Nowe warunki techniczne dla budynków mogą zablokować inwestycje

Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi i teoretycznie lepszymi warunkami technicznymi dla budynków. Problem jednak w tym, że nie zawsze usprawnią one budowę, a wręcz przeciwnie - często ją zablokują. Co gorsza, planowane rozwiązania mogą wywindować ceny nowych mieszkań w górę - biją na alarm deweloperzy, architekci oraz eksperci rynku nieruchomości.

04.02.2022

Przebieg linii elektroenergetycznych nie może utrudniać użytkowania budynków

Administracja publiczna Budownictwo

Odległość linii elektroenergetycznych od budynków i dróg wyznaczają normy oraz obowiązujące przepisy. Wpływ mają również inne czynniki: izolacja przewodów, maksymalna temperatura przewodu, obciążenie oblodzeniem ale też konstrukcja danego budynku czy warunki lokalne.

02.02.2022

Reforma planistyczna - nowe plany mogą spowodować falę roszczeń właścicieli

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy obawiają się, że reforma planistyczna wydrenuje, już i tak świecące pustkami, budżety. Chodzi o propozycje zastąpienia studium uwarunkowań - ogólnymi planami. Nowe plany będą miały charakter prawa miejscowego. Ich uchwalenie może spowodować wielomiliardowe roszczenia właścicieli niezadowolonych ze zmiany przeznaczenia swoich nieruchomości.

02.02.2022

Zmiany dotyczące dostępu do lokalnych sieci gazowych mogą wejść w życie

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo, które zamierza odmówić świadczenia usług dystrybucji paliw gazowych, będzie musiało wcześniej, jeszcze przed odmową, uzyskać decyzję URE zwalniającą z obowiązku świadczenia takich usług wynika z nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

27.01.2022

Będą nowe zasady - deweloper nie wybuduje w szczerym polu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce narzucić inwestorom i samorządom zasady budowy infrastruktury. Niektórzy deweloperzy potrafią wykazać się bowiem dużą kreatywnością. Zdarza się, że parking znajduje się kilometr od bloku, a budynek wielorodzinny jest podłączony do szamba. A gminy potrafią wymuszać na inwestorach realizację infrastruktury publicznej.

22.01.2022

NSA: Wysokość kary za zajęcie pasa drogowego zależy też od powierzchni ramki reklamy

Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Spółka została ukarana za umieszczenie w pasie drogowym reklamy bez wymaganego zezwolenia. Sporną kwestią była wysokość nałożonej kary pieniężnej. Spółka wskazywała, że ramka elektronicznego wyświetlacza reklamy nie powinna być wliczana do powierzchni, od której zależy wysokość kary. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji.

18.01.2022

Notariusze ostrzegają - dom do 70 mkw. może być trudno sprzedać

Prawo cywilne Budownictwo Polski Ład

Ze sprzedażą domów do 70 mkw., budowanych bez formalności, mogą być problemy. Notariusze mogą odmawiać sporządzenia aktu notarialnego. Wprawdzie nie ma w przepisach zakazu zbywania, ale jednocześnie przepisy pozwalają budować je tylko dla własnych potrzeb, nie do końca precyzując, co kryje się pod tym pojęciem. Jedno jest pewne: będą spory.

18.01.2022

Pompa ciepła nie wymaga pozwolenia, ale trochę formalności jest

Administracja publiczna Budownictwo

Pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie. Wykorzystuje ciepło gromadzone w powietrzu, wodzie albo gruncie. Warto wiedzieć jakie wymagania trzeba spełnić, żeby wykonać taką pompę zgodne z przepisami budowlanymi i przepisami szczególnymi – w zależności od rodzaju pompy.

15.01.2022

Sejm zmienił procedury przy inwestycji w elektrownię jądrową

Środowisko Budownictwo Nowe technologie

Sejm znowelizował przepisy dotyczące procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Nowelizacja wskazuje, że wniosek złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe ma być rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.

13.01.2022

Blok budowany jako izolatorium - sądy nie uznają uproszczonych zasad

Budownictwo Koronawirus

Na wokandach sądów administracyjnych stale przybywa spraw dotyczących tzw. budów covidowych. I stało się to, co przewidywali prawnicy - sądy są bezlitosne dla inwestorów, którzy pod płaszczykiem walki z covidem budują zwykłe bloki mieszkalne lub domy. Ich skargi są oddalane, czego przykładem niedawny wyrok WSA w Krakowie.

13.01.2022

Gdy lex deweloper zaczyna działać, rząd szykuje radykalne zmiany

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wywrócić do góry nogami przepisy tzw. lex deweloper. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, z dotychczasowych rozwiązań zostanie niewiele. Problem w tym, że za zmiany zabiera się wtedy, kiedy te przepisy zaczynają w końcu dobrze funkcjonować w praktyce. A to może oznaczać jedno: koniec tej ustawy.

12.01.2022

Sąd: Deweloper nie może ograniczać łącznej wysokości kar umownych

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Wzorzec umowy ograniczał łączną wysokość kar umownych za zwłokę dewelopera oraz zakładał, że zmiana powierzchni użytkowej lokalu w granicach do 2 proc., nie wpływa na stan rozliczeń między stronami. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał te postanowienia za niedozwolone i wymierzył karę. Sąd przyznał mu rację i oddalił odwołanie.

08.01.2022

Warunki zabudowy będą wydawane na trzy lata, a nie bezterminowo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przymierza się do reformy planistycznej. Do prekonsultacji trafił właśnie projekt w tej sprawie. Chce, by weszła w życie w przyszłym roku. Obecne studia mają zastąpić plany ogólne, a ważność warunków zabudowy zostanie ograniczona do trzech lat. Stare decyzje z czasem wygasną.

07.01.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o scalaniu i wymianie gruntów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nowelizacja ustawy o scalaniu gruntów została podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy mają przyczynić się do likwidacji nadmiernego rozdrobnienia gruntów gospodarstw rolnych, poprawiając warunki ich gospodarowania. Chodzi też o wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej przy postępowaniach oraz wprowadzenie terminu dla wojewodów i sądów do rozpatrywania odwołań i skarg w tej sprawie.

04.01.2022

Ustawa o domach do 70 mkw. bez formalności już obowiązuje

Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Od poniedziałku wchodzą w życie przepisy umożliwiające budowę domów do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Wyłączają możliwość zgłaszania sprzeciwu przez starostę w razie wadliwego zgłoszenia budowy, ale nie pozbawiają nadzoru budowanego uprawnień kontrolnych.

03.01.2022

W zimie zarządca odśnieża nie tylko chodnik, ale i dach

Budownictwo Nieruchomości

Nie tylko właściciele, ale i zarządcy budynków wielolokalowych odpowiadają w zimie za stan chodników i dachów. Za śliski chodnik lub za nieusunięcie sopli grozi im mandat od straży miejskiej w wysokości 100 zł. Jeżeli chodnik nie jest w ogóle odśnieżany ani posypywany, strażnik może wystąpić do sądu o ukaranie z tego tytułu. Wtedy grzywna może być znacznie wyższa.

01.01.2022

MF wyjaśnia problem VAT od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT Budownictwo

Opłaty pobierane z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości we własność zawierają w sobie podatek VAT - niezależnie od tego, czy takie użytkowanie zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r. czy po tej dacie. Wynika to jednoznacznie z wydanej właśnie interpretacji ogólnej.

31.12.2021

Sąd: Kierownik budowy ma obowiązek korygować decyzje inwestora

Prawo cywilne Budownictwo

Kierownik budowy nie jest podmiotem wyłącznie wykonującym polecenia inwestora. Ma też prawo do nakazania zmiany sposobu wykonywania robót, jeśli stwierdzi, że wykonawca działa niezgodnie z projektem lub narusza przepisy. A jeśli inwestor proponuje rozwiązania wykraczające poza projekt, kierownik budowy winien się temu sprzeciwić i nawet wstrzymać budowę

31.12.2021

Samowolę budowlaną taniej zburzyć niż zalegalizować

Administracja publiczna Budownictwo Poprawmy prawo

Opłata legalizacyjna za rozbudowę małego sklepu oraz dużej galerii handlowej wynosi tyle samo - czy to dobre i sprawiedliwe rozwiązanie? Zdaniem ekspertów kara powinna odstraszać, a nie rujnować, a tak się dzieje w wypadku małych przedsiębiorców. Bardziej opłaca się im zburzyć, co wybudowali, niż zalegalizować.

29.12.2021

Ulepszenia w najmowanym mieszkaniu? Nie zawsze opłacalne

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Najemca tylko wyjątkowo znajduje idealne lokum, bywa że mieszkanie lub biuro nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Czasami najemca rozważa wprowadzenie ulepszeń, ale przed taką decyzją powinien zwrócić uwagę, że gdy poniesie na ten cel różnego rodzaju koszty, to może nie uzyskać ich zwrotu. Zdarza się, że po zakończeniu umowy będzie musiał przywrócić lokal do stanu poprzedniego.

25.12.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski