Dużym firmom przybywa obowiązków sprawozdawczych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Największe międzynarodowe firmy ujawnią dane o zapłaconych podatkach dochodowych w podziale na kraje. Wynika to z nowelizacji ustawy o rachunkowości, która w praktyce będzie dotyczyła sprawozdań składanych po raz pierwszy w 2026 r. Eksperci zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do raportowania ESG, przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na wdrożenie nowych wymogów. Problemem może być jednak publiczne przedstawianie niektórych danych.

17.04.2024

Majkowski: Zostało niewiele czasu na wdrożenie JPK CIT

CIT Doradca podatkowy

Jeśli obowiązek przesyłania JPK CIT nie zostanie odroczony, tzw. dużym podatnikom i podatkowym grupom kapitałowym pozostanie niewiele czasu na dostosowanie systemów informatycznych i księgowych. A ich niedostosowanie niesie ze sobą ryzyko sankcji na gruncie kodeksu karnego skarbowego – pisze Wojciech Majkowski, partner w KPMG w Polsce.

16.04.2024

By wybrać formę opodatkowania, wystarczy tytuł przelewu

PIT Doradca podatkowy

Wpłacona w terminie zaliczka i właściwie zatytułowany przelew stanowi oświadczenie o wyborze podatku liniowego - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok może mieć istotne znaczenie dla osób, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a system CEIDG przypisał im rozliczenie według skali. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniało wcześniej o rozstrzyganiu wątpliwych zgłoszeń na korzyść przedsiębiorców, to niektórzy wciąż spierają się z fiskusem.

16.04.2024

Fundacja rodzinna nie służy unikaniu opodatkowania - potwierdza KAS

Doradca podatkowy Fundacja Rodzinna

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną korzystną opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Potwierdza, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż, mimo iż korzystne podatkowo, nie jest działaniem sztucznym podejmowanym w celu unikania opodatkowania. Eksperci zwracają uwagę, że jeśli taka wykładnia zostanie utrzymana, może to przekonać do założenia fundacji tych, którzy się jeszcze wahają.

11.04.2024

Podatnicy coraz chętniej korzystają z e-Korespondencji

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Jak podaje resort finansów, w lutym 2024 r. kolejnych 130 tys. osób wyraziło zgodę na e-Korespondencję. Od początku działania usługi, aktywowało ją już 1,7 mln użytkowników. Oprócz tzw. pisma ogólnego tą drogą można złożyć już 14 rodzajów wniosków. Zgodę na korzystanie z systemu e-Korespondencji można wyrazić przy składaniu rocznego PIT.

09.04.2024

Grant Thornton: 57 proc. ankietowanych nie ma wiedzy na temat ESG

Rachunkowość Doradca podatkowy

Blisko dwie trzecie kierujących dużymi i średnimi firmami w Polsce nie wie, czy i kiedy ich organizacja zostanie objęta obowiązkiem raportowania ESG. Tylko co dziesiąty ankietowany wie, kiedy musi rozpocząć raportowanie niefinansowe - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton wśród dużych i średnich firm.

08.04.2024

JPK CIT z korzystnymi zmianami, ale przedsiębiorcy chcą odroczenia

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Po konsultacjach z przedsiębiorcami Ministerstwo Finansów złagodziło wymogi dotyczące informacji, które trzeba będzie podawać w JPK CIT. W pierwszym roku część danych nie będzie obowiązkowa. Będzie też mniej danych na temat kontrahentów, ale z ich grona nie wyłączono osób współpracujących ze spółką na podstawie umowy cywilnoprawnych. Podstawowym postulatem przedsiębiorców jest jednak odroczenie terminu wejścia w życie reformy.

08.04.2024

Od 1 kwietnia wyższy VAT na żywność, niższy u kosmetyczki

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

1 kwietnia 2024 r. zmieniają się stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze oraz niektóre usługi kosmetyczne. VAT na żywność wrośnie z 0 do 5 proc. Z kolei podatek od usług kosmetycznych, m.in. manicure i pedicure, spadnie z 23 proc. do 8 proc. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania kas fiskalnych oraz ewentualnego wystąpienia o nową Wiążącą Informację Stawkową (WIS). Krajowa Informacja Skarbowa ma wydawać WIS w ciągu miesiąca.

01.04.2024

W 2024 r. więcej ulg dla rodzin osób z niepełnosprawnością

PIT Doradca podatkowy Niepelnosprawność

W rozliczeniu za 2023 r. rodzice wychowujący jedno dziecko z niepełnosprawnością skorzystają z ulgi rodzinnej niezależnie od tego, ile wynoszą ich dochody. Nie obowiązuje ich limit 112 tys. zł. Rozszerzony został również krąg osób uprawnionych do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej. Wydatki na cele rehabilitacyjne rozliczą także ci, którzy utrzymują niepełnosprawnego wnuka, wnuczkę, babcię lub dziadka.

30.03.2024

T. Kaczyński: Nie każdy wydatek będzie kosztem doradcy podatkowego

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Doradcy podatkowi często ponoszą wydatki przed faktycznym rozpoczęciem działalności gospodarczej, np. na wizytówki, strony internetowe, remont pomieszczeń, zakup mebli biurowych czy też narzędzi informatycznych. Wydatki te mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, o ile przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła - mówi Tomasz Kaczyński, doradca podatkowy.

29.03.2024

Strata podatkowa nie oznacza braku obowiązku zapłaty CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kluczowe reguły opodatkowania podatkiem minimalnym mogą przysporzyć podatnikom wielu trudności. W przypadku ustalenia, że podatnik jest objęty tym obowiązkiem, konieczne będzie obliczenie podstawy opodatkowania. Standardowa metoda jej kalkulacji składa się z trzech zmiennych wartości, których uzyskanie również wymaga wcześniejszego obliczenia, mogącego stanowić pewne wyzwanie, ze względu na wzory oraz wyłączenia wskazane w ustawie o CIT - piszą Edyta Adamus i Bartosz Suławko z Deloitte.

27.03.2024

Ulgi w CIT mało popularne. Wszystko przez niejasne przepisy

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie CIT za 2023 r. W tym roku nie będzie przesunięcia terminów. Jednak podobnie jak w poprzednim roku, niewyjaśnione zostały wątpliwości dotyczące innowacyjnych ulg. W efekcie także w tegorocznych zeznaniach zainteresowanie ulgami może być niskie. Łatwiej będzie natomiast rozliczyć ulgę B+R, dzięki niedawnej interpretacji ogólnej.

26.03.2024

Zmiana jednego przepisu nie pomoże

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Kwestia opodatkowania budowli cały czas pozostaje problematyczna. Największym problemem jest oczywiście brak właściwej definicji, która pozwoliłaby w spójny i jednoznaczny sposób kwalifikować obiekty budowlane do tej właśnie kategorii. To jednak nie wszystko. Wątpliwości w zakresie podatku od nieruchomości jest tyle, że całą ustawę należałoby napisać od nowa, a same budowle całościowo potraktować w osobnym akcie prawnym.

25.03.2024

Podatek od nieruchomości pełen sprzeczności - konieczne głębsze zmiany

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w podatku od nieruchomości, dotyczące definicji budowli oraz opodatkowania garaży, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że danina ta sprawia tak wiele problemów, że konieczna jest głębsza reforma. Ale zanim zostanie wprowadzona, możliwe są kolejne spory – tym razem dotyczące zwolnienia z podatku infrastruktury portów rzecznych, co wynika z wyroku NSA.

25.03.2024

Jak ująć zobowiązanie z tytułu CIT estońskiego w rachunku wyników ostatniego roku obrotowego

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Czy jest możliwość ujęcia w rachunku wyników, sporządzonym za ostatni rok opodatkowania CIT-em estońskiego, podatku, który jednostka zadeklaruje w ostatniej deklaracji CIT-8E jako podatek do zapłaty jednorazowo? W mojej ocenie podatnik musiałby złożyć deklarację na przykład ostatniego dnia roku obrotowego. Wówczas z tą datą powstanie zobowiązanie podatkowe – pisze Izabella Trochimczuk z Kancelarii Podatkowej Skłodowscy.

22.03.2024

Umorzenie podatku niemal niemożliwe, łatwiej o rozłożenie na raty

Ordynacja Doradca podatkowy

Urzędy skarbowe bardzo rzadko zgadzają się umorzyć podatek osobom, które występują o to ze względu na trudną sytuację finansową lub życiową. Jak wskazują prawnicy, to w praktyce niemal niemożliwe. W 2023 r. fiskus wydał tylko 957 takich decyzji. Znacznie częściej urzędy rozkładają podatek na raty – takich decyzji zapada ponad 400 tysięcy rocznie. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że decyzje w sprawie ulg mają charakter uznaniowy. Nie ma katalogu zdarzeń, które warunkują ich przyznawanie.

21.03.2024

Auto w leasingu - pijany kierowca poniesie również karę podatkową

CIT PIT Doradca podatkowy

Przepisy o konfiskacie samochodów nie dotkną firm leasingowych, czyli właścicieli aut. Sankcje, także podatkowe, uderzą natomiast w leasingobiorcę. Za jazdę pod wpływem alkoholu nie straci auta, ale zapłaci karę stanowiącą równowartość pojazdu, której nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczy VAT. Powstają też wątpliwości, czy - jeśli straci prawo jazdy - nadal będzie mógł odliczać koszty leasingu.

18.03.2024

Jest precedensowa interpretacja o rozliczeniach z gwarancji

CIT Doradca podatkowy

Działania zmierzające do uregulowania odpłatności za usługi udzielenia i utrzymania gwarancji - świadczone bez wynagrodzenia w poprzednich latach poprzez następcze otrzymanie płatności - nie powodują obowiązku rozpoznania dodatkowego przychodu w roku otrzymania płatności, jeżeli uprzednio rozpoznano hipotetyczny przychód w związku z obowiązkiem ustalenia warunków transakcji zgodnie z zasadą ceny rynkowej – piszą Marcin Czerwiński i Klaudia Malek z KPMG w Polsce.

15.03.2024

Kiedy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

PIT Doradca podatkowy

Właściciel domu jednorodzinnego odliczy wydatki m.in. na zakup nowego ekologicznego pieca, ocieplenie ścian czy instalację fotowoltaiczną. Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu nawet 53 tys. zł, a małżonkom będącym współwłaścicielami przysługuje podwójny limit - 106 tys. zł. Z preferencji skorzystają zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy.

14.03.2024

Niższy VAT dla branży beauty może wywołać liczne spory

VAT Doradca podatkowy Zawody medyczne

Branża kosmetyczna apeluje, by stawka 8 proc. VAT objęła od 1 kwietnia wszystkie jej usługi, zgodnie z obietnicą wyborczą. Projekt Ministerstwa Finansów ma – według branży – zbyt wąski zakres. Powstają jednak wątpliwości, czy obniżka podatku jest w ogóle zgodna z prawem UE. Eksperci ostrzegają też, że wzrośnie liczba sporów podatkowych, jaką stawkę stosować na dane usługi. Także dlatego, że dotąd nie rozstrzygnięto prawnie, które zabiegi są usługami kosmetycznymi.

13.03.2024
1  2  3  4  5    117