Nowe przepisy mają zapewnić lekarzy i pielęgniarki w domach pomocy społecznej

Pomoc społeczna Zawody medyczne

W ciągu dwóch tygodni projekt przepisów, które umożliwią domom pomocy społecznej jako podmiotom leczniczym udzielanie świadczeń zdrowotnych swoim mieszkańcom, ma być przedstawiony kierownictwu resortu rodziny. Problem jest palący, bo mają być uregulowane zasady udzielania pomocy lekarskiej oraz status pielęgniarek zatrudnionych w DPS-ach.

27.05.2022

SN: Winny, skazany w zawieszeniu za korupcję - koniec sprawy kardiochirurga Mirosława G.

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Po 15 latach procesów doktora Mirosława G. może odetchnąć z ulgą. Skazujący wyrok w sprawie kardiochirurga, dotyczący sprzedajności funkcjonariusza jest ostateczny. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej nie uwzględnił kasacji złożonej przez prokuratora, który nie zgodził się z uniewinnieniem co do niektórych zarzutów, żądając uchylenia wyroku.

26.05.2022

Minister zwiększy uprawnienia ratowników medycznych

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres czynności samodzielnie wykonanych przez ratowników medycznych. Będą mogli przeprowadzić intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających, badanie USG, cewnikowanie pęcherza moczowego oraz wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych.

26.05.2022

Zawody zaufania publicznego obawiają się rozbicia swoich samorządów

Zawody medyczne

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących przynależności do izb adwokackich i radcowskich to zagrożenie - także dla samorządu lekarzy i ich pacjentów. Jeśli Trybunał przyzna rację posłom Solidarnej Polski, mogą powstać nowe izby medyków, np. przeciwników szczepień przeciwko Covid-19. Podobny los może spotkać blisko 20 pozostałych zawodów zaufania publicznego.

26.05.2022

Rusza nowa specjalizacja medyczna - już tylko tydzień na złożenie wniosku

Zawody medyczne

W tym roku po raz pierwszy można starać się o kwalifikację na nową specjalizację - chirurgiczna asysta lekarza. Wnioski są przyjmowane tylko do 31 maja. Ministerstwo Zdrowia zachęca do ich składania, a mogą to zrobić osoby m.in. po pielęgniarstwie, fizjoterapii, ratownictwie medycznym. Ci, którzy załapią się na pilotażowe szkolenie, otrzymają 5800 zł miesięcznie.

24.05.2022

Młodzi farmaceuci nie chcą pracować w aptekach

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Przyszli farmaceuci o swoich planach zawodowych myślą już w trakcie studiów. I wolą odbyć staż m.in. w firmie farmaceutycznej czy kosmetycznej niż w aptece. Absolwenci farmacji nie garną się więc do pracy w aptece. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez koncern farmacutyczny Gedeon Richter.

24.05.2022

OZZL na Mazowszu z nowym przewodniczącym

Zawody medyczne

Joachim Budny został nowym przewodniczącym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Mazowszu. Zastąpił ustępującą z tej funkcji Agnieszkę Serwan-Hałabuz. Swoją kadencję pełnić będzie przez okres dwóch lat. Nowy przewodniczący od kilku lat jest zaangażowany także w działalność Porozumienia Rezydentów, a także Porozumienia Zawodów Medycznych.

23.05.2022

Lekarze nie chcą odpowiadać karnie za błędy. Muszą przekonać do tego ministra sprawiedliwości

Prawo karne Zawody medyczne

Lekarze nie chcą ponosić odpowiedzialności karnej za błędy medyczne, bo do wielu z nich dochodzi przez złą organizację systemu ochrony zdrowia. Tymczasem kierowane przez Zbigniewa Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzać kary i nie zgadza się nawet na zwolnienie z nich sygnalistów zgłaszających zdarzenia niepożądane. Jest jednak odosobnione w swoim stanowisku.

23.05.2022

Prezydent podpisał ustawę o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prezydent podpisał ustawę o powołaniu Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, która zakładała rezygnację z wynagrodzenia za stan gotowości członków ZPHM. Ma to być grupa złożona z 60 specjalistów medycznych i innych niezbędnych do prowadzenia akcji ratunkowej oraz udzielania wsparcia humanitarnego poza terytorium Polski.

20.05.2022

Niemiecki TK: Obowiązek szczepień medyków zgodny z Konstytucją

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił skargę pracowników ochrony zdrowia w sprawie niekonstytucyjności obowiązku szczepienia przeciw Covid-19. Uznał, że nie narusza on wolności zawodowej, bo jego celem jest ochrona osób o obniżonej odporności przed zarażeniem, a interesy skarżących pracujących w służbie zdrowia muszą ostatecznie zejść na drugi plan.

19.05.2022

Na Podlasiu nowy konsultant wojewódzki w dziedzinie intensywnej terapii

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powołał nowego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie intensywnej terapii – została nim prof. Agnieszka Tycińska. Nowa konsultant jest zastępcą kierownika Kliniki Kardiologii USK oraz kierownika Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Swoją funkcję będzie pełniła przez 5 lat.

19.05.2022

Ponad 71,5 miliona złotych na szkolenia dla fizjoterapeutów

Zawody medyczne

Szkolenia dla 20 tysięcy fizjoterapeutów w siedmiu podstawowych dziedzinach fizjoterapii wchodzących w zakres rehabilitacji pochorobowej, ale też komunikacji z pacjentem zorganizuje Krajowa Izba Fizjoterapii. Na ten cel dostała ponad 71,5 miliona złotych ze środków unijnych.

18.05.2022

Pielęgniarka – niepożądany zawód z przyszłością

Zawody medyczne

​Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przyjmuje rokrocznie na dzienne studia pielęgniarskie niemal 140 osób i tyle też je kończy. Taką liczbę pielęgniarek od zaraz jest w stanie zatrudnić jeden szpital w regionie, więc w kontekście potrzeb placówek medycznych Dolnego Śląska to kropla w morzu. Tymczasem średnia wieku pielęgniarki w regionie to 55+.

14.05.2022

Jest nowy, młody prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Zawody medyczne

W Naczelnej Izbie Lekarskiej nastąpiła pokoleniowa zmiana. Nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej został dotychczasowy prezes warszawskiej izby Łukasz Jankowski, który kandydował z programem pod hasłem „Samorząd przyszłości”. Zastąpi on Andrzeja Matyję, prezesa NRL od 2018 roku.

13.05.2022

Farmaceuta będzie chroniony jak funkcjonariusz publiczny

Zawody medyczne

Farmaceucie i technikowi farmaceutycznemu w czasie pracy w aptece i kontaktu z klientami przysługiwać będzie ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu. Nowelizacja została uchwalona z inicjatywy Marcina Repelewicza, prezesa Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, której członek izby został pobity, gdy wyprosił z apteki osobę, która odmówiła założenia maseczki na usta i nos.

13.05.2022

Psycholodzy apelują o przyspieszenie prac nad ich ustawą

Zawody medyczne

Środowisko psychologów wystosowało do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego petycję w sprawie intensyfikacji prac nad projektem ustawy o zawodzie psychologa. Czekają na nią od 2006 roku. W petycji podkreślają, że ustawa jest konieczna, by skutecznie pomagać w obecnej sytuacji kryzysowej wywołanej wojną.

12.05.2022

Minister zdrowia powołał nowy zespół do spraw regulacji zasad pracy studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Do końca maja w Ministerstwie Zdrowia ma pracować nowy zespół do spraw regulacji zasad pracy studentów. Ma działać tylko do 1 czerwca. Poprzedni zespół funkcjonował od grudnia 2021 roku do marca br. Nowy zespół ma określić zasady udziału studentów w udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz w innych czynnościach o charakterze techniczno-administracyjnym.

11.05.2022

Nowa przewodnicząca Porozumienia Chirurgów „Skalpel”

Zawody medyczne

Renata Florek-Szymańska, na co dzień starszy asystent Oddziału Chirurgii Naczyń w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lublinie, została wybrana nową przewodniczącą Porozumienia Chirurgów Skalpel. Do jej zadań będzie należało m.in. przekształcenia stowarzyszenia w organizację non-profit.

11.05.2022

Organizacja pomocy humanitarnej specjalizacją w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Liczne wydarzenia ostatnich lat, klęski żywiołowe, kryzysy uchodźcze, a ostatnio tragiczna wojna w Ukrainie pokazują, że trzeba umieć pomagać – wskazał prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu dr Grzegorz Dziubanek. Stąd uruchomienie nowej specjalności na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

06.05.2022

Nowa ustawa dla diagnostów laboratoryjnych bliska uchwalenia

Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Wkrótce na Komitecie Stałym Rady Ministrów ma stanąć projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Jeśli zostanie uchwalony, zastąpi obowiązującą od ponad 20 lat ustawę o zawodzie diagnosty laboratoryjnego. I będzie wiadomo, kto może być kierownikiem laboratorium, a diagności zyskają sześć dni urlopu szkoleniowego. Przede wszystkim jednak dostaną prawo do bycia partnerem w spółce.

05.05.2022
1  2  3  4  5    50
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski