RPO: Sankcje wobec Rosji potrzebne, ale ochrona polskich pracowników też

Prawo pracy Ukraina

Umieszczenie podmiotu wspierającego agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jego pracowników natychmiastowe odebranie źródła utrzymania i innych świadczeń. I nie mogą oni wystąpić o zaspokojenie roszczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zdaniem RPO, który interweniuje w tej sprawie, przepisy powinny przewidywać ochronę praw pracowniczych.

12.05.2022

Badanie: Kandydaci chcą szybciej uzyskać informacje o pracodawcach

Prawo pracy HR

Brak listy z ofertami pracy, zdawkowe informacje o działalności firmy, nieoznaczona lokalizacja, mało czytelny opis korzyści i możliwości rozwoju - to powody, dla których osoby szukające pracy zniechęcają się, gdy przeglądają strony internetowe pracodawców. Tymczasem najnowszy raport eRecruiter pokazuje, aż 85 proc. kandydatów śledzi oferty pracy właśnie na firmowej stronie internetowej.

12.05.2022

Status bezrobotnego w urzędzie pracy nie dla emeryta

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zmiany definicji osób bezrobotnych, by mogły się do nich zaliczać osoby w wieku emerytalnym, które chcą pozostać aktywne na rynku pracy, domagał się autor petycji do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W opinii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmiana ta niosłaby ze sobą więcej minusów niż plusów, a bardziej odpowiedni dla tych osób jest status poszukujących pracy.

12.05.2022

Ministrowie zdrowia i rodziny wysadzą w powietrze pracę zdalną w Polsce

Prawo pracy Koronawirus

Jeśli rząd nie zapanuje nad tworzonym prawem, to minister zdrowia oraz minister rodziny i polityki społecznej odbiorą pracodawcom i Polakom już od 16 sierpnia 2022 r. możliwość wykonywania pracy zdalnej. Taki będzie skutek projektowanych przez nich przepisów: rozporządzenia o odwołaniu stanu epidemii i projektu nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającego pracę zdalną.

12.05.2022

Dieta w delegacji krajowej będzie wynosiła 38 zł

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Do 38 zł wzrośnie dieta za dobę podróży służbowej w kraju, która ma być przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia – przewiduje opublikowany w środę projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Obecnie dieta wynosi 30 zł i obowiązuje od 1 marca 2013 roku. Projekt trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

11.05.2022

GUS: Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2022 r. wyniosło 6235,22 zł

Domowe finanse Prawo pracy

W pierwszym kwartale 2022 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6235,22 zł i było wyższe w porównaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w IV kwartału 2021 roku o 240,13 zł – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W ciągu ostatnich trzech miesięcy ub.r. wynosiło bowiem 5995,09 zł.

11.05.2022

Przejście w stan zagrożenia epidemicznego nie zmienia zasad wykonywania pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy nie powinni przestać monitorować działań ustawodawcy po przejściu ze stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Bowiem dopiero odwołanie tych dwóch stanów uruchamia bieg wielu terminów, w których pracodawcy i pracownicy muszą się zmieścić z wykonaniem ciążących na nich obowiązków, by być w zgodzie z prawem – przypominają prawnicy.

11.05.2022

Rządowy portal ma ułatwiać kontakty pracodawców z poszukującymi pracy Ukraińcami

Prawo pracy Nowe technologie Ukraina

Rząd zamierza utworzyć system teleinformatyczny, który ma ułatwić nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma to umożliwić. System będzie m.in. umożliwiał wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których będą mogli skorzystać obywatele Ukrainy.

10.05.2022

Badanie: Wzrosło zaufanie do bezpośrednich przełożonych, ale nie do najwyższej kadry

Rynek Prawo pracy

Doświadczenia czasu pandemii oraz ostatnie dwa miesiące trwającej ofensywy rosyjskiej w Ukrainie dostarczyły wielu wyzwań pracodawcom. Badania Kincentric Polska wskazują, że po długim okresie intensywnych i impulsywnych działań czasu pandemii wśród polskich pracowników znacznie wzrósł poziom poczucia wsparcia od menedżerów i jednocześnie – poziom zaufania do przełożonych.

10.05.2022

Nowoczesna Gospodarka: Rynek odrabia dystans do awangardy biznesu

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

Po dwóch latach od wybuchu pandemii COVID-19 gospodarka zaczyna przyspieszać. Z raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2022 r.” wynika, że w I kwartale 2022 r. różnica pod względem dynamiki zatrudnienia pomiędzy ogółem rynku a przedsiębiorstwami należącymi do firm Nowoczesnej Gospodarki zmalała do zaledwie 1,12 p.p.

10.05.2022

Stałe zatrudnienie nauczyciela uzależnione od oceny pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Resort edukacji planuje kolejne zmiany dotyczące oceny pracy nauczyciela - ma ona mieć decydujący charakter tak przy awansie na wyższy stopień, jak i przy zatrudnieniu na czas nieokreślony. Szczegóły w postaci kryteriów samej oceny MEiN ureguluje rozporządzeniem, co budzi pewne wątpliwości w kontekście konsultacji propozycji zmian w Karcie Nauczyciela.

10.05.2022

Rynek pracy - w kwietniu bezrobocie spadło

Rynek Prawo pracy

W kwietniu 2022 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,3 proc. – wynika z opublikowanych w poniedziałek szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To mniej niż w poprzednim miesiącu i sporo mniej niż przed rokiem. Zdaniem resortu, bezrobocie było niższe niż przed wybuchem pandemii.

09.05.2022

Wcześniejsze rozpoczęcie nauki to problem w szkole branżowej

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w wieku sześciu lat, a potem trafili do szkół branżowych, gdzie konieczne jest podpisanie umowy z pracodawcą, jako pracownik młodociany mają problem, ponieważ kodeks pracy pozwala na to od 15 roku życia. A do tego te dzieci szkołę branżową ukończą w wieku 17 lat, gdy obowiązek nauki jest do 18. roku życia.

09.05.2022

SN: Odszkodowanie za złamanie zakazu pozbawienia pracy trzeba miarkować

Prawo pracy

Odszkodowanie za zerwanie przez pracodawcę gwarancji wynikających z Układu Zbiorowego Pracy należy obliczać według rzeczywistej straty i odnosić do stanowiska, które zajmował powód w roku podpisania porozumienia, a nie w dacie rozwiązania umowy o pracę - taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego, który wydała Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

09.05.2022

Informowanie klientów o zmianach przepisów dużym wyzwaniem dla prawników

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze RODO Prawo unijne

Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do swojego prawnika teczkę z dokumentami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każdą transakcję i poradę muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by nie narazić się na dotkliwe konsekwencje.

09.05.2022

Minister zdrowia i ZUS zapowiadają walkę z L4 kupowanymi pod pozorem teleporad

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W internecie kwitnie proceder kupowania krótkoterminowych zwolnień lekarskich w ramach teleporad. Eksperci rynku pracy twierdzą wręcz, że teleporady stały się sposobem do takich nadużyć. Minister zdrowia widzi problem i zapowiada współpracę z ZUS dla jego rozwiązania. Zdaniem prawników, potrzebne są zdecydowane działania organów, w tym ostrzejsze kontrole placówek oferujących takie zwolnienia.

09.05.2022

Zmiana pracodawcy spowoduje utworzenie nowego rachunku PPK

Prawo pracy PPK

Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych, który zmienił miejsce pracy, zostanie „zapisany” do tego programu przez nowego pracodawcę. Zostanie dla niego utworzony nowy rachunek PPK, na który będzie mógł przekazać oszczędności zgromadzone wcześniej w tym programie.

07.05.2022

Odkrywanie talentów mottem Europejskich Dni Pracodawców 2022

Rynek Prawo pracy

W dniach 16 - 20 maja 2022 r. odbędzie się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych. Jest to okazja do organizacji – jak w poprzednich latach - Europejskich Dni Pracodawców. Wszystko po to, by wzmocnić współpracę między Publicznymi Służbami Zatrudnienia (PSZ) a pracodawcami. Współpraca odgrywa kluczową rolę zarówno dla rozwoju gospodarki, jak i realizacji efektywnych działań na rzecz rynku pracy.

06.05.2022

Praca zdalna – wszyscy pracują, a w kodeksie dziura

Prawo pracy

Gdy w połowie 2020 roku ówczesne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało uregulowanie pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy, chyba nikt nie spodziewał się, że prace nad nowymi przepisami będą szły tak opornie. Ich końca ciągle nie widać, choć na horyzoncie majaczy już koniec pandemii, który zapowiadają stopniowo likwidowane przez rząd obostrzenia.

06.05.2022

Praca zdalna - rząd „szlifuje” przepisy, ale do doskonałości nadal daleko

Prawo pracy BHP

Będzie praca zdalna całkowita lub częściowa, w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika. I prawo pracownika do zwrotu kosztów w postaci ekwiwalentu pieniężnego w wysokości ustalonej z pracodawcą, który może zostać zastąpiony ryczałtem - przewiduje najnowsza wersja projektu nowelizacji Kodeksu pracy.

06.05.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski