Dobre procedury to mniej problemów z ochroną danych osobowych

Zarządzanie oświatą

Zdalne nauczanie przyniosło ze sobą spore problemy również w kwestiach związanych z ochroną danych osobowych - w tej sytuacji najlepszym przyjacielem dyrektora okazały się dobre procedury. Pomogły one rozstrzygać wątpliwości dotyczące włączania kamer i pracy nauczycieli. O tych kwestiach dyskutowano podczas VIII Kongresu Rozwój i Edukacja.

21.10.2021

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Bożena Blachura, dyrektor Gminnego Przedszkola w Kozach, otrzymała tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Super Dyrektorem Szkoły został Piotr Kędroń, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach. Wyniki ogłoszono w środę podczas VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2021

Wyzwania dla dyrektorów szkół - nie tylko pandemia, ale też niejasne prawo

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół muszą mierzyć się nie tylko z konsekwencjami pandemii, ale także zagrożeniami wynikającymi z polityki państwa - mówiła Elżbieta Piotrowska-Albin, przedstawiając wyniki badania jakościowego: "Wyzwania dyrektorów szkół i przedszkoli w nowym roku szkolnym 2021/2022". Był to jeden z tematów VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2021

O szkole w czasie kryzysu demokracji na VIII Kongresie Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

To czas próby dla pewnych środowisk - sędziów, prokuratorów, organizacji, ale też dla nauczycieli, nauczycielek. Uczymy się na nowo życia w demokracji, bo ktoś nam mówi: "sprawdzam". Wierzę, że środowisko szkolne, jako emanacja społeczeństwa obywatelskiego, poradzi sobie z tym wyzwaniem i że będziemy silniejsi - mówił prof. Adam Bodnar podczas VIII Kongresu Edukacja i Rozwój.

20.10.2021

Ocena przed każdym stopniem awansu, a w razie sporu zdecyduje kurator

Zarządzanie oświatą

Oceny pracy dyrektora szkoły dokonuje organ prowadzący w porozumieniu z organem nadzoru pedagogicznego - bywa, że to porozumienie trudno jest osiągnąć. Z pomocą przychodzi resort edukacji, samorządy już nie będą musiały sobie tym tak zaprzątać głowy, w razie nieosiągnięcia konsensusu - zdecyduje kurator. A nauczyciele będą oceniani przy kolejnych stopniach awansu.

19.10.2021

Znikające dodatki w szkołach - od września 2022 roku bez świadczenia dla stażystów

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Wszystko za sprawą planowanych zmian w Karcie Nauczyciela - poza zwiększeniem pensum i zmianami w systemie awansu zawodowego, w założeniach do nowej ustawy przewidziano likwidację niektórych dodatków. Inne - jak dodatek wiejski - ulegną zmniejszeniu. Sprawia to, że zapowiadany przez resort edukacji wzrost wynagrodzeń, może być nieco przereklamowany.

18.10.2021

Wittkowicz: MEiN nie zastanawia się nad skutkami podejmowanych decyzji

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Mam wrażenie, że myślenie w resorcie edukacji nie przyjęło się. Nie analizuje się skutków podjętych decyzji, nie przyjmuje uwag krytycznych. Być może pan minister spotyka się z takimi osobami, że jak coś powie, wszyscy wstają i mu klaszczą. Jeśli się do tego przyzwyczaił, to jest na złej drodze - mówi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum-Oświata”.

16.10.2021

Rusza kolejna odsłona akcji #WolnaSzkola

Zarządzanie oświatą

Według inicjatorów akcji, po wejściu w życie zmian zwiększających uprawnienia kuratora: "szkoła staje się nudnym więzieniem, w którym rządzą poglądy ministra na świat, a nie chęć poznawania świata". Organizatorzy zachęcają do przynoszenia czerwonej ekierki na znak sprzeciwu wobec planowanej reformy.

14.10.2021

Edukacja równościowa i antydyskryminacyjna pod znakiem zapytania

Zarządzanie oświatą

Tylko niektóre organizacje będą mogły prowadzić lekcje z uczniami - taką zmianę wprowadzi ustawa, która rozszerzy uprawnienia kuratora. Choć MEiN tłumaczy, że celem tej zmiany jest zwiększenie praw rodziców, w praktyce oznacza to ograniczenie ich praw i - najprawdopodobniej - wykluczenie organizacji i poglądów, z którymi obecnemu rządowi nie po drodze.

14.10.2021

Kurator zdecyduje, dyrektor odpowie - ustawa wkrótce trafi do Sejmu

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Centralizacja oświaty, bat na dyrektora i koniec z jakościowym podejściem do oświaty - tak związkowcy i dyrektorzy oceniają nowe pomysły MEiN, które dotyczą przyznania kuratorom dodatkowych uprawnień. Mam nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta na najbliższej Radzie Ministrów i trafi do Sejmu, więc jesienią tego roku wejdzie w życie - mówił w środę minister edukacji Przemysław Czarnek.

13.10.2021

Dariusz Martynowicz Nauczycielem Roku 2021

Zarządzanie oświatą

Nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach Dariusz Martynowicz otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021 w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne. Uroczystość wręczenia nagród, która odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie, poprzedziła obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej.

12.10.2021

Urlop nauczyciela po nowemu – niby wypoczynek, a więcej pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczyciel w placówce feryjnej będzie mógł wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy we wszystkie dni wolne od zajęć dydaktycznych, a nie tylko w ferie i wakacje. Według Ministerstwa Edukacji i Nauki to odpowiedź na postulaty nauczycieli, według tych ostatnich raczej niekoniecznie - uważają, że na projektowanej zmianie raczej stracą.

12.10.2021

MEiN: Nie ma co strajkować, podwyżki będą

Zarządzanie oświatą

Podwyżki, które zaproponowaliśmy związkowcom i samorządowcom, to nie są propozycje Czarnka, Piontkowskiego czy Machałek, tylko propozycje, które trafiły do nas od dyrektorów szkół i samych nauczycieli. Nie ma po co strajkować - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek o postulatach nauczycieli.

11.10.2021

Nauczyciele protestowali w sobotę w sprawie płac i o demokratyczną szkołę

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Kilkuset nauczycieli uczestniczyło w sobotę w zorganizowanym przez ZNP w sobotę proteście przed budynkiem MEiN i w kilku innych punktach alei Szucha. Jak podkreślał szef zawiązku Sławomir Broniar, był on wyrazem dezaprobaty dla tego, co dzieje się w sferze polityki edukacyjnej, a przede wszystkim wyrazem walki o demokratyczną szkołę, o godne płace nauczycieli, o to wszystko, co służy poprawie prestiżu zawodowego nauczyciela.

09.10.2021

Falstart - etyka wciąż nieobowiązkowa, szkoła nie może zbierać danych o dzieciach niechodzących na religię

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą RODO

Jedna ze szkół poprosiła katechetów, by sporządzili listę uczniów, którzy nie chodzą na religię - po to, by zorganizować im obowiązkowe lekcje etyki. Tymczasem to dopiero projekt zapowiadany przez ministra edukacji, a obecnie obowiązujące przepisy nie dają podstaw do zmuszania dzieci do udziału w etyce albo religii - wciąż można nie chodzić na żaden z tych przedmiotów.

09.10.2021

RPO: Religia nie musi być na ostatniej godzinie, ale plan nie powinien być uciążliwy

Zarządzanie oświatą

W jednej z klas częstochowskiego liceum na lekcje religii uczęszcza sześcioro uczniów. Pozostałych dwadzieścioro dwoje musi wtedy czekać na kontynuowanie obowiązkowych zajęć. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do dyrektorki szkoły, by przy tworzeniu planu uwzględniła potrzeby i wrażliwość wszystkich uczniów i rodziców.

08.10.2021

Nowe narzędzie internetowe dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Komisja Europejska uruchamia nowe narzędzie internetowe dla nauczycieli, które ma im ułatwić refleksję nad wykorzystywaniem technologii cyfrowych w pracy pedagogicznej. Ma pomóc nauczycielom w ocenie kompetencji cyfrowych i określeniu obszarów, w których potrzebują dalszego szkolenia i wsparcia.

06.10.2021

Doktorat pomaga na rynku pracy

Zarządzanie oświatą

Zarobki osób ze stopniem doktora są wyższe niż absolwentów z tytułem magistra. Największą premię za doktorat można uzyskać w dziedzinie nauk społecznych. Dla rocznika 2019 w pierwszym roku po doktoracie wynosi ona aż 60 proc. średnich lokalnych zarobków (tj. 3 848,37 zł).

04.10.2021

Opłatę za posiłek w stołówce ustala dyrektor szkoły

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Należność ta nie może być wyższa niż tzw. „wsad do kotła”, czyli koszty zakupu produktów użytych do przygotowania posiłku. Bez znaczenia są więc wydatki na wynagrodzenia dla pracowników i koszty utrzymania stołówki.

04.10.2021
1  2  3  4  5    49