Czas na składanie i akceptację rocznych zeznań podatkowych powoli dobiega końca. W tym roku ostatni dzień na wypełnienie tego obowiązku przypada we wtorek, zatem 30 kwietnia jest terminem ostatecznym, nie ulega przedłużeniu.

Ze złożeniem zeznania wiązać się może konieczność dopłaty podatku lub też, co jest dla podatnika o wiele korzystniejsze, wystąpi nadpłata i podatnik będzie miał prawo do jej zwrotu. Co to oznacza?

Kiedy powstaje nadpłata

- Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia, jeżeli podatnik płaci, gdy nie musi tego robić albo płaci za dużo. Przeważnie na zwrot mogą liczyć podmioty, które dokonały poboru zaliczek na podatek w wyższej wysokości aniżeli było to wymagane, ponieważ na przykład zastosowały wyższy stopień skali podatkowej niż faktycznie były zobowiązane lub zastosowały zawyżoną kwotę podatku ryczałtowego – podkreśla Paulina Biskup, radca prawny w Kancelarii J.K.P. Legal.

Dodaje że - co istotne - do powstania nadwyżki dojdzie również, jeżeli podatnik zastosował ulgi i odliczenia takie jak np. ulga prorodzinna.

- Nadpłata podatku powstanie również u osoby wieku do 26 lat, jeżeli w ciągu roku podatkowego była pobierana zaliczka od jej dochodu na podatek dochodowy. Napłata powstaje dla podatników podatku dochodowego z dniem złożenia zeznania rocznego, dlatego im wcześniej się rozliczymy z urzędem skarbowym, tym szybciej możemy liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Warto jednak pamiętać, że jeżeli posiadamy zaległości podatkowe, to napłata którą mielibyśmy otrzymać zostanie zaliczona z urzędu na poczet tych zaległości -wskazuje Paulina Biskup.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!