Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Urzędy mogą skorzystać z wytycznych, tworząc dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Niepelnosprawność

Jak dostosować miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami przed urzędem czy zorganizować przestrzeń komunikacyjną w budynku można m.in. dowiedzieć się z raportu podsumowującego wsparcie doradcze dla koordynatorów ds. dostępności. Raport wskazuje na rozwiązania prawne, dobre praktyki i rozwiązania niskokosztowe, które można zastosować w urzędzie.

27.03.2024

Polityka różnorodności traktowana w firmach po macoszemu

Prawo pracy Compliance Rynek pracy

Większość firm nie posiada dokumentu polityki różnorodności, w tym dotyczącej osób z niepełnosprawnościami, a część z tych, które go mają, w ogóle o nim nie komunikują. Tylko 9 na 300 pracodawców monitorowało wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Większość firm wyrażała chęć zmiany w tym obszarze tylko deklaratywnie – nie wiedząc, jak konkretnie te zmiany wprowadzić i jak zatrudniać osoby z niepełnosprawnością. To niektóre wnioski z najnowszego badania Fundacji Aktywizacja.

26.03.2024

Poradnie dla młodzieży. Dwa systemy mają współpracować

Pacjent Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wzmocnienie ośrodków I stopnia referencyjności, w których wykonywane będą badania przesiewowe. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które funkcjonują w systemie oświaty będą powiązane z poradniami podległymi pod resort zdrowia. Lepsza ma być także opieka psychologiczna w szkołach i więcej łóżek na oddziałach. Resort zdrowia przyjrzy się też poziomowi wyceny świadczeń.

23.03.2024

RPP grozi karą za leczenie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną

Pacjent

Podmiotowi leczniczemu, który stosował metody leczenia boleriozy oraz terapii SOT, m.in. wobec pacjentów onkologicznych, niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, grozi 500 tys. zł kary. Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyki te naruszyły zbiorowe prawa pacjentów. Rzecznik oczekuje na zaniechanie tych praktyk, w innym przypadku na podmiot zostanie nałożona kara finansowa.

22.03.2024

Są wątpliwości, czy osoba z niepełnosprawnością będzie mogła realnie wybrać asystenta

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej nie zapewnia realnej szansy wyboru asystenta przez osobę, którą będzie wspierał. Nie określa górnej granicy wieku, do której można by korzystać z usług finansowanej z budżetu państwa. Nie uwzględnia do końca uwag powiatów związanych z finansowaniem przez nie tej usługi. A to mogą być pułapki dla skutecznej realizacji asystencji w Polsce. Tymczasem pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zapowiedział swój projekt.

21.03.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    90