CKE opublikowała informatory na 2025 rok

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informatory maturalne na 2025 r. - na razie z pięciu przedmiotów: biologii, chemii, geografii, języka łacińskiego i historii muzyki. Już wkrótce - do 30 sierpnia - pojawią się kolejne, bo przepisy zobowiązują komisje do wydania informatora dla każdego przedmiotu.

22.08.2024

Placówki doskonalenia nauczycieli wkrótce z nowymi obowiązkami

Zarządzanie oświatą

Określono nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego, wprowadzono też dodatkowe procedury, które mają chronić dokument przed fałszerstwem. Uwagi do zaproponowanych przez resort przepisów zgłosił jednak prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych - zakwestionował konieczność wpisywania do świadectwa miejsca urodzenia

20.08.2024

Wakatów szkolnych psychologów mniej, ale sytuacja wciąż dramatyczna

Zarządzanie oświatą

W całej Polsce w szkołach odnotowano 2306,31 wakatów dla psychologów szkolnych. Obsadzonych jest 7344,25 etatów. Daje to braki w wysokości 23,90 proc. w skali kraju. Dane mogą się jeszcze zmienić po zatrudnieniu specjalistów w szkołach po 1 września. Do tej pory to spadek o 3 punkty procentowe.

20.08.2024

CKE ogłosiło harmonogram matur i egzaminu ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła terminy matur i egzaminu ósmoklasisty w 2025 r. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja, matury rozpoczną się 5 maja, potrwają do 24 maja. Maturzyści swoje indywidualne wyniki poznają 9 lipca, a poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się w dniach 19-20 sierpnia.

20.08.2024

Pensum większe o 10 godzin? MEN na razie wyklucza zmianę

Zarządzanie oświatą

Pensum nauczycieli zajęć praktycznych (20 godzin) jest małe w stosunku do pensum nauczycieli przedmiotów teoretycznych zawodowych (18 godzin), bo ci ostatni pracują z większymi grupami. Dlatego należałoby zwiększyć pensum nauczycielom zajęć praktycznych - zwracają uwagę posłowie. Resort edukacji podkreśla natomiast, że wielkość grupy nie ma znaczenia.

20.08.2024

Nie tylko nauczycielskie emerytury - zmiany w prawie od 1 września

Zarządzanie oświatą

Wcześniejsze emerytury nauczycieli, odchudzona podstawa programowa i obowiązek szkolny uczniów z Ukrainy - to główne zmiany wchodzące w życie 1 września 2024 roku. MEN pracuje jednak wciąż nad kilkoma istotnymi nowelizacjami prawa oświatowego, między innymi dużymi zmianami dotyczącymi egzaminów i zasad ich przeprowadzania, a także procedury dopuszczania podręczników do użytku szkolnego.

19.08.2024

Zwolnienie lekarskie nie pozbawia całego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie wyłącznie za zrealizowane godziny ponadwymiarowe. Zwyczajowo w tygodniu, kiedy nauczyciel jest nieobecny w pracy, liczbę godzin ponadwymiarowych ustala się, pomniejszając pensum nauczyciela o jedną piątą tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

17.08.2024

Koniec taryfy ulgowej - będą kary za niewdrożenie standardów ochrony małoletnich

Zarządzanie oświatą

Choć szkoły i inne podmioty pracujące z dziećmi już od jakiegoś czasu miały pracować nad standardami ochrony małoletnich, od 15 sierpnia 2024 r. można na nie nałożyć kary za uchybienia w tym zakresie. Te pieniężne nie są za wysokie - będzie to maksymalnie tysiąc złotych, dużo gorsze konsekwencje może ponieść dyrektor, który nie dopełni obowiązku odpowiedniego sprawdzenia pracownika.

16.08.2024

Rudzińska-Bluszcz: Ochrona dzieci w szkole, na obozie i w hotelu to obowiązek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Pierwsza kara finansowa za niezastosowanie się do wymogów ustawy lex Kamilek to 250 złotych, za drugim razem kara będzie surowsza. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki nad dziećmi i jest dopuszczony do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra w Ministerstwie Sprawiedliwości.

14.08.2024

MEN chce informatyzować szkoły, ale nie te dla dorosłych

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji chce, aby szkoły były wyposażone w sprzęt dobrej jakości i szybki internet. Dlatego pracuje nad nowelizacją rozporządzenia, które określi minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wymagania te nie będą jednak dotyczyć szkół kształcących dorosłych. Pojawiają się więc obawy, że w szkołach pogłębią się nierówności dotyczące jakości używanego sprzętu i technologii, a tym samym - jakości nauki.

14.08.2024

Kwalifikacje wolnorynkowe i sektorowe w rozporządzeniu

Zarządzanie oświatą

1 września 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja Prawa oświatowego, która wprowadza nowy podział kwalifikacji - pojawi się definicja kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych. Resort edukacji przygotował nowelę rozporządzenia dostosowującą przepisy wykonawcze do tej zmiany i precyzujących wymogi dla tych kwalifikacji.

13.08.2024

Ministerstwo ogłosiło konkurs na nowego szefa CKE

Zarządzanie oświatą

Ministra edukacji ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - kandydaci mogą składać oferty do 27 sierpnia 2024 r. Wymagane jest od kandydata ukończenie formy doskonalenia obejmującego problematykę dokonywania pomiaru dydaktycznego lub udokumentowany udział w programach lub badaniach związanych z pomiarem dydaktycznym, a także znajomość systemów oceniania w krajach Unii Europejskiej.

13.08.2024

Organizator kolonii musi zgłosić je do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Kuratorzy zatwierdzili dotąd 34,9 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie dla ponad 1 mln 391 tys. uczestników – podało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Minister edukacji przypomniała, że każdy rodzic może sprawdzić wyjazd dziecka na stronie wypoczynek.men.gov.pl.

13.08.2024

1 września będzie wyzwaniem dla szkół i samorządów

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej po 1 września 2024 r. w polskich szkołach może pojawić się nawet 75 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy. To konsekwencja połączenia obowiązku szkolnego z uzyskaniem świadczenia 800 plus. MEN nowelizuje rozporządzenia, aby zwiększyć pojemność klas. Samorządowcy twierdzą, że dziś szacowanie, ile dzieci trafi do ich szkół, jest jak wróżenie z fusów. Większa liczba uczniów może pomóc szkołom na peryferiach, ale będzie wyzwaniem organizacyjnym dla dużych miast - szczególnie w szkołach ponadpodstawowych.

13.08.2024

Powstanie system pomagający w organizacji egzaminów

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zamierza stworzyć system, który ma pomagać w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, tj. egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego oraz egzaminów zawodowych. Odpowiednie przepisy mają zostać dodane do ustawy o systemie oświaty. Projekt noweli w tej materii przekazano do konsultacji społecznych.

13.08.2024

NCBR wesprze badania na rzecz odnawialnych źródeł energii

Zarządzanie oświatą

400 mln złotych przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na wsparcie projektów w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych "Nowe technologie w zakresie energii". Połowę tej kwoty (200 mln zł) przeznaczono na projekty z obszaru Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu; drugą połowę - na kwestie z obszaru Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (tzw. geotermię).

12.08.2024

Uchwały rady pedagogicznej kluczowe dla funkcjonowania szkoły

Zarządzanie oświatą

W szkole, która zatrudnia przynajmniej trzech nauczycieli, działa rada pedagogiczna - jej zadaniem jest planowanie i analizowanie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły. Organ sam - w drodze uchwały - opracowuje i zatwierdza regulamin swojej działalności. Rada ma szerokie kompetencje - wpływa zarówno na ocenianie i promocję uczniów, jak i na zatrudnianie nauczycieli.

08.08.2024

MEN planuje zmianę form wsparcia - również dla uczniów z ADHD

Zarządzanie oświatą

Trwają prace nad kompleksową zmianą systemu wsparcia dzieci i uczniów o różnym poziomie funkcjonowania, w tym dzieci z zespołem ADHD, które powinno być udzielane w koordynacji z innymi sektorami (zdrowia, pomocy społecznej, pomocy rodzinie) - poinformował resort edukacji pytany przez rzecznika praw obywatelskich o zmiany dotyczące wsparcia dzieci z ADHD.

07.08.2024

Ministerstwo rozpoczyna pracę nad ograniczeniem liczby lekcji religii

Zarządzanie oświatą

Rozpoczynam prace legislacyjne dotyczące jednej godziny lekcji religii i planuję wprowadzenie tego w życie 1 września 2025 r. - wskazała minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że lekcje religii powinny być organizowane na pierwszej lub ostatniej lekcji, ale nie ma możliwości zorganizowania takiego modelu, szczególnie w dużych szkołach, kiedy lekcje religii są dwie.

07.08.2024