Nieczytelne i zbyt szczegółowe przepisy o pracy zdalnej trzeba zmienić?

Prawo pracy Poprawmy prawo

Uproszczenie przepisów o pracy zdalnej, w tym uchylenie: przepisu nakazującego ustalanie wykonywania pracy zdalnej w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, regulaminie, porozumieniu z pracownikiem lub poleceniu, zakazu dyskryminacji pracownika wykonującego pracę zdalną jako zbędnego i dodatkowej informacji dla pracowników wykonujących pracę zdalną - zaproponował Czytelnik, w ramach naszej akcji Poprawmy prawo. Prawnicy twierdzą jednak, że ci pracodawcy, którzy pochylili się nad właściwym wdrożeniem pracy zdalnej, nie mają problemów z jej stosowaniem.

20.01.2025

Sąd: Roszczenie o świadczenie rehabilitacyjne nie uległo przedawnieniu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Organ rentowy wskazał, że ubezpieczona otrzyma świadczenie rehabilitacyjne z tytułu wypadku, jeśli będzie posiadała dowody potwierdzające, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy. Pierwotnie nie zostało ono tak zakwalifikowane w protokole. Tym samym dopiero sądowe ustalenie, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy umożliwiło dokończenie postępowania o przyznanie świadczenia.

18.01.2025

„Żadna praca” na orzeczeniu o niepełnosprawności nie jest zakazem pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wiele osób wciąż błędnie interpretuje zapisy w orzeczeniu o niepełnosprawności dotyczące pracy. Przestarzałe sformułowania, jak np. „niezdolny do pracy”, „żadna praca” czy „warunki pracy chronionej”, często wprowadzają w błąd same osoby z niepełnosprawnościami, które obawiają się, że nie mogą podjąć zatrudnienia. Co gorsza, błędnie niejednokrotnie rozumieją je także lekarze medycyny pracy. W rzeczywistości jednak zapisy te nie zabraniają pracy, a żeby osoba z niepełnosprawnością mogła ją podjąć, wystarczy dostosowane stanowisko pracy i odpowiednie wsparcie.

18.01.2025

Wnioski rodziców wcześniaków trafią do części B dokumentacji pracowniczej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wnioski rodziców o uzupełniający urlop macierzyński pracodawca będzie przechowywał w części B dokumentacji pracowniczej, razem z wnioskami pracownika o udzielenie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego. Nowe przepisy w tym zakresie mają wejść w życie razem z ustawą wprowadzającą ten urlop dla rodziców wcześniaków, czyli 19 marca 2025 r.

17.01.2025

Konkurs ZUS dla płatników składek. Celem poprawa BHP w miejscu pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, realizowane w 2026 r. Konkurs jest ogłaszany w ramach Programu dofinansowania płatników składek. Wnioski o dofinansowanie można składać od 10 lutego 2025 r. do 10 marca 2025 r. Na ten cel Zakład przeznaczył łącznie 140 mln zł. O 20 mln zł więcej niż przed rokiem.

17.01.2025

Cała unijna regulacja płacy minimalnej może trafić do kosza

Prawo pracy Prawo europejskie

Dyrektywa sprzyjająca podnoszeniu najniższych wynagrodzeń i zwiększająca rolę związków zawodowych, nad której wdrożeniem pracują polscy legislatorzy, może zaraz zniknąć z porządku prawnego Unii Europejskiej. Rządy Szwecji i Danii, które zaskarżyły ją do Trybunału Sprawiedliwości UE twierdzą, że ingeruje ona bezpośrednio w systemy krajowe i w efekcie narusza Traktat UE. Zdaniem prawników specjalizujących się w prawie europejskim, dopóki dyrektywa nie zostanie unieważniona, ma moc wiążącą, czyli należy ją implementować.

17.01.2025

Przemysław Żydok: Likwidacja pułapki rentowej teraz jeszcze ważniejsza

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność ESG

Likwidacja pułapki rentowej jest dziś ważniejsza niż kiedyś, bo od zeszłego roku zmieniliśmy system wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Wprowadzono świadczenie wspierające, a od tego roku mamy jeszcze nowy dodatek dopełniający do renty socjalnej – mówi Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja, inicjator i koordynator Partnerstwa Inclu(vi)sion. Według niego zmiany co do zasady są pozytywne, choć komplikują i tak dość chaotyczny system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

17.01.2025

Analiza due diligence jako klucz do sukcesu. Raporty

Prawo pracy HR Prawo AI Rynek pracy ESG

Cyfryzacja i zmieniające się oczekiwania wobec pracowników redefiniują zasady prowadzenia biznesu i transakcji. Due diligence, jako narzędzie oceny potencjału inwestycji, ewoluuje w kierunku bardziej kompleksowego podejścia, które uwzględnia zarówno cyfrowy ślad organizacji, jak i jej zasoby ludzkie. Eksperci KPMG w nowych globalnych raportach „Due diligence and the digital footprint” oraz „The human side of due diligence” wskazują, jak współczesne podejście do due diligence może zwiększyć wartość transakcji i ograniczyć ryzyko dla inwestorów.

16.01.2025

Przedsiębiorca-krwiodawca w gorszej sytuacji od pracownika honorowo oddającego krew?

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Poprawmy prawo

Państwo powinno ponosić ciężar wynagrodzenia pracowników za ich dni wolne od pracy z tytułu oddania przez nich krwi – uważa Czytelniczka, która przepisy w tym zakresie zgłosiła do naszej akcji Poprawmy prawo jako przejaw dyskryminacji przedsiębiorców i nierówności wobec prawa. Według niej problematyczny jest także brak ekwiwalentu dla przedsiębiorców-krwiodawców. Prawnicy mają jednak wątpliwości co do słuszności akurat tego postulatu.

16.01.2025

Rewizja KPO. Polska proponuje alternatywną reformę form zatrudnienia na rynku pracy

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie zmian Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w kwestii ograniczenia segmentacji rynku pracy i usunięcia przeszkód dla trwałych form zatrudnienia. Polska proponuje alternatywną reformę w związku z tym, że obecna struktura różnych form zatrudnienia nie powoduje silnego zróżnicowania pracowników pod względem zabezpieczenia emerytalnego. Zdecydowana większość osób wykonujących umowy cywilnoprawne jest bowiem jednocześnie ubezpieczona na podstawie innych umów.

15.01.2025

Warsztaty o włączających praktykach rekrutacyjnych

Prawo pracy Niepelnosprawność Rynek pracy

Włączających praktyk rekrutacyjnych w kontekście zatrudniania osób z niepełnosprawnościami będzie dotyczyło pierwsze z cyklu spotkań organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To okazja, by zapoznać się z dobrymi praktykami w tym zakresie sygnatariuszy Karty Różnorodności. Spotkania będą dostępne szerzej, odbywać się bowiem będą w formule hybrydowej. Pierwsze już 29 stycznia.

15.01.2025

Składka rentowa pobierana od emeryta jest niekonstytucyjna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Poprawmy prawo

Na pobieranie składki rentowej od emerytów uwagę zwróciła Czytelniczka, która ten problem prawny zgłosiła do naszej akcji Poprawmy prawo. Jej zdaniem przepisy nakazujące opłacanie składek, a niegwarantujące świadczeń, naruszają art. 2 Konstytucji, co potwierdzają prawnicy. Jak twierdzą, problem można załatwić, dopisując wartość składki rentowej emeryta do konta emerytalnego. Finał akcji wkrótce; niebawem ogłosimy zwycięzców i opublikujemy raport.

15.01.2025

MRPiPS chce zapewnić równowagę strony pracowników i pracodawców w RDS

Prawo pracy

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. MRPiPS nie zamierza wprowadzać zmian w przepisach dotyczących reprezentatywności organizacji związkowych. Istotne zmiany mają zostać wprowadzone w zakresie reprezentatywności organizacji pracodawców.

14.01.2025

Lewiatan: Zmiany w ustawie o RDS dają szanse na ożywienie dialogu społecznego

Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, żeby do Rady Dialogu Społecznego wchodziły tylko po trzy najliczniejsze reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców. Przy ustalaniu reprezentatywności pracodawców działających na podstawie ustawy o organizacjach pracodawców dodane ma być nowe kryterium. Będzie też zakaz podwójnego członkostwa pracodawców w organizacjach pracodawców dla celów liczenia reprezentatywności.

14.01.2025

Nabór do służb specjalnych. Kolejna interwencja RPO

Administracja publiczna Prawo pracy Wojsko

Kandydaci do służb specjalnych skarżą się na przerywanie postępowań rekrutacyjnych bez podawania przyczyn oraz na odmowy przyjęcia do służb na podstawie pozaprawnych kryteriów. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny zwraca uwagę na problem naboru do służb specjalnych. Tym razem w wystąpieniu do koordynatora Służb Specjalnych.

14.01.2025

Informacja publiczna - czy po 24 latach trzeba zmienić przepisy

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy

Uzyskanie dostępu do informacji publicznej to dla obywatela często droga przez mękę. Podmioty zobowiązane do jej udzielenia opóźniają moment przekazania informacji - np. twierdzą, że nie jest publiczna albo - jak spółki należące do Skarbu Państwa - że stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. W efekcie są sprawy, które trwają po 9 lat, a wyroki sądowe niewiele zmieniają. Sprawa o dostęp do kalendarza Julii Przyłębskiej została wygrana dopiero przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Zdaniem prawników konieczna jest nowelizacja ustawy.

14.01.2025

Definicja mobbingu będzie zmieniona. Rząd ma przyjąć projekt w III kwartale br.

Prawo pracy

Ujednolicenie zdefiniowanych form molestowania (prostego) i jego formy kwalifikowanej (molestowania seksualnego), na wzór obecnie obowiązujących przepisów względem molestowania seksualnego, jako działań występujących fizycznie, werbalnie i pozawerbalnie, a także zaadresowanie tej samej zasady do mobbingu to jedna ze zmian, jaką chce wprowadzić MRPiPS, modyfikując przepis o mobbingu.

13.01.2025

Sąd: Jedynym celem podwyżki było uzyskanie wyższego zasiłku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionował znaczącą podwyżkę pensji, ponieważ uważał, że służyła ona jedynie do uzyskania wyższego zasiłku chorobowego. Organ rentowy zwrócił uwagę, że zaledwie po dwóch dniach od podpisania aneksu, pracownica zaczęła korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Sąd podzielił tę ocenę i wskazał, że nagły wzrost wynagrodzenia nie miał podstawy faktycznej i nie był związany z rzeczywistym awansem zawodowym.

13.01.2025

Wolna Wigilia wpłynie na współczynnik urlopowy w 2025 r.

Prawo pracy

W 2025 roku należy przyjmować dwa współczynniki urlopowe – dla świadczeń należnych w styczniu niższy, dla ustalanych w dalszej części roku wyższy. Ma to związek z wejściem w życie 1 lutego przepisów ustanawiających Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy, co siłą rzeczy w związku z przyjętą w przepisach metodą jego ustalenia wpłynie na wysokość współczynnika. Nie ma jednak podstaw, by ustalać współczynnik z uwzględnieniem wolnej Wigilii w styczniu.

13.01.2025

Kiedy zbędne kilogramy to przeszkoda w karierze

Prawo pracy BHP

Otyłość może utrudnić podjęcie pracy w niektórych zawodach. Zarówno zawiniona, jak i niezależna od pracownika nie jest - jako taka - równoznaczna z niepełnosprawnością, gdyż nie zawsze wiąże się z występowaniem ograniczeń. Lekarze i urzędnicy patrzą jednak na BMI przy kwalifikowaniu nas do specjalistycznego leczenia.

11.01.2025
1  2  3  4  5    233