Odpowiednio wypełniona deklaracja może dać oszczędności w podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Firmy, które płacą podatek od nieruchomości, popełniają podstawowy błąd. Do bieżących deklaracji przepisują wartości z ubiegłych lat. Nie uwzględniają jednak w ogóle najnowszego orzecznictwa, które pozwala obniżyć kwotę należnych wpłat. Koniec stycznia to ostatni dzwonek na sprawdzenie rozliczeń. Do końca miesiąca trzeba złożyć deklarację podatkową, która przesądzi o wymiarze podatku na cały rok.

24.01.2023

Fundacja rodzinna podatkowo korzystna, ale nie wszystkie dochody zwolnione

Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Z perspektywy podatkowej ustawa o fundacji rodzinnej jest korzystna dla zdecydowanej większości podatników, czyli przyszłych fundacji oraz jej beneficjentów. Niewątpliwie będzie miała ona fundamentalne znaczenie dla przetrwania wielu polskich firm rodzinnych. Aktualnie jednak brzmienie podatkowych uregulowań ustawy w niektórych wypadkach może powodować, że nie będzie to efektywne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców.

12.01.2023

SA: Wynagrodzenie za korzystanie ze służebności przesyłu uwzględnia korektę podatkową

Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Zasada swobody umów co do wysokości wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu jest wyłączona. Strony nie mogły inaczej unormować wzajemnego rozliczenia zapłaty wynagrodzenia. Natomiast pozwana spółka energetyczna była zobligowana do wyrównania wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu z powodu korekty deklaracji podatkowej.

03.01.2023

NSA: 12 tytułów wykonawczych za roczny podatek od nieruchomości i ogromne koszty egzekucyjne

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Czy można za niezapłacony za cały rok podatek od nieruchomości zapłacić 12 razy wyższe koszty egzekucyjne? Fiskus uważa, że tak. Tymczasem, między wysokością kosztów egzekucyjnych a podjętymi czynnościami organów egzekucyjnych musi zachodzić racjonalna zależność. Opłata manipulacyjna musi być zaś adekwatna do sprawy – orzekł NSA w siedmioosobowym składzie.

19.12.2022

Opodatkowanie zespołu pojazdów z naczepą i przyczepą to problem dla gmin i firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Transport Poprawmy prawo

Opodatkowanie podatkiem od środków transportowych przyczep i naczep, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, jest w wielu przypadkach trudne do przeprowadzenia. Większość podatników nie jest w stanie wskazać potrzebnych danych, zaś organy podatkowe nie dysponują danymi i zamiast rzetelnego opodatkowania, bawią się w szacunki.

16.12.2022

Sejm przedłużył zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej

Podatki i opłaty lokalne

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym wydłużającą okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r. oraz zawierającą uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

01.12.2022

Firmy zainwestowały w fotowoltaikę, by obniżyć koszty - teraz toczą spory o podatek

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Podwyżki cen prądu zachęciły firmy do instalacji paneli fotowoltaicznych. Takie inwestycje spowodowały jednak problemy fiskalne. Chodzi o podatek od nieruchomości i kwestię opodatkowania budowli. Wątpliwości mają nie tylko duże zakłady, ale też mali, działający w pojedynkę przedsiębiorcy. Gminy żądają od nich kilkukrotnie wyższego podatku. Konieczna jest pilna poprawa przepisów.

30.11.2022

Blokada rachunku bankowego firmy przez fiskusa - brakuje jasnych przepisów

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Możliwość dokonania przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej blokady rachunku bankowego na podstawie przepisów o STIR budzi kontrowersje niemal od samego początku ich obowiązywania. Niedookreślone warunki zastosowania tego instrumentu w połączeniu z jego dolegliwością, dla przedsiębiorcy stanowią poważne ryzyko dla działalności gospodarczej - pisze dr Grzegorz Keler.

30.11.2022

Pożyczka w najbliższej rodzinie bez podatku, ale po spełnieniu warunków

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Doradca podatkowy

Umowy pożyczki między członkami najbliższej rodziny korzystają ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od ich wartości. Jednak przy pożyczkach powyżej 10 434 zł wymagane jest złożenie deklaracji i udokumentowanie otrzymania pieniędzy. Niespełnienie tych warunków powoduje utratę prawa do zwolnienia. Pojawia się wtedy konieczność zapłacenia podatku.

19.11.2022

Ministerstwa dementują doniesienia o podatku na budowę elektrowni jądrowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie odniosły się do doniesień medialnych, zgodnie z którymi rząd miałby rozważać wprowadzenie nowej daniny w celu sfinansowania budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. - Nie toczą się żadne prace nad podatkiem ani innymi opłatami lub daninami na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej - poinformowały resorty.

03.11.2022

NSA: Jeżeli do sprzedaży dochodzi w obiekcie budowlanym, nie trzeba płacić opłaty targowej

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dają jasny przekaz: opłatę targową pobiera się zarówno od osób fizycznych, osób prawnych, jak również jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które dokonują sprzedaży na targowiskach, jednakże opłacie targowej nie podlega sprzedaż w budynkach lub w ich częściach. Potwierdza to Naczelny Sąd Administracyjny.

02.11.2022

NSA: Klasyfikacja gruntu w ewidencji nie przesądza o jego związku z prowadzeniem działalności

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Czy samo posiadanie gruntów przez przedsiębiorcę skutkuje uznaniem ich za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, niesłuszne jest decydowanie o powiązaniu gruntów z prowadzeniem działalności wyłącznie na podstawie ich sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków, czy też z powodu posiadania ich przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

26.10.2022

Wzrośnie podatek od ciężarówek i autobusów

Podatki i opłaty lokalne Transport

W nowym obwieszczeniu ministra finansów ogłoszono minimalne stawki podatku od środków transportowych na rok 2023. Są one wyższe o 5,44 proc. od tegorocznych. W połączeniu z ogłoszonymi wcześniej stawkami maksymalnymi dla niektórych ciężarówek efekt będzie oczywisty: realna podwyżka tych podatków nawet o kilkanaście procent.

25.10.2022

RPO: Zwrot podatku w pewnych okolicznościach nawet po pięciu latach

Podatki i opłaty lokalne

Czy można starać się o zwrot podatku po upływie okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie, w której doszło do takiego przedawnienia, ale zachodzą okoliczności uzasadniające wznowienie postępowania, a tym samym zwrot podatku zapłaconego wcześniej, niż przed pięcioletnim okresem przedawnienia.

24.10.2022

Samochód we współwłasności osoby niepełnosprawnej ze zwolnieniem z PCC

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse

Nabycie przez osobę niepełnosprawną na współwłasność z osobą pełnosprawną samochodu osobowego, nie spowoduje utraty zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych w stosunku do osoby niepełnosprawnej. Muszą jednak zostać spełnione wszystkie warunki tego zwolnienia. Podatek zapłaci drugi współwłaściciel.

22.10.2022

Minister: Samorządy mają się dobrze finansowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów CIT PIT

Samorządy są w dobrej kondycji finansowej, a ich dochody z podatków wzrosły o 67 proc. w porówaniu z 2015 rokiem - zapewnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jeszcze w tym tygodniu do samorządów ma trafić około 4,5 mld zł przyspieszonego wsparcia na pokrycie ubytków w bieżących dochodach.

05.10.2022

Prof. Morawski: Dopóki podatnik siedzi cicho i płaci, ma spokój

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Podatki lokalne płacą podatnicy, którzy albo są naiwni, albo są pechowcami, albo są pazerni. Jeżeli ktoś żyje spokojnie, płaci tyle co zawsze, to zazwyczaj ma święty spokój. Jest tak z podatkiem od nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje? Bo gminy są małe i w efekcie są słabe kadrowo. Ich przeciwnik to często wielkie firmy doradztwa podatkowego – mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK w Toruniu.

04.10.2022

Gminy nie kontrolują rozliczeń podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Firmy, które posiadają nieruchomości, nie mają żadnej pewności, czy ich rozliczenia podatku od nieruchomości są prawidłowe. Przepisy w tym zakresie są niezwykle trudne w interpretacji, a gminy, do których wpływają pieniądze z tej daniny, nie weryfikują poprawności rozliczeń. To duże ryzyko, bo w którymś momencie może się okazać, że z powodu błędów firmy będą musiały dopłacić duże kwoty zaległego podatku.

03.10.2022

Ustawa o nadzorze KAS nad leżakowaniem napojów spirytusowych podpisana

Podatki i opłaty lokalne Rynek i konsument

Nadzór nad leżakowaniem alkoholi będzie sprawowała Krajowa Administracja Skarbowa, zaś rejestr wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych przejmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przewiduje nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, którą w środę 28 września podpisał prezydent. Wcześniej tego samego dnia Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy.

29.09.2022

Ustawa o dodatkowych pieniądzach dla samorządów opublikowana

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów PIT Polski Ład

Do samorządów ma wpłynąć w tym roku- 13 mld 673 mln zł z udziału we wpływach z podatku PIT - wynika z nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, którą w czwartek ostatecznie uchwalił Sejm, a w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

19.09.2022
1  2  3  4  5    11
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski