Projektodawca powinien uściślić swoje oczekiwania co do równowagi płci

Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rozwiązanie polskiego ustawodawcy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych jest godne zdecydowanej aprobaty. Jeśli jednak chodzi o przepis art. 90gc projektu, to w istocie jego analiza nie jest wolna od poważnych wątpliwości. Jestem zdania, że kontrowersje interpretacyjne powinny zostać wyjaśnione już na najwcześniejszym etapie procesu legislacyjnego - pisze dr hab. Iwona Gębusia, radca prawny w kancelarii Legal Insight.

14.12.2024

Ustawodawca szykuje surowe kary za łamanie przepisów rozporządzenia GPSR

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Milion złotych administracyjnej kary pieniężnej może zapłacić producent lub importer, który wprowadza do obrotu produkt niespełniający wymogów bezpieczeństwa. Taka sama kara będzie grozić internetowym platformom handlowym za niedopełnienie podstawowych obowiązków lub brak współpracy z organem nadzoru. Kary przewiduje projekt polskiej ustawy służącej wykonaniu rozporządzenia o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR).

13.12.2024

TVN i Polsat jako spółki strategiczne? Plan Tuska nie taki prosty prawnie

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Rząd chce poszerzyć określony w rozporządzeniu wykaz podmiotów podlegających ochronie o prywatne stacje telewizyjne. Według prof. Michała Romanowskiego są ku temu przesłanki, eksperci nie są jednak w tej kwestii zgodni. Prof. Rafał Adamus uważa wręcz, że nie ma podstaw, aby rząd kontrolował w ten sposób nabycie stacji telewizyjnych i blokował wejście do TVN-u inwestora z Węgier.

13.12.2024

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

12.12.2024

SN uchyla wyrok w sprawie prezesa spółki zlecającego handlowanie w niedzielę

Prawo gospodarcze

Prezes zarządu spółki z o.o. został obwiniony o to, że powierzył wykonywanie w niedzielę pracy w placówce handlowej pracownikom i zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia, gdzie działa klub czytelnika. Izba Karna Sądu Najwyższego uznała, że skarga kasacyjna Rzecznika Praw Obywatelskich, złożona na korzyść przedsiębiorcy jest oczywiście zasadna i uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy.

11.12.2024

Premier zapowiada wpisanie TVN-u i Polsatu do wykazu firm strategicznych

Spółki Prawo gospodarcze

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli ma zostać uzupełnione o dwie prywatne stacje telewizyjne: TVN i Polsat. Jak wyjaśnił premier Donald Tusk, "decyzja o uzupełnieniu listy oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie".

11.12.2024

Wizz Air z zarzutami UOKiK. Chodzi o skargi na uszkodzony bagaż

Turystyka Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił spółce Wizz Air Hungary naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Przyczyną są skargi pasażerów, według których zgłoszenia uszkodzonego bagażu pozostają bez odpowiedzi, a próby kontaktu w sprawie reklamacji okazują się bezskuteczne.

11.12.2024

Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu

Finanse samorządów Prawo gospodarcze Energetyka

Ustawa przewiduje zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, ale także obejmie samorządy i podmioty wrażliwe. Cena maksymalna na poziomie 693 zł za MWh netto będzie obowiązywać tylko do końca marca 2025 roku. We wtorek, 10 grudnia, prezydent złożył podpis pod ustawą.

10.12.2024

Kod CN oleju napędowego zostanie zastąpiony dwoma nowymi

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Zmiana kodu nomenklatury scalonej (CN) dotycząca oleju napędowego będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wraz z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/2522. We wtorek 10 grudnia rząd przyjął projekt nowelizacji dostosowującej polskie ustawy do nowych przepisów europejskich.

10.12.2024

Resort cyfryzacji uwzględni część uwag do projektu o AI

Prawo AI Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zakończyły się konsultacje rządowego projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem organizacji i osób prywatnych. Ministerstwo Cyfryzacji zgadza się z częścią propozycji, m.in. co do doprecyzowania przepisów dotyczących interpretacji generalnych i indywidualnych dla przedsiębiorców. Zapowiada publikację nowej wersji projektu.

10.12.2024

Suma przymusowa to wyjątkowe narzędzie procesowe w sprawach z zakresu własności intelektualnej

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji Własność intelektualna

Suma przymusowa z art. 756[2] par. 1 kodeksu postępowania cywilnego to instytucja o unikalnym charakterze, stosowana przez sąd, na wniosek uprawionego, przy zabezpieczeniach roszczeń niepieniężnych, w zamiarze doprowadzenia do zrealizowania się celów postępowania zabezpieczającego. Znajduje ona zastosowanie szczególnie często w sprawach dotyczących własności intelektualnej, a w tym - zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - pisze Damian Dąbrowski z kancelarii Markiewicz Sroczyński Mioduszewski.

10.12.2024

Feminatywów w ustawie o równowadze płci nie ma i nie będzie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Klaruje się ostateczny kształt ustawy wprowadzającej parytety we władzach spółek giełdowych. Osoby obu płci mają znaleźć się i w zarządach, i w radach nadzorczych. Kontrowersje budzi pomysł rozciągnięcia tych wymagań na duże spółki z udziałem Skarbu Państwa, które nie są notowane na giełdzie. Tekst ustawy nie posługuje się feminatywami, a projektodawca broni swojej decyzji.

09.12.2024

Znak towarowy roku. Znamy laureatów I edycji konkursu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Własność intelektualna

W pierwszym tego rodzaju konkursie w Polsce zarówno profesjonalne jury, jak i publiczność wybierały najbardziej unikatowe znaki towarowe. Nagrody zostały przyznane w kategoriach Słowny znak towarowy, Graficzny znak towarowy, Słowno-graficzny znak towarowy, Niekonwencjonalny znak towarowy oraz Nagroda internautów.

06.12.2024

Rozporządzenie GPSR – obowiązki dla firm już, polska ustawa wkrótce

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

13 grudnia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie GPSR, które zmienia podejście do bezpieczeństwa produktów. Nowe obowiązki czekają nie tylko producentów, ale też importerów, dystrybutorów, platformy sprzedażowe, a nawet e-sklepy. Praktycy przyznają, że przepisy budzą wiele pytań i wątpliwości. Polski ustawodawca nie zdążył przygotować na czas krajowych regulacji - prace nad nimi wciąż trwają.

06.12.2024

Nowy podatek od nieruchomości unieruchomi firmy?

Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Zmiany w prawie dotyczącym podatków od nieruchomości wzbudzają szereg kontrowersji. Nowa definicja budynku otwiera liczne furtki interpretacyjne. Zapisy ustawy budzą wątpliwości u podatników, zwłaszcza przedsiębiorców. Spod nowych przepisów zostały wyjęte OZE. To pozytywny sygnał dla branży, w której i tak część środków z dofinansowania trafia do inwestorów ze sporym opóźnieniem.

05.12.2024

Uproszczenia dla firm - pierwsze czytanie projektu

Prawo gospodarcze

Aż 27 ustaw dotyczących przedsiębiorców chcą zmienić posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany mają uprościć prowadzenie firm. W czwartek, 5 grudnia, po południu odbędzie się pierwsze czytanie projektu. Podobne rozwiązania procedował Sejm w poprzedniej kadencji, ale nie zakończył nad nimi prac.

05.12.2024

Firmowa skrzynka do e-Doręczeń obowiązkowa, ale nie od razu w pełni funkcjonalna

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy e-Doręczenia

Po 1 stycznia 2025 r. nowo tworzone podmioty rejestrujące się w CEiDG lub KRS będą miały obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń. W następnych miesiącach wymóg ten zostanie rozszerzony o już istniejących przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że firmy od razu załatwią elektronicznie wszystkie sprawy urzędowe. Procedowane są właśnie przepisy, które umożliwią administracji publicznej skorzystanie z 12-miesięcznego okresu przejściowego.

04.12.2024

UOKiK z policją u spółek z grupy Enea. Chodzi o przyłącza do sieci OZE

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji Energetyka

Działanie polegające na odmowie dostępu do infrastruktury kluczowej może stanowić praktykę nadużywania pozycji dominującej – uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawdza, czy tego typu praktyki miały miejsce w grupie Enea, jednym z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce.

02.12.2024

Większe pieniądze na sądy i cyfrowe rejestry

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Dzisiaj pracodawcy wymagają od zatrudnionych w edukacji osób zaświadczenia o niekaralności za pewne rodzaje przestępstw. Ale żadną miarą nie można uzyskać informacji o tym, czy jakiś proces w takich sprawach się toczy. Miesiącami czeka się na wpis do ksiąg wieczystych. Trzy lata czeka się w Warszawie na rozpoznanie apelacji karnej. Dlatego cyfryzacja sądownictwa i naprawa rejestrów sądowych wymaga większych nakładów finansowych. W 2025 roku budżet wymiaru sprawiedliwości - wzrośnie.

30.11.2024

Biznes chce współpracy z Chinami i umowy z Mercosur

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

10 postulatów dla polskiej prezydencji w Radzie UE przedstawili w piątek przedstawiciele Konferencji Prezydentów BusinessEurope. To stowarzyszenie przedsiębiorców i pracodawców założone w 1958 r. Obradowało w Warszawie na zaproszenie jej polskiego członka, Konfederacji Lewiatan.

29.11.2024
1  2  3  4  5    137