Rząd zapowiada poprawki do Polskiego Ładu - ulgi dla biznesu

CIT PIT Prawo gospodarcze

Rząd zapowiada przygotowanie pakietu zmian do podatkowego tzw. Polskiego Ładu. Zostanie jeszcze uregulowana m.in. kwestia różnic remanentowych i amortyzacji - powiedział w Sejmie 27 stycznia br. wiceminister finansów Artur Soboń omawiając negatywne skutki drożyzny i Polskiego Ładu dla funkcjonowania polskich małych i średnich przedsiębiorców.

28.01.2022

Sejm odrzucił weto Senatu do ustawy o wsparciu dla górnictwa

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu odrzucającą ustawę ustanawiającą warty 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego na kolejne 10 lat. Ustawa przewiduje zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS i PFR. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

27.01.2022

Sejm odrzucił weto Senatu dot. procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Środowisko Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw wskazującej procedury środowiskowe towarzyszące budowie elektrowni jądrowej. Ustawa dotyczy jedynego toczącego się obecnie postępowania w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, które zostało wszczęte przez inwestora w 2005 r., a obecnie pozostaje zawieszone.

27.01.2022

Zmiany dotyczące dostępu do lokalnych sieci gazowych mogą wejść w życie

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo, które zamierza odmówić świadczenia usług dystrybucji paliw gazowych, będzie musiało wcześniej, jeszcze przed odmową, uzyskać decyzję URE zwalniającą z obowiązku świadczenia takich usług wynika z nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

27.01.2022

Prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest m.in. ochrona mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych przed drastycznymi podwyżkami rachunków za gaz. M.in. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami.

27.01.2022

Sejmowa komisja za projektem ułatwiającym uprawę konopi i maku w Polsce

Prawo gospodarcze Farmacja

Uprawy konopi i maku w Polsce będą możliwe na podstawie zgłoszenia ich do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - przewiduje poselski projekt ustawy, którym w środę zajmowała się Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt został skierowany do dalszych prac.

26.01.2022

Problemy z covidową restrukturyzacją - nie wszystkie sądy honorują stempel pocztowy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Uproszczona restrukturyzacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Firmy bardzo chętnie z niej korzystały. I mimo że przepisy w jej sprawie już nie obowiązują, wciąż tysiące spraw toczy się w sądach. Ale nie wszystko przebiega gładko, bo sądy różnie interpretują termin złożenia wniosku o zatwierdzenie układu, co zdaniem prawników nie ma podstaw prawnych.

25.01.2022

Wszystko można kupić, tyle że w NFT - z praktycznym wykorzystaniem nieco gorzej

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Awatar z małpką lub misiem, kawałek ciała Dody, a nawet miłość influencerki – a to wszystko w formie cyfrowych tokenów sprzedaje się za miliony złotych. Tymczasem nie gwarantuje to w żaden sposób możliwości realnego skorzystania z nabytku - nabywca NFT nie ma praw autorskich do utworu. Ma tylko certyfikat własności cyfrowej wersji.

22.01.2022

Dr Janda: Wniosek o pre-pack można złożyć także po ogłoszeniu upadłości

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wniosek o zatwierdzenie przygotowanej sprzedaży (przygotowanej likwidacji) czyli tzw. pre-pack, można złożyć w postępowaniu o ogłoszenie upadłości. Kwestią mogąca budzić wątpliwości jest ustalenie chwili, w której wniosek taki jest już niedopuszczalny - pisze dr Paweł Janda, sędzia oraz kierownik sekcji ds. upadłościowych i naprawczych Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

21.01.2022

Senat rekomenduje poprawki do ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Senat w czwartek jednomyślnie podjął uchwalę o przyjęciu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z poprawkami. Za głosowało 98 senatorów. Poprawki zmierzają m.in. do poszerzenia zakresu podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych o mikro-, małe i średnie firmy. Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu.

20.01.2022

Wielu Polaków uważa, że rozwój innowacji w firmach jest trudny

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Zdaniem ponad połowy Polaków niebędących przedsiębiorcami, firmy w Polsce mają niesprzyjające warunki prawne i ekonomiczne do rozwoju innowacyjności. Więcej niż jedna piąta społeczeństwa twierdzi odwrotnie, a przeszło jedna czwarta nie umie tego ocenić.Takie są wyniki badania, przeprowadzonego dla Akceleratora Innowacji Przemysłowych Industrylab.

19.01.2022

Paszkwil w internecie, ale RODO nie pozwoli zdobyć danych do pozwu

Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO

Przepisy o ochronie danych osobowych nie dają prezesowi UODO prawa do nakazywania administratorowi strony internetowej ujawnienia danych osobom trzecim, np. w celu wytoczenia powództwa. Taka jest konkluzja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ale już obecnie ich uzyskanie jest bardzo trudne. Często wręcz niemożliwe.

19.01.2022

MF zachęca firmy do przechodzenia na estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Estoński CIT to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania - tak Ministerstwo Finansów zachwala istniejącą od niedawna formę opodatkowania dochodów przedsiębiorstw. I podkreśla, że to również brak konieczności zapłaty podatku na bieżąco, uproszczenie formalności podatkowych, a także niższe podatki. Czas na decyzję jest do końca stycznia.

17.01.2022

Samorządy medyczne chcą regulacji o funkcjonowaniu biznesu w pandemii

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Trzeba wprowadzić zasady zapewniające wzrost bezpieczeństwa obywateli i racjonalnie określić zasady dostępu do usług i handlu - apelują samorządy zawodów medycznych. I przypominają, że tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych.

17.01.2022

PFR: Firmy z sektora MŚP dostaną dodatkowy termin na rozliczenie Tarczy Finansowej 2.0

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

W okresie od 18 do 23 stycznia 2022 r. uruchomiony zostanie dodatkowy termin na złożenie korekt i spóźnione wnioski rozliczenia dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 - poinformował w piątek Polski Fundusz Rozwoju. Do czwartkowego wieczora dokumentów nie złożyło około 1500 z 7 tys. małych i średnich firm, które korzystały z tej tarczy.

14.01.2022

Opublikowano wzory oświadczeń ochrony taryfowej dla odbiorców gazu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już projekt rozporządzenia w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu. Takie oświadczenia trzeba będzie złożyć w ciągu 45 dni, by stać się odbiorcą gazu objętym ochroną taryfową.

14.01.2022

Adw. Sosnowski: Polski Ład trudny dla księgowych, urzędników i przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Polski Ład

Polski Ład rodzi pytania zarówno o to, jak radzić sobie z nowymi przepisami podatkowymi, które są skomplikowane i sprawiają trudności nawet biurom rachunkowym i księgowym, ale wielu przedsiębiorców wyraża obawy o możliwość utrzymania rentownej działalności. Wynika ona z szacunkowych kalkulacji uwzględniających zmieniające się nieustannie ceny materiałów i surowców, a zwłaszcza energii elektrycznej i gazu.

13.01.2022

Senat za unijnym Pakietem Mobilności i złagodzeniem kar dla przewoźników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne

Senat zaproponował w środę poprawki do noweli ustawy o transporcie drogowym wdrażającej unijny Pakiet Mobilności; wśród nich jest złagodzenie kar dla przewoźników oraz zmiana definicji bazy eksploatacyjnej. Ustawa przewiduje zwiększenie skuteczności nadzoru nad rynkiem usług przewozowych w Polsce, eliminację nieuczciwej konkurencji między przewoźnikami i lepszą ochronę rynku wewnętrznego.

13.01.2022

MAP: Umowa społeczna podstawą rozmów z Komisją Europejską o górnictwie

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Podstawą rozmów z Komisją Europejską na temat górnictwa była i jest zawarta w maju 2021 roku umowa społeczna dla tej branży - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych. Obecnie resort koncentruje się na przygotowaniu wniosku notyfikacyjnego do KE w sprawie programu dla górnictwa.

11.01.2022

Zmiany w KSH zachęcą do przyjrzenia się ładowi korporacyjnemu

Spółki Prawo gospodarcze

W Sejmie trwają prace nad tzw. „prawem holdingowym”, czyli dużymi zmianami w Kodeksie spółek handlowych. Nowelizacja może istotnie wpłynąć na sposób funkcjonowania grup kapitałowych. Wdrażanie nowych przepisów będzie też dla spółek sposobnością do aktualizacji (lub stworzenia) ich ładów korporacyjnych, a dla członków ich organów - do przyjrzenia się kwestii ich odpowiedzialności.

10.01.2022
1  2  3  4  5    83