Prawo.pl

Samorząd krytykuje propozycje resortu nauki w sprawie standardów kształcenia

Zawody medyczne

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej krytykuje część propozycji zawartych w projekcie rozporządzenia, które wprowadza zmiany w standardach kształcenia m.in. przyszłych lekarzy i położnych. Teoretycznie mają one wpłynąć na poprawę jakości kształcenia na uczelniach, ale, zdaniem samorządu, część z nich może mieć wręcz odwrotny skutek. Wątpliwości dotyczą m.in. liczebności grup na zajęciach klinicznych.

26.03.2025

Rusza specjalny rejestr - sprawdzisz czy medyk może wykonywać zawód

Zawody medyczne

26 marca rusza Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, dzięki któremu każdy będzie mógł sprawdzić, czy dana osoba ma ważne uprawnienia do wykonywania zawodu. Dotyczy to m.in.: techników farmaceutycznych, masażystów czy elektroradiologów. Resort zdrowia w ostatniej chwili przedłuża jednak termin na dokonanie wpisu.

25.03.2025

Lekarz rodzinny może zmienić zalecenia lekarza specjalisty

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarz rodzinny może zmienić zalecenia lekarskie specjalisty, np. kardiologa, jeśli uzna to za konieczne. Niekiedy taka zmiana może być wręcz konieczna. Nie ma przepisów, które by mu tego zabraniały. Musi jednak wcześniej zbadać pacjenta, bo to zawsze lekarz bierze odpowiedzialność prawną m.in. za orzekanie o stanie zdrowia pacjenta i wydane mu zalecenia.

22.03.2025

Unijny projekt wprowadza nowe kompetencje pielęgniarek

Zawody medyczne

Polskie pielęgniarki wielokrotnie apelowały do ministra zdrowia o działania na rzecz poszerzenia ich kompetencji. Taką szansę niesie projekt European Nursing Action, który zakłada nie tylko zwiększenie liczby pielęgniarek, ale również uprawnień do wykonywania kolejnych procedur. Wprowadzenie tego rozwiązania ma usprawnić działanie systemu ochrony zdrowia, poprawić jakość opieki nad pacjentami oraz zoptymalizować koszty ponoszone przez placówki medyczne.

21.03.2025

SN: Zakaz wystawiania zaświadczeń dla lekarki nie był zbyt surową karą

Zawody medyczne

Lekarka, pomimo ciążącego na niej obowiązku, nie wystawiła pacjentce zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Czyn ten uznano za przewinienie zawodowe, za które pierwotnie ukarano ją upomnieniem. Naczelny Sąd Lekarski zmienił jednak wydane orzeczenie, wymierzając lekarce karę ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu, poprzez zakaz wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy na okres jednego roku. Sąd Najwyższy uznał, że kara nie była rażąco niewspółmierna.

21.03.2025

Sejm przyjął ustawę gruntownie reformującą ratownictwo medyczne

Pacjent Zawody medyczne

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wprowadza ona zmiany w systemie ratownictwa, w definicji pierwszej pomocy i wzmacnia wsparcie dla medyków. Na skutek zgłoszonych na ostatniej prostej poprawek nie znalazł się w niej przepis o przyjęciu pacjenta na SOR w ciągu 15 minut - został przeniesiony do rozporządzenia wykonawczego.

20.03.2025

Resort nauki chce zmian w standardach kształcenia przyszłych lekarzy i położnych

Zawody medyczne

Zmiany w standardach kształcenia przyszłych lekarzy, lekarzy dentystów i położnych, dotyczące m.in. liczebności grup studentów, wymiaru zajęć z nauk klinicznych i warunków prowadzenia zajęć z anatomii, wprowadza projekt rozporządzenia resortu nauki. Do 24 marca trwają konsultacje publiczne projektu. To odpowiedź na wielokrotnie zgłaszane przez środowisko lekarskie i naukowe potrzeby zmian, związane z jakością kształcenia na uczelniach medycznych.

14.03.2025

Sąd apelacyjny potwierdza - pensja pielęgniarki może zależeć od wykształcenia

Zawody medyczne

Poziom wykształcenia stanowi dopuszczalne kryterium różnicowania wynagrodzeń wśród pielęgniarek - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie. Wskazał przy tym, że należy mieć na względzie to, iż zrównanie pensji z pominięciem wskazanego kryterium mogłoby stanowić przejaw naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. To jeden z pierwszych wyroków, który zapadł w drugiej instancji, przyznający przy tym rację szpitalowi.

14.03.2025

NSA: Przekazanie wyroku skazującego farmaceutkę nie naruszyło RODO

Zawody medyczne Farmacja RODO

Wojewódzki inspektor farmaceutyczny przekazał okręgowej izbie aptekarskiej odpis prawomocnego wyroku skazującego farmaceutkę za fałszowanie recept. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wbrew twierdzeniom farmaceutki, działanie to miało oparcie w przepisach prawa. Organ jest bowiem zobowiązany do współpracy z samorządem, do którego zadań należy sprawowanie pieczy i nadzoru nad wykonywaniem zawodu.

13.03.2025

Porozumienie Rezydentów: Projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty do kosza

Zawody medyczne

Poselski projekt ustawy o zawodzie psychoterapeuty nie tylko nie zabezpieczy praw pacjentów, ale może doprowadzić do systemowych patologii - uważa Porozumienie Rezydentów w stanowisku zgłoszonym w ramach konsultacji publicznych. Jak wskazano, nowe regulacje pozostawią bez zmian wiele problematycznych obecnie kwestii, jak np. stosowanie wątpliwych form psychoterapii, a specjalistami będą osoby bez rzetelnego wykształcenia.

11.03.2025

NRL domaga się niezwłocznego zniesienia uproszczonego trybu dostępu do zawodu lekarza

Zawody medyczne

Uproszczone zasady dostępu nie zapewniają rzetelnej weryfikacji kwalifikacji osób, które ubiegają się w Polsce o uprawnienia zawodowe. Nie dają także możliwości sprawowania właściwego nadzoru nad ich pracą – wskazuje Naczelna Rada Lekarska. Samorząd zaapelował do ministry zdrowia o uchylenie przepisów, które przewidują możliwość nabywania uprawnień do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w Polsce w trybie uproszczonym. Zaproponował także konkretne rozwiązania prawne.

11.03.2025

Propozycje dla ratowników jak plaster na ranę - nie zapewnią bezpieczeństwa

Zawody medyczne

Nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o ratownictwie wprowadza kilka rozwiązań, które mają wzmocnić ich bezpieczeństwo. Zaproponowano m.in. obowiązkowe szkolenia z samoobrony i wsparcie psychologiczne. Eksperci uważają jednak, że to zdecydowanie za mało. Nie dość, że rozwiązania prawdopodobnie niewiele pomogą, to dodatkowo pojawiają się wątpliwości dotyczące zakresu obrony koniecznej.

11.03.2025

Nowe uprawnienia dla rzecznika praw pacjenta i walka z szarlatanerią

Zawody medyczne

Rzecznik praw pacjenta ma zyskać możliwość skuteczniejszego nakładania kar na nieuczciwie działające podmioty medyczne i móc skuteczniej walczyć z medycznymi szarlatanami. To najważniejsze założenia projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, który właśnie został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ma zostać przyjęty w drugim kwartale 2025 r.

10.03.2025

Lekarze, którzy zajmowali się Izabelą z Pszczyny nie będą mogli leczyć

Zawody medyczne

Okręgowy Sąd Lekarski w Katowicach zawiesił prawo wykonywania zawodu trzem lekarzom, którzy w 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zajmowali się 30-letnią ciężarną Izabelą. Wobec jednego z lekarzy sąd orzekł karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na pięć lat, wobec dwóch pozostałych – na dwa lata. Orzeczenie jest nieprawomocne. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.

03.03.2025

Ratownicy przedstawili rozwiązania, które zwiększyłyby bezpieczeństwo ich pracy

Zawody medyczne

Obowiązkowa, całodobowa obecność profesjonalnej ochrony w SOR i izbach przyjęć. Zwiększenie priorytetu interwencji policji w zdarzeniach z udziałem agresywnych pacjentów, czy możliwość użycia przez personel medyczny środków ochrony osobistej (np. gaz pieprzowy, paralizator) - to tylko niektóre z propozycji dotyczące poprawy bezpieczeństwa w szpitalach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych. Minister sprawiedliwości na spotkaniu z ratownikami obiecał szereg zmian prawnych.

28.02.2025

103,5 godziny pracy bez przerwy - NIK punktuje nieprawidłowości w szpitalach

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W każdym z publicznych szpitali wojewódzkich skontrolowanych przez NIK wystąpiły nieprawidłowości związane z udzielaniem świadczeń i gospodarką finansową. Najpoważniejsze dotyczyły nieudzielania pacjentom informacji, unikania wyboru kadry zarządzającej w konkursach, niewystarczającego poziomu zatrudnienia personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz zbyt długich jego dyżurów. Rekordzista przepracował bez odpoczynku 103,5 godziny na podstawie umowy cywilnoprawnej.

25.02.2025

Fiskus wciąż przychylny dla lekarzy na ryczałcie

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy Zawody medyczne

Lekarz przedsiębiorca może rozliczać ryczałtem według stawki 14 proc. usługi na rzecz szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent. Nie przeszkadza w tym "częściowa zbieżność" tych usług z zadaniami, które wykonywał wcześniej na etacie. Nie jest ona równoznaczna z tożsamością, więc nie wyklucza prawa do preferencji - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według ekspertów warto zabezpieczyć się własną interpretacją.

20.02.2025

Pielęgniarki chcą samodzielnie znieczulać pacjentów. Lekarze mówią stanowcze „nie”

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarki apelują do ministra zdrowia o działania na rzecz poszerzenia ich kompetencji. Chcą wdrożenia zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (APN) w wybranych dziedzinach świadczeń, w tym w anestezjologii. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej sprzeciwia się propozycji umożliwienia samodzielnego znieczulenia pacjentów przez pielęgniarki. – Polska anestezjologia należy do niezwykle bezpiecznych, między innymi ze względu na standardy anestezjologiczne – argumentuje samorząd lekarski.

18.02.2025

Kolejny atak na ratownika medycznego. Trwa poszukiwanie skutecznych rozwiązań

Zawody medyczne

Policjanci z Knurowa zatrzymali pacjenta, który podczas udzielania mu pomocy zaatakował ratowników medycznych. Jeden z medyków doznał urazu kolana. Zarówno resort zdrowia, jak i poszczególne placówki szukają sposobów zapobiegania takim sytuacjom. Śląski Uniwersytet Medyczny wprowadził do programu studiów ratownictwa medycznego zajęcia z zakresu samoobrony psychologicznej, a policjanci z Katowic uczą ratowników, jak mogą sobie poradzić z agresją w ambulansie.

11.02.2025

Burza po sejmowej dyskusji o terapii daremnej, lekarze chcą wyciągnięcia konsekwencji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Życia i Zdrowia Polaków posłowie Konfederacji i zaproszeni przez nich goście omawiali aspekty zaprzestania daremnej terapii. Lekarze zostali określeni „śmiercią w białych kitlach”, zarzucono im, że „bawią się we wróżbiarstwo" oraz dokonują „eutanazji par excellence". Środowisko lekarskie domaga się wyciągnięcia konsekwencji wobec osób publicznie pomawiających lekarzy o umyślne zabijanie pacjentów. Sprawie przyjrzy się także rzecznik praw pacjenta.

11.02.2025
1  2  3  4  5    77