WSA: Zwiększenie natężenia ruchu nie blokuje ustalenia warunków zabudowy

Budownictwo

Skarżąca podważała spełnienie przesłanki dostępu terenu do drogi publicznej, ponieważ uważała, że droga nie była przystosowana do zwiększonego ruchu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że żaden przepis prawa nie nakazuje zapewnienia użytkownikowi drogi niezakłóconego ruchu drogowego. Tym samym utrudnienia wynikające z natężenia ruchu stanowią okoliczności pozaprawne, które nie mają znaczenia dla wydania decyzji o warunkach zabudowy.

07.12.2024

Starostowie będą mieli więcej czasu na cyfryzację map

Budownictwo Ład Przestrzenny

Senat bez poprawek przyjął w czwartek nowelizację ustawy Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz innych ustaw, która wydłuża o trzy lata, do 31 grudnia 2027 r., termin, który dopuszcza nadal możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi.

06.12.2024

Wyjątek został regułą - prezydenci miast budują drogi na skróty

Drogi Budownictwo Poprawmy prawo Ład Przestrzenny

Przepis specustawy, który miał przyśpieszyć budowę kluczowych dróg, m.in. na mistrzostwa Euro 2012, został w porządku prawnym na stałe. Pozwala on prezydentowi miasta na prawach powiatu, wykonującemu jednocześnie prawa i obowiązki starosty, nie uwzględniać postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i samodzielnie decydować, gdzie ma przebiegać droga.

06.12.2024

Stare warunki zabudowy już nie do zmiany

Budownictwo

W mojej ocenie wejście w życie nowego rozporządzenia dotyczącego warunków zabudowy ma konkretny wpływ na możliwość ich zmiany. Warunkiem zmiany każdej decyzji administracyjnej jest bowiem tożsamość sprawy, a ta ma miejsce wtedy, gdy występują te same podmioty, gdy dotyczy ona tego samego przedmiotu i tego samego stanu prawnego w niezmienionym stanie faktycznym - pisze dr Agnieszka Grabowska-Toś, radczyni prawna, wspólniczka z Kancelarii Radców Prawnych Kania Stachura Toś.

26.11.2024

Nowelizacja ustawy powodziowej przynosi zmiany dla samorządów

Pomoc społeczna Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Powódź

Gminy i powiaty, które były objęte stanem klęski żywiołowej, będą mogły skorzystać z dofinansowania do 100 proc. kosztów zadań własnych związanych z odbudową - wynika z nowelizacji ustawy powodziowej podpisanej przez prezydenta. Nowela m.in. doprecyzowuje zasady pierwokupu, usprawnia procedury rozbiórki obiektów i odbudowy dróg publicznych.

25.11.2024

Gminy i Wody Polskie będą miały dwa miesiące więcej na inwestycje wodne

Budownictwo

Wydłużenie o dwa miesiące-do 31 sierpnia 2025 r. okresu realizacji inwestycji polegających m.in. na przebudowie zbiorników retencyjnych czy budowie urządzeń wodnych zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa. To odpowiedź na postulaty gmin i Wód Polskich.

20.11.2024

6 mld zł na budowę i przystosowanie schronów w samorządach

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ok. 6 mld złotych rocznie zostanie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. To 0,15 pkt proc. PKB - poinformował we wtorek szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zdaniem samorządowców schronów jest za mało, a nowe nie powstają.

19.11.2024

Nowe wskaźniki blokują zmianę starych warunków zabudowy

Budownictwo

Od kilku miesięcy obowiązują nowe parametry dla warunków zabudowy, które bardzo różnią się od poprzednich. Problem w tym, że tysiące starych decyzji w ogóle ich nie uwzględnia. A to oznacza jedno - inwestor nie ma szans na ich podstawie ubiegać się o pozwolenie na budowę. Wyjściem awaryjnym może być zmiana starych warunków. Nie ma jednak jednomyślności wśród prawników, czy przepisy w ogóle na to pozwalają.

18.11.2024

Prawo lotnicze sparaliżuje inwestycje, a politycy biją pianę

Budownictwo

Ile trzeba tłumaczyć rzeczy proste i oczywiste? Ile razy trzeba napisać, że prawo lotnicze w sposób niczym nieuzasadniony paraliżuje inwestycje budowlane na terenach, które znajdują się nie tylko w pobliżu lotnisk użytku publicznego, ale również w dalszej odległości, pod powierzchniami ograniczającymi - dla bezpieczeństwa operacji lotniczych - wysokość zabudowy i obiektów naturalnych, łamiąc tym samym konstytucyjną zasadę ochrony prawa własności? Okazuje się, że trzeba to robić do skutku - pisze Rafał Dębowski, adwokat.

13.11.2024

Budowa Tarczy Wschód uderzy w prawa mieszkańców pogranicza

Samorząd terytorialny Budownictwo Wojsko

Projekt ustawy przygotowującej grunt pod Tarczę Wschód przewiduje daleko idące ingerencje w prawo własności na obszarze przy wschodniej granicy, z wywłaszczeniami włącznie. Problem mogą mieć ci, którzy nie przeprowadzili do dziś postępowania spadkowego. Eksperci wytykają, że projekt ustawy i ocena skutków regulacji w wielu miejscach są napisane niechlujnie. Istnieje obawa, że słowa-klucze „obronność państwa” lub „interes publiczny” mogą być uzasadnieniem dla decyzji naruszających prawa obywatelskie.

09.11.2024

Domów bliżej działki sąsiada nie będzie, bo stosuje się prawo de Morgana

Budownictwo

Ostatnio w mediach pojawiła się teza jakoby nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zawierała mały, ale istotny błąd. Pomny praw de Morgana, nie podzielam takiego poglądu. W przepisie nie ma błędu. Zgodnie z drugim prawem de Morgana, zaprzeczenie alternatywy jest równoważne koniunkcji zaprzeczeń - pisze Rafał Dębowski, adwokat.

06.11.2024

Mniej środków w programie budowy hal przyszkolnych Olimpia

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Sportu i Turystyki po raz kolejny zmienia zasady wieloletniego programu Olimpia, którego celem jest budowa przyszkolnych hal sportowych. Po złagodzeniu wymagań technicznych budowy hal teraz resort zmniejsza budżet programu. Uzasadnia to niewykorzystaniem pełnej kwoty budżetu na rok 2024.

31.10.2024

Miało być "i", a jest "lub" - przez błąd wolno budować bliżej sąsiada

Budownictwo

Nie musi być ślepej ściany, żeby dom stanął 3 metry od granicy działki sąsiada. W przepisach o patodeweloperce popełniono bowiem pozornie mały błąd, a jednak bardzo istotny. W jednym z uregulowań pojawiło się "lub" zamiast "i". Dzięki temu budynek bez okien lub drzwi można wybudować w tak małej odległości. Eksperci apelują, żeby jak najszybciej "i" wróciło na swoje miejsce, bo domy będą powstawały bliżej sąsiada, a przecież nie o to chodziło w tych regulacjach.

29.10.2024

W miasteczkach coraz więcej paczkomatów - gminy chcą coś z tego mieć

Finanse samorządów Budownictwo

Liczba automatów paczkowych rośnie z kwartału na kwartał. Samorządowcy upominają się o uchwalenie przepisów, które uporządkują lokalizację tych urządzeń. Przekonują, że o ile przynoszą one dochód ich właścicielom i dzierżawcom gruntów, to dla gmin są źródłem problemów, również tych związanych z odpadami. Chcą, aby te urządzenia zostały opodatkowane.

29.10.2024

Nowy obowiązek segregacji odpadów budowlanych. Ale niekoniecznie na terenie inwestycji  

Środowisko Odpady Budownictwo

Od początku 2025 roku przedsiębiorcy będą musieli segregować odpady budowlane na sześć grup. Mogą jednak odetchnąć - nie trzeba będzie robić tego w miejscu budowy, rozbiórki czy remontu. Nie obędzie się jednak bez pisemnej umowy z firmą, która zrobi to w zastępstwie. Pojawiają się obawy o ryzyko powstania kolejnej szarej strefy.

26.10.2024

Wodór i szybka ścieżka dla OZE. Rząd przyjął projekty ustaw energetycznych

Budownictwo Energetyka

Rozwój energetyki prosumenckiej oraz przyspieszenie procesu inwestycyjnego związanego z odnawialnymi źródłami energii zakłada rządowy projekt o zmianie ustawy o OZE. Procedury, zajmujące dziś 356-416 dni, mają trwać maksymalnie 149 dni. Z kolei projekt nowelizacji prawa energetycznego wprowadza ramy prawne dotyczące wykorzystywania wodoru.

15.10.2024
1  2  3  4  5    414
Prawo.pl