Za wydzielenie działki pod drogę publiczną należy się odszkodowanie

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

Działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą z mocy prawa na własność jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Właścicielowi przysługuje odszkodowanie w uzgodnionej z organem wysokości. Jeśli do tego nie dojdzie, odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

18.10.2021

Pozwolenie czy zawiadomienie, czyli jakie formalności przy odbiorze budowy

Budownictwo

Kiedy budowa dobiega końca trzeba zadbać jeszcze o załatwienie formalności końcowych. Inwestorowi, który je zaniedba, grożą surowe konsekwencje, ponieważ popełnia samowolę budowlaną. Rodzaj formalności zależy od rodzaju inwestycji, jaką się zrealizowało. Nie zawsze jest potrzebna decyzja administracyjna. Czasami wystarczy zawiadomienie.

15.10.2021

Sejm przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu ustawy ws. domu do 70 m kw. bez formalności

Budownictwo Polski Ład

Sejm opowiedział się w czwartek przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu ustawy znoszącej formalności związane z budową domu do 70 m kw. Ustawa, która zakłada możliwość takiej budowy bez konieczności uzyskania pozwolenia, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, trafi teraz do podpisu prezydenta.

14.10.2021

Liderzy dostępności nagrodzeni za usuwanie barier dla niepełnosprawnych

Administracja publiczna Budownictwo

Park miejski w Stargardzie Gdańskim, przedszkole w Mielcu, szkoła podstawowa w Warszawie Wesołej, stacja metra Młynów w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni - to niektóre z obiektów nagrodzonych w konkursie architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności" pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

13.10.2021

Nowe przepisy pozwolą budować bliżej cmentarzy

Administracja publiczna Budownictwo

Rząd chce poluzować zasady budowy w sąsiedztwie cmentarzy. Wolno będzie stawiać budynki nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych, ale dom musi być podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium. Samorządy uważają jednak, że rozwiązanie jest zbyt zachowawcze, chcą większych ustępstw.

13.10.2021

Rząd proponuje kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego, ale sztywna cena będzie blokadą

Rynek i konsument Budownictwo Polski Ład

Po klęsce programu Mieszkanie Plus rząd ma nowy pomysł na pomoc młodym Polakom w zdobyciu pierwszego mieszkania. Promuje nowy rodzaj kredytu, ale propaganda nijak się ma do realiów rynkowych. Za narzuconą maksymalną cenę metra lokalu w wielu miastach nie kupi się atrakcyjnego mieszkania. A podniesienie stóp procentowych spowoduje, że wielu rodzin może nie być stać na zaciągnięcie tego kredytu i jego spłatę.

11.10.2021

Rząd: Zabudowa gospodarcza do 300 m kw. bez zezwoleń

Administracja publiczna Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości poświęconej problemom wsi i rolnictwa zapowiedział zmiany w prawie, dzięki którym zlikwidowany zostanie obowiązek uzyskiwania pozwoleń przy budowie zabudowań gospodarczych do 300 metrów kwadratowych - obiekty takie można będzie budować tylko na zgłoszenie.

09.10.2021

Starsze pozwolenie na budowę już raczej nie do ruszenia

Administracja publiczna Budownictwo

Obecnie można podważyć ważność pozwolenia na budowę tylko w ciągu 5 lat, a następnie przez 30 lat wolno wystąpić jedynie o stwierdzenie, że zostało wydane z naruszeniem prawa. Ale nawet jeżeli do tego faktycznie doszło, to i tak pozostanie ono w obrocie prawnym. Skarżący będzie mógł ubiegać się co najwyżej o odszkodowanie. Pozwolenia ponad 30-letnie są już nie do ruszenia.

07.10.2021

Zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii z podpisem prezydenta

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zawiera m.in. rozwiązanie, które pozwoli Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przekazywać grunty rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pod OZE w trybie bezprzetargowym m.in. spółkom Skarbu Państwa. Nowe prawo ma pobudzić sektor odnawialnych źródeł w Polsce.

05.10.2021

Hotel robotniczy w domu jednorodzinnym to zwykle samowola, ale trudno to udowodnić

Budownictwo

Na osiedlach willowych jak grzyby po deszczu wyrastają hotele robotnicze. Są to domy jednorodzinne często nielegalnie przerobione na ten cel. Ich właściciele świetnie zarabiają, a sąsiedzi są bezradni. Trudno jest udowodnić, że 30 nowych sąsiadów, nie jest dużą rodziną a dom jednorodzinny to nie willa, ale budynek zamieszkania zbiorowego.

04.10.2021

Polski Ład: Sejm uchwalił ustawę dotyczącą kredytów mieszkaniowych

Budownictwo Polski Ład

Państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu mieszkaniowego. W Polskim Ładzie stawiać będzie na nabywanie mieszkań na własność. GK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł.

01.10.2021

Na rozpoczęcie inwestycji czeka się dłużej - pandemia spowolniła formalności budowlane

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Czas oczekiwana na warunki zabudowy oraz pozwolenie na budowę znacznie wydłużył się. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich winna jest pandemia, która niekorzystnie wpłynęła na pracę urzędów. To już standard, że na warunki zabudowy czeka się dłużej niż 60 dni. Podobnie zaczyna być w przypadku pozwoleń na budowę, coraz mniej wydaje się ich w terminie.

24.09.2021

Inżynierowie w sobotę doradzą w sprawie budowy i remontów domów

Budownictwo

Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w punktach konsultacyjnych. Konsultacje będą bezpłatne, odbędą się w całej Polsce, wydarzenie zaplanowano na 25 września br.

22.09.2021

Przepisy dotyczące gruntów pod fabrykę samochodów elektrycznych wchodzą w życie

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

We wtorek wchodzi w życie kontrowersyjna specustawa, tzw. lex Izera, dzięki której na gruntach leśnych w okolicach Jaworzna i Stalowej Woli ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. Zdaniem ekspertów i ekologów, ustawa tworzy niebezpieczny wyłom w obecnych przepisach i może być zachętą do podobnych kroków w przyszłości.

21.09.2021

Od poniedziałku tylko nowe zasady w pozwoleniach na budowę, a urzędy niegotowe

Administracja publiczna Budownictwo

Tylko nieliczni inwestorzy zdecydowali się ubiegać o pozwolenia na budowy na zasadach obowiązujących od 19 września ubr. Większość wybrała stare przepisy sprzed tej daty. A w poniedziałek kończy się okres przejściowy i wyboru w procedurach już nie ma. Zostają tylko nowe. Inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości - razem z nimi pojawi się bałagan oraz wydłuży się czas załatwiania formalności.

20.09.2021

Brak planów utrudni budowę nowych osiedli mieszkaniowych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Deweloperzy rozpoczynają pod miastami coraz więcej nowych domów i mieszkań. Tę podmiejską ekspansję powstrzymuje jednak niedostateczne pokrycie terenów miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Tylko 35 polskich powiatów i miast na prawach powiatu pod koniec 2020 r. wyróżniało się planistycznym pokryciem, na poziomie co najmniej 85 proc. obszaru.

14.09.2021

Stawianie i burzenie ścian w mieszkaniu nie zawsze wymaga formalności

Budownictwo

We własnym lokum nie wszystko wolno, a burzenie i stawianie ścian działowych oraz nośnych to nie tylko problem techniczny, ale też wiele kwestii prawnych. Przepisy nie na wszystko bowiem pozwalają. Od tego też, czy planuje się przebudowę, czy remont zależy rodzaj wymaganych formalności, albo całkowity ich brak. Bywa, że o losach ściany decyduje sąd.

11.09.2021

Rząd przyjął nowelę: Domy 70 mkw. - na mniejszych działkach i bez kontroli. Jest już w Sejmie

Budownictwo Polski Ład

Dom jednorodzinny do 70 mkw. wolno będzie postawić na działce o powierzchni już 500 mkw., czyli dwukrotnie mniejszej niż pierwotnie zakładano. Urzędnik nie sprawdzi czy zgłoszenie budowy domu jest zgodne z miejscowym planem oraz warunkami technicznymi. Takie propozycje uproszczeń zawiera projekt noweli prawa budowlanego, który wczoraj przyjął rząd. Dziś trafił on do Sejmu.

08.09.2021

NSA: Projekt bez kominów powodem odmowy udzielenia pozwolenia na budowę

Administracja publiczna Budownictwo

Były podstawy do uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę i odmowę udzielenia pozwolenia na budowę we wznowionym postępowaniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nową okolicznością, o której organ w momencie podejmowania decyzji nie wiedział, były kominy na sąsiednim budynku, nie uwzględnione w projekcie.

07.09.2021
1  2  3  4  5    632