Wodór i szybka ścieżka dla OZE. Rząd przyjął projekty ustaw energetycznych

Budownictwo Energetyka

Rozwój energetyki prosumenckiej oraz przyspieszenie procesu inwestycyjnego związanego z odnawialnymi źródłami energii zakłada rządowy projekt o zmianie ustawy o OZE. Procedury, zajmujące dziś 356-416 dni, mają trwać maksymalnie 149 dni. Z kolei projekt nowelizacji prawa energetycznego wprowadza ramy prawne dotyczące wykorzystywania wodoru.

15.10.2024

Prawo chroni przed budową na terenach zalewowych, ale tylko... na papierze

Budownictwo Powódź

Ruszyła odbudowa domów zniszczonych podczas powodzi - nadszedł czas rozliczeń i wyciągania wniosków na przyszłość. Gdy chodzi o przepisy, okazuje się, że nie jest tak źle... na papierze. Prawo wodne przewiduje "bezpieczniki", które chronią przed niekontrolowaną zabudową na terenach zalewowych. Tylko z ich stosowaniem w praktyce bywa różnie. Coraz częściej pojawia się też pytanie, czy uproszczone zasady odbudowy ze specustawy budowlanej mogą być stosowane w razie powodzi.

14.10.2024

Komisja infrastruktury przeciw zmianom w prawie budowlanym

Budownictwo Nieruchomości

Sejmowa komisja infrastruktury zarekomendowała odrzucenie w pierwszym czytaniu komisyjnego projektu nowelizacji prawa budowlanego. Projekt pozytywnie zaopiniował rząd, poparli go posłowie opozycji. Przewiduje on wykreślenie przepisów dotyczących zaświadczenia o zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które należy dołączyć do wniosku o zmianę sposobu użytkowania obiektu, składanego do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

09.10.2024

Bez zaświadczenia przy zmianie sposobu użytkowania budynku

Budownictwo

Nie trzeba będzie dostarczać już zaświadczenia o zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w wypadku zmiany sposobu użytkowania mieszkania na biuro czy sklep. To na razie propozycja. W środę, 9 października, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa budowlanego w tej sprawie. Jest wniosek o jego odrzucenie.

09.10.2024

Nowy nabór w programie „Ochrona zabytków”

Samorząd terytorialny Budownictwo

Do 5 listopada można składać wnioski na prace dotyczące zabytków nieruchomych i ruchomych w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków”. Do podziału jest 100 mln zł. W styczniu 2025 r. rozpocznie się nabór wniosków dla zabytków, które ucierpiały na skutek powodzi, w marcu na refundacje prac przy zabytkach.

08.10.2024

Kiedy instalacja szamba wymaga pozwolenia na budowę?

Samorząd terytorialny Budownictwo

Budowa zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o maksymalnej pojemności 10 m3 może być realizowana w oparciu o zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej, natomiast bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe o pojemności większej niż 10 m3 nie mieszczą się w zwolnieniu z pozwolenia na budowę. Tego rodzaju inwestycje, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, wymagać będą uzyskania pozwolenia na budowę - wyjaśnia ekspert programu LEX.

08.10.2024

Odbudowa domu na zgłoszenie, remont bez niczego. Ruszyły uproszczone formalności

Budownictwo Powódź

Powodzianie mogą już odbudowywać i remontować swoje domy stosując uproszczone formalności budowlane, czyli bez zbędnej papierologii. Od 6 października obowiązuje rozporządzenie z wykazem kilkudziesięciu miejscowości, gdzie stosuje się specustawę budowlaną. Szkoda jednak, że rząd wdrożył te przepisy tak późno. Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski ze skutkami powodzi mierzą się już kilka tygodni.

08.10.2024

Łódź, Lublin i Gdańsk - miasta przyjazne inwestorom

Budownictwo

W aglomeracjach najkrócej na wydanie warunków zabudowy czeka się w Łodzi. W wypadku pozwoleń na budowę pierwsze miejsce na podium zajmuje oprócz Łodzi, Gorzów Wielkopolski. Natomiast najlepsze pokrycie miejscowymi planami ma Kraków, bo aż 78 proc. swojej powierzchni - wynika z najnowszej edycji Rankingu Miast Polski, organizowanego przez Związek Firm Deweloperskich. Jego wyniki zostały ogłoszone w czwartek wieczorem podczas kongresu deweloperskiego.

04.10.2024

Kiedy na terenach powodziowych zamówienia z wolnej ręki

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo Powódź

Na terenach dotkniętych powodzią można stosować zamówienia z wolnej ręki lub tryb negocjacji bez ogłoszenia - wynika z opinii Agnieszki Olszewskiej, prezes Urzędu Zamówień Publicznych. To odpowiedź na pismo samorządowców dotyczące konieczności uelastycznienia przepisów w zakresie np. zakupu towarów i usług oraz prac budowlanych na obszarach dotkniętych powodzią.

03.10.2024

Tymczasowe obiekty budowlane – na jakich zasadach można je legalnie stawiać?

Budownictwo

Kioski uliczne, pawilon, punkty gastronomiczne prawo budowlane traktuje jako obiekty tymczasowe. Formalności, jakie trzeba załatwić, zależą od tego, na jak długo mają być one postawione - na 180 dni czy dłużej. Zazwyczaj wystarczy zgłoszenie w starostwie, choć nie jest to reguła, czasami taki obiekt jest zwolniony z formalności.

28.09.2024

Odszkodowanie za budynek w kiepskim stanie nie wystarczy na wybudowanie nowego domu

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości

Kwota z polisy nieruchomości może nie wystarczyć na odbudowę domu, gdyż starsze i nieremontowane budynki ubezpieczyciele zgadzają się obejmować ochroną tylko według wartości rzeczywistej, czyli uwzględniającej amortyzację. Ubezpieczyciele podkreślają, że otrzymanie świadczenia od państwa nie ma wpływu na wysokość odszkodowania. Przynajmniej teoretycznie może jednak się zdarzyć, że osoby, które mają polisę, otrzymają od państwa mniejszą pomoc.

28.09.2024

Rząd opracowuje wykaz miejscowości, gdzie będą obowiązywać uproszczone zasady odbudowy

Budownictwo Powódź

Trwają prace nad projektem rozporządzenia, który ma uruchomić na terenach powodziowych przepisy zawierające uproszczone procedury odbudowy i remontu zniszczonych przez powódź domów. Taką informację przekazał minister rozwoju i technologii. Z szybkiej ścieżki skorzystają właściciele budynków o kubaturze mniejszej niż 1000 m.sześć., nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu. W taki sposób będzie też można odbudować obiekty liniowe, czyli linie kolejowe czy drogi.

23.09.2024

Kierwiński pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy popowodziowej

Administracja publiczna Budownictwo Powódź

Marcin Kierwiński został pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. Jego zadaniem będzie koordynacja działań związanych z usuwaniem skutków klęski żywiołowej oraz wsparcie dla poszkodowanych społeczności. Polityk zdecydował się na złożenie mandatu europosła.

20.09.2024

Nie tylko powodzianie odbudują domy bez zbędnej papierologii

Budownictwo Powódź

Osoby, których domy ucierpiały na skutek powodzi, będą mogły uniknąć zbędnych procedur i szybko załatwią formalności budowlane związane z odbudową lub remontem. Taką możliwość dają specprzepisy - nie będzie potrzebne m.in. pozwolenie na budowę. Są one jednak dziurawe. Eksperci obawiają się, że może stać się tak, jak w przypadku osiedli covidowych - z prostej ścieżki będą próbowali skorzystać także nieuczciwi inwestorzy.

20.09.2024

10 mld euro z Funduszu Spójności dla państw poszkodowanych przez powódź

Administracja publiczna Budownictwo Transport Powódź

10 mld euro z Funduszu Spójności będą mogły wykorzystać kraje dotknięte powodzią – poinformowała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Pieniądze będą dostępne w ramach 100 proc. finansowania. Mają posłużyć do odbudowy dróg, autostrad, linii kolejowych, autostrad czy infrastruktury.

19.09.2024

WSA: Brak spójności w miejscowym planie nie jest omyłką pisarską

Budownictwo

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego był wewnętrznie sprzeczny, przez co prowadził do wątpliwości interpretacyjnych w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych. Rada miasta uważała jednak, że doszło jedynie do omyłki pisarskiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie zgodził się z tą oceną i podkreślił, że postanowienia miejscowego planu kształtują sposób wykonywania własności nieruchomości, więc jego wykładania nie może budzić wątpliwości.

16.09.2024

W internecie sprawdzisz, czy mieszkasz w strefie zagrożenia powodzią

Budownictwo Powódź

Na stronie wody.isok.gov.pl można sprawdzić, czy dany teren znajduje się w strefie zagrożenia powodzią. Informacje te mogą przestrzec przed budową domu czy kupnem mieszkania na terenie zalewowym. Portal umożliwia przegląd danych dotyczących ryzyka powodziowego, przeciwdziałania suszy czy prezentujący plany gospodarowania wodami.

15.09.2024

Ambona łowiecka jak obiekt budowlany - sprawa poróżniła resorty

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chciałoby rozszerzenia definicji obiektów małej architektury o „urządzenia związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, trwale związanej z gruntem”. Nie zgadza się na to Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz sami myśliwi. Będzie to bowiem miało określone konsekwencje - m.in. wymagało zgłoszenia. Czym jest zatem ambona, skoro nawet przydrożne kapliczki są obiektami budowlanymi?

09.09.2024

Przepisy jak zbuk, kolejny rząd bierze się za ustawę odorową

Środowisko Odpady Budownictwo Ład Przestrzenny

Miasto coraz bardziej wchodzi w wieś. Liczba skarg na uciążliwość zapachową rośnie, a inspektoraty ochrony środowiska nie mają narzędzi, aby wszczynać postępowania. Kolejne rządy do uchwalenia ustawy odorowej zabierają się jak do zepsutego jajka. Eksperci wskazują, że przepisy są potrzebne, ale ich stworzenie jest wyzwaniem - zarówno prawnym, jak i politycznym.

05.09.2024

Na treść planu ogólnego można mieć wpływ

Samorząd terytorialny Budownictwo

Przepisy nie przewidują mechanizmów, które w sposób wiążący mogłyby wpłynąć na władze gmin w kwestii uwzględnienia wniosków czy uwag do planu ogólnego. Ich nieuwzględnienie nie otwiera ścieżki odwoławczej. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę znaczenie planów ogólnych, nie powinno się rezygnować z wykorzystania dostępnych mechanizmów, które mogą doprowadzić do uchwalenia planu ogólnego z korzystniejszymi postanowieniami - pisze Krzysztof Mielech, radca prawny.

03.09.2024
1  2  3  4  5    414
Prawo.pl