Minister: Samorządy mają się dobrze finansowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów CIT PIT

Samorządy są w dobrej kondycji finansowej, a ich dochody z podatków wzrosły o 67 proc. w porówaniu z 2015 rokiem - zapewnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jeszcze w tym tygodniu do samorządów ma trafić około 4,5 mld zł przyspieszonego wsparcia na pokrycie ubytków w bieżących dochodach.

05.10.2022

Prof. Morawski: Dopóki podatnik siedzi cicho i płaci, ma spokój

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Podatki lokalne płacą podatnicy, którzy albo są naiwni, albo są pechowcami, albo są pazerni. Jeżeli ktoś żyje spokojnie, płaci tyle co zawsze, to zazwyczaj ma święty spokój. Jest tak z podatkiem od nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje? Bo gminy są małe i w efekcie są słabe kadrowo. Ich przeciwnik to często wielkie firmy doradztwa podatkowego – mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK w Toruniu.

04.10.2022

Gminy nie kontrolują rozliczeń podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Firmy, które posiadają nieruchomości, nie mają żadnej pewności, czy ich rozliczenia podatku od nieruchomości są prawidłowe. Przepisy w tym zakresie są niezwykle trudne w interpretacji, a gminy, do których wpływają pieniądze z tej daniny, nie weryfikują poprawności rozliczeń. To duże ryzyko, bo w którymś momencie może się okazać, że z powodu błędów firmy będą musiały dopłacić duże kwoty zaległego podatku.

03.10.2022

Ustawa o nadzorze KAS nad leżakowaniem napojów spirytusowych podpisana

Podatki i opłaty lokalne Rynek i konsument

Nadzór nad leżakowaniem alkoholi będzie sprawowała Krajowa Administracja Skarbowa, zaś rejestr wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych przejmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przewiduje nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, którą w środę 28 września podpisał prezydent. Wcześniej tego samego dnia Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy.

29.09.2022

Ustawa o dodatkowych pieniądzach dla samorządów opublikowana

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów PIT Polski Ład

Do samorządów ma wpłynąć w tym roku- 13 mld 673 mln zł z udziału we wpływach z podatku PIT - wynika z nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, którą w czwartek ostatecznie uchwalił Sejm, a w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

19.09.2022

Doradcy podatkowi: bez nowych technologii ani rusz

Podatki i opłaty lokalne CIT VAT Doradca podatkowy Nowe technologie LegalTech

W podatkach, jak w mało której gałęzi prawa, dynamiczne zmiany przepisów niemal natychmiast wymuszają używanie nowoczesnych technologii przez podatników, a także obsługujących ich doradców podatkowych. Jednak prawdziwa rewolucja technologiczna nadejdzie w tej dziedzinie w przyszłym roku, gdy pojawi się obowiązek fakturowania online.

16.09.2022

Opodatkowanie zbiorników cały czas problematyczne

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Nie chodzi o to, czy dany obiekt posiada powierzchnię użytkową, czy nie. W wielu przypadkach można twierdzić, że zbiornik taką powierzchnię posiada, bo da się ją zmierzyć. Przykładowo, znając średnicę okrągłego zbiornika i grubość jego ścian jesteśmy w stanie wyliczyć powierzchnię użytkową. Nie oznacza to jednak, że powierzchnia użytkowa jest cechą wyróżniającą zbiornika – mówi Daniel Panek, menadżer w Crido Taxand.

15.09.2022

Polskie Wody sprzeciwiają się podwyżce opłat za wody i ścieki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

Na 400 wniosków o skrócenie obowiązującej taryfy wodno-ściekowej i zatwierdzenie nowej - Polskie Wody odrzuciły już 150 wniosków. Regulator uzasadnia, że podczas zakończonego w 2021 r. procesu taryfikacji zgodził się na podwyżki, więc dalsze przerzucanie kosztów na mieszkańców zaaprobuje tylko wyjątkowych wypadkach. Spółki z branży alarmują, że brak podwyżek uderzy rykoszetem w odbiorców.

14.09.2022

Urzędy wydają decyzje po terminie i domagają się zaległych podatków

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Nabywcy mieszkań mają duży problem. Gminy zaczęły bowiem porządki i rozliczają zaległy podatek od nieruchomości. Zapomniały jednak o przedawnieniu. Wydają decyzje określające wymiar daniny, które jednak od samego początku są nieważne. Minęło bowiem więcej niż trzy lata. Podatnik może taki przedawniony podatek zapłacić – jednak tylko dobrowolnie, egzekucja takiej wpłaty jest niezgodna z prawem.

05.09.2022

Samorządy domagają się od rządu trwałego wsparcia zamiast kreatywnej księgowości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Rząd nie daje nam żadnych dodatkowych środków, a jedynie przyspiesza wypłatę pieniędzy, które i tak się nam należą - tak samorządowcy oceniają projekt doraźnego wsparcia finansowego w związku z rosnącymi cenami energii. Zwracają uwagę, że projektu z nimi nie konsultowano i nie przeszedł on właściwej procedury wewnątrz samego rządu.

26.08.2022

Sądy administracyjne próbują uporządkować opodatkowanie zbiorników

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Po ogłoszeniu przez NSA uchwały o opodatkowaniu zbiorników, krytykowano ją jako działanie prawotwórcze, które w naszym systemie jest zarezerwowane dla ustawodawcy. Teraz okazuje się jednak, że wskazówki NSA są nie tylko powszechnie stosowane przez sądy, ale także doprecyzowywane i uzupełniane w kolejnych orzeczeniach. Ma to fundamentalne znaczenie dla opodatkowania infrastruktury przemysłowej.

25.08.2022

UOKiK: Rosnące koszty przyczyną wzrostu opłat za odpady

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych nie były wynikiem niedozwolonych praktyk, a m.in. wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców oraz działań lokalnych władz - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowanie wyjaśniające na tym rynku dotyczyło sprawdzenia, czy w woj. mazowieckim, w tym w Warszawie, mogło dojść do zmowy przetargowej.

10.08.2022

Firmy dostały szansę na odzyskanie dużych kwot z podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Budownictwo Finanse

Niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zmienia diametralnie podejście do opodatkowania budynków podatkiem od nieruchomości. Belki czy inne elementy konstrukcyjne i instalacje obniżają opodatkowanie całej powierzchni, a nie tylko jej części. Firmy powinny teraz dokonać nowych pomiarów swoich nieruchomości, złożyć korekty rozliczeń i odzyskać nadpłacone podatki.

09.08.2022

Podatek od garaży wzrośnie i wciąż będzie niesprawiedliwy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Drastyczny wzrost przyszłorocznych stawek podatku od nieruchomości mocno dotknie właścicieli niektórych garaży w budynkach mieszkalnych. Tymczasem Ministerstwo Finansów nie zamierza zmieniać ewidentnie niesprawiedliwych przepisów, według których różnica w opodatkowaniu takich samych garaży jest nawet dziesięciokrotna. Resort czeka na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego.

05.08.2022

Nie można opłacić podatku leśnego... miodem

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Co wspólnego mają pszczoły z podatkami? Mogło by się wydawać, że niewiele. Jednak pewna gmina postanowiła wprowadzić, a w zasadzie przywrócić, możliwość opłacania podatku leśnego miodem, odwołując się do Prawa Bartniego Kulturowego. Sztuka ta się nie udała, ponieważ na przeszkodzie stanęły obowiązujące przepisy.

30.07.2022

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.

27.07.2022

W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.

25.07.2022

NSA: Za sprzedaż na parkingu też trzeba uiścić opłatę targową

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Małe i średnie firmy

Pobieranie opłaty targowej jest związane z prowadzeniem sprzedaży lub chociażby złożeniem oferty. Nie ma też większego znaczenia, w jakim miejscu jest ona prowadzona oraz czy ma charakter stały lub okazjonalny. Chodzi więc zarówno o miejsca, które wyznacza gmina, jak i każde inne, mimo że formalnie nie jest ono oznaczone jako targowisko.

23.07.2022

Podziemne garaże są wciąż różnie opodatkowane

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Budownictwo

Wciąż jest problem odmiennych stawek podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny interweniuje w tej sprawie u ministra finansów. Sprawa miała już być uregulowana prawnie, jednak potrzebne do tego przepisy nie trafiły do ustawy.

09.07.2022

RIO: Można częściowo umorzyć opłatę za śmieci tym, którzy kwaterują uchodźców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Ukraina

Wójt, burmistrz lub prezydent może umorzyć częściowo zaległą opłatę śmieciową właścicielom nieruchomości, którzy udzielili schronienia uchodźcom z Ukrainy – wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach. Podstawą prawną takiej decyzji może być ważny interes podatnika. A wydanie decyzji umorzeniowych możliwe jest bez analizy sytuacji finansowej składającego wniosek.

08.06.2022