Właściciel posesji czy dostawca gazu? Kto odpowiada za skrzynkę gazową

Budownictwo

Prawo budowlane nie precyzuje, kto odpowiada za skrzynkę gazową, a orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednoznaczne. Część sądów uważa, że odpowiedzialny jest właściciel domu, a część, że gazownia. Pomóc w ustaleniu tej odpowiedzialności może definicja obiektu budowlanego.

31.08.2024

Z działki rolnej na budowlaną, czyli nowa moda na szybkie odrolnienie

Budownictwo Nieruchomości

Jest nowy "patent" na szybkie przekwalifikowanie działki z rolnej na budowlaną. Wystarczy rozpocząć budowę i zmienić klasyfikację w ewidencji gruntów i budynków. Coraz częściej z tej możliwości korzystają inwestorzy, na co godzi się wiele starostw. Eksperci przed nową modą jednak przestrzegają. Taka decyzja w przyszłości może bowiem skończyć się procesami sądowymi i będzie słono kosztować.

26.08.2024

Budynek gospodarczy bez żadnych formalności? Czasami prawo na to pozwala

Budownictwo

Żadnych formalności budowlanych, czyli ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, nie wymaga budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Przepisy nie precyzują jednak, o jaką produkcję rolną chodzi. Czy może to być w takim razie np. pietruszka w ogródku?

24.08.2024

WSA: Organ nie może bezkrytycznie przyjmować faktur od geodety

Budownictwo

Organ zlecił geodecie dokonanie rozgraniczenia nieruchomości, a następnie obciążył kosztami strony postępowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zwrócił uwagę, że należało ocenić, czy przyznana geodecie kwota wynagrodzenia jest uzasadniona - zwłaszcza, czy nie jest zawyżona. Organ nie może bowiem bezkrytycznie przyjmować faktur i jest zobligowany do ich sprawdzenia, czemu powinien dać wyraz w uzasadnieniu postanowienia.

23.08.2024

Garaż może być także z drewna

Budownictwo

Garaż może być nie tylko murowany, ale także drewniany. Wprawdzie przepisy nic nie mówią, z jakich materiałów wolno go wybudować. Ale też nie zabraniają wykorzystania do tego celu drewna. Inwestor może więc postawić na swojej działce również garaż drewniany.

22.08.2024

NFOŚiGW: Nabór wniosków na termomodernizację budynków już otwarty

Środowisko Budownictwo

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie termomodernizacji i budowy OZE oraz magazynów energii w budynkach wielorodzinnych. Budżet programu to 494 mln złotych. Celem programu jest poprawa efektywności budynków wielorodzinnych poprzez m.in. ocieplenie, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację odnawialnych źródeł energii lub ciepła, budowę magazynu energii.

21.08.2024

Kobiety dyskryminowane w toaletach - ministra chce zmian w prawie

Budownictwo

W publicznych toaletach jest mniej misek ustępowych dla kobiet niż dla mężczyzn. Wszechobecne kolejki do damskich szaletów można zaobserwować na dworcach kolejowych, portach lotniczych, stacjach benzynowych czy imprezach masowych. Ministra do spraw równości chce, aby minister infrastruktury zainicjował zmiany w prawie. Propozycje nowych regulacji przygotowuje też grupa architektów ze Śląska.

21.08.2024

Domy do 70 mkw. do kosza?

Budownictwo

Małe domy do 70 mkw. miały być prostym i szybkim sposobem na własne M. Tak się jednak nie stało - Polacy wolą budować domy jednorodzinne na podstawie pozwoleń na budowę. Domy do 70 mkw. trudno sprzedać, niełatwo też uzyskać na nie kredyt. Co gorsza, regulujące je przepisy co i rusz wsadzają inwestorów na minę. Prawnicy postulują, by wyrzucić te regulacje do kosza, jednak resort rozwoju chce je poprawić.

14.08.2024

Od 15 sierpnia można budować już bliżej sąsiada, weszły w życie nowe przepisy

Budownictwo

Od 15 sierpnia można stawiać bliżej siebie budynki zwrócone ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki. Mniej powinno być również problemów z zabudową nieruchomości o nietypowym kształcie. 15 sierpnia weszły w życie przepisy, które uproszczające życie zarówno budującym, jak i też urzędnikom.

13.08.2024

Rezygnacja z formalności nie poprawi jakości prawa budowlanego, to chwyt typowo propagandowy

Budownictwo Nieruchomości

Prawo budowane już od lat przypomina patchwork pozszywany grubą nicią. Jego stosowanie w praktyce to niezły tor z przeszkodami. Do tego dochodzą jeszcze braki kadrowe w urzędach. Tymczasem resort rozwoju serwuje kolejną zmianę, jakich w ostatnich latach było wiele. Wydłuża listę inwestycji realizowanych bez załatwienia formalności? Czy jest to potrzebne? Czy rozwiąże jakikolwiek problem. Nie sądzę - twierdzi Joanna Maj, radczyni prawna.

12.08.2024

Kto się pospieszy z termomodernizacją, straci ulgę

Domowe finanse PIT Budownictwo

Właściciel domu skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej na wydatki poniesione po faktycznym zakończeniu budowy. Nie musi to być zakończenie formalne - takie stanowisko prezentują ostatnio i organy podatkowe, i sądy administracyjne. Jednak mimo złagodzenia stanowiska fiskusa, wciąż powstają spory co do tego, jak ustalić datę faktycznego zakończenia budowy. - Skoro jest to ulga na ekologię, to warto znowelizować przepisy i umożliwić odliczenie już na etapie budowy - sugerują eksperci.

09.08.2024

WSA: Prawo do prywatności przeszkodą dla udostępnienia numerów działek

Budownictwo RODO

Organ nie mógł udostępnić numerów geodezyjnych nieruchomości z uwagi na prywatność osób fizycznych. Przekazanie tych danych pozwala bowiem na łatwe ustalenie tożsamości właścicieli. Ponadto uzyskanie numerów działek w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowiłoby obejście przepisów, które przewidują szczególny tryb dostępu i zasadę odpłatności. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

07.08.2024

MF chce uszczelnić obrót betonem

Ordynacja VAT Budownictwo

Ministerstwo Finansów zamierza objąć systemem SENT przewóz betonu gotowego do wylania do wszystkich podmiotów odbierających, w tym również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak uzasadnia, powinno to w znacznym stopniu przyczynić się do zredukowania nieuczciwych praktyk stosowanych przez podmioty funkcjonujące w obszarze obrotu betonem towarowym i konfekcji betonowej.

06.08.2024

Resort rozwoju wraca do pomysłu utworzenia portalu cen mieszkań

Budownictwo

Rządowy portal cen mieszkań umożliwi dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Resort rozwoju wznowił prace nad przepisami w tej sprawie. Słowem jednak nie wspomina o źródle finansowania portalu. Poprzedni rząd chciał rozwijać go za pieniądze Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, chroniącego kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów.

06.08.2024

Przepisy o patodeweloperce obowiązują od 1 sierpnia, ale nie ukrócą wszystkich patologii

Budownictwo

Po dwukrotnym przesunięciu daty wchodzą w życie przepisy o patodeweloperce. Mają one poprawić komfort życia mieszkańców bloków, ale czy faktycznie tak będzie? Eksperci mają wątpliwości. Ich zdaniem dużej różnicy raczej nie będzie. Sąsiedzi dalej będą zaglądać sobie w okna. Natomiast to, co odczujemy najbardziej, to kolejne uderzenie po kieszeni. Ceny mieszkań najprawdopodobniej wzrosną jeszcze bardziej.

31.07.2024

WSA: Kurator spadku nie mógł zostać obciążony kosztami rozbiórki

Budownictwo Nieruchomości

Kosztami środka zabezpieczającego nie może zostać obciążony podmiot, który w chwili jego zastosowania nie był właścicielem lub zarządcą obiektu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że kurator spadku zaczął pełnić swoją funkcję w momencie, w którym na nieruchomości nie istniał już budynek, ponieważ został rozebrany. Nie mógł on więc stać się jego zarządcą.

25.07.2024

Nowe zaktualizowane zasady programu "Mieszkanie na start"

Budownictwo Kredyty

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało kolejną wersję projektu nowego rządowego programu kredytowego "Mieszkanie na start". Ma on zastąpić program Bezpieczny Kredyt 2 proc. Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłaty do rat kredytu m.in. na zakup mieszkania lub domu. Warunkiem ich uzyskania ma być kryterium dochodowe. Program ma ruszyć w przyszłym roku.

20.07.2024

Żądanie ustanowienia gwarancji zapłaty za nadużycie prawa w sporach o roboty budowlane

Budownictwo

Kiedy relacje pomiędzy wykonawcą a inwestorem psują się, a na budowie pojawiają się nieplanowane przeszkody, kontrahenci często uciekają się do rożnych rozwiązań, aby uniknąć negatywnych dla siebie konsekwencji. Nawet gdy roszczenie wykonawcy wobec inwestora o zapłatę umówionego wynagrodzenia nie jest zagrożone, częstą praktyką jest występowanie przez wykonawcę z żądaniem ustanowienia gwarancji zapłaty - piszą Anna Halczuk-Izydorczyk oraz Paula Radecka z Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

19.07.2024

Place zabaw do zmiany, resort rozwoju pracuje nad nowelizacją przepisów o patodeweloperce

Budownictwo

Jeszcze przepisy o tzw. patodeweloperce nie weszły w życie, a już szykuje się ich nowelizacja. Ministerstwo rozwoju chce poprawić przepisy dotyczące budowy placów zabaw i bardzo dobrze. Od dawna ostrzegano, że mogą one sparaliżować realizację niejednej inwestycji. Problem jednak w tym, że opublikowany w czwartek, 18 lipca, projekt niczego nie prostuje, a wręcz odwrotnie - może jeszcze bardziej namieszać - ostrzega Joanna Maj, radca prawny.

18.07.2024
Prawo.pl