Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Więcej o nadwadze i telemedycynie na kursach online medycyny rodzinnej

Zawody medyczne

Interniści i pediatrzy, którzy muszą ukończyć kurs medycyny rodzinnej, aby od 2025 r. kontynuować pracę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, w tym roku będą mogli to zrobić tylko online. Kurs będzie skrócony i dużo tańszy dla lekarzy. Wprowadzono wcześniej nieuwzględniane w kursie elementy wiedzy dotyczące np. postępowania w nadwadze i otyłości, wybranych problemów stomatologicznych i telemedycyny. Niektórzy lekarze muszą ukończyć taki kurs do końca tego roku.

04.03.2024

Robert Trzaskowski: Wspierane podejmowanie decyzji zamiast ubezwłasnowolnienia

Prawo cywilne Pacjent

Żaden z instrumentów, który ma zastąpić czy zająć miejsce ubezwłasnowolnienia, nie może pozbawiać osób z niepełnosprawnościami zdolności do czynności prawnych, ponieważ stanowi ona emanację podmiotowości człowieka. Kluczowa jest zatem realizacja woli osoby z niepełnosprawnością i jej preferencji – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Robert Trzaskowski, adwokat prowadzący własną kancelarię adwokacką Business&Law.

01.03.2024

Rusza nabór wniosków do "programu samochodowego"

Pomoc społeczna Transport Niepelnosprawność

1 marca ruszy trzeci nabór wniosków do tzw. programu samochodowego dla osób z niepełnosprawnością finansowanego z PFRON. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Co ważne, jeśli ktoś składał wniosek w poprzednich turach i nie otrzymał dofinansowania, przy ponownym wnioskowaniu nie może wykorzystać starego wniosku. Musi złożyć od nowa aplikację w programie.

29.02.2024

Kwalifikacje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Pacjent

To pacjent wybiera lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a lekarz taki musi spełniać wymogi określone w przepisach. W Polsce definicja lekarza POZ wynika z dwóch różnych ustaw. Ustawodawca definiuje lekarza POZ przez pryzmat jego kwalifikacji. Niektórzy lekarze pracujący w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej muszą w tym roku odbyć kurs medycyny rodzinnej, aby kontynuować pracę w POZ.

29.02.2024

Osoba z niepełnosprawnością w sądzie porozumie się metodami alternatywnymi

Niepelnosprawność

Sąd ma obowiązek wysłuchać osobę z niepełnosprawnością podczas procedury ustalania dla niej kuratora. Będzie musiał uwzględnić jej indywidualne potrzeby, także wtedy, gdy porozumiewa się pozawerbalnie za pomocą alternatywnych metod komunikacji. Rozwiązania są konieczne, bo obecnie brak komunikacji prowadzi do ubezwłasnowolnienia osoby. Przepisy będą jednak martwe bez przygotowania osób biorących udział w procedurze.

29.02.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    90