Rząd ma przyjąć ustawę o wiatrakach. Wątpliwości na ostatnią chwilę

Środowisko Budownictwo Energetyka

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ma być przyjęty przez rząd w piątek, 21 marca, w trybie obiegowym. Zakłada, że wiatraki będą mogły powstać nawet 500 metrów od zabudowań - obecnie limit ten wynosi 700 m. W ostatniej chwili pojawiły się wątpliwości dotyczące brzmienia przepisu regulującego ewentualność przymusowej rozbiórki wiatraków pod drogi krajowe.

21.03.2025

NSA: Przekonanie skarżącego o wadliwości decyzji nie wstrzymuje jej wykonania

Budownictwo

Argumentacja skarżącego nie pozwalała przyjąć, że należy czasowo pozbawić inwestora prawa do zabudowy terenu. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że inwestor ma prawo do rozpoczęcia robót budowlanych na podstawie ostatecznej decyzji, mimo wniesienia środka zaskarżenia. Jeśli jednak decyzja zostanie uchylona, będzie na nim ciążył obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego.

20.03.2025

Szlaban na warunki zabudowy na starych zasadach narusza prawo?

Budownictwo Nieruchomości

Gminy są zalewane wnioskami o wydanie warunków zabudowy na starych zasadach. Samorządowcy uważają, że inwestorzy grubo przesadzają. Ubiegają się bowiem o wydanie tej decyzji praktycznie na wszystko, nawet na grunt pod przysłowiową piaskownicą. Zaczęto więc szukać różnego typu "bezpieczników". Część samorządów zawiesza nawet lub ogranicza wydawanie warunków zabudowy. Pionierem jest Wrocław. Zdaniem prawników to bezprawne działanie i łatwo będzie wygrać w sądzie.

19.03.2025

Większe wsparcie na mieszkalnictwo komunalne i społeczne. Rząd przyjął projekt

Budownictwo Nieruchomości

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. Celem jest wprowadzenie stabilnego finansowania budownictwa społecznego poprzez wsparcie samorządów i inwestorów .- Przyjęte przepisy doprowadzą do przywrócenia budownictwu społecznemu charakteru socjalnego. Projekt jest realizacją umowy koalicyjnej – zapowiada rząd.

18.03.2025

Rząd daje sobie czas do piątku na ustawę o wiatrakach

Budownictwo Energetyka

Projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (UD89) znalazł się w porządku obrad posiedzenia Rady Ministrów wyznaczonym na 18 marca. Nie został jednak tego dnia oficjalnie przyjęty. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON, przekazał, że stanie się to do piątku.

18.03.2025

PZFD: Obowiązek publikacji cen mieszkań można ominąć, bo projekt jest nieprecyzyjny

Budownictwo

Posłowie Polska 2050 – Trzecia Droga chcą, by deweloperzy obowiązkowo publikowali ceny swoich mieszkań i przygotowali projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej w tej sprawie. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich poselska propozycja zawiera furtkę, dzięki której będzie można omijać obowiązek publikacji cen. Proponują uszczelnienie przepisów.

18.03.2025

Wzmocnienie trwałości pozwolenia na budowę w aktualnym orzecznictwie NSA

Budownictwo Nieruchomości

NSA dokonał istotnej interpretacji art. 37b prawa budowlanego, uznając, że jego zakres obejmuje nie tylko pierwotne pozwolenia na budowę, ale również decyzje zatwierdzające projekty budowlane zamienne wydane w toku postępowań naprawczych lub legalizacyjnych. Wyrok NSA może mieć długofalowy wpływ na praktykę organów administracji budowlanej oraz interpretację przepisów prawa budowlanego w przyszłości - pisze Mirosław Bik, radca prawny z Peter Nielsen & Partners Law Office Sp.k.

17.03.2025

Pół roku więcej na sporządzenie planu ogólnego może pogłębić chaos przestrzenny

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw wydłuża nie tylko czas na przygotowanie planów ogólnych, ale i możliwość wystąpienia o warunki zabudowy na starych zasadach. To rodzi obawy o dalsze pogłębianie chaosu przestrzennego i sens całej reformy.

12.03.2025

MSWiA pokazało, gdzie trzeba wyznaczyć budowle ochronne

Samorząd terytorialny Budownictwo Obrona cywilna

Budowle ochronne muszą być wyznaczone w budynkach przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, opieki zdrowotnej oraz stałego stacjonowania podmiotów ochrony ludności – przewiduje projekt rozporządzenia MSWiA. W przypadku budynków pomocy społecznej - jeśli przebywa w nim w jednym czasie więcej niż 50 osób.

10.03.2025

Zmiany w prawie lotnicznym. Obiekty o wysokości 50-100 m znów do zgłoszenia

Budownictwo Nieruchomości

Obiekty budowlane o wysokości od 50 do 100 metrów, których nie wpisano do ewidencji przeszkód lotniczych, ale które mogą być zagrożeniem dla lotnictwa wojskowego, należy zgłaszać ministrowi obrony narodowej. Sejm uchwalił w piątek nowelizację prawa lotniczego wraz z techniczną poprawką Senatu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

07.03.2025

Czy działalność gospodarcza oznacza zmianę sposobu użytkowania lokalu?

Budownictwo Małe i średnie firmy Nieruchomości

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu, który dotychczas nie był wykorzystywany w tym celu, nawet gdy chodzi tylko o połączenie – przykładowo – funkcji mieszkaniowej z biurową, przeważnie oznacza zmianę sposobu użytkowania, wymagającą załatwienia odpowiednich formalności w urzędzie.

06.03.2025

ZUS wdrożył Cyfrowe Książki Obiektu Budowlanego dla ponad 300 budynków

Administracja publiczna Budownictwo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to pierwsza instytucja publiczna, która we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego, założyła Cyfrowe Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB) dla przeszło 300 swoich budynków – poinformował w środę ZUS. Urząd przyjął jednolite zasady zakładania c-KOB dla budynków. W efekcie w Zakładzie do dzisiaj założono cyfrowe książki już dla 326 spośród 376 budynków.

05.03.2025

Coraz bliżej noweli, która wydłuży termin przygotowania planów ogólnych

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny

Do Stałego Komitetu Rady Ministrów skierowany został projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada on przedłużenie do 30 czerwca 2026 r. terminu, w którym samorządy mają przygotować ogólne plany zagospodarowania przestrzennego.

05.03.2025

Lex deweloper. Rząd chce zlikwidować wskaźnik miejsc postojowych

Budownictwo Nieruchomości

Rząd planuje zniesienie obowiązku budowy określonej liczby miejsc postojowych towarzyszących budowie budynków mieszkalnych w ramach inwestycji mieszkaniowej realizowanej na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej (inaczej: lex deweloper), tj. ustawy z 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.

03.03.2025

Czas trwania użytkowania wieczystego ma podstawowe znaczenie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Okres, na jaki publicznoprawny właściciel ustanawia prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowi istotny element umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Jego konsekwencją jest także możliwość dokonania aktualizacji opłaty rocznej czy też określenie wartości prawa użytkowania wieczystego. Czas trwania prawa stanowi składową do wyliczeń.

01.03.2025

WSA: Właściciel nie musi udostępniać nieruchomości pod rozbudowę

Budownictwo Nieruchomości

Jeśli właściciel nie wyraża zgody na udostępnienie swojej nieruchomości, może zostać do tego zobowiązany przez organ, jeśli istnieje konieczność wykonania remontu urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że wolą inwestora nie było wykonanie remontu, tylko polepszenie parametrów technicznych sieci w celu zwiększenia możliwości przesyłowych.

28.02.2025

Jest nowa wersja zmiany ustawy odległościowej

Budownictwo Energetyka

W opublikowanej we wtorek ostatniej modyfikacji projektu dodane zostały przepisy dotyczące repoweringu, czyli modernizacji istniejących turbin wiatrowych. Wprowadzono też minimalną odległość budowy nowych wiatraków od dróg krajowych, wynoszącą 1H, czyli równej maksymalnej wysokości łopaty wirnika nad powierzchnią. W czwartek projektem nowelizacji ustawy odległościowej ma się zająć Stały Komitet Rady Ministrów.

25.02.2025

WSA: Inwestor może zostać zobowiązany do dostarczenia ekspertyzy

Budownictwo

Nałożenie obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej na osobę, która w żaden sposób nie przyczyniła się do powstania uszkodzeń w obiekcie, należy uznać za uchybiające zasadzie pogłębiania zaufania obywateli do organów państwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że dla określenia adresata tego obowiązku nie pozostaje bez znaczenia, kto jest odpowiedzialny za zły stan techniczny budynku. Tym samym w określonych sytuacjach, obowiązek może zostać nałożony na inwestora prowadzącego roboty na sąsiedniej działce.

24.02.2025

Program "Pierwsze klucze" nie dla mieszkańców dużych miast

Budownictwo Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraca do pomysłu stworzenia nowego programu kredytowego. "Pierwsze klucze" żyją jednak na razie tylko dzięki wypowiedziom ministra Krzysztofa Paszyka. Żadnych konkretów jeszcze nie ma. Ale już teraz widać, że za pieniądze z programu będzie można kupić w Warszawie czy Krakowie mieszkanie jedynie do kapitalnego remontu. Wprawdzie gminy będą mogły zwiększać limity cenowe lokali objętych programem, ale nie wiadomo, jak mają to robić.

19.02.2025
1  2  3  4  5    417