Deregulacja obejmie też procedury przed konserwatorem zabytków

Administracja publiczna Budownictwo Nieruchomości

Uproszczenie i przyspieszenie postępowań dotyczących prowadzenia niektórych prac i działań przy zabytkach – taki jest cel przygotowywanego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz prawa budowlanego. Przewiduje on wprowadzenie instytucji milczącego załatwienia niektórych spraw przez konserwatora.

14.06.2025

Gmina określi zasady partycypacji inwestora w pracach nad ZPI

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rada gminy w drodze uchwały będzie mogła wydać wytyczne dotyczące umów urbanistycznych zawieranych w procedurze sporządzania zintegrowanych planów inwestycyjnych (ZPI) – przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Inna zmiana zakłada rezygnację z obowiązku uzyskania zgody rady gminy na przystąpienie do sporządzenia ZPI

14.06.2025

Jakie warunki techniczne musi spełniać budynek? Będą nowe przepisy

Budownictwo Nieruchomości

Rozpoczęły się konsultacje projektu nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i usytuowanie (zwanego "rozporządzeniem Wt"). Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które przygotowało propozycję przepisów, zapowiada, że budynki będą dzięki nim bardziej przyjazne mieszkańcom, bezpieczne i spełniające wymagania efektywności energetycznej.

14.06.2025

WSA: Wydając nakaz rozbiórki, organ nie sprawdza, czy budynek stanowi samowolę

Budownictwo

Organ stwierdził, że budynek powstał bez uzyskania stosownej zgody, więc wstrzymał roboty i poinformował inwestora o możliwości legalizacji obiektu. Wniosek w tym przedmiocie nie został jednak złożony, więc wydano decyzję nakazującą rozbiórkę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podkreślił, że rozstrzygnięcie w tym zakresie ma charakter związany. Tym samym przed jego wydaniem organ nie bada ponownie charakteru wzniesionego obiektu oraz czy został on zrealizowany w ramach samowoli.

14.06.2025

Rząd za uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego

Budownictwo Nieruchomości Deregulacja

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 10 czerwca, projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. To kolejna zmiana planowana w ramach pakietu deregulacyjnego. Nowe przepisy przewidują przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zmniejszenie obciążeń dla inwestorów. Projekt odpowiada na postulaty obywateli, firm i samorządów. Redukuje formalności i koszty oraz skraca czasu potrzebny na realizację inwestycji – zarówno prywatnych, jak i publicznych.

10.06.2025

Na budowę większej obory potrzebny będzie plan miejscowy

Budownictwo Ład Przestrzenny

Nowe przepisy o planowaniu przestrzennym, to cios dla rolników mających gospodarstwa w zabudowie rozproszonej. Brak możliwości ustalenia obszaru uzupełnienia zabudowy skutkować może paraliżem inwestycyjnym, ze względu na trudny i czasochłonny proces zdobywania zgód budowlanych.

09.06.2025

Mediacja w sporach budowlanych bywa jak śrubokręt

Budownictwo Nieruchomości

W sporach budowlanych dobrze jest unikać emocji. Oszczędność czasu może zapewnić arbitraż. Mediacja, chociaż nie zawsze skuteczna, również bywa dobrym narzędziem dla tych, którym rzeczywiście zależy na ugodzie. Rozmawiali o tym uczestnicy konferencji „Spory budowlane - negocjacje, mediacje, sąd”.

06.06.2025

Tymczasowy nadzorca sądowy w spółce deweloperskiej HREIT

Budownictwo Nieruchomości Restrukturyzacja Upadłość

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, prowadzący postępowanie upadłościowe spółki HREIT, wyznaczył jej tymczasowego nadzorcę sądowego. Jego zgody będą wymagały decyzje wykraczające poza tzw. zwykły zarząd, a więc dotyczące np. zbycia majątku o znacznej wartości, zaciągnięcia nowych zobowiązań czy zawierania kluczowych umów.

03.06.2025

Rząd chce mediacją odciążyć sądy od spraw budowlanych

Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Sprawami gospodarczymi są m.in. te dotyczące umów o roboty budowlane i ściśle związane z procesem budowlanym umowy służące wykonaniu takich robót. Projekt ustawy nowelizującej Kodeks postępowania cywilnego, który trafił właśnie do Sejmu, zakłada wprowadzenie obowiązkowej mediacji w tych sprawach, chyba że sprawa podlega rozpoznaniu w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym albo postępowaniu nakazowym.

29.05.2025

Koncesje na roboty budowlane i usługi według nowych zasad

Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo europejskie Deregulacja

Przyjęte we wtorek przez rząd przepisy mają charakter rewolucyjny – po raz pierwszy w historii wprowadzona zostaje możliwość zamknięcia rynku polskich zamówień publicznych. - Przyjęte przepisy będą sprzyjać repolonizacji naszej gospodarki. Chodzi o możliwość ograniczania dostępu wykonawców z państw trzecich do krajowych zamówień publicznych - wskazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

27.05.2025

Deweloper ujawni ceny mieszkań. Lepsza ochrona konsumentów, ale są niedociągnięcia

Budownictwo Nieruchomości

Znowelizowana ustawa deweloperska ma stanowić przełom w podejściu do informowania nabywców nieruchomości, w szczególności mieszkań o cenach zakupu mieszkań. Ważna zmiana likwiduje wątpliwości interpretacyjne nowych przepisów i zamyka potencjalną lukę, która umożliwiałaby unikanie ujawniania cen mieszkań w odniesieniu do umów deweloperskich. Nowe przepisy – mimo wprowadzenia poprawek – zawierają jednak pewne niedociągnięcia - pisze Mirosław Bik, radca prawny, partner w PNP Law.

27.05.2025

Negocjacje, mediacje, postępowanie sądowe - taktyki w sporach budowlanych

Budownictwo Nieruchomości

„Spory budowlane – negocjacje, mediacje, sąd” to tytuł konferencji, która odbędzie się 5 czerwca 2025 r. w Warszawie. W programie przewidziano trzy panele, każdy z nich poświęcony jednemu z tytułowych sposobów rozwiązywania konfliktów w budownictwie. Eksperci podzielą się wiedzą o przepisach, ale też o dobrych i złych praktykach.

19.05.2025

NSA: Skutecznie wzruszone pozwolenie na budowę

Samorząd terytorialny Budownictwo

Naruszenie przepisów o wyłączeniu pracownika jest ciężkim, kwalifikowanym złamaniem przepisów postępowania. Taka kwalifikacja wynika z zasady prawdy obiektywnej co do ustalenia stanu faktycznego sprawy. Z tego względu stanowi to jedną z przesłanek wznowienia postępowania, bo pracownik urzędu brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

07.05.2025

Certyfikacja w zamówieniach publicznych: ułatwienia, ale i wątpliwości

Zamówienia publiczne Budownictwo

W kwietniu 2025 r. rząd przyjął projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy niewątpliwie stanowią odpowiedź na postulaty rynku zamówień publicznych, zmniejszą tym samym obciążenia biurokratyczne w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Ciekawym, ale budzącym moje wątpliwości, rozwiązaniem jest regulacja dotycząca procedury self-cleaningu – pisze dr Żaneta Urbaniak, adwokat z KPMG Law.

07.05.2025

Rękojmia za wady w umowach deweloperskich. Minister komplementuje projekt poselski

Budownictwo Nieruchomości Deregulacja

Każda inicjatywa, która wychodzi naprzeciw i broni interesów klienta jest ważna - tymi słowami Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii, odniósł się do poselskiego projektu ustawy, który rozszerza zakres odpowiedzialności deweloperów za wady nieruchomości. Jak stwierdził, "można by to ścieżką rządową prowadzić".

30.04.2025

Prawo budowlane zdefiniuje „budynek mieszkalny wielorodzinny”

Budownictwo Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu nowelizacji prawa budowlanego. W ustawie mają znaleźć się definicje poszczególnych obiektów, które obecnie są zawarte w akcie niższego rzędu lub w ogóle nie są określone w przepisach. Zapowiadane są także ułatwienia m.in. w budowie przydomowych schronów i obiektów użyteczności publicznej.

29.04.2025

Za mało czasu, za dużo obowiązków planistycznych - samorządy apelują o zmiany

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miała rozwiązać problemy związane z tworzeniem planów ogólnych. Samorządy alarmują jednak, że zmiany są niewystarczające - brakuje czasu, wykonawców, a nowe obowiązki generują ryzyko paraliżu inwestycyjnego. Domagają się dalszego wydłużenia terminów, zawieszenia kar i doprecyzowania przepisów, aby ułatwić powstawanie planów.

28.04.2025

Deweloper będzie musiał rzetelnie informować o cenach mieszkań

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości

Sejm uchwalił ustawę zobowiązującą deweloperów do prowadzenia stron internetowych, na których podawane będą ceny mieszkań od początku sprzedaży do jej zakończenia. W przypadku niezastosowania się do obowiązku, deweloper może zostać ukarany grzywną w wysokości 4 proc. rocznego obrotu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

24.04.2025

Więcej czasu dla gmin na przygotowanie planów ogólnych- prezydent podpisał ustawę

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Przedłużenie do 30 czerwca 2026 r. terminu, w którym samorządy mają przygotować ogólne plany zagospodarowania przestrzennego to główny cel nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, którą 16 kwietnia podpisał prezydent Andrzej Duda. Ponadto nowela usuwa oczywiste błędy oraz rozwiewa wątpliwości interpretacyjne, które pojawiły się podczas stosowania przepisów wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2023 r.

17.04.2025
1  2  3  4  5    418