Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Budownictwo

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

10.07.2024

PZFD: Rząd narzuca nierealne zasady budowy schronów

Budownictwo

Rządowy projekt ustawy o ochronie ludności przewiduje, że w nowych blokach, w garażach podziemnych, powinny znajdować się miejsca doraźnego ukrycia. W opinii Polskiego Związku Firm Deweloperskich z projektu nie wynika jednak, jak powinny wyglądać. Ich budowa nie będzie prosta, nikt obecnie nie produkuje ... drzwi o parametrach narzuconych przez proponowane przepisy. PZFD ostrzega też, że ceny mieszkań mogą pójść w górę.

09.07.2024

Koniec ograniczeń w obrocie ziemią rolną w miastach. Ministerstwo Rozwoju szykuje zmiany

Budownictwo

Grunty rolne w miastach zostaną wyjęte spod ochrony ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Dzięki temu łatwiej będzie można zmienić im status z rolnego na budowlany. Nad zmianą w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wkrótce trafi ona do konsultacji publicznych. Propozycja podoba się inwestorom i ekspertom. Uważają jednak, że warto zostawić w przepisach "bezpiecznik". W przeciwnym razie może dojść do niekontrolowanej zabudowy przedmieść miast.

09.07.2024

Rząd chce poprawić skuteczność kredytów na społeczne budownictwo mieszkaniowe

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo Niepelnosprawność

Usprawnienie procedury udzielania finansowania zwrotnego, tak aby środki dostępne w ramach kończącego się programu społecznego budownictwa mieszkaniowego zostały wykorzystane w najbardziej efektywny sposób. To cel projektowanej nowelizacji rozporządzenia dotyczącego SBC. Projekt zakłada m.in. wydłużenie o rok ostatecznej daty składania wniosków, a jednocześnie skrócenie niektórych terminów dla kredytobiorców.

03.07.2024

Do 30 września wnioski na termomodernizację budynków użyteczności publicznej

Budownictwo Energetyka

Wnioski dotyczące termomodernizacji budynków użyteczności publicznej można składać do 30 września tego roku - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pula środków przeznaczonych na dofinansowanie wynosi 900 mln zł. Na dofinansowanie projektów w naborze konkurencyjnym przeznaczono 500 mln zł, a w trybie niekonkurencyjnym – 400 mln zł.

02.07.2024

Kupujący mieszkania od dewelopera od lipca z lepszą ochroną

Budownictwo

W poniedziałek, 1 lipca, kończy się pewna era. Deweloperzy nie będą mogli już budować na starych, mniej korzystnych dla kupujących mieszkania lub domy, zasadach. Mija bowiem dwuletni okres przejściowy dla nowej ustawy deweloperskiej. Nie dotyczy to jednak przypadków, kiedy do podpisania umowy deweloperskiej doszło przed 1 lipca br. Wówczas sprzedaż lokalu będzie finalizowana po staremu.

28.06.2024

Więźniowie czwartego piętra znów poczekają na szczegółowe przepisy o dostępności

Samorząd terytorialny Budownictwo Niepelnosprawność

Sejm po raz kolejny zgodził się na wydłużenie czasu na powstanie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Inaczej 20 września wygasną przepisy dotyczące warunków technicznych i powstanie luka w prawie. Brak rozporządzenia nastręcza architektom wiele problemów, a urzędy różnie interpretują przepisy dotyczące dostępności. Zwłoka, to także problem dla podmiotów publicznych.

28.06.2024

WSA: Wymierzając karę za zajęcie drogi, trzeba rozważyć przedawnienie

Drogi Budownictwo

Kara za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy naliczana jest za każdy dzień. Organ musi jednak rozważyć, czy nie zachodzą podstawy do zastosowania instytucji przedawnienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podkreślił, że kara nie może zostać nałożona, jeżeli upłynęło pięć lat od dnia naruszenia prawa albo wystąpienia skutków jego naruszenia.

28.06.2024

Zaświadczenie o zgodności z miejscowym planem nie zawsze będzie potrzebne - po pierwszym czytaniu

Budownictwo Nieruchomości

Nie trzeba będzie przy adaptacji na inny cel lokalu lub budynku dostarczać urzędnikom zaświadczenia potwierdzającego zgodność planowanej inwestycji z miejscowym planem. Prace nad projektem w tej sprawie rozpoczęły się w Sejmie w piątek, 28 czerwca. Zmianę chwalą prawnicy. Uważają, że uprości formalności. Zawsze to o jeden dokument mniej. Ostro jednak protestuje Związek Powiatów Polskich. Ostrzega, że plany potrafią zawierać rażące błędy i niezbędna jest "podkładka", czyli dowód w postaci zaświadczenia, że inwestycja nie narusza planu.

27.06.2024

Rozporządzenie o warunkach technicznych dla mieszkaniówki wkrótce traci ważność

Budownictwo

20 września przestaną obowiązywać przepisy wykonawcze regulujące warunki techniczne dla budynków mieszkaniowych. Czasu zostało bardzo mało, a do tej pory nie rozpoczęły się oficjalnie żadne prace nad projektem nowego rozporządzenia. Oznacza to, że rząd powinien jak najszybciej przedłużyć ważność dotychczasowym przepisom.

25.06.2024

Samowola budowlana nie przedawnia się, za błędy starego właściciela zapłaci nowy

Budownictwo

Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu. Nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę, nawet jeżeli prawo naruszono 30 czy 40 lat temu. Nie ma znaczenia też, że dopuścił się jej poprzedni właściciel nieruchomości a nie obecny. Ratunkiem może być wniosek o jej legalizację złożony do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

22.06.2024

Bez zaświadczenia przy zmianie sposobu użytkowania budynku

Budownictwo

Nie trzeba będzie dostarczać już zaświadczenia o zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w wypadku zmiany sposobu użytkowania mieszkania na biuro czy sklep. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji prawa budowlanego w tej sprawie.

20.06.2024

Społeczne Agencje Najmu mają szanse rozwoju, ale potrzebne im wsparcie

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Tańszy wynajem mieszkań z udziałem gmin ma szanse na dalszy rozwój. Zwłaszcza że pustostany w Polsce można liczyć w milionach, a przepisy eksperci oceniają pozytywnie. Zwracają jednak uwagę, by przy prowadzeniu agencji wykorzystywać nie tylko lokale z rynku, ale i gminne pustostany. W dużych miastach SAN-y powinny wynajmować minimum 90-100 mieszkań, wtedy koszty obsługi mogą zostać pokryte przez przychody czynszowe. Przy 30-40 lokalach system może się nie finansować.

20.06.2024

Rząd dofinansuje budowę schronów, także w budynkach prywatnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Na właścicieli i zarządców niektórych nieruchomości spadną nowe obowiązki związane utrzymaniem i przygotowaniem obiektu zbiorowej ochrony. Kto ich nie wypełni, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Deweloperzy obiektów publicznych i wielorodzinnych będą musieli uwzględniać nowe wytyczne w budownictwie. Budowę i przebudowę schronów i ukryć dofinansuje rządowy fundusz, na który dorzucą się spółki Skarbu Państwa . Wszystkie takie obiekty trafią do niejawnej ewidencji.

18.06.2024

Końca samowolki przy budowie małych domów szybko nie będzie

Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce "ucywilizować" zasady budowy domów o powierzchni do 70 mkw. Dziś można budować je, naruszając prawo. Starosta nie może temu zaprotestować, nawet jeżeli widzi, że zgłoszenie jest wadliwe. To ma się zmienić. Prace nad projektem jednak się ślimaczą. Oficjalnie rozpoczęły się 29 lutego br., ale nowej wersji projektu ciągle nie ma. 

17.06.2024

Będzie za mało decyzji WZ - czy grozi nam paraliż inwestycyjny?

Budownictwo

Na niecałych 17 proc. powierzchni Warszawy będzie można wydawać decyzje o warunkach zabudowy. Jedynie bowiem na takim obszarze możliwe będzie wyznaczenie obszarów uzupełnienia zabudowy. Jeżeli jedynie nieco ponad 44 proc. Warszawy jest objęte planami zagospodarowania przestrzennego i do tego dodamy wspomniane 17 proc., to oznacza, że prawie 40 proc. stolicy, po uchwaleniu planu ogólnego, zostanie wyłączone z możliwości zabudowy - ostrzega Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.

11.06.2024

WSA: Blaszak na rowery, który nie jest garażem, trzeba rozebrać

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Mimo że obiekt nie był garażem, to właściciele byli obowiązani zapłacić opłatę legalizacyjną. Zatwierdzone warunki zabudowy nie wystarczą. Nieuiszczenie opłaty legalizacyjnej skutkuje rozbiórką samowolnie wzniesionego obiektu, gdy nie ma nawet do niego dojazdu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

10.06.2024

Budowa magazynów może być zablokowana, potrzebna pilna zmiana przepisów

Budownictwo

Branża logistyczna może mieć duże problemy. Po uchwaleniu ogólnych planów trudno będzie wybudować magazyny na podstawie warunków zabudowy. To efekt wejścia w życie niekorzystnych przepisów. Polski Związek Firm Deweloperskich prosi rząd o ich zmianę. A Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada, że o zablokowaniu budowy magazynów na terenach bez miejscowych planów zadecydowały problemy czysto interpretacyjne i... silosy. 

05.06.2024
1  2  3  4  5    412
Prawo.pl