2023

SN: Przymusowe leczenie w szpitalu psychiatrycznym drastycznie narusza wolność

Prawo cywilne

Samodzielne funkcjonowanie uczestnika postępowania w społeczeństwie wskazuje, że nie ma konieczności przymusowego leczenia w zakładzie psychiatrycznym – orzekł Sąd Najwyższy. Sady dwóch instancji nie przeprowadziły wnikliwego postępowania dowodowego, a wniosek córek, by zamknąć matkę w zakładzie psychiatrycznym nie uwzględniał podstawowych praw człowieka do wolności osobistej.

12.07.2023
1  2  3  4  5    13