Wytyczne Krajowej Rady RIO będą uzgadniane z ministrem finansów

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o dochodach samorządu terytorialnego znalazły się przepisy dotyczące regionalnych izb obrachunkowych. Wytyczne Krajowej Rady RIO będą uzgadniane z ministrem finansów. Ma to służyć zapewnieniu jednolitości udzielanych przez izby wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych.

22.10.2021

NSA potwierdził, że stołeczna uchwała śmieciowa była częściowo zła

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w czwartek wyrok częściowo unieważniający obowiązującą do końca marca 2021 roku stołeczną uchwałę śmieciową. Sąd potwierdził, że miasto nie powinno było ustalić różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy, w której jest gospodarstwo domowe.

14.10.2021

Uchwała NSA wpłynie na opodatkowanie zbiorników

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

NSA 29 września podjął uchwałę, zgodnie z którą obiekt będący budowlą wymienioną w przepisach Prawa budowlanego, jeżeli posiada cechy budynku, może być opodatkowany jako budynek pod warunkiem, że jego wyróżniającą cechą jest powierzchnia użytkowa. Oznacza to, że silosy posiadające cechy budynku mogą zostać uznane za budowle, jeżeli ich cechą wyróżniającą jest np. pojemność, a nie powierzchnia użytkow.

08.10.2021

Prof. Dowgier: Opodatkowanie nieruchomości - stabilność prawa nie zawsze jest jego zaletą

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Doradca podatkowy

System opodatkowania nieruchomości w Polsce – osadzony na trzech świadczeniach: podatku od nieruchomości, rolnym oraz leśnym – jest już bardzo archaiczny, ale nie widać zainteresowania ustawodawcy w jego przebudowie. W konsekwencji przestarzałe przepisy generują masę problemów interpretacyjnych – pisze prof. Rafał Dowgier z Uniwersytetu w Białymstoku.

02.10.2021

Rząd chce uszczelnić podatek od nieruchomości kolejowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który ma uszczelnić przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, na których znajdują się elementy infrastruktury kolejowej. Samorządy, które tracą miliony złotych na uszczupleniach podatkowych, apelują o to piąty rok. Obawiają się jednak, czy resort - gasząc jeden pożar - nie wywoła kolejnego, rozszerzając zwolnienie dla nieczynnych torów.

16.09.2021

Ministerstwo wycofuje się z przepisu krzywdzącego gminy poligonowe

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Gminy, na których funkcjonują poligony, nie stracą blisko 170 mln złotych podatku poligonowego. Po proteście 30 takich samorządów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofuje się z przepisu, który pojawił się bez konsultacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zyskać na nim miało Ministerstwo Obrony Narodowej.

13.09.2021

Samorządy apelują, aby rząd hojniej podzielił się wpływami z PIT

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Stowarzyszenie Samorządy dla Polski apeluje o zwiększenie udziału samorządów terytorialnych w podatku PIT bez wzrostu obciążeniami podatkowymi mieszkańców. Domaga się, aby udział w podatku PIT gmin wynosił 48,16 proc., a dla miast 13,25 procent. Wskazuje, że dalsze odbieranie samorządom dochodów obije się na jakości usług komunalnych.

07.09.2021

Prezydent podpisał zmiany w opodatkowaniu nieruchomości lotniczych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przewiduje ona zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Dla wielu gmin ten podatek to znacząca pozycja w budżecie. Samorządowcy obawiają się problemów, które zrodziło zwolnienie gruntów pod infrastrukturę kolejową.

23.08.2021

Unia Metropolii Polskich krytycznie o ustawie podatkowej Polskiego Ładu

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Przedstawiony w Polskim Ładzie pakiet modyfikacji ustaw podatkowych przynosi istotne, negatywne skutki finansowe dla samorządów terytorialnych – uważa Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. I domaga się rekompensat ubytku w dochodach jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 15 mld 370 mln zł, poprzez zwiększenie udziału samorządów w PIT z 50,08 do 68,42 procent.

17.08.2021

Podatki lokalne rosną z roku na rok - są nowe stawki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ogłoszone właśnie obwieszczenie umożliwi gminom wprowadzenie w przyszłym roku wyższych stawek podatków i opłat lokalnych. Więcej zapłacą więc m.in. właściciele mieszkań i domów. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.

13.08.2021

NSA porządkuje podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Przepisy regulujące podatek od nieruchomości od lat powodują problemy interpretacyjne zarówno po stronie podatników, jak i organów podatkowych. Rośnie więc znaczenie orzecznictwa sądów administracyjnych. Jednak ogromna liczba, często sprzecznych ze sobą wyroków, zamiast rozwiązywać dotychczasowe wątpliwości tworzy niejednokrotnie kolejne – pisze dr Adam Kałążny, radca prawny w Deloitte.

04.08.2021

Rzecznik MŚP: Podatek liniowy straci sens w Polskim Ładzie

Podatki i opłaty lokalne

Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc. bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy złotych) - rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Rada Przedsiębiorców protestują przeciwko nowym przepisom Polskiego Ładu.

31.07.2021

Rząd: nie tylko mieszkaniówka, ale i firmy przekształcą użytkowanie wieczyste. Są propozycje

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo

Rząd chce uwłaszczyć użytkowników wieczystych komercyjnych działek. Ma to być po mieszkaniówce, kolejny etap reformy własnościowej. Skorzystają na tym przede wszystkim firmy z dużych miast, gdzie takich gruntów jest najwięcej. Samorządy nie są zachwycone tym pomysłem - zapowiadają, że będą starały się wybić go z głów polityków. Natomiast firmy czekają na nowe przepisy.

26.07.2021

Większość gmin chce wyższych opłat za wodę i ścieki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Aż 94 procent taryf, które trafiły do zaakceptowania przez Wody Polskie, dotyczyło podwyżki opłat za wodę i ścieki, średnio o 20 procent. Zdaniem państwowego regulatora, wiele gmin narzuca zbyt wysokie marże, źle kalkuluje wysokość inwestycji i zawyża koszty amoryzacji. Po uzgodnieniach skala proponowanych podwyżek została trochę obniżona.

14.07.2021

WSA unieważnił przepisy uchwały śmieciowej w Warszawie

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność przepisów, na podstawie których doszło do powiązania opłat pobieranych od mieszkańców Warszawy za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze zużyciem wody na nieruchomościach. Uchwałę zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Stołeczny ratusz zapowiada rekację po zapoznaniu się z uzasadnieniem.

08.07.2021

Preferencje w podatku od nieruchomości do końca roku

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów przypomniało w środę, że do końca 2021 r. gminy mogą wprowadzać zwolnienia z podatku od nieruchomości i wydłużać terminy płatności jego rat. Z tej pomocy mogą korzystać wskazane podmioty i grupy przedsiębiorców, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z pandemią koronawirusa.

30.06.2021

System opłat na drogach e-TOLL już działa

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowały w czwartek o uruchomieniu nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Systemem objęta została sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich o długości ok. 3 700 km. Przewidziano jednak okres przejściowy, w którym działać będą dwa systemy e-TOLL i viaTOLL.

24.06.2021

Polski Ład: Rzecznik MŚP chce lepszych przepisów podatkowych dla przedsiębiorców

Podatki i opłaty lokalne PIT Małe i średnie firmy Koronawirus Polski Ład

Wprowadzenie maksymalnej kwoty składki zdrowotnej, 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla płacących podatek liniowy 19 proc., zastąpienie podatku dochodowego CIT podatkiem przychodowym - to zmiany, które chce wprowadzić w Polskim Ładzie rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Ma też propozycję dotyczącą propozycję podatku przychodowego dla korporacji zagranicznych

24.06.2021

Ważne dla cudzoziemców: Nadawanie PESEL

Podatki i opłaty lokalne

Już za dwa dni 1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników poszerzająca definicję podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Dzięki nowym przepisom urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek.

30.05.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski