Czy zbiórka za pośrednictwem internetowej platformy podlega CIT

CIT Doradca podatkowy

Zbiórki na cele charytatywne za pośrednictwem internetowej platformy crowdfundingowej organizują także spółki (podatnicy CIT). Spółka nie ma przychodu z tytułu środków otrzymanych od fundatorów, które są przeznaczone wyłącznie na ufundowanie nagrody w konkursie oraz na darowiznę na cele charytatywne. Natomiast wynagrodzenie należne spółce z tytułu organizacji akcji crowdfundingowej stanowi dla niej przychód podatkowy.

23.03.2025

Jak rozliczyć najem nieruchomości za pośrednictwem portalu internetowego

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Osoba wynajmująca mieszkanie za pośrednictwem portalu internetowego rozlicza ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5 proc. i 12,5 proc. Przychodem wynajmującego jest całe świadczenie otrzymane od najemcy, bez pomniejszania o wynagrodzenie pośrednika. Przychód powstaje już w dacie otrzymania czynszu przez portal internetowy, a nie dopiero z chwilą przekazania tych środków wynajmującemu.

22.03.2025

Fiskus stawia na czynności sprawdzające - podatnicy dopłacą

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka zakończyła w 2024 r. 2,4 mln czynności sprawdzających, w wyniku których ustaliła podatnikom łącznie 8,6 mld zł podatku do dopłaty. To ponad 1 miliard zł więcej, niż w 2023 roku. Ministerstwo Finansów argumentuje, że czynności sprawdzające to najszybsza, najmniej sformalizowana i najmniej dotkliwa dla podatników forma działań. Eksperci ostrzegają jednak, że łatwo tu o nadużycia, bo przepisy nie dają podatnikom odpowiedniej ochrony.

20.03.2025

Ryzyka w CIT - na co uważać przed podatkowym zamknięciem roku

CIT Doradca podatkowy

Dla większości podatników zbliża się czas na roczne rozliczenie podatku CIT. W ostatnich latach, ustawa o CIT uległa licznym zmianom, z których znaczna część miała na celu zmniejszenie luki w CIT poprzez walkę z agresywną optymalizacją podatkową oraz transferem zysków do jurysdykcji o niskim poziomie opodatkowania. Dynamika zmian przepisów oraz mnogość dodatkowych obowiązków w wielu przypadkach prowadzi do konsternacji po stronie podatników - pisze Bartosz Doroszuk, partner, doradca podatkowy w zespole doradztwa transakcyjnego MDDP.

17.03.2025

Czy usługa oklejania szyb samochodowych wymaga kasy online

VAT Doradca podatkowy

Firma sprzedająca samochody, która rozszerza swoją działalność o usługi oklejania (przyciemniania) szyb samochodowych, nie musi wymieniać kasy fiskalnej na kasę online. Usługa przyciemniania szyb samochodowych jest klasyfikowana pod PKD 45.20.Z, gdy faktyczna działalność nie będzie polegała na naprawie i konserwacji samochodów, a jedynie na oklejaniu szyb folią.

17.03.2025

Klauzula GAAR wciąż groźna, więcej postępowań w 2024 roku

CIT PIT Doradca podatkowy

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wszczął w 2024 r. 47 postępowań z zastosowaniem klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania (GAAR). W 2023 r. takich postępowań było 26, a w 2022 - 43. Prawnicy wskazują, że zastosowanie klauzuli nie jest może powszechne, ale to groźna broń skarbówki w zwalczaniu niedozwolonych optymalizacji. Na celowniku fiskusa znajdują się firmowe reorganizacje, wartości niematerialne i prawne, podatek u źródła, transakcje z podmiotami powiązanymi, a ostatnio - także fundacja rodzinna.

10.03.2025

Minimalny CIT - dużo liczenia dla firm, niewielkie wpływy do budżetu

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Do końca marca przedsiębiorcy ze stratami lub niską rentownością muszą po raz pierwszy rozliczyć minimalny podatek dochodowy. W praktyce może się jednak okazać, że dzięki licznym wyłączeniom, mało kto zapłaci nową daninę. Wiele firm będzie natomiast musiało przeprowadzić skomplikowane obliczenia. Dlatego przedsiębiorcy postulują, by przy okazji planowanej przez rząd deregulacji, uchylić te przepisy.

06.03.2025

Zmiany w ordynacji pozytywne, choć na uproszczenia trzeba będzie dłużej poczekać

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Zapowiedzi zmian w ordynacji podatkowej należy ocenić pozytywnie choć nie spełniają one w pełni postulatów zgłaszanych od lat w zakresie znaczącego uproszczenia regulacji MDR i rezygnacji z części obowiązków – na te przyjdzie nam najwidoczniej poczekać dłużej – pisze Tomasz Jankowski, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

24.02.2025

NSA: Metodę rozliczania różnic kursowych można zmieniać wstecz

CIT Doradca podatkowy

Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie rozliczenia różnic kursowych. Przedsiębiorca, który wybrał rachunkową metodę rozliczenia różnic, może zmienić ją na metodę podatkową, składając korektę deklaracji za poprzednie lata. NSA zgodził się z podatnikiem, że korekcie podlega każda część deklaracji podatkowej, w tym również oświadczenia woli. Dla przedsiębiorców oznacza to możliwość poprawienia sytuacji finansowej.

24.02.2025

Czas na zmiany w funkcjonowaniu systemu podatkowego

Ordynacja Doradca podatkowy

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w ordynacji podatkowej stanowią krok w dobrym kierunku. Na szczególne uznanie zasługują zapowiedzi dotyczące modyfikacji przepisów o raportowaniu schematów podatkowych przez doradców podatkowych, adwokatów oraz radców prawnych. Nowelizacja odpowiada na niedawny Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 13/20 – pisze dr Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w GLC.

21.02.2025

PIT przygotowany przez MF niektórzy muszą uzupełnić samodzielnie

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Od 15 lutego do 30 kwietnia można składać PIT za 2024 r. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z usługi Twój e-PIT, w której udostępnia zeznania zarówno dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, jak też dla przedsiębiorców. PIT-y przygotowane przez skarbówkę nie zawierają jednak większości ulg, a nawet jeśli już je mają, to konieczne mogą być poprawki. Również przedsiębiorcy będą musieli znacznie uzupełnić przygotowane dla nich zeznania.

15.02.2025

MF zapowiada zmiany w prawie podatkowym

VAT Doradca podatkowy

Proponujemy, aby wszczęcie postępowania związanego z podejrzeniem popełnienia wykroczenia skarbowego i przestępstwa skarbowego nie wpływało co do zasady na termin przedawnienia podatku. Wyjątkiem będą najpoważniejsze przestępstwa, ściśle wyliczone w ustawie. Oznacza to radykalnie zawężenie przesłanki do wydłużania 5-letniego terminu przedawnienia – powiedział w poniedziałek minister finansów Andrzej Domański. Zapowiedział również podwyższenie limitu zwolnienia z VAT i ograniczenie obowiązku raportowania schematów podatkowych.

10.02.2025

Wydatki na firmowy blog czasem są kosztem podatkowym

PIT Doradca podatkowy

Skarbówka kwestionuje wydatki ponoszone przez przedsiębiorców na prowadzenie firmowych blogów i kanałów w mediach społecznościowych, na których opisują m.in. podróże czy ciekawe wydarzenia. Przedsiębiorcy-blogerzy mają jednak szanse na wygraną przed sądami, które coraz częściej dostrzegają związek między przychodami z działalności gospodarczej a wydatkami na udział w opisywanych na blogu wydarzeniach.

05.02.2025

Kiedy usługi medycyny estetycznej są zwolnione z VAT

VAT Doradca podatkowy

Usługi z wykorzystaniem botoksu czy kwasu hialuronowego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli świadczone są w celu poprawy stanu zdrowia pacjenta (np. w leczeniu migren, zmian barwnikowych czy usuwaniu wad powstałych na skórze). Zwolnienie nie obejmuje natomiast usuwania blizn potrądzikowych czy rozstępów. Takie zabiegi mogą zwiększać komfort psychiczny pacjenta, ale nie wypełniają celu terapeutycznego.

28.01.2025

Korekty w VAT – przyczyny, skutki i nowe rozwiązania

PIT Doradca podatkowy

Dokonywanie korekt w podatku od towarów i usług, celem zachowania prawidłowości i rzetelności rozliczeń, jest nieodzownym elementem tzw. procesu VAT compliance (tj. zapewnienia zgodności rozliczeń z przepisami VAT). Korekty rozliczeń VAT za przeszłość są przy tym zjawiskiem powszechnym i powtarzalnym. W obrocie gospodarczym można zauważyć jednak dwie charakterystyczne tendencje: z jednej strony korekt jest coraz więcej, a z drugiej – technologia znacznie je usprawnia - pisze Katarzyna Wieczorek-Puławska z Deloitte.

27.01.2025

Będzie zmiana kodów PKWiU - to może wpłynąć na podatki

PIT VAT Doradca podatkowy

Główny Urząd Statystyczny pracuje nad zmianą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Wstępny projekt struktury PKWiU 2025 ma być gotowy w II kwartale tego roku, zaś rozporządzenie powinno być przyjęte przez Radę Ministrów najpóźniej w grudniu 2025 r. Eksperci wskazują, że klasyfikacja PKWiU ma kluczowe znaczenie dla m.in. prawidłowego rozliczenia VAT i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Efektem może być zmiana wysokości podatków, ale przedsiębiorcy liczą też na uproszenie w ryczałcie.

27.01.2025

Zwolnienie podmiotowe z VAT od 2025 roku według nowych zasad

VAT Doradca podatkowy

Od stycznia 2025 roku możliwe jest korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w Polsce przez firmy z innych państw UE, a także przez polskie podmioty w innych państwach UE. Jest to tzw. procedura SME, wynikająca z implementacji dyrektywy 2020/285. Limit wartości sprzedaży uprawniający do korzystania ze zwolnienia pozostał niezmieniony. W dalszym ciągu wynosi 200 tys. złotych.

23.01.2025

Fiskus prześwietli internetowy handel i najem - wkrótce dostanie dane

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Tylko do końca stycznia platformy internetowe mają czas, by przekazać skarbówce raporty o użytkownikach sprzedających przez internet oraz wynajmujących nieruchomości. Dla operatorów stron oznacza to konieczność zebrania i weryfikacji informacji za lata 2023-2024. Dla handlujących i wynajmujących, mimo iż zasady opodatkowania pozostają bez zmian, może to oznaczać konieczność dopłaty podatku. Dzięki raportom skarbówka zyska więcej danych i szybciej sprawdzi prawidłowość rozliczeń.

22.01.2025

Nawet 90 proc. ugód z bankami niekorzystnych podatkowo dla frankowiczów - raport

PIT Doradca podatkowy Banki Kredyty frankowe

Nawet 90 proc. ugód może być niekorzystne podatkowo dla klientów banków. Jeśli w ugodzie przewidziano wypłatę na rzecz kredytobiorcy określonej kwoty, a wypłata ta nie zostanie dokonana tytułem zwrotu świadczenia nienależnego, może ona w całości stanowić dochód kredytobiorcy i podlegać opodatkowaniu. Kluczowe z punktu widzenia podatnika jest takie sformułowanie ugody, by opierała się ona na nieważności umowy - wynika z analizy kancelarii KBiW.

21.01.2025

Doradcy podatkowi: E-doręczenia nie działają, pozostaje ePUAP lub... poczta

Doradca podatkowy e-Doręczenia

Doradcy podatkowi, podobnie jak inne zawody zaufania publicznego, korzystają z systemu e-doręczeń, co do zasady, od 1 stycznia 2025 r. Problem w tym, że system często nie działa poprawnie, co budzi obawy, czy pisma zostaną doręczone organom podatkowym w terminie. Dla bezpieczeństwa doradcy podatkowi wysyłają więc pisma skarbówce poprzez ePUAP, co mogą robić w okresie przejściowym do końca 2025 r. lub... za pośrednictwem Poczty Polskiej.

21.01.2025