Raport Lewiatana: Odbudowa zaufania i dialog zwiększą poczucie satysfakcji z pracy

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Największym wyzwaniem najbliższych lat będzie poprawa jakości pracy w wymiarze warunków pracy i wynagrodzeń oraz wzrostu wydajności tak, aby nie odbiło się to negatywnie na produktywności i konkurencyjności polskich firm i gospodarki – wynika z raportu „Współkształtowanie czasu i organizacji pracy a poczucie satysfakcji z pracy” przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.

07.10.2022

SN: Długi z niezapłaconych faktur od upadającego dłużnika - z odsetkami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych pozwala na dochodzenie długów objętych postępowaniem prowadzonym na podstawie przepisów ustawy Prawo upadłościowe i nie pozbawia wierzyciela uprawnienia do odsetek ustawowych za opóźnienie na zasadach ogólnych - tak stanowi najnowsza uchwała trojga sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

07.10.2022

Senat odrzucił ustawę o uruchomieniu bazy dostępności szerokopasmowego internetu

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Senat odrzucił w czwartek nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która m.in. ma pozwolić na wdrożenie bezpłatnej bazy danych o dostępności szerokopasmowego internetu, co ma zapewnić powszechny dostęp do szybkiego internetu. Zdaniem przedsiębiorców, którzy krytycznie odnosili się do projektu, zmiany są ważne, ale nie kluczowe.

06.10.2022

Przedsiębiorcy biją na alarm - z dystrybucją węgla z portów będą problemy

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie uważa, że obecnie największym problemem będzie dystrybucja węgla, bo na to żaden port, samorząd ani nawet firmy komercyjne nie są gotowe. Do tej pory nie wypracowano porozumienia w tej sprawie. Tymczasem w przypadku zabezpieczenia energetycznego mieszkańców i przedsiębiorców nie ma miejsca na działanie „na sznurek i zapałkę”.

06.10.2022

Rząd chce wprowadzić niższą taryfę za prąd dla małych firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić małe i średnie firmy, samorządy, podmioty wrażliwe przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Nowe taryfy mają być też przygotowane dla samorządów i instytucji "wrażliwych".

06.10.2022

TSUE: Banki nie zapłacą VAT, gdy pożyczają pieniądze od funduszy inwestycyjnych

VAT Prawo gospodarcze Finanse

Usługi funduszu inwestycyjnego na rzecz banku w ramach umowy subpartycypacji są zwolnione z VAT tak jak udzielanie kredytów - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest korzystny dla sektora bankowo-finansowego, bo oznacza że banki nie będą narazone na dodatkowe koszty, potencjalnie przerzucane na wszystkich klientów.

06.10.2022

Rząd pisze przepisy, aby samorządy sprzedawały węgiel

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Rząd pilnie przygotowuje ustawę, która ureguluje zasady sprzedaży węgla przez samorządy. Z założeń wynika, że tam, gdzie gminy nie mają spółki komunalnej, samorząd wybierałby podmiot gospodarczy, który w jego imieniu odbierałby węgiel z punktów dystrybucyjnych, a następnie sprzedawał go mieszkańcom po cenie ustalonej z samorządem.

06.10.2022

Ustawa o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej może ograniczać prawa przedsiębiorców

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej przewiduje wprowadzenie wielu nowych rozwiązań prawnych w obszarze zarządzania kryzysowego, jak również stanów nadzwyczajnych określonych w Konstytucji. Nie jest jednak dostatecznie precyzyjny w zakresie, w jakim określa możliwe działania państwa, skierowane wobec przedsiębiorców – ocenia adwokat Rafał Rozwadowski.

06.10.2022

Prawa konsumentów mają być rozszerzone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Konsumenci będą mogli dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi przed dwa lata zamiast roku. To jedna ze zmian z ustawy, nad którą debatuje Sejm. Wdraża ona unijne dyrektywy: cyfrową i towarową. Ma się przyczynić do zwiększonej ochrony konsumenta korzystającego z nowoczesnych form sprzedaży na odległość.

05.10.2022

Compliance - warto być uczciwym nawet w kryzysie gospodarczym

Prawo gospodarcze Compliance Kontrola zarządcza

W czasach kryzysowych firmy tną koszty, ale nie powinny oszczędzać na działach zajmujących się kontrolą zgodności z przepisami. Na dłuższą metę może to przynieść straty wizerunkowe i finansowe firmie. To jeden z najważniejszych postulatów przedstawionych podczas konferencji Compliance & Integrity Days, która trwa w Warszawie.

04.10.2022

Rząd przyjął rozwiązania ważne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Środowisko Prawo gospodarcze

Rada Ministrów przyjęła 4 października 2022 r. projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo żeglugi, zwiększyć efektywność działań administracji morskiej oraz usprawnić funkcjonowanie systemu ochrony żeglugi i portów. Umożliwią one także budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych przez administrację morską.

04.10.2022

DORA to rewolucja na rynku finansowym? Być może, ale z innych powodów niż myślicie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo unijne

DORA to regulacja przygotowana po to, żeby chronić ciągłość szeroko rozumianych usług technologicznych i ich bezpieczeństwo – wszystko w kontekście bezpieczeństwa operacyjnego podmiotów nadzorowanych na rynku finansowym. Ma być bezwzględnie obowiązującym prawem, skutecznym wobec szerokiego grona instytucji finansowych oraz dostawców usług - pisze Kuba Ruiz, adwokat z kancelarii Bird & Bird.

03.10.2022

Niewymienialny token – wartość materialna i intelektualna

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Tokeny NFT biją obecnie rekordy popularności, a co za tym idzie – stale rośnie ich wartość. Rosnąca popularność NFT to także wyzwanie dla Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, bowiem liczba zgłoszeń znaków towarowych zawierających odniesienia do dóbr wirtualnych oraz NFT także stale wzrasta - pisze Agata Witkowska, radca prawny w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

01.10.2022

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Środowisko Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Płatnicy składek z określonych branż, którzy osiągnęli niższe o co najmniej 50 proc. przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taką możliwość daje podpisana 29 września przez prezydenta ustawa. Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie.

30.09.2022

Sasin: opodatkować marże. Prawo: nie można karać za zarabianie

CIT Prawo gospodarcze

Podwyższanie cen i marż to domena prawa konkurencji. Ewentualne kary za naruszenie tych przepisów nakłada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie można jednak karać wszystkich dużych firm za domniemane nadzwyczajne zarobki - wskazują prawnicy. Tymczasem Urząd sprawdza rynek węgla pod kątem ewentualnych nadużyć.

30.09.2022

Ustawa uproszczająca przepisy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym uchwalona

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Poprawienie efektywności postępowań dotyczących nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych - to cel uchwalonej w czwartek nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Chodzi również o uproszczenie obowiązku sprawozdawania o stosowanych terminach zapłaty i doprecyzowuje przepisy w tym zakresie.

29.09.2022

Sejm uchwalił ustawę znoszącą obligo giełdowe dla wytwórców energii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej, poprzez giełdę energii, oraz zaostrzenie odpowiedzialności w zakresie manipulacji na rynku energii elektrycznej - to cele uchwalonej w czwartek przez Sejm nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii.

29.09.2022

Pomoc dla nadodrzańskich przedsiębiorców - prezydent podpisał ustawę

Środowisko Prawo gospodarcze Finanse

Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3010 zł na pracownika dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku katastrofy ekologicznej. Na wypłatę jednorazowego świadczenia dla firm, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.

29.09.2022

Niszczenie towarów naruszających prawa własności wciąż problematyczne

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne

W aktualnym stanie prawnym właściciele praw własności przemysłowej nie mogą być pewni, czy towary naruszające ich prawa zostaną zniszczone. Projekt najnowszej nowelizacji ustawy prawo własności przemysłowej póki co nie przewiduje wyjaśnienia tej kwestii. Być może rozwiązanie nadejdzie wraz z planowanym na październik wyrokiem TSUE - pisze Alicja Rytel, adwokat w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

29.09.2022

Dr Poprawski: Interes grupy spółek – jak wyważyć różne dążenia?

Spółki Prawo gospodarcze

Grupa spółek, która jest ważnym elementem prawa holdingowego, stanowi konstrukcję prawną odrębną od dotychczas znanego Kodeksowi spółek handlowych stosunku dominacji. Nie ma ona zdolności prawnej, tym samym interes grupy spółek nie jest powiązany z jedną konkretną jednostką organizacyjną. Za taką nie można bowiem uznać grupy spółek - pisze dr Radosław Poprawski z kancelarii DZP.

27.09.2022
1  2  3  4  5    101
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski