Więcej rehabilitacji w poradni niż w domu pacjenta – NFZ zapowiada zmiany

Pacjent Zawody medyczne

Przybywa pacjentów czekających w kolejce do rehabilitacji w poradniach. Dlatego NFZ proponuje, aby maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej było realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. Chce w ten sposób usprawnić dostęp do rehabilitacji ambulatoryjnej. Samorząd fizjoterapeutów uważa natomiast, że ograniczy to dostęp do fizjoterapii domowej i może prowadzić do zwolnień fizjoterapeutów. Trwają rozmowy i konsultacje zarządzenia prezesa NFZ.

25.07.2024

Lekarz musi się dokształcać, ale za brak punktów konsekwencje nie grożą

Zawody medyczne

Teoretycznie przepisy wskazują, że lekarze mają obowiązek regularnego poszerzania swojej wiedzy po zakończeniu formalnej edukacji. W praktyce obowiązek nie jest jednak do końca respektowany. - Są dziesiątki, setki lekarzy, nie tylko chirurgów, którzy nigdy albo od kilkudziesięciu lat nie wzięli udziału w żadnym kongresie - wskazuje prof. dr hab. n. med. Adam Dziki. Lekarze również uważają, że potrzebne są zmiany, choć niekoniecznie nastawione na surowe sankcje.

24.07.2024

Skazany farmaceuta traci prawo do wykonywania zawodu - MZ nie planuje zmian

Zawody medyczne Farmacja

Część farmaceutów uważa, że sankcja przewidziana w przepisach, zgodnie z którą prawomocny wyrok skazujący wiąże się z automatyczną utratą prawa do wykonywania zawodu, jest zbyt surowa. Podobnej regulacji nie ustanowiono np. w przypadku pielęgniarek czy ratowników medycznych. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację zaznacza jednak, że nie pracuje nad zmianą przepisów.

23.07.2024

Trwa spór wokół nowelizacji „ustawy płacowej” i pensji dla pielęgniarek

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia sprzeciwia się przepisom obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który opracował założenia projektu, odpowiada, że zaniechanie proponowanych działań doprowadzi do jeszcze większych braków pielęgniarek i pogłębienia kryzysu w ochronie zdrowia.

22.07.2024

Potrzebujemy rzetelnej edukacji zdrowotnej - wreszcie jest na nią szansa

Szkoła i uczeń Zawody medyczne

Pacjenci nie znają podstawowych różnic między poszczególnymi rodzajami placówek medycznych i nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc. Często trafiają na oddział ratunkowy, gdzie czekają w długiej kolejce, bo lekarze nie są w stanie przyjąć tylu osób, ile zazwyczaj zgłasza się do szpitala. Wiedza o systemie ma być jednym z elementów nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej, która będzie nauczana w szkołach od 2025 roku. Podstawa programowa ma być wkrótce konsultowana.

22.07.2024

Legitymacja lekarska dostępna w aplikacji mObywatel

Zawody medyczne

Dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty jest już dostępny w aplikacji mObywatel 2.0 - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Na takie rozwiązanie czekał samorząd lekarski. Około 200 tys. medyków będzie mogło w ten sposób elektronicznie potwierdzić swoje uprawnienia zawodowe.

17.07.2024

ZUS: Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił już nową wersję aplikacji mZUS dla Lekarza. Dzięki zmianom lekarze i asystenci medyczni mogą zaktualizować swoje miejsca pracy i specjalizacji, czyli złożyć wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (OL-FZLA). Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store - przypomina ZUS.

16.07.2024

Pracownik medyczny musi dochować tajemnicy, ale przepisu w ustawie nie znajdzie

Zawody medyczne

Choć uregulowano funkcjonowanie piętnastu nowych zawodów medycznych, nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiązane na etapie prac legislacyjnych. Problemem jest brak wyraźnego przepisu o dochowaniu tajemnicy zawodowej, który został skreślony. Nie oznacza to, że przedstawicieli zawodu ta zasada nie obowiązuje, trzeba jednak wyinterpretować ją z przepisów całkowicie innej ustawy. Jak zauważają eksperci, to może być trudniejsze, bo nie wszyscy wiedzą, gdzie szukać - i że w ogóle trzeba.

16.07.2024

Trzy filary reformy dla szpitali, pozostaje dobrowolność - MZ zapowiada zmiany

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Deregulacja, transformacja, odwrócona piramida świadczeń - to elementy reformy szpitalnictwa, nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia. Jak zapowiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Izabela Leszczyna, najistotniejsze jest to, że przystąpienie do reformy będzie dobrowolne. Zmiany mają jednak przyczynić się do istotnej poprawy funkcjonowania systemu i koordynacji opieki nad pacjentem.

11.07.2024

Usługi dietetyczne jednak z VAT - skarbówka komplikuje rozliczenie

VAT Zawody medyczne

Porada dietetyka jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że dotyczy osób z problemami zdrowotnymi. Nie można natomiast stosować zwolnienia z VAT, gdy z usługi korzysta osoba zdrowa w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej, który zmienił wcześniejszą interpretację. Eksperci nie zgadzają się z takim podejściem i pytają, jak to wpłynie na rozliczenie profilaktyki w szerszym zakresie.

11.07.2024

Higienistki szpitalne poza systemem - MZ zapowiada zmiany

Zawody medyczne

Jak zwrócono uwagę w poselskiej interpelacji, ustawa o niektórych zawodach medycznych, która weszła w życie niemal rok temu, odbiera nabyte prawo wykonywania zawodu higienistkom szpitalnym. To problem, ponieważ większość higienistek pracowała w szpitalach od kilkunastu lat, a przez nowe regulacje grozi im utrata pracy. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że już podjęło działania nad zmianą przepisów.

08.07.2024

Wyższy ryczałt dla szpitali PSZ już wkrótce - jest projekt rozporządzenia

Zawody medyczne Zarządzanie

Konieczność reakcji na zjawisko "długu zdrowotnego" i zapewnienie odpowiednich środków szpitalom należącym do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), które obecnie przyjmują większą liczbę pacjentów. To główny powód, dla którego resort zdrowia decyduje się na zmianę rozporządzenia. Ma ono pośrednio poprawić dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej dzięki lepszej kondycji finansowej podmiotów.

04.07.2024

Psychiatra też wystawi receptę na bezpłatne leki

Pacjent Zawody medyczne

W obecnym stanie prawnym lekarze psychiatrzy nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki dla dzieci i osób 65+. Środowisko uznaje to za brak zaufania i kolejny przejaw dyskryminacji psychiatrii. A pacjenci tracą, bo osoby wypisywane z oddziału psychiatrycznego nie mogą przy tym otrzymać recepty na bezpłatne leki, mimo że te im przysługują. Wkrótce ma się to zmienić. Właśnie trwają konsultacje publiczne projektu zmian.

04.07.2024

Problemów na SOR-ach nie rozwiąże sama ustawa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie uda się poprawić sytuacji związanej z dostępnością zespołów ratownictwa medycznego, jeśli nie będziemy patrzeć na nie systemowo - uważają eksperci, oceniając ostatni projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (SOR). Podobnie kształtuje się problem z przepełnionymi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Nie wystarczy stworzyć ich więcej, jeśli wciąż będą na nie trafiać pacjenci, których powinni przyjąć specjaliści w poradniach.

03.07.2024

Samodzielność ratowników medycznych pod znakiem zapytania

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że ratownicy medyczni nie mogą samodzielnie podawać leków pacjentowi podczas triażu lub po nim, ale jeszcze przed kontaktem z lekarzem na szpitalnym oddziale ratunkowym. Środowisko ratowników upomina się o samodzielność w tym obszarze. Inaczej nie będą mogli samodzielnie prowadzić np. resuscytacji i wykonywać innych czynności zawodowych, do których uprawniają ich przepisy.

02.07.2024

Lekarz rezydent znów zarobi więcej niż specjalista na etacie

Zawody medyczne

Wynagrodzenie zasadnicze lekarza rezydenta znów zbliży się do minimalnej płacy lekarza specjalisty. Jeśli dodać do niego bon dla rezydenta specjalizacji deficytowej, to będzie wyższe. Wypycha to lekarzy na kontrakty, na których mogą liczyć na wyższe zarobki, choć kosztem przywilejów wynikających z prawa pracy. Odbija się to rykoszetem na szpitalach, które w skrajnych sytuacjach płacą krocie, by lekarza zatrzymać.

01.07.2024

Nie wiadomo, czy technik masażysta przyjmie bez skierowania

Pacjent Zawody medyczne

Ustawa o niektórych zawodach medycznych i projekt rozporządzenia wykonawczego tylko częściowo regulują zasady wykonywania zawodu technika masażysty. Dodatkowo prace nad nim utknęły w martwym punkcie. Technicy pracujący w placówkach z kontraktem na NFZ oraz w prywatnych placówkach służby zdrowia nie powinni mieć problemów, gorzej z tymi pracującymi na wolnym rynku, którzy prowadzą własną działalność.

29.06.2024

Psychologowie w końcu z samorządem - opublikowano projekt nowej ustawy

Pacjent Zawody medyczne

Nie będzie korekty, ale nowa ustawa regulująca wykonywanie zawodu psychologa. Powołany ma zostać w końcu niezależny samorząd zawodowy i powstać określony zamknięty katalog usług psychologicznych. Samorząd będzie mógł karać dyscyplinarnie, w tym pozbawiać prawa wykonywania zawodu. Za udzielanie świadczeń psychologicznych przez osobę nieposiadającą prawa wykonywania zawodu psychologa będzie groziła odpowiedzialność karna - obecnie przepis ten jest martwy.

28.06.2024

W lipcu wzrosną pensje minimalne w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Minimalna pensja lekarza ze specjalizacją od lipca 2024 r. to blisko 10,4 tys. zł brutto. Wzrosną też minimalne wynagrodzenia zasadnicze farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i pielęgniarek. W najkorzystniejszym wariancie dla tych zawodów będzie to ponad 9,2 tys. zł brutto. To wyzwanie - nie tylko dla szpitali. Wynagrodzenia pochłaniają lwią część wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

28.06.2024

Systemy zarządzania jakością już od 30 czerwca - więcej pytań niż odpowiedzi

Zawody medyczne Zarządzanie

Na wdrożenie wewnętrznych systemów zarządzania jakością w placówkach medycznych zostało zaledwie kilka dni, jednak interpretacja przepisów to wciąż nie lada problem. Eksperci wskazują, że są one przede wszystkim nieprecyzyjne, dlatego potrzebne byłyby dodatkowe wytyczne. W ustawie nie wzięto też pod uwagę, że ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych jest o wiele wyższe w dużych szpitalach niż małej przychodni - i może zwyczajnie przysporzyć medykom papierologii.

26.06.2024
1  2  3  4  5    72