SO: Ksiądz, zarządzając gospodarstwem parafii, nie dziedziczy po matce

Prawo cywilne

Proboszcz nie może dziedziczyć ziemi rolnej po matce, nawet jeśli jest wymieniony przez nią w testamencie notarialnym jako spadkobierca, gdyż w chwili otwarcia spadku nie prowadził "innego indywidualnego gospodarstwa rolnego", tylko gospodarstwo parafii. Sąd Okręgowy w Kielcach zmienił postanowienie sądu I instancji i przyznał ziemię tylko jednemu synowi, który jest rolnikiem.

23.11.2024

NSA: Pozwolenia na broń nie dostanie ten, kto zabił psa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna z zatartym już wyrokiem skazującym za zabicie zwierzęcia, nie daje gwarancji, że nie stanowi zagrożenia dla siebie i porządku publicznego w przyszłości - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę członka Klubu Oficerów Rezerwy. Sąd potwierdził, że decyzja odmawiająca pozwolenia na broń strzelecką była słuszna.

22.11.2024

TSUE: Obywatelstwo nie jest potrzebne, by kandydować w wyborach

Wybory Prawo europejskie

Odmówienie obywatelom Unii mającym miejsce zamieszkania w państwie członkowskim, którego nie są obywatelami, prawa do uzyskania członkostwa w partii politycznej narusza prawo Unii - uznał we wtorek, 19 listopada, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem TSUE nakładając wymóg obywatelstwa, Republika Czeska i Polska nie zapewniają traktowania tych obywateli na równi z własnymi obywatelami w zakresie skutecznego wykonywania prawa kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich.

19.11.2024

SN: Zrzucenie na ziemię flagi rozpozna sąd wyższej instancji

Prawo karne

Znieważenie flagi Polski w miejscu publicznym poprzez złamanie drzewca i zrzucenie jej na ziemię to nie błahy występek. Rozpoznanie sprawy przez sąd niższego rzędu, która należała do właściwości sądu wyższego rzędu, stanowi bezwzględną przesłankę odwoławczą. A to powoduje konieczność uchylenia wyroku – uznała Izba Karna Sądu Najwyższego.

18.11.2024

SN: Brutalna matka musi się zgodzić na psychoterapię

Prawo karne

Sąd w Siemianowicach Śląskich popełnił kilka błędów w sprawie kobiety znęcającej się nad swoją córką. Przede wszystkim skierował skazaną na terapię bez wysłuchania, czy wyraża na to zgodę. Wobec tego Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła zaskarżony wyrok i sprawę przekazała sądowi rejonowemu do ponownego rozpoznania - uznała, że złamano prawa człowieka.

22.10.2024

TSUE: Odmowa uznania zmiany imienia i nazwiska niezgodna z prawem Unii

Prawo europejskie

Kraje unijne mają obowiązek wprowadzić jasną i przewidywalną procedurę prawnego uznania tożsamości płciowej umożliwiającą zmianę płci. Odmowa uznania przez państwo członkowskie zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim jest zatem sprzeczna z prawami obywateli Unii - orzekł kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości UE.

08.10.2024

TSUE: Niektóre przepisy FIFA o transferach piłkarzy zawodowych są sprzeczne z prawem Unii

Prawo europejskie

Obowiązujące przepisy mogą ograniczać swobodę przepływu piłkarzy zawodowych, którzy chcieliby rozwijać swoją działalność, przechodząc do nowego klubu z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego Unii. Co więcej, obciążają one tych zawodników i kluby zamierzające ich zatrudnić znacznym ryzykiem prawnym, nieprzewidywalnym i potencjalnie bardzo wysokim ryzykiem finansowym - orzekł w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

07.10.2024

TSUE: W reklamie dla konsumentów ważna najniższa cena z ostatnich 30 dni

Prawo europejskie

Obniżka ceny, która jest ogłaszana przez podmiot gospodarczy w formie albo wartości procentowej, albo zwrotu reklamowego mającego na celu podkreślenie korzystnego charakteru oferty cenowej, powinna zostać ustalona na podstawie najniższej ceny stosowanej przez podmiot gospodarczy w okresie nie krótszym niż 30 dni przed zastosowaniem obniżki ceny - orzekł kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

01.10.2024

ETPCz: Hiszpania ukarana za transfuzję, wbrew woli pacjentki

Pacjent Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał we wtorek odszkodowanie pacjentce, która jest wyznawczynią Świadków Jehowy. Mimo że kobieta, ze względów religijnych, kilkakrotnie sprzeciwiała się wykonaniu u niej transfuzji (nawet w sytuacji zagrożenia życia), lekarze ją przeprowadzili, by ratować jej życie. Sąd uznał, że stanowiło to naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz wolności myśli, sumienia i wyznania.

18.09.2024

Więź rodziców z dzieckiem jako dobro osobiste?

Prawo cywilne

Czy więź uczuciowa członka rodziny dziecka stanowi dobro osobiste i korzysta z ochrony? Utrwalonym poglądem jest, że kontakty rodzinne co do zasady służą dobru dziecka. Problem pojawia się, gdy opiekun, najczęściej rodzic sprawujący pieczę nad dzieckiem, nie rozumie, co jest długoterminowo dobre dla dziecka, lub przedkłada własne, negatywne emocje wobec drugiego rodzica. Na to pytanie już wkrótce odpowie Izba Cywilna w składzie siedmiorga sędziów Sądu Najwyższego.

07.09.2024

SN: Odpowiedzialność weterynarza za śmierć suki i szczeniaków

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Sądy obu instancji uniewinniły weterynarza, który nie zapobiegł śmierci psa. Błąd sądu odwoławczego polegał na powierzchownym odniesieniu się do zarzutów w sprawie opinii biegłego weterynarii, korzystnej dla obwinionego – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa wraca więc do sądu II instancji, aby rozwiać wątpliwości medyczne.

07.09.2024

SA: Prawo do wynagrodzenia dla spadkobiercy za sprzedane przez spółkę obrazy

Prawo rodzinne Prawo europejskie Prawo autorskie

Wynagrodzenie powstałe z droit de suite należy się wówczas, gdy następuje zawodowa odsprzedaż oryginalnych egzemplarzy utworu. Roszczenie o jego zapłatę powstaje w chwili odsprzedaży dzieła. Wierzytelność jest zbywalna na zasadach ogólnych, wchodzi do spadku, może też być przedmiotem zapisu windykacyjnego i zwykłego - przypomniały sądy.

02.09.2024

Pijana kobieta straciła samochód - jest pierwszy wyrok

Prawo karne

Przed sądem w Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Auto straciła kobieta. Jadąc przez miasto, miała ponad 2 promile. Straciła też prawo jazdy na cztery lata. Od 14 marca 2024 roku sąd może orzec przepadek pojazdu, jeśli w organizmie jego kierowcy będzie powyżej 1,5 promila alkoholu.

29.08.2024

SN: Przerwanie mszy to protest przeciwko TK i rządowi, nie religii

Prawo karne

Przestępstwo złośliwego przeszkadzania w wykonywaniu aktu religijnego ukierunkowane jest na karanie przerwania tego aktu ze względu na niechęć czy wrogość do tej religii. Samo zaś zakłócenie aktu religijnego, bez takiej motywacji, jest wykroczeniem, które się przedawniło - orzekł Sąd Najwyższy. Potwierdził tym samym, że posłanka nie popełniła przestępstwa. Wskazał, że jej protest w kościele w Toruniu wiązał się z ogólnopolskimi manifestacjami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

23.08.2024

Absurdalny przepis o wynagrodzeniu blokuje sądy i opiekunów

Prawo cywilne

Jeśli opiekun osoby ubezwłasnowolnionej zachowuje się nieetycznie albo trwoni majątek podopiecznego, to nie czyni zadość zasadom współżycia społecznego i wynagrodzenie za złą opiekę powinno być mu przyznane od państwa. Wykładnia językowa art. 162 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego prowadzi zatem do absurdalnych wniosków i niczego nie wyjaśnia. Dlatego Sąd Okręgowy zwrócił się do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym w celu rozstrzygnięcia problemu.

20.08.2024

SN: Zakaz udziału w imprezach masowych nie może być bezterminowy

Prawo karne

Sąd, orzekając zakaz wstępu na wszelkie imprezy masowe na terytorium Polski oraz mecze piłki nożnej rozgrywane przez polską kadrę narodową lub polski klub sportowy poza naszym krajem, pominął obowiązek określenia czasu obowiązywania tego zakazu. A więc zakaz obowiązywałby pseudokibica do końca życia. Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że to rażące złamanie ustawy.

16.08.2024

Strasburg: Kary dla klientów pracowników seksualnych nie naruszają praw człowieka

Prawo karne Prawo europejskie

Kary finansowe nakładane dla klientów, którzy korzystają z usług seksualnych prostytutek we Francji, nie naruszają prawa do prywatności w rozumieniu prawa do autonomii osobistej, jak i wolności seksualnej – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Rząd francuski, wprowadzając surowsze prawo karne, nie naruszył zatem art. 8 Konwencji.

03.08.2024

SN: Nie można orzec zakazu prowadzenia pojazdów do końca życia

Prawo karne

Sądy dość często zapominają o ustalaniu czasu trwania zakazów. Chodzi m.in. o wskazanie chociażby, do kiedy trwa zakaz zbliżania się albo zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Bezterminowych zakazów orzekać natomiast nie można. W takiej sprawie wypowiedziała się po raz kolejny Izba Karna Sądu Najwyższego i poprawiła błąd Sądu Rejonowego w Chorzowie.

30.07.2024

TSUE rozstrzygnął w sprawie właściwości miejscowej sądu w sporze z biurem podróży

Turystyka

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że rozporządzenie Bruksela I bis ma zastosowanie do sporu, mimo że konsument i organizator podróży mają miejsce zamieszkania i siedzibę w tym samym państwie członkowskim - pod warunkiem, że miejsce docelowe podróży znajduje się za granicą. Ten element zagraniczny wystarczy jednak, aby rozporządzenie zastosować.

29.07.2024

Kolejny wyrok TSUE w sprawie ochrony wilków

Środowisko Prawo europejskie

Wilk nie może zostać wskazany jako gatunek, na który można polować na poziomie regionalnym, skoro stan jego ochrony jest niewłaściwy na poziomie krajowym - orzekł właśnie Trybunał Sprawiedliwości UE. Wskazał, że dzieje się tak nawet w przypadku, gdy zgodnie z dyrektywą siedliskową, nie jest on w danym regionie objęty ścisłą ochroną, ponieważ środki gospodarowania gatunkami takie jak polowanie, powinny w każdym razie mieć na celu zachowanie lub odtworzenie tych gatunków we właściwym stanie ochrony.

29.07.2024
1  2  3  4  5    44