Nowy rządowy program kredytowy z ryzykownym limitem cen mieszkań

Budownictwo Kredyty

Minister rozwoju zapewnia, że jego resort pracuje nad nowym programem kredytowym, nawiązującym do programu Mieszkanie dla Młodych, obowiązującego w latach 2014-2018. Będą m.in. limity cen mieszkań, które wolno będzie kupić na preferencyjnych zasadach. Wciąż jednak brakuje konkretów w postaci projektu ustawy. Poza tym MdM nie był programem idealnym, faworyzował zamożne osoby, a limity cen były nieżyciowe. Wzorowanie się na nim może być więc mocno ryzykowne.

10.01.2025

Wojewoda wydał decyzję lokalizacyjną dla CPK

Środowisko Finanse publiczne Budownictwo

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wydał decyzję lokalizacyjną dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja obejmuje komponent lotniskowy, drogowy i kolejowy i dotyczy terenów w trzech gminach: Baranów, Teresin i Wiskitki. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej otwiera spółce CPK ma otwartą drogę do składania wniosków o pozwolenia na budowę.

09.01.2025

Plan generalny lotniska nie zablokuje inwestycji, jest podpis prezydenta

Budownictwo

Inwestycje w Warszawie oraz w innych miastach nie zostaną sparaliżowane. Prezydent podpisał 8 stycznia nowelizację prawa lotniczego, który zezwala na wydawanie warunków zabudowy dla terenów objętych planem generalnym m.in. lotniska Okęcie, którym objęta jest znaczna część stolicy. Skala problemu jest więc duża.

09.01.2025

Polityka mieszkaniowa pustym hasłem?

Budownictwo

W Polsce nigdy nie było długofalowej polityki mieszkaniowej, jedynie programy mieszkaniowe, które z wyjątkiem tych kredytowych nigdy nie kończyły się sukcesem i szybko o nich zapominano. Czy ktoś jeszcze może pamięta program "Mieszkanie Plus", sztandarowy program PiS-u? Dla nowej ekipy rządzącej jest on już passe, pracuje nad własnym, który będzie mogła sprzedać propagandowo. Sukcesu jednak nie wróżę, patrząc na to co stało się z projektem, dotyczącym kredytu zero procent.

07.01.2025

WSA: Opłata planistyczna nie musi zostać ustalona bezzwłocznie

Budownictwo Nieruchomości

Jeżeli w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo jego zmianą, wartość nieruchomości wzrosła a właściciel lub użytkownik wieczysty ją zbywa, organ pobiera jednorazową opłatę. Powinna ona zostać ustalona bezzwłocznie po otrzymaniu wypisu z aktu notarialnego. Nie jest to jednak termin prawa materialnego, po którym nie można już wydać decyzji - wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

27.12.2024

MSWiA wskazuje, które budynki mogą być budowlami ochronnymi

Samorząd terytorialny Budownictwo Obrona cywilna

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne. Nowe przepisy oznaczają dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek wskazania takich obiektów i uwzględniania ich w planowaniu zadań na potrzeby ochrony ludności.

24.12.2024

WSA: Organ tylko wyjątkowo może zobowiązać do dostarczenia ekspertyz

Budownictwo

W razie powstania uzasadnionych wątpliwości co do jakości wyrobów lub robót budowlanych, a także stanu technicznego obiektu, organy mogą nałożyć obowiązek dostarczenia odpowiednich ocen technicznych lub ekspertyz. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał, że uprawnienie to powinno być wykorzystywane tylko w sytuacjach wyjątkowych, gdy organy nie są w stanie, przy użyciu posiadanej wiedzy i środków, rozstrzygnąć powstałych wątpliwości.

23.12.2024

Prawo lotnicze paraliżuje stolicę, NSA ratuje Warszawę

Budownictwo

Przepis prawa lotniczego, który paraliżuje inwestycje realizowane na podstawie warunków zabudowy, narusza konstytucję. Nie powinno się go stosować w wypadku prywatnych inwestycji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To precedensowe rozstrzygnięcie, które jest wentylem bezpieczeństwa dla stolicy na wypadek, gdyby prezydent nie podpisał noweli wyrzucającej do kosza kontrowersyjne uregulowanie prawa lotniczego.

23.12.2024

Czujki dymu obowiązkowe w każdym nowym mieszkaniu, za kilka lat we wszystkich

Budownictwo Nieruchomości

Nie tylko nowe mieszkania i domy, ale także te zasiedlone od wielu lat, muszą mieć obowiązkowo czujniki dymu, a w niektórych pomieszczeniach także czadu. W wypadku tych pierwszych przepisy wchodzą w życie 23 grudnia br., drugich - dopiero 2030 roku. W praktyce trudno jednak będzie egzekwować ten obowiązek. Natomiast za rok wszystkie obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak duże sklepy, będą musiały mieć specjalne oznaczenia przeciwpożarowe.

21.12.2024

Nowelizacja specustawy jądrowej skierowana do uzgodnień

Budownictwo Prawo gospodarcze Energetyka

Usprawnienie procesu przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej z uwzględnieniem konieczności zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa jądrowego oraz budowlanego - to cele projektu ustawy, jaki ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

18.12.2024

(Nie)ład przestrzenny

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy ścigają się z czasem, a inwestorzy bacznie się temu przyglądają, czy aby na pewno zdążą? Stawka jest wysoka. Jak nie będzie planu, nie będzie tysięcy inwestycji. Dlatego większość dużych aglomeracji „stanie na rzęsach” i plan uchwali. Ale ich jakość będzie żadna. Spokojnie można było tego uniknąć, niestety politykom zabrakło wyobraźni i dobrej woli.

13.12.2024

Decyzje WZ pod ostrzałem zmian i pod presją czasu

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Z jednej strony próba rozprawienia się z chaosem przestrzennym w ramach reformy planowania wydaje się słuszna. Z drugiej jednak narzędzia dobrane do realizacji tego celu nie są już tak zrozumiałe. Dodatkowo nieuzasadnione są ograniczenia zmiany decyzji WZ poprzez nowe rozporządzenie i brak stosownego przepisu przejściowego. Jedno jest pewne – nie można powiedzieć, że inwestowanie w Polsce jest nudne - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w kancelarii GPLF oraz członek Komitetu ds. Nieruchomości KIG.

13.12.2024

Trwa wyścig po warunki zabudowy na starych zasadach

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Za rok, kiedy wejdą w życie plany ogólne, tysiące działek może stracić charakter budowlany. Dlatego też inwestorzy dwoją się i troją, żeby zdążyć uzyskać warunki na starych, obowiązujących jeszcze zasadach. Prawnicy uważają, że wystarczy tylko samo złożenie wniosku. Niektóre samorządy zaczęły jednak zawieszać wydawanie warunków z powodu rozpoczęcia prac nad ogólnym planem.

11.12.2024

WSA: Zwiększenie natężenia ruchu nie blokuje ustalenia warunków zabudowy

Budownictwo

Skarżąca podważała spełnienie przesłanki dostępu terenu do drogi publicznej, ponieważ uważała, że droga nie była przystosowana do zwiększonego ruchu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że żaden przepis prawa nie nakazuje zapewnienia użytkownikowi drogi niezakłóconego ruchu drogowego. Tym samym utrudnienia wynikające z natężenia ruchu stanowią okoliczności pozaprawne, które nie mają znaczenia dla wydania decyzji o warunkach zabudowy.

07.12.2024

Starostowie będą mieli więcej czasu na cyfryzację map

Budownictwo Ład Przestrzenny

Senat bez poprawek przyjął w czwartek nowelizację ustawy Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz innych ustaw, która wydłuża o trzy lata, do 31 grudnia 2027 r., termin, który dopuszcza nadal możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi.

06.12.2024

Wyjątek został regułą - prezydenci miast budują drogi na skróty

Drogi Budownictwo Poprawmy prawo Ład Przestrzenny

Przepis specustawy, który miał przyśpieszyć budowę kluczowych dróg, m.in. na mistrzostwa Euro 2012, został w porządku prawnym na stałe. Pozwala on prezydentowi miasta na prawach powiatu, wykonującemu jednocześnie prawa i obowiązki starosty, nie uwzględniać postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i samodzielnie decydować, gdzie ma przebiegać droga.

06.12.2024

Stare warunki zabudowy już nie do zmiany

Budownictwo

W mojej ocenie wejście w życie nowego rozporządzenia dotyczącego warunków zabudowy ma konkretny wpływ na możliwość ich zmiany. Warunkiem zmiany każdej decyzji administracyjnej jest bowiem tożsamość sprawy, a ta ma miejsce wtedy, gdy występują te same podmioty, gdy dotyczy ona tego samego przedmiotu i tego samego stanu prawnego w niezmienionym stanie faktycznym - pisze dr Agnieszka Grabowska-Toś, radczyni prawna, wspólniczka z Kancelarii Radców Prawnych Kania Stachura Toś.

26.11.2024

Nowelizacja ustawy powodziowej przynosi zmiany dla samorządów

Pomoc społeczna Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Powódź

Gminy i powiaty, które były objęte stanem klęski żywiołowej, będą mogły skorzystać z dofinansowania do 100 proc. kosztów zadań własnych związanych z odbudową - wynika z nowelizacji ustawy powodziowej podpisanej przez prezydenta. Nowela m.in. doprecyzowuje zasady pierwokupu, usprawnia procedury rozbiórki obiektów i odbudowy dróg publicznych.

25.11.2024
1  2  3  4  5    415
Prawo.pl