Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Świadczenie wspierające nie będzie wpływać na ulgę rehabilitacyjną, ale trzeba zmienić prawo

Pomoc społeczna PIT Ubezpieczenia społeczne

Świadczenie wspierające wlicza się do dochodu osoby z niepełnosprawnością, co może spowodować, że nie będzie ona mogła skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Taką sytuację opisała w skardze do Rzecznika Praw Obywatelskich matka osoby z niepełnosprawnością. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pismo RPO, zapowiada, że przy najbliższych zmianach legislacyjnych ustawy podatkowej, uwzględni także tę kwestię.

11.12.2024

Wreszcie wiadomo, kto może liczyć na asystenta osobistego

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Niektóre osoby z niepełnosprawnością będą mogły otrzymać wsparcie asystenta osobistego od 1 lipca 2026 roku, a młodzież między 13. a 18. rokiem życia - od początku 2027 roku. Liczba godzin asystencji, zakres jego wsparcia, ale i wynagrodzenie asystenta, zależeć będą od indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnością. To założenia rządowego projektu ustawy o asystencji.

11.12.2024

„Dobry posiłek w szpitalu” dłużej o pół roku

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny przedłuża o pół roku pilotaż programu w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach. W programie obecnie są 582 szpitale. Resort zakłada, że jego wydłużenie przyczyni się do wdrożenia optymalnego modelu żywienia pacjentów w szpitalach. Oprócz wydłużenia terminu programu, resort nie planuje wprowadzać innych zmian, jak np. możliwość objęcia programem zakładów opiekuńczo-leczniczych.

09.12.2024

Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepelnosprawność

Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie przysługiwał niektórym osobom od początku przyszłego roku, w praktyce „skonsumuje” świadczenie uzupełniające. Przepisy nie wykluczają co prawda pobierania obu świadczeń, ale ich kwoty i limity są tak skonstruowane, że pomimo uprawnienia do obu świadczeń, ich suma nie będzie wyższa. Prawnicy zwracają uwagę na niejednoznaczne przepisy i coraz bardziej zawiły system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

07.12.2024

Głuchy pacjent w dostępie do ochrony zdrowia musi radzić sobie sam

Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Korzystanie z uprzejmości znajomych albo własnych dzieci w tłumaczeniu podczas wizyty u lekarza, ewentualnie opłacenie tłumacza języka migowego w czasie wizyty lekarskiej z własnych środków – to wciąż powszechne sposoby osób głuchych radzenia sobie w placówkach ochrony zdrowia. Bo choć istnieje prawo, które zapewnia dostępność w tych miejscach, to najczęściej jest jednak martwe. Brakuje mechanizmów prawnych, które pozwoliłyby tym osobom skutecznie dochodzić swoich praw przed sądami czy rzecznikiem praw pacjenta.

07.12.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    119