Fiskus potwierdza konieczność stosowania „wirtualnego limitu”

CIT Doradca podatkowy

W związku z nowelizacją ustawy o CIT w ramach Polskiego Ładu, art. 15e został uchylony 1 stycznia 2022 r. Jednocześnie, ustawodawca przewidział w ramach art. 60 ustawy wprowadzającej przepisy tzw. Polskiego Ładu możliwość kontynuacji rozliczania nieodliczonych do tej pory kosztów nabycia usług niematerialnych – piszą Marcin Steuer i Dominik Wysocki z Deloitte.

04.10.2022

Prof. Morawski: Dopóki podatnik siedzi cicho i płaci, ma spokój

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Podatki lokalne płacą podatnicy, którzy albo są naiwni, albo są pechowcami, albo są pazerni. Jeżeli ktoś żyje spokojnie, płaci tyle co zawsze, to zazwyczaj ma święty spokój. Jest tak z podatkiem od nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje? Bo gminy są małe i w efekcie są słabe kadrowo. Ich przeciwnik to często wielkie firmy doradztwa podatkowego – mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK w Toruniu.

04.10.2022

Gminy nie kontrolują rozliczeń podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Firmy, które posiadają nieruchomości, nie mają żadnej pewności, czy ich rozliczenia podatku od nieruchomości są prawidłowe. Przepisy w tym zakresie są niezwykle trudne w interpretacji, a gminy, do których wpływają pieniądze z tej daniny, nie weryfikują poprawności rozliczeń. To duże ryzyko, bo w którymś momencie może się okazać, że z powodu błędów firmy będą musiały dopłacić duże kwoty zaległego podatku.

03.10.2022

Pochodzenie samolotu i miliona na koncie trzeba udowodnić

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Sprawy z zakresu nieujawnionych źródeł przychodów często trafiają na sądowe wokandy. Jedną z nich rozstrzygał właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że podatniczka nie uprawdopodobniła źródła pochodzenia środków majątkowych. Eksperci zauważają, że odnalezienie nowych dowodów daje podstawę do wznowienia postępowania, pod warunkiem, że podatnik wcześniej z nich nie korzystał.

01.10.2022

NSA: Farma fotowoltaiczna i usługi odrębne z odwróconym VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wykonanie farmy fotowoltaicznej przez podwykonawcę generalnego wykonawcy nie wymaga, aby ten sam podmiot wykonywał dodatkowe usługi, takie jak usługa budowy drogi wewnętrznej czy montażu ogrodzenia. Należy potraktować te usługi jako odrębne, co w konsekwencji skutkuje rozliczeniem podatku od towarów i usług na zasadzie VAT odwróconego.

30.09.2022

Danina Sasina jeszcze nie jest przesądzona - rząd się nią na razie nie zajął

Finanse publiczne Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Kształt zapowiadanego nowego podatku od nadmiarowych zysków jeszcze nie został ustalony. Projekt ma być wypracowany w ciągu 2-3 tygodni i wbrew pierwotnym planom, poprzedzony konsultacjami społecznymi. W rządzie też ujawniły się różnice zdań na temat nowej daniny. Minister rozwoju Waldemar Buda sugeruje: decyzje w tej sprawie będą podjęte na szczeblu unijnym.

29.09.2022

NSA: Podatnik nie dysponował ani przez chwilę pieniędzmi ze sprzedaży

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ze zwolnienia z PIT skorzysta podatnik, który wydatkuje pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na zakup kolejnej w celu zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych. Jeśli jednak pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości zbywanej, a kupno nowej nieruchomości było już finansowane z innych pieniędzy, podatnik traci prawo do zwolnienia – wynika z wyroku NSA.

29.09.2022

Coraz więcej wątpliwości w opodatkowaniu najmu nieruchomości

PIT Doradca podatkowy

Rok 2022 jest okresem zasadniczych i ciągłych zmian dla podatników osiągających przychody z najmu. Niestety wraz ze zmianami mnożą się wątpliwości interpretacyjne oraz kontrowersje, w tym natury konstytucyjnej - pisze Agnieszka Fijałkowska-Wocial, doradca podatkowy. Dodaje, że problemem jest sytuacja przedsiębiorców opodatkowujących przychody z najmu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

29.09.2022

Okradziona fundacja za karę zapłaci podatek dochodowy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Dochód wnioskodawcy, który został przywłaszczony i zdefraudowany przez byłą księgową, nie został wydatkowany na cele statutowe fundacji. Organizacja musi więc zapłacić podatek. Taką niekorzystną interpretację wydały niedawno organy skarbowe. Zdaniem ekspertów, rozstrzygnięcie jest wadliwe, a pomysł karania podatnika koniecznością zapłaty podatku za to, że został okradziony, jest kuriozalny.

29.09.2022

NSA: Noclegi przychodem obcokrajowców, koszty legalizacji pracy już nie

PIT Doradca podatkowy

Pokrywanie przez spółkę kosztów procedur legalizacji pracy obcokrajowców z rynków wschodnich nie stanowi nieodpłatnego świadczenia i nie powoduje powstania u nich przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Przychód taki powoduje natomiast zapewnienie im przez spółkę noclegów – stwierdził we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

27.09.2022

E-faktury to tylko jedno z wielu wyzwań księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Księgowi nie boją się automatyzacji i rozwiązań elektronicznych. Ich bolączką są jednak niejasne przepisy i bardzo częste zmiany w prawie. Z tego m.in. powodu biura rachunkowe nie zaczęły jeszcze przygotowań do obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Najpierw muszą uporać się z Polskim Ładem. Branża postuluje także wdrożenie wielu innych rozwiązań - wynika z opublikowanego właśnie raportu pt. Nowoczesne narzędzia w księgowości.

27.09.2022

Fiskus utrudnia rozliczanie w kosztach wydatków na reklamę

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Koszty marketingu nie zawsze stanowią wydatki na reprezentację. Oznacza to, że mogą być kosztem uzyskania przychodów. O tej zasadzie nie pamięta jednak skarbówka, która masowo odmawia odliczania wydatków związanych z marketingiem i reklamą. Po stronie podatników coraz częściej stają jednak sądy administracyjne. Najnowszy przykład to wrześniowy wyrok WSA w Gdańsku.

26.09.2022

Zysk ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony na spłatę kredytu i zakup działki bez PIT

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej przed upływem pięciu lat można przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego i zakup kolejnej nieruchomości bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Trzeba jednak spełnić pewien warunek. Chodzi o realizację własnych celów mieszkaniowych – potwierdza to najnowsza interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej.

24.09.2022

Korporacje będą wykazywać podatki zapłacone w innych krajach UE

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w ustawie o rachunkowości. Chodzi o wprowadzenie obowiązku, aby firmy ponadnarodowe publikowały dane o zapłaconym CIT w każdym kraju unijnym. Nowelizacja ma stanowić implementację przepisów unijnych. Rząd chce przyjąć zmiany w czwartym kwartale 2022 roku.

23.09.2022

Licytacyjna sprzedaż nieruchomości czasami zwolniona z VAT

VAT Doradca podatkowy

Komornicy sądowi zobowiązani są do obliczenia, poboru i zapłaty podatku, a także mają obowiązek wystawienia faktury z tytułu dokonanej przez nich sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. W niektórych okolicznościach sprzedaż taka korzystać może ze zwolnienia z VAT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

23.09.2022

Prokuratura przyznaje, że podsłuchiwała doradcę podatkowego bez zgody sądu

Prawnicy Doradca podatkowy Prokuratura

Czy prokuratura może dowolnie korzystać z podsłuchanych informacji, które są objęte tajemnicą zawodową? Przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie toczy się sprawa znanego doradcy podatkowego i radcy prawnego Marka K., w której śledczy ujawnili, że podsłuchiwali jego rozmowy z klientami i używali zgromadzonych w ten sposób informacji bez zezwolenia sądu.

23.09.2022

MF nagradza swoich funkcjonariuszy i pracowników, szczególnie za Polski Ład

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Resort finansów nagradza swoich pracowników i funkcjonariuszy za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. W ciągu niecałych czterech ostatnich lat na nagrody przeznaczono niemal 200 milionów złotych. Duża część tej kwoty dotyczy okresu, kiedy w resorcie trwały prace nad przygotowaniem i wdrażaniem przepisów podatkowej części Polskiego Ładu – takie wnioski wynikają z udzielonej właśnie odpowiedzi na interpelację poselską.

22.09.2022

MF: System KSeF działa, dane są bezpieczne

Rachunkowość Doradca podatkowy RODO

Ministerstwo Finansów zapewniło w środę, że Krajowy System e-Faktur działa prawidłowo. Resort zaznacza, że KSeF jest na bieżąco monitorowany, a dane z wystawionych faktur są bezpieczne. Rano w mediach pojawiła się informacja, że inny rządowy portal - efaktura.gov.pl został zhakowany. Umieszczono na nim linki do stron dla dorosłych.

21.09.2022

Bartosz Kubista: Prawnik musi być w stałym kontakcie z klientami

Prawnicy Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Czasy, w których prawników stawiano na piedestale i grzecznie oczekiwało się w kolejce na ich reakcję, bezpowrotnie minęły. Teraz potrzebny jest stały kontakt z klientem. Budowanie relacji pozwala utrzymać i rozwijać współpracę. Klienci doceniają takie wsparcie, a my - nie bądźmy hipokrytami - mamy dzięki temu szansę na sprzedanie naszych usług – mówi Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy, partner w kancelarii GLC.

21.09.2022

Ordynacja podatkowa ma być prostsza i bardziej przyjazna

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

Koniec instrumentalnych oskarżeń podatników, rozszerzenie roli porozumień z fiskusem i zmiany w klauzuli obejścia prawa - takie mają być najważniejsze elementy dużej nowelizacji ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów przyznaje, że trwają prace nad projektem. Ma w nim wykorzystać pomysły Komisji Kodyfikacyjnej, która kilka lat temu pracowała nad zupełnie nową ordynacją.

19.09.2022
1  2  3  4  5    92
 
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski