EY: Firmy stawiające na mobilność pracowników lepiej radzą sobie z brakami kadrowymi

Prawo pracy HR Prawo AI Compliance Rynek pracy

Prawie trzy na cztery przedsiębiorstwa wskazują, że rekrutacja na stanowiska seniorskie trwa u nich ponad rok. Tymczasem firmy, które postawiły na rozwinięcie obszaru mobilności pracowniczej 3,7 razy częściej wskazują, że jest to odpowiedź na krótkookresowe braki kadrowe - wynika z raportu EY. Zjawisko to zyskuje też uznanie u samych pracowników. Prawie połowa ankietowanych (48 proc.) uważa, że takie doświadczenie skłania ich do pozostania w obecnym miejscu zatrudnienia.

13.06.2025

Język, w jakim ma zostać sporządzona umowa z cudzoziemcem

Prawo pracy HR

Powierzenie pracy cudzoziemcowi wymaga, co do zasady, zawarcia umowy w formie pisemnej. Może ona być sporządzona w języku polskim, w języku polskim i jednocześnie w wersji obcojęzycznej, ale również tylko w języku obcym. Jeżeli podmiot powierzający pracę zdecyduje się na to ostatnie rozwiązanie, będzie musiał zlecić tłumaczowi przysięgłemu przetłumaczenie umowy i tłumaczenie to przechowywać.

11.06.2025

Jak projektować procesy przyjazne dla neuroróżnorodnych kandydatów? Badanie

Prawo pracy HR Rynek pracy

Rekrutacja bywa wyzwaniem nawet dla osób doskonale odnajdujących się w dynamicznych i pełnych bodźców środowiskach. Dla osób z ADHD czy w spektrum autyzmu rekrutacja może być barierą trudną do pokonania. Stresujący jest już sam fakt ujawnienia swojej neuroatypowości podczas rozmowy z rekruterem. Z badania Pracuj.pl wynika, że decyduje się na to tylko 16 proc. neuroatypowych osób. Ponad jedna czwarta obawia się, że ujawnienie tej informacji może im zaszkodzić.

09.06.2025

Rynek usług HR z umiarkowanym wzrostem

HR Rynek pracy

Rynek usług HR w Polsce, mimo niestabilności otoczenia biznesowego i utrzymującej się ostrożności pracodawców, odnotował wzrost o 1 proc. rok do roku. Firmy wygenerowały w pierwszym kwartale 2025 roku łącznie 1,782 mld zł obrotu - wynika z najnowszego raportu Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

29.05.2025

55 proc. Polaków wolałoby mniej stresującą pracę niż wyższą pensję

Prawo pracy HR Rynek pracy

Pracownicy w Polsce coraz częściej definiują dobrą pracę nie przez wysokość pensji, lecz przez jakość codziennego doświadczenia zawodowego. 55 proc. z nich wolałoby mniej stresującą pracę niż wyższe wynagrodzenie. Ponadto w kraju, gdzie 71 proc. zatrudnionych pracuje stacjonarnie, to właśnie elastyczność czasu pracy, a nie lokalizacji, staje się jednym z elementów, które mogą okazać się istotniejsze niż płaca.

27.05.2025

Praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji millenialsom i zetkom

Prawo pracy HR Prawo AI Rynek pracy

Polacy urodzeni na przełomie XX i XXI wieku chcą być przygotowani na dynamiczne zmiany na rynku pracy. W tym celu blisko trzy czwarte przedstawicieli generacji Z i ponad połowa badanych z pokolenia Y przynajmniej raz w tygodniu rozwija swoje kompetencje zawodowe, m.in. z zakresu generatywnej AI - wynika z raportu „2025 Gen Z and Millennial Survey” firmy doradczej Deloitte.

20.05.2025

Sąd: Brak weryfikacji wyniku badania alkotesterem obciążał pracownika

Prawo pracy HR

Pracownik twierdził, że badanie stanu trzeźwości zostało przeprowadzone niewłaściwym urządzeniem, więc nie mogło stanowić podstawy do rozwiązania z nim umowy o pracę. Sąd uznał, że badanie alkotesterem niewyposażonym w ustnik nie mogło stanowić dowodu pozwalającego na dokładne określenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, ale wskazywało na jego obecność. Pracownik, chcąc uwolnić się od zarzutu, powinien był skorzystać z możliwości weryfikacji wyniku badania, a nie opuszczać teren zakładu pracy.

22.04.2025

Kontrola czy większa autonomia? Raport Deloitte

Prawo pracy HR Prawo AI Rynek pracy

Koncentracja na wynikach, presja efektywności i coraz większe oczekiwania wobec liderów stawiają przedsiębiorstwa przed koniecznością przemyślenia, jak pogodzić cele biznesowe z potrzebami zespołu. Sukces nie musi oznaczać wyboru między tymi celami. Kluczem może być inwestycja w rozwój talentów z jednoczesnym efektywnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji - wynika z najnowszego raportu Deloitte.

07.04.2025

Dni pracy i dni wolne w systemie zadaniowym

Prawo pracy HR

Wbrew występującym często opiniom, praca w systemie zadaniowym nie opiera się na nieograniczonej swobodzie w zakresie faktycznego czasu realizacji zadań. Odnośnie dni pracy, pracownik jest związany nie tylko specyfiką zadań, ale i obowiązującymi u pracodawcy regulacjami wewnętrznymi wyznaczającymi dni pracy, przepisami o dopuszczalności pracy w niedziele i święta, konieczności zachowania minimalnej liczby dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym, o czym pracodawca jasno powinien osobę pracującą w systemie zadaniowym poinformować.

29.03.2025

Jak uznanie i informacje zwrotne wpływają na motywację i efektywność

Prawo pracy HR Rynek pracy

Docenianie pracowników, regularne rozmowy okresowe i pozafinansowe formy uznania - to kluczowe czynniki wpływające na motywację, satysfakcję i efektywność w pracy. W ankiecie przeprowadzonej przez Gi Group Holding zaledwie 5 proc. respondentów uznało, że docenianie nie wpływa na sposób wykonywania przez nich obowiązków. 7 marca przypada Dzień Doceniania Pracowników.

07.03.2025

Równe szanse czy różne standardy? Kobiety na rynku pracy w 2025 roku

Prawo pracy HR Rynek pracy

Kobiety to aż 68 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorach blue collar i pracy tymczasowej, ale już na stanowiskach kierowniczych ich udział spada. W SSC/BPO wynosi 48 proc. Z kolei w branży IT kobiety stanowią 16,1 proc. osób zatrudnionych na stanowiskach specjalistycznych – wynika z danych LeasingTeam Group.

06.03.2025

Rok nienagannej pracy po karze porządkowej

Prawo pracy HR

Po roku nienagannej pracy kara porządkowa ulega zatarciu i informacje o niej są usuwane z akt osobowych. Czym jednak jest ta „nienaganna praca” i czy pomimo zatarcia ukarania, można brać pod uwagę np. przy doborze personelu do zwolnienia zdarzenia, które legły u podstaw ukarania?

06.03.2025

Dariusz Użycki: Trzeba pukać, a nie czekać aż ktoś do nas zapuka

Prawo pracy HR

Mamy prawo do błędów i błędnych decyzji zawodowych, które ja też oczywiście podejmowałem. Ale przychodzi taki moment w życiu, że potrzebne są nam nowe dane, żeby zrobić coś nowego. Bez działania nie dowiem się tego. Istotna natomiast jest autorefleksja i wyciąganie wniosków oraz koncept na siebie, które mogą pomóc w minimalizowaniu błędów – mówi o budowaniu strategii rozwoju kariery zawodowej w rozmowie z Prawo.pl dr Dariusz Użycki.

01.03.2025

Sąd: Nieuzasadniona dyscyplinarka za nieodebranie skierowania na badania

Prawo pracy HR

Jednym z powodów zwolnienia dyscyplinarnego było nieodebranie przez pracownicę, w trakcie trwania urlopu wychowawczego, skierowania na kontrolne badania lekarskie. Sąd uznał, że nie doszło w ten sposób do naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik, stawiający się do pracy po długiej nieobecności, nie ma bowiem obowiązku dostarczenia już pierwszego dnia orzeczenia o zdolności do pracy.

18.02.2025

Czas skończyć z „wolną amerykanką” w funkcjonowaniu komisji antymobbingowych

Prawo pracy HR

Ani ofiara mobbingu, ani osoba oskarżana o mobbing nie wiedzą, jakie mają prawa w postępowaniu przed komisją antymobbingową. A ten ostatni, w związku z ochroną ofiary i zasadą poufności, nie zna nawet pełnej skargi, nie wie kto i o co go oskarża, w efekcie nie może przedstawić kontrdowodu. To tylko niektóre problemy, jakie pojawiają się w związku z funkcjonowaniem w firmach tzw. komisji antymobbingowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że czas uregulować zasady ich funkcjonowania, choćby w ogólnych wytycznych.

17.02.2025

SN: Choroba nie mogła zawiesić biegu przedawnienia

Prawo pracy HR

Okoliczność związana z przebywaniem przez powódkę na zwolnieniach lekarskich przez kilka miesięcy nie mogła wiązać się z zawieszeniem biegu przedawnienia. Po upływie okresu objętego zwolnieniami nie wystąpiły żadne okoliczności uniemożliwiające jej wytoczenie powództwa. Sąd Najwyższy podkreślił, że choroba nie stanowiła siły wyższej, więc nie mogła zawiesić biegu przedawnienia.

12.02.2025

Psycholog w biurze? Dla pokolenia Z to ważniejszy benefit niż ubezpieczenie na życie

Prawo pracy HR Rynek pracy

Niemal połowa badanych Polaków wskazuje, że benefitem pozapłacowym, na który zwracają największą uwagę, jest atrakcyjny pakiet medyczny. Co ciekawe, inaczej sytuacja wygląda w przypadku pokolenia Z na rynku pracy, dla których zdecydowany top benefitów to elastyczne godziny pracy, dodatkowe dni wolne oraz kursy i szkolenia finansowane przez pracodawcę. Bardziej niż każda inna grupa wiekowa oczekują oni także wsparcia psychologa.

06.02.2025

Badanie EY: AI zaczyna wpływać na strategie rekrutacyjne firm w Polsce

Prawo pracy HR Prawo AI Rynek pracy

Choć w 36 proc. przedsiębiorstw wśród pracowników przeważa opinia, że wykorzystywanie AI jest nieuchronne i należy zwiększać swoje cyfrowe kompetencje, to w 21 proc. dominuje sceptycyzm, a w 19 proc. - obawa o utratę pracy lub trwałą zmianę jej charakteru – wynika z najnowszego badania EY. Organizacje w coraz większym stopniu zaczynają wykorzystywać AI do automatyzacji powtarzalnych i najprostszych zadań, przez co zmniejszają zapotrzebowanie na osoby dopiero wchodzące na rynek pracy.

04.02.2025

Analiza due diligence jako klucz do sukcesu. Raporty

Prawo pracy HR Prawo AI Rynek pracy ESG

Cyfryzacja i zmieniające się oczekiwania wobec pracowników redefiniują zasady prowadzenia biznesu i transakcji. Due diligence, jako narzędzie oceny potencjału inwestycji, ewoluuje w kierunku bardziej kompleksowego podejścia, które uwzględnia zarówno cyfrowy ślad organizacji, jak i jej zasoby ludzkie. Eksperci KPMG w nowych globalnych raportach „Due diligence and the digital footprint” oraz „The human side of due diligence” wskazują, jak współczesne podejście do due diligence może zwiększyć wartość transakcji i ograniczyć ryzyko dla inwestorów.

16.01.2025

Przepisy o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej to bubel

Administracja publiczna Prawo pracy HR RODO Poprawmy prawo

Przepis kodeksu pracy nakazujący pracodawcom przechowywanie dokumentacji pracowniczej przez cały okres zatrudnienia pracownika i 10 lat po ustaniu zatrudnienia jest sprzeczny z unijnym rozporządzeniem RODO i niezasadny, jeśli weźmie się pod uwagę regulację k.p. mówiącą o 3-letnim terminie przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy. Prawnicy zgadzają się, że wymaga on pilnej zmiany.

09.01.2025
1  2  3  4  5    113