Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Skuteczność szczepionki białkowej Nuvaxovid potwierdzona badaniami

Pacjent Koronawirus

Dostępna w Polsce od 6 grudnia szczepionka na Covid-19 firmy Novavax to szczepionka białkowa. Jest tak samo skuteczna jak szczepionki np. Pfizera czy Moderny produkowane w innej technologii (mRNA) - przekonują eksperci. Mogą się nią zaszczepić pacjenci nawet jeśli przyjęli wcześniej inny typ szczepionki, gdyż nie jest ona lekiem i nie wchodzi w interakcję z innym typem szczepionki.

07.12.2023

Asystent na razie nie dla dzieci z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Asystent tylko dla osoby dorosłej i potrzebującej większego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu od 2025 r. – to główne założenie prezydenckiego projektu ustawy o asystencji osobistej, który po raz pierwszy został upubliczniony. Taka osoba otrzyma co najmniej godzinę wsparcia asystenta dziennie do maksymalnie 5 godzin. To stanowczo za mało – mówią nasi rozmówcy. Dodają, że takie wsparcie jest niezbędne także dla dzieci.

07.12.2023

Najważniejsze będą czynności z najwyższą punktacją przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Skład ustalający poziom potrzeby wsparcia przy staraniu się o świadczenie wspierające będzie brał pod uwagę 25 najwyżej punktowanych spośród 32 czynności wymienionych w rozporządzeniu. Eksperci oceniają, że dzięki temu więcej osób z niepełnosprawnościami uzyska wsparcie zgodnie z kryteriami określonymi w ustawie o świadczeniu wspierającym. W rozporządzeniu nie zdefiniowano jednak określeń, które opisują częstotliwość wsparcia, co może rodzić problemy interpretacyjne.

06.12.2023

Prof. Pyrć: Szczepionka na nowy podwariant koronawirusa spóźniona o trzy miesiące

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Chociaż wariant delta statystycznie częściej powodował cięższą chorobę niż omikron, to pamiętajmy, że statystyka nie odnosi się do jednostek. Zakażenie każdym z wariantów koronawirusa wiąże się z bardzo dużym spektrum objawów. Może być to zakażenie bezobjawowe, ale może być to też ciężka, śmiertelna choroba i całe spektrum objawów pomiędzy tymi skrajnościami – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, twórca i kierownik Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

06.12.2023

Ubezwłasnowolnienie do likwidacji. Jest społeczny projekt zmian

Niepelnosprawność

Każdy człowiek ma prawo do wyrażenia swojej woli, w taki sposób, jaki jest dla niego dostępny. Polskie prawo dopuszcza tymczasem, że ktoś może decydować za osobę z niepełnosprawnością poprzez ubezwłasnowolnienie, w tym w kwestii zdrowia. Eksperci przekonują, że ubezwłasnowolnienie może zastąpić asysta prawna lub pełnomocnictwo wspierające, ale wymaga to zmiany kodeksu cywilnego.

06.12.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    76