Do końca roku wytyczne dla lekarzy orzeczników w sprawie chorób rzadkich

Zawody medyczne Niepelnosprawność

W biurze pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych trwają prace nad wytycznymi dla lekarzy orzeczników, które mają pomóc im rozstrzygać w przypadku chorób rzadkich, kiedy dziecko może otrzymać jedno orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia. Wytyczne mają zastąpić listę chorób rzadkich, które uprawniałyby do otrzymania jednego orzeczenia, bez konieczności stawania co kilka lat na komisji orzeczniczej. Mają być gotowe do końca roku. Biuro pełnomocnika zapowiada też inne zmiany.

28.10.2024

Mediacje w sprawach medycznych wciąż są rzadko wykorzystywane

Prawo cywilne Pacjent Zawody medyczne

Najwięcej przestrzeni do mediacji w sprawach medycznych można odnaleźć w odniesieniu do odpowiedzialności zawodowej personelu medycznego, problemem jest jednak to, że ustawodawca nie wymaga, by mediatorzy byli profesjonalistami, którzy ukończyli szkolenia i posiadają odpowiednie certyfikaty. Naprzeciw potrzebom wyszła jednak Naczelna Izba Lekarska, która zorganizowała 40-godzinne szkolenie z mediacji. Generalnie potrzebne są zmiany, by mediacja w sprawach medycznych była bardziej rozpowszechniona.

27.10.2024

W strategii na najbliższe lata RPP zapowiada walkę z medycznymi „szarlatanami”

Pacjent Zawody medyczne

Nierespektowanie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych, brak informacji, zagubienie pacjenta w systemie ochrony zdrowia, bezpieczeństwo leczenia to najważniejsze obszary, którymi zamierza zająć się rzecznik praw pacjenta. Ukazała się „Strategia wieloletnia Rzecznika Praw Pacjenta na lata 2024 – 2027”. W dokumencie znalazły się też propozycje rozwiązań prawnych, które mają ukrócić działalność „uzdrowicieli” i „szarlatanów”.

26.10.2024

Nie będzie zmian prawa dotyczącego LEK na terenach objętych powodzią

Zawody medyczne Powódź

Osoby z rejonów objętych powodzią miały trudności z dotarciem na Lekarski Egzamin Końcowy. W świetle ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty stan klęski żywiołowej nie stanowi przesłanki do korekty terminu egzaminu przez ministra zdrowia. O zmianę przepisów upomniał się Rzecznik Praw Obywatelskich. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie są prowadzone prace legislacyjne mające na celu zmianę przepisów dotyczących ogłaszania terminów egzaminów.

25.10.2024

Kształcenie podyplomowe pielęgniarek przeniesione do CMKP - rząd przyjął projekt

Zawody medyczne

Przeniesienie zadań związanych z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) zakłada projekt nowelizacji ustawy o CMKP oraz niektórych innych ustaw. We wtorek został przyjęty przez rząd.

23.10.2024

RPO pyta o regulacje w zakresie stwierdzania zgonów - na przepisy poczekamy

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich informuje, że trwają prace legislacyjne dotyczące kompleksowych regulacji w sprawie stwierdzania zgonów i ustanowienia instytucji koronera. Rządowa procedura prawodawcza w tej sprawie ma być uruchomiona w drugiej połowie przyszłego roku.

18.10.2024

Sośnierz: Centralna regulacja płac w ochronie zdrowia jest błędem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Państwo wywindowało wynagrodzenia lekarzy często do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, a nawet więcej. A przecież to szpital powinien sam ustalać personelowi medycznemu takie płace, na jakie go stać. Sytuacja dojrzała do zmiany, ale w najbliższych miesiącach nikt nie odważy się na taką rewolucję, bo będzie zbyt wielu niezadowolonych. W efekcie sytuacja finansowa podmiotów medycznych musi się jeszcze pogorszyć - podkreśla Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

17.10.2024

Nad jakością w szpitalach trzeba pracować stale, nie tylko w razie "pożarów"

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Aby efekty wdrażania przepisów ustawy o jakości były widoczne w praktyce, potrzebna jest przede wszystkim zmiana podejścia. Jeśli regulacja będzie traktowana jako zło konieczne, które trzeba wdrożyć w razie kontroli czy wizytacji, nie będzie miała szansy realnie wpłynąć na poprawę jakości pracy specjalistów medycznych i bezpieczeństwa pacjentów. Potrzebne jest też zapewnienie jasnych wytycznych i czasu - bo tego zazwyczaj brakuje medykom.

30.09.2024

Gawrońska: Do stosowania sztucznej inteligencji w medycynie niezbędne są precyzyjne przepisy

Prawo AI Zawody medyczne

Brak wystarczających regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji (AI) w Polsce może spowodować naruszenia prywatności obywateli. Ponadto firmy rozwijające i wdrażające technologie AI będą zmuszone hamować innowacje i inwestycje. Natomiast w przypadku błędów AI, brak precyzyjnych przepisów może skutkować długotrwałymi i kosztownymi procesami sądowymi – uważa dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

28.09.2024

Kiedy lekarz może odmówić opieki nad pacjentem? NRL wymienia listę powodów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wśród przyczyn, dla których lekarz może nie podjąć się opieki nad pacjentem lub odstąpić od niej, jest m.in. „sprzeciw sumienia” lekarza. Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej (KEL NRL) przygotowała komentarz dotyczący art. 7 Kodeksu Etyki Lekarskiej. To jeden z tych przepisów, który budzi najwięcej wątpliwości i kontrowersji, głównie w kontekście odmowy aborcji w sytuacji, kiedy miałaby być dokonana zgodnie z obowiązującym prawem.

25.09.2024

Rejestracja osób wykonujących zawody medyczne tylko do 26 września

Zawody medyczne

Elektoradiologdzy, technicy farmaceutyczni i osoby wykonujące 13 innych zawodów medycznych, muszą wpisać się do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Termin upływa już 26 września br. Uprawnienia mogą stracić ci, którzy wykonują zawody objęte ustawą, ale ukończyły studia wyższe lub szkoły policealne na innych kierunkach, niż określone w ustawie dla danego zawodu medycznego. 

24.09.2024

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

23.09.2024

Przepisy miały pomóc lekarzom w używaniu AI, a mogą spowodować chaos

Prawo AI Zawody medyczne

Nie uciekniemy przed użyciem sztucznej inteligencji również w medycynie - eksperci podkreślają, że nie ma powodów, by się jej obawiać. Algorytmy AI "uczą się" bowiem na ogromnych zbiorach danych, dzięki czemu mogą bardzo precyzyjnie pomagać np. we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych. Po zmianach w Kodeksie Etyki Lekarskiej lekarz będzie musiał prosić pacjenta o zgodę na użycie AI w diagnostyce - nie wiadomo jednak, co zrobić w razie odmowy.

23.09.2024

Kandydaci na lekarzy z Wrocławia i Kiełczowa będą zdawać egzamin w innych miastach

Zawody medyczne Powódź

Ze względu na poważne zagrożenie powodziowe, część kandydatów na lekarzy będzie zdawać sobotni Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) w innych miastach. Chodzi o dwa miasta: Wrocław i Kiełczów. Centrum Egzaminów Medycznych zamieściło już listę placówek, w których kandydaci mają składać egzamin - mieszczą się one m.in. w Lublinie, Warszawie i Katowicach.

19.09.2024

Lekarz stwierdzający zgon musi zachować ostrożność - za błąd grozi odpowiedzialność

Zawody medyczne

Medyk uprawniony do stwierdzenia zgonu może okazać się pierwszą osobą, która nabierze podejrzeń co do jego spowodowania w wyniku przestępstwa. To z kolei oznacza konieczność powiadomienia organów ścigania. Zaniechanie realizacji tego obowiązku, podobnie jak błąd przy stwierdzaniu zgonu, niesie ryzyko poniesienia przez medyka daleko idącej odpowiedzialności.

17.09.2024

NRL: Wytyczne ws. aborcji to za mało, lekarze potrzebują ustawy

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze nie powinni się bać, że za wykonanie aborcji może grozić im odpowiedzialność karna, a pacjentkom trzeba zapewnić realny dostęp do świadczeń. Wytyczne Ministra Zdrowia oraz Prokuratora Generalnego to krok w dobrym kierunku, ale nadal potrzebna jest przede wszystkim regulacja rangi ustawowej. Nie powinno istnieć ryzyko, że takie nieoficjalne dokumenty w przyszłości ulegną zmianie - wskazuje Naczelna Rada Lekarska (NRL) w najnowszym stanowisku.

11.09.2024

Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024" – trwa rejestracja

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już 26 września br. odbędzie się cykliczne wydarzenie dla profesjonalistów z sektora ochrony zdrowia – konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024". Organizowana przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego konferencja zgromadzi ekspertów i liderów branży, aby dyskutować o najnowszych trendach i wyzwaniach stojących przed polskim systemem ochrony zdrowia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

11.09.2024

Część uczelni nie zacznie kształcić przyszłych lekarzy, ale to nie koniec problemów

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Resort zdrowia podjął decyzję o przyznaniu kolejnych miejsc rekrutacyjnych na studiach kształcących przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów. Ma to związek z audytem i pozytywnymi opiniami Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Z drugiej strony, pięciu szkołom nie pozwolono prowadzić rekrutacji na kolejny rok akademicki. Ma to związek z niespełnieniem standardów. Władze Porozumienia Rezydentów wskazują jednak, że potrzebne są dalej idące zmiany.

11.09.2024

SN: Odpowiedzialność weterynarza za śmierć suki i szczeniaków

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Sądy obu instancji uniewinniły weterynarza, który nie zapobiegł śmierci psa. Błąd sądu odwoławczego polegał na powierzchownym odniesieniu się do zarzutów w sprawie opinii biegłego weterynarii, korzystnej dla obwinionego – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa wraca więc do sądu II instancji, aby rozwiać wątpliwości medyczne.

07.09.2024

Lekarze, którzy nie leczą - to wciąż poważny problem w systemie

Pacjent Zawody medyczne

Lekarz ma obowiązek stosowania się do przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej i leczenia zgodnie ze standardami aktualnej wiedzy medycznej. Niedopuszczalna jest więc sytuacja, w której proponuje pacjentowi metody niepoparte badaniami naukowymi. Tymczasem, jak zwraca uwagę Rada Organizacji Pacjentów, wciąż jest z tym problem, bo tzw. medycynę alternatywną uprawiają także przedstawiciele zawodów medycznych. A to niebezpieczne dla chorych.

03.09.2024