Można się uwolnić od starej "Alicji", ale kredytobiorcy często o tym nie wiedzą

Banki Kredyty

​Wśród źle poinformowanych przez bank klientów, którzy zaciągnęli niekorzystne kredyty mieszkaniowe, są jeszcze posiadacze wiekowych Alicji, czyli kredytów na cele mieszkaniowe z odroczoną spłatą części należności, oferowanych w latach 90. przez bank PKO BP. Nawet klienci, którzy już spłacili te kredyty, mogą upominać się o zwrot pieniędzy i takich spraw będzie z pewnością przybywać.

05.12.2022

Pozwy dotyczące WIBOR-u nie powinny zaszkodzić kredytobiorcom

Banki Kredyty

Głośne postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach, który zabezpieczył roszczenie konsumenta tak, że do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank został pozbawiony prawa doliczania WIBOR-u do raty kredytowej, wzbudziło nadzieję w kredytobiorcach złotówkowych na obniżenie zadłużenia. Szykuje się fala pozwów w takich sprawach.

25.11.2022

WIBOR kreuje koszt kredytu - czy można z tym walczyć w sądzie?

Prawo cywilne Kredyty

Dynamiczny wzrost rat kredytów złotowych ze zmiennym oprocentowaniem stawką WIBOR powoduje, że coraz więcej kredytobiorców zaczyna się zastanawiać, co jest tego przyczyną oraz jak sobie z tym radzić. Szczególną uwagę kredytobiorców zwraca struktura raty, gdzie znaczną jej część, niejednokrotnie nawet ponad 90 proc., stanowią same odsetki.

21.11.2022

Kredyt złotówkowy bez WIBOR-u - jest pierwsze postanowienie i reakcja banków

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał postanowienie o zabezpieczeniu powództwa poprzez usunięcie z treści umowy parametru WIBOR i pozostawienie w umowie jedynie stałej marży banku. Uznał, że bank nieprawidłowo poinformował konsumenta o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania. Dla kredytobiorców złotówkowych niesie to nadzieję na obniżenie rat kredytowych. Banki uważają inaczej.

16.11.2022

Zarzuty dla Santander Bank Polska za nierozliczenie kredytów spłaconych przed terminem

Rynek i konsument Kredyty

Santander Bank Polska to pierwszy bank, któremu Prezes UOKiK postawił zarzuty za nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Według Urzędu, jeśli klient spłaca całkowicie przed terminem kredyt hipoteczny, który wziął po 21 lipca 2017 r., bank powinien rozliczyć proporcjonalnie koszty pobrane w związku z zawarciem umowy.

05.10.2022

Getin Noble Bank do przymusowej restrukturyzacji - zmieni nazwę na VeloBank

Domowe finanse Banki Kredyty Kredyty frankowe Restrukturyzacja

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank. Jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. BFG zapewnia, że pieniądze klientów przekształcanego banku są bezpieczne i praktycznie nie odczują tej zmiany.

30.09.2022

Będzie lifting Mieszkania bez wkładu własnego, ale stopy procentowe i tak zabiją rządowy program

Budownictwo Banki Kredyty

Rząd próbuje reanimować rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, bo choć funkcjonuje od kilku miesięcy, to zainteresowania tego typem wsparcia nie ma. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w tej sprawie, którego jeszcze nikt nie widział. Eksperci nie wróżą mu jednak sukcesu. Zmiana przepisów nie pomoże, jeżeli oprocentowanie kredytów będzie wciąż tak wysokie.

08.09.2022

Wakacje kredytowe - banki nie zawsze ułatwiają korzystanie z tego prawa

Banki Kredyty

Składanie wniosków oddzielnie do każdej raty, niewydłużanie okresu obowiązywania stałej stopy oprocentowania wskazanego w umowie o czas trwania wakacji kredytowych czy wpływ zawieszenia spłaty rat na zdolność kredytową. Takie problemy mają obecnie korzystający z wakacji kredytowych. Niektóre z tych działań oceniane są jako próby zniechęcania chcących korzystać z tego rozwiązania.

27.08.2022

Coraz wyższe stopy to zyski banków i straty kredytobiorców - będą procesy

Prawo cywilne Banki Kredyty

Prawnik mający kredyt w złotówkach wezwał Narodowy Bank Polski do naprawienia szkody spowodowanej podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Uważa, że nie poprzedzone żadną analizą podwyżki uderzają w kredytobiorców, a przynoszą zyski bankom. Czy wygra, nie wiadomo, ale to już kolejny sposób "złotówkowiczów" na wysokie raty, a prawnicy mają też inne.

23.08.2022

Wakacje kredytobiorców BGK korzystniejsze od wakacji nabywców mieszkań na kredyt

Banki Kredyty

Wakacje kredytowe przede wszystkim łączone są z konsumentami i kredytami hipotecznymi. Natomiast z wakacji kredytowych mogą skorzystać również kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. Okazuje się, że warunki wakacji kredytowych są dużo korzystniejsze w przypadku klientów instytucjonalnych aniżeli te, które oferowane są konsumentom.

14.08.2022

UOKiK i rzecznik finansowy: Wakacje dla przedsiębiorców, jeśli kredyt na mieszkanie

Małe i średnie firmy Kredyty

Jeśli przedsiębiorca wziął kredyt jako konsument i przeznaczył go na własne potrzeby mieszkaniowe, ma prawo do wakacji kredytowych. Fakt, że prowadzi lub prowadził jednoosobowo działalność gospodarczą nie ma tu znaczenia. Jeśli jednak kredyt był wzięty na firmę, to nie skorzysta z wolności od rat. Tak niemal zgodnie twierdzą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy.

02.08.2022

Chcesz mieć w sierpniu wakacje kredytowe, złóż wniosek w lipcu

Budownictwo Banki Kredyty

Od 29 lipca osoby, które kupiły mieszkania za kredyty hipoteczne, mogą składać wnioski o wakacje kredytowe Jeśli ktoś nie chce płacić sierpniowej raty, musi się pospieszyć. Wniosek trzeba złożyć przed terminem jej zapłaty. Rzecznik Finansowy radzi, by zachować potwierdzenie jego złożenia. Ze wsparcia skorzystają złotówkowicze. Ustawa nie przewiduje tego rodzaju pomocy dla frankowiczów. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

29.07.2022

Banki poniosą koszty wakacji kredytowych, ale walka o odszkodowania od państwa nie będzie łatwa

Banki Kredyty

Rządowe wakacje kredytowe, o które wnioski można będzie składać od 29 lipca, uderzą w finanse banków. Banki mają możliwość podejmować kroki prawne przeciwko Skarbowi Państwa, co niektóre zapowiadają, ale dochodzenie wypłaty nie będzie proste. Bardziej prawdopodobne jest więc to, że podniosą opłaty dla klientów, żeby zrekompensować sobie koszty „wakacji”.

25.07.2022

Koniec WIBOR-u, ale nie wiadomo, czy kredytobiorcy dużo zyskają

Banki Kredyty Nieruchomości

Kontrowersyjny wskaźnik zakończy istnienie. Prezydent podpisał ustawę, która likwiduje WIBOR, a Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu działania narodowej grupy roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych. Następca WIBOR-u powinien być bardziej transparentny, ale na razie MF nie ujawnia, jak ma on być ustalany.

18.07.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski