Niepewna przyszłość dyrektywy w sprawie należytej staranności

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Decyzja w sprawie dyrektywy dotyczącej należytej staranności przedsiębiorstw w kontekście zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Due Diligence, CSDD) pokazuje, że mimo zgodności dyrektywy z obecnymi regulacjami dotyczącymi ESG (Environmental, Social, and Governance) oraz z Europejskim Zielonym Ładem, postanowienia dyrektywy nadal są przedmiotem politycznych negocjacji w Unii Europejskiej - piszą Joanna Barbrich oraz Kamila Jachnik – Czarnecka z kancelarii Kochański&Partners.

18.03.2024

Podział spółki dłużnika nie jest obojętny dla roszczeń wierzycieli

Spółki Prawo gospodarcze

Podział spółki przez wydzielenie lub wyodrębnienie może w pewnych warunkach okazać się krzywdzący dla wierzycieli spółki dzielonej. Pomimo że taka sytuacja dopuszczalna jest z perspektywy przepisów Kodeksu spółek handlowych o podziale, nie oznacza to jednak, że wierzyciele powinni stracić tym samym szansę na zaspokojenie - pisze Oliwia Dziamecka, associate w Praktyce Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć DZP.

18.03.2024

Pies w masie upadłości? Zwierzęta spłacają długi swoich właścicieli

Prawo gospodarcze Finanse

O ile większego sprzeciwu nie budzi sprzedaż przez syndyka zwierząt z hodowli lub gospodarskich, to "spieniężenie" ukochanego psa lub kota upadłego - już tak. I choć sędziowie komisarze unikają tego jak ognia, to jednak prawo upadłościowe traktuje zwierzęta hodowlane i domowe jednakowo. Zdarzają się też przypadki, gdy spisem inwentarza syndyk obejmuje np. jeża pigmejskiego.

18.03.2024

Ostatni dzwonek na pierwsze sprawozdanie za plastikowe jednorazówki

Odpady Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Do 15 marca przedsiębiorcy wykorzystujący niektóre produkty jednorazowego użytku, takie jak: plastikowe kubki, nawilżane chusteczki czy baloniki objęte dyrektywą SUP, muszą po raz pierwszy przesłać sprawozdania do BDO. Za 2023 r. poinformują tylko o ilości (masie) wprowadzonych na rynek produktów. Za nieprawidłowości związane ze sprawozdawczością i prowadzeniem ewidencji grożą przedsiębiorcom wysokie kary.

15.03.2024

Zabawa w kotka i myszkę - jak zwodnicze interfejsy wpływają na zakupy

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Niektóre zwodnicze interfejsy zmierzają do sprzedaży dodatkowych, niepotrzebnych usług lub towarów, inne zmierzają do wykorzystywania w nadmiarowy sposób danych osobowych. Jest wiele przykładów inteligentnych i dowcipnych dark patterns. Zwłaszcza dotyczy to tych, które grają na emocjach użytkownika. Czy zmiana przepisów "ucywilizuje" praktykę - zastanawia się dr Michał Starczewski, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

12.03.2024

Firmy planują zwiększenie zatrudnienia w działach compliance. Badanie KPMG

Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie Rynek pracy

Stale zmieniające się regulacje i wymogi prawne sprawiają, że rośnie presja i oczekiwania względem działów ds. etyki i zgodności z przepisami (ang. compliance). Rosną również potrzeby kadrowe – 72 proc. międzynarodowych Chief Compliance Officers (CCOs) deklaruje zwiększenie liczby pracowników w swoich zespołach w ciągu najbliższego roku – wynika z badania KPMG przeprowadzonego wśród 765 dyrektorów ds. etyki i zgodności. Wśród priorytetów znalazło się też zwiększenie wydatków na technologie oraz dostosowywanie działań organizacji do wymogów ESG.

07.03.2024

Większościowy wspólnik spółki z.o.o. nie zapłaci ZUS, ale czy odzyska to, co już zapłacił?

Ubezpieczenia społeczne Spółki Prawo gospodarcze

Sąd Najwyższy przesądził, że wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., który posiada 99 proc. udziałów w kapitale zakładowym tej spółki nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Teraz wspólnicy mogą wznawiać zakończone prawomocnie postępowania i żądać od ZUS zwrotu nienależnie pobranych składek, a także odsetek - pisze Katarzyna Jargiełło, radca prawny w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.

29.02.2024

KPMG: Co trzecia firma w Polsce odnotowała w 2023 roku przynajmniej jeden cyberincydent

Prawo gospodarcze

W 2023 roku 66 proc. firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa, a 34 proc. zauważyło wzrost intensywności prób cyberataków. Połowa organizacji wskazuje na trudności związane z rekrutacją i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników jako największy problem w osiągnięciu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń. Z badania KPMG w Polsce wynika, że spadły obawy firm związane z działaniami zorganizowanych grup cyberprzestępczych, które są uznawane za największe zagrożenie w sieci.

28.02.2024

Współpraca z nadzorcą układu kluczem do sukcesu postępowania o zatwierdzenie układu

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Postępowanie o zatwierdzenie układu to zdecydowanie postępowanie restrukturyzacyjne, które cechuje się najmniejszym formalizmem. Nadzorca układu jest wybierany przez dłużnika i pełni swą funkcję na podstawie zawartej z nim umowy. W praktyce, często rodzi to błędne skojarzenie wśród dłużników, że nadzorca układu pełni taką rolę, jak pełnomocnik przedsiębiorcy - pisze Mateusz Pyka, doradca restrukturyzacyjny.

28.02.2024

Rusza kolejna edycja konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”

Ordynacja Administracja publiczna Prawo gospodarcze

We wtorek, 27 lutego 2024 r., rozpoczęła się 21. edycja Konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”, organizowanego przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową (KAS). Celem jest propagowanie dobrych praktyk i poprawianie komunikacji z urzędami skarbowymi. Zarząd BCC zaprasza przedsiębiorców do wypełnienia ankiety konkursowej.

27.02.2024

Z emisji do powietrza trzeba się spowiadać dwukrotnie. Pierwszy termin mija 29 lutego

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy w dwa różne miejsca, w dwóch różnych terminach i na dwa różne sposoby, muszą składać informacje o zanieczyszczeniach trafiających do powietrza. Pierwszy raz zgodnie z unijnymi regulacjami, drugi - z krajowymi przepisami. Taka podwójna buchalteria trwa już od kilkunastu lat.

26.02.2024

6 marca sąd ogłosi wyrok w sprawie decyzji środowiskowej GDOŚ dla kopalni Turów

Środowisko Prawo gospodarcze

Na 6 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyznaczył ogłoszenie wyroku w sprawie decyzji środowiskowej GDOŚ dotyczącej wydobycia węgla w kopalni Turów. Decyzję skarżyły organizacje ekologiczne i niemieccy samorządowcy z przygranicznych terenów. W czwartek WSA zakończył rozpoznawanie sprawy.

23.02.2024

Awaria platformy zamówieniowej grozi odwołaniem przetargu

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

System zamówień publicznych nie jest odporny na awarie. Wykonawca nie zawsze może liczyć na to, że przerwa w działaniu e-platformy spowoduje unieważnienie postępowania czy przedłużenie terminu składania ofert. Zamawiający natomiast muszą brać pod uwagę, że czasami przetarg trzeba będzie rozpisać na nowo. Jednak brak precyzyjnych przepisów w tym zakresie stawia w trudnej sytuacji zarówno wykonawców, jak i zamawiających.

23.02.2024

Krajowy Rejestr Zadłużonych wciąż działa na pół gwizdka

Nowe technologie Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Czas mija, a Krajowy Rejestr Zadłużonych, jak nie działał prawidłowo, tak nie działa. I zamiast pomagać, tylko utrudnia prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dla prawników praca z KRZ to jak stąpanie po polu minowym - nie wiadomo jak i kiedy wybuchnie jakiś problem. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że rejestr działa coraz lepiej i chwali się dodaniem do niego od 27 lutego nowego modułu.

22.02.2024

Ministerstwo Przemysłu powstanie 1 marca, rząd przyjął przepisy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

1 marca powołane zostanie Ministerstwo Przemysłu. Powstanie ono w oparciu o niektóre komórki organizacyjne, które funkcjonują obecnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Siedzibą nowego resortu będą Katowice. We wtorek, 20 lutego, Rada Ministrów przyjęła przepisy w tej sprawie.

20.02.2024

Test zaspokojenia w restrukturyzacji, tylko kiedy opłaci się to wierzycielom?

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Regulacja dotycząca testu zaspokojenia i kryterium ochrony najlepszych interesów wierzycieli realizuje wymogi stawiane państwu przez Dyrektywę 2019/1023. Będzie ona miała istotny wpływ głównie na te małe, średnie i duże firmy, które działają w oparciu o bazę w postaci własnego majątku. W ich przypadku trudniej będzie uzasadnić restrukturyzację, jeżeli nie wygenerują odzysku wyższego niż syndyk w upadłości - pisze Michał Cecerko, partner DZP, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

20.02.2024

Projekt deregulacji dla firm - krótsze kontrole, zmiany z wyprzedzeniem

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Kontrole mikroprzedsiębiorców będą trwały maksymalnie 6, a nie 12 dni. Z powodu braku pieczątki lub wydruku z CEIDG lub KRS nie będzie można też odrzucić pisma lub wniosku przedsiębiorcy. Nowe przepisy mają mieć dłuższe vacatio legis, by firmy miały czas na ich wdrożenie - to tylko niektóre zmiany przewidziane w pierwszym pakiecie deregulacyjnym, do którego dotarł serwis Prawo.pl. Pracuje nad nim Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

20.02.2024

WSA: Spółka, która przynosi dochód, nie zostanie zwolniona z kosztów sądowych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka wniosła o zwolnienie z kosztów sądowych, które obejmowały wpis od skargi. W toku postępowania wykazano, że spółka przynosiła dochód oraz dysponowała zasobami finansowymi, które pozwalały na kontynuowanie bieżącej działalności i wypłatę wynagrodzeń. Posiadała ona też środki trwałe o znacznej wartości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odmówił więc przyznania prawa pomocy.

19.02.2024

ESG: Firmy muszą zbierać dane, a przepisów wykonawczych wciąż brak

Prawo gospodarcze Finanse

Największe spółki już za 2024 rok muszą składać sprawozdawania niefinansowe, dotyczące środowiska, spraw pracowniczych oraz związanych z zarządzaniem i kontrolą. Krajowych przepisów wciąż nie wprowadzono do ustawy o rachunkowości, zaś tłumaczenie unijnego rozporządzenia jest dalekie do doskonałości.

19.02.2024

Poprawa jakości prawa jednym z ważniejszych wyzwań dla nowej władzy

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

W 2023 r. padły kolejne niechlubne rekordy w ilości tworzonego prawa. Po raz kolejny zwiększyła się liczba ogłoszonych nowych aktów prawnych – łącznie było ich aż 143 155. Przynajmniej raz zmieniono 31 968 aktów, co daje wzrost aż o 26,9 proc. w porównaniu do 2022 r. W żadnej dziedzinie prawa nie zabrakło też przykładów przepisów sprzecznych, niejasnych czy też luk prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Wskazujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".

15.02.2024
1  2  3  4  5    128