Premier zapowiada: Koniec WIBORU od 1 stycznia 2023 r.

Prawo gospodarcze Finanse

Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zabrał głos w tej sprawie podczas otwarcia 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

25.04.2022

Będzie prawo o sygnalistach - związki chcą wzmocnić swoją pozycję w zakładach

Prawo pracy Prawo gospodarcze Compliance

OPZZ opowiada się za rozwinięciem instrumentów prawnych przysługujących związkom zawodowym, bo uważa, że zawiadomienia naruszenia prawa kierowane przez nie do właściwych organów są bardziej precyzyjne i skuteczne. „S” chce, by rola związków nie ograniczała się do konsultowania regulaminu zgłoszeń wewnętrznych, lecz by czuwały nad procedurą jego tworzenia. Czy sygnaliści zagrożą istnieniu związków?

25.04.2022

SN: Tylko rok na nałożenie kary dla stacji telewizyjnych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Kary pieniężnej za brak w programach telewizyjnych audycji europejskich wytworzonych przez producentów niezależnych nie można nałożyć, jeżeli od naruszenia przez nadawcę tego obowiązku do daty nadania do nadawcy decyzji o nałożeniu kary upłynął rok - taka jest konkluzja wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Termin liczy się od wydania decyzji, a nie doręczenia.

25.04.2022

Rzecznik MŚP - nie powinno być odrębnych zasad prowadzenia biznesu dla uchodźców i Polaków

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przestrzega premiera przed konsekwencjami tworzenia odrębnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez uchodźców z objętej wojną Ukrainy i proponuje w zamian pakiet rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie na polskim rynku wszystkim, bez względu na narodowość i pochodzenie.

22.04.2022

Restrukturyzacja zapobiegawcza – biznes czeka na implementację unijnej dyrektywy  

Prawo gospodarcze

Coraz mniej czasu zostało na wdrożenie dyrektywy dotyczącej restrukturyzacji, a znane są jedynie główne założenia projektu nowelizacji ustaw Prawo upadłościowe i Prawo restrukturyzacyjne. Mimo że wymogi tej dyrektywy są już w znacznym stopniu w treści obowiązujących przepisów, nie oznacza to, że implementacja dyrektywy w pozostałym zakresie będzie miała wymiar czysto kosmetyczny.

22.04.2022

Rząd zdecydował o tworzeniu państwowego koncernu spożywczego

Spółki Prawo gospodarcze

Rząd przyjął projekt uchwały tworzącej Krajową Grupę Spożywczą. Ma to być duży państwowy podmiot, który będzie ważnym graczem na rynku, mającym wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Według rządu, rynek ten jest zdominowany przez firmy zagraniczne, narzucające często niekorzystne warunki i ceny polskim producentom rolnym.

21.04.2022

Rząd chce bardziej poluzować obrót ziemią rolną

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Nieruchomości

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje "poluzować" przepisy ograniczające obrót ziemią rolną. Pracuje więc nad kolejną dużą zmianą obowiązujących od 2016 r. przepisów, które już dwukrotnie zmieniano. Nie będzie jednak wywracania do góry nogami obecnych zasad. Podstawowe ograniczenia w obrocie prywatnymi gruntami pozostaną takie same, chyba że w trakcie prac nad nowelą resort zmieni zdanie.

21.04.2022

Firmy i instytucje słabo przygotowane na sytuacje kryzysowe

Administracja publiczna BHP Prawo gospodarcze

Większość polskich firm i instytucji nie jest dobrze przygotowana do zarządzania poważną sytuacją kryzysową, taką jak np. ofiary śmiertelne w czasie produkcji, informacja o podłożeniu bomby, masowy wypadek w transporcie, atak hakerów czy incydent terrorystyczny. Taka sytuacja może prowadzić do realnych strat finansowych czy utraty majątku. Jak więc przedsiębiorcy czy samorządowcy mogą się na to przygotować?

21.04.2022

SN rozstrzygnie, czy przekazane gospodarstwo wchodzi do wspólnego majątku małżonków

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował zagadnienie do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego: Czy gospodarstwo rolne przekazane następcy pozostającemu w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, należy do majątku wspólnego małżonków, czy do majątku odrębnego następcy na zasadzie analogii do umowy darowizny.

20.04.2022

Prof. Adamus: Kodeks spółek zmieniony, ale wiele może zostać po staremu…

Spółki Prawo gospodarcze

Nowela kodeksu spółek handlowych m.in. o prawie holdingowym i nowych relacjach pomiędzy zarządem a radą nadzorczą, która wejdzie w życie w październiku, wzbudza wiele emocji. Rzeczowej krytyki, ale na forach społecznościowych dochodzi nawet do „hejtu”. Niestety polityka pomieszała się z prawem handlowym. Tymczasem ustawodawca pozostawia spółkom kapitałowym wybór: albo stosować „nowe” albo pozostać przy „starym”.

19.04.2022

NSA: Nie wystarczy zrezygnować z bycia w zarządzie, by uniknąć długów spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Były członek zarządu bronił się przed odpowiedzialnością za długi spółki wskazując, że nie pełnił swojej funkcji w okresie, w którym upływał termin płatności zaległości podatkowej. Fiskus twierdził jednak, że złożona przez niego rezygnacja nie była skuteczna. NSA wskazał, że miarodajną chwilą dla oceny rezygnacji jest złożenie oświadczenia woli w taki sposób, by spółka mogła się z nim zapoznać.

19.04.2022

Ustawa sankcyjna o zakazie importu węgla i zamrażaniu majątków już obowiązuje

Prawo gospodarcze Ukraina

Ustawa sankcyjna, która zakłada m.in. embargo na import węgla z Rosji i Białorusi obowiązuje od soboty. Przewiduje ona też zamrażanie majątków osób i podmiotów, które zostaną wpisane na listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kara za niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków wyniesie do 20 mln zł.

16.04.2022

Administrator musi kontrolować przetwarzającego dane osobowe - surowa kara ostrzeżeniem

Prawo gospodarcze RODO

Często administratorzy danych uważają, że jeżeli już wybrali przetwarzającego, zawarli odpowiednią umowę, określili w odpowiedni sposób swoje wymagania, to ich rola na tym kończy się. Prawnicy ostrzegają, że to błąd, który może słono firmę kosztować. A Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych niedawno nałożył karę w wysokości prawie 5 mln zł za zaniedbania takiego wynajętego podmiotu.

15.04.2022

Przedsiębiorcy apelują do premiera w sprawie efektywności energetycznej budynków

Prawo gospodarcze

Przedstawiciele 24 organizacji, w tym Konfederacji Lewiatan, apelują do premiera o wprowadzenie nowych narzędzi wsparcia modernizacji energetycznej budynków, które zachęciłyby społeczeństwo do inwestycji w efektywność energetyczną i poprawiły jakość życia Polaków oraz zapewniły bezpieczeństwo energetyczne kraju.

14.04.2022

KE proponuje ochronę własności intelektualnej wyrobów rzemieślniczych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Komisja Europejska zaproponowała pierwsze w historii ramy ochrony własności intelektualnej w przypadku wyrobów rzemieślniczych i przemysłowych. Wśród chronionych w ten sposób produktów ma znaleźć się m.in. ceramika z Bolesławca. Podstawę tych ram mają stanowić oryginalność i autentyczność tradycyjnych praktyk w regionach, z których produkty te pochodzą.

13.04.2022

Ellerik: Dyrektywa o sygnalistach obowiązuje, a ustawy, jak nie było, tak nie ma

Prawo gospodarcze Compliance

Minął przeszło kwartał od daty, w której dyrektywa miała rozpocząć swoje działanie - prawo o ochronie sygnalistów powinno było wejść w życie 17 grudnia 2021 roku. Dyrektywa unijna wymaga implementacji jej wymagań do prawa krajowego w państwie członkowskim. Projekt ustawy o ochronie sygnalistów poznaliśmy w październiku 2021 roku, ale nadal nie znamy ostatecznej jego wersji.

13.04.2022

TSUE korzystnie o stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej na gruncie VAT

VAT Prawo gospodarcze

Istotne z perspektywy stałego miejsca prowadzenia działalności jest ustalenie charakteru zaplecza technicznego i personalnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Eksperci uważają, że dzięki wyrokowi TSUE zmianie może ulec restrykcyjne podejście organów podatkowych do kwestii stałego miejsca prowadzenia działalności opodatkowanej na gruncie VAT.

11.04.2022

Zagraniczni kontrahenci zalegają z płatnościami dla polskich firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prawie 400 polskich firm czeka na 25,3 mln zł od zagranicznych kontrahentów; największe długi mają firmy z Litwy, Niemiec i Słowacji - podał Krajowy Rejestr Długów. Z powodu wojny wiele polskich firm może mieć problem z odzyskaniem pieniędzy od kontrahentów np. z Rosji. Choć na razie KRS odnotowuje śladowe zadłużenie podmiotów z Rosji, które nie przekracza kilku tysięcy złotych, a Białorusi w tym zestawieniu nie ma.

11.04.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski