Zaproponowane stawki opłaty produktowej zagrożeniem dla systemu kaucyjnego

Środowisko Prawo gospodarcze

Jeszcze w tym roku ma wejść w życie rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące opłaty produktowej, które stanowi motywację dla producentów do realizowania poziomów recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w systemie kaucyjnym. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste proponowane niskie stawki mogą przynieść odwrotny skutek, czego konsekwencją będzie brak systemu kaucyjnego w Polsce, który ma wejść w styczniu 2025 r.

24.10.2023

NSA: O wykreśleniu podatnika z rejestru organ nie musi powiadamiać

VAT Prawo gospodarcze

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT z urzędu, po zablokowaniu jego rachunków, może nastąpić poprzez dokonanie czynności materialno-technicznej i nie wymaga formy decyzji podatkowej, ani powiadamiania podatnika – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale w siedmioosobowym składzie. Według NSA wykreślenie podatnika z rejestru VAT nie jest objęte normami postępowania podatkowego, wobec czego niedopuszczalne jest w tej sytuacji wydanie decyzji.

24.10.2023

URE: W III kwartale 2023 r. średnia cena energii nadal spadała

Prawo gospodarcze Energetyka

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował średnią cenę energii elektrycznej z rozliczeń wytwórców z podmiotami z własnych grup kapitałowych, które miały miejsce w trzecim kwartale 2023 roku. Z zestawienia wynika, że ceny energii wciąż systematycznie spadają - były one niższe niż w II kwartale 2023 r.

23.10.2023

Prof. Adamus: Podział spółki komandytowo-akcyjnej nie taki prosty

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, która łączy w sobie elementy osobowo-kapitałowe. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość jej podziału, ale nie zawsze. Nie wolno tego robić, jeżeli kapitał zakładowy spółek nie został pokryty w całości. Tyle teoria, a jak wygląda praktyka - zastanawia się prof. Rafał Adamus.

23.10.2023

Zbigniew Ziobro chce, by TK zajął się unijnym zakazem sprzedaży aut spalinowych

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Podczas piątkowego briefingu prasowego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o ocenę konstytucyjności unijnych przepisów dotyczących zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Zdaniem ministra mogą one być sprzeczne z polską Konstytucją i naruszać zasadę jednomyślności w sprawach dotyczących energetyki.

20.10.2023

Nowe regulacje stanowione coraz bardziej niechlujnie – także dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ok. 30 proc. projektów aktów prawnych Sejm procedował krócej niż dwa tygodnie, natomiast rekord szybkości przyjmowania nowych przepisów wyniósł… 113 minut. Powszechna stała się praktyka „wrzutek”, czyli przepisów nie mających nic wspólnego z nowelizowaną ustawą, a opinie ekspertów zgłoszone w trakcie procesu legislacyjnego były często ignorowane. Jak oceniają eksperci Fundacji Batorego, to były trudne cztery lata, także dla przedsiębiorców.

19.10.2023

Zakupy w niedzielę i brak podwyżki PIT i CIT - co zostanie z wyborczych obietnic

Prawo gospodarcze

Płatny urlop dla samozatrudnionych, brak podwyżek podatku PIT, CIT i VAT do 2026 r., zryczałtowana składka zdrowotna czy wreszcie otwarte sklepy we wszystkie niedziele. Takie m.in. obietnice w kampanii wyborczej złożyła Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. Przedsiębiorcy liczą, że nie zapomną o nich i już wkrótce wdrożą je w życie. Od nowego rządu i Sejmu chcą również większej stabilności prawa, nic tak bowiem nie szkodzi biznesowi, jak ciągłe zmiany.

18.10.2023

Miód musi zawierać informację z jakiego kraju pochodzi

Prawo gospodarcze

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi znowelizował rozporządzenie z 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Sprzedawcy i producenci muszą zmienić etykiety na opakowaniach miodu i dodać kraj pochodzenia, jednak dopiero za pół roku. Stare etykiety zostaną całkowicie wycofane z obrotu za półtora roku - w 2025 r.

17.10.2023

Ostrożnościowe raportowanie MDR – skarbówka zmienia podejście

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Po odwieszeniu schematów podatkowych wróciła też praktyka ostrożnościowego - w obawie przed karami - raportowania zdarzeń, które nie muszą spełniać kryteriów MDR. Sam szef KAS coraz częściej zwraca podatnikom uwagę, by ponownie przeanalizowali zgłoszenie. Według ekspertów, praktyka skarbówki może poprawić sytuację podatników, jednak najlepszym rozwiązaniem byłoby doprecyzowanie przepisów.

17.10.2023

„Zielony audytor” zbada sprawozdania już za 2024 r.

Prawo gospodarcze

Już w sprawozdaniach za 2024 r. część przedsiębiorstw będzie musiała uwzględnić kwestie środowiskowe, społeczne, prawa człowieka oraz ład korporacyjny. A to oznacza dla audytorów konieczność zdobycia nowych uprawnień w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. O wymaganiach wynikających z unijnej dyrektywy CSRD i o tym, czy powstanie zawód "zielonego audytora" dyskutują w poniedziałek uczestnicy XXIV Dorocznej Konferencji Audytingu.

16.10.2023

Jak obliczyć podstawę opodatkowania podatkiem handlowym

Prawo gospodarcze

Spółka świadcząca usługi montażowo-remontowe na rzecz konsumentów, którym towarzyszy sprzedaż materiałów (towarów), wlicza do podstawy opodatkowania daniną od sprzedaży detalicznej cały przychód ze sprzedaży tych usług oraz towarzyszących im towarów - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Nie ma znaczenia, czy to towary czy też usługi mają charakter dominujący w tym świadczeniu.

13.10.2023

Można skorzystać z obniżenia rachunku za prąd - są jednak warunki

Prawo gospodarcze Energetyka

Nowelizacja rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną ma być kolejnym mechanizmem, który umożliwi obniżenie rachunków za energię elektryczną. Odbiorca energii musi jednak spełnić jeden z przewidzianych warunków - na przykład potwierdzić swoje dane przez portal dostawcy energii lub telefonicznie. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

13.10.2023

Przepisy o systemie kaucyjnym wchodzą w życie, są problemy z wdrażaniem

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przepisy o kaucjach wchodzą w życie, choć cały system ruszy dopiero w 2025 roku. Jest jednak wiele niejasności i niedomówień. Nie wiadomo, czy już od 13 października na butelce powinna się znaleźć etykieta z wysokością kaucji, ani w jaki sposób sklep internetowy może rozliczać zwracane butelki. Firmy nie mają też pewności, czy muszą już prowadzić rozszerzoną o system kaucyjny ewidencję opakowań, czy jeszcze nie.

13.10.2023

NIK: Państwo zawiodło firmy z pogranicza, wsparcie było słabe

Prawo gospodarcze Ukraina

Program „Tarcza dla pogranicza” miał przeciwdziałać negatywnym skutkom ekonomicznym wprowadzonego w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. stanu wyjątkowego oraz czasowego zakazu przebywania na części województwa podlaskiego i lubelskiego. W opinii NIK resort rozwoju z opóźnieniem przygotował, wdrożył i zapewnił finansowanie projektu. Najgorsze jest jednak to, że program nie wsparł żadnego podmiotu z tych województw.

11.10.2023

Ogólnopolska Konferencja Podatkowa ELSA rozpocznie się już 24 października

Prawo gospodarcze Prawo unijne

24 i 25 października odbędzie się XXIV edycja organizowanej przez ELSA Poland Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej, która przyciąga nie tylko ekspertów ze świata podatków, ale także studentów. Tegoroczne wydarzenie organizowane jest pod hasłem "Rewolucja podatkowa - rozwiązania na nadchodzące zmiany współczesnego świata”. Uczestnicy będą dyskutować m.in. o zmianach w podatkach dotyczących klimatu oraz zmianach technologicznych.

11.10.2023

Korekta zgłoszenia celnego wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VAT

Prawo gospodarcze

W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to, co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

11.10.2023

Gorzki zawód przedsiębiorców - sądy zaczynają oddalać pozwy przeciwko PFR

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Część przedsiębiorców, która nie uzyskała wsparcia z tarcz finansowych w trakcie pandemii, zdecydowała się złożyć pozwy przeciwko Polskiemu Funduszowi Rozwoju (a więc w praktyce - przeciw Skarbowi Państwa). Opierali się zwłaszcza na niesprawiedliwości kryteriów. Większość spraw trwała ponad dwa lata, ale z pierwszych orzeczeń wynika, że sądy nie są zbyt chętne, by stawać po stronie przedsiębiorców. Prawnicy nie kryją rozczarowania takim obrotem sytuacji.

10.10.2023

Ministrowie bezpodstawnie wydłużają terminy odpowiedzi na interpelacje

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze

Rząd ma coraz większy problem z udzielaniem odpowiedzi na interpelacje poselskie w terminie. O ile w VIII kadencji Sejmu nie odpowiedział na 153 interpelacje, a w 39 prolongował termin udzielenia odpowiedzi, to w obecnej kadencji odpowiedzi nie doczekało się aż 511 interpelacji, a w przypadku kolejnych 394 termin na odpowiedź został wydłużony. Zdaniem prawników, takie opóźnienia stanowią naruszenie Konstytucji. Potrzebna jest zmiana prawa, i to nie tylko regulaminu Sejmu.

09.10.2023

Regulacja w sprawie subsydiów zagranicznych pomoże wyrównać szanse na rynku unijnym

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo unijne

Rozporządzenie częściowo weszło w życie 12 lipca; od tego też dnia KE może już wszczynać postępowania w ramach filara ogólnego. Obowiązek notyfikacji dla przedsiębiorstw uruchamia się natomiast już 12 października br. Od tego momentu koncentracje i przetargi powyżej pewnych progów trzeba notyfikować do KE pod groźbą sankcji finansowych i prawnych - mówi dr Michał Bernat, managing counsel w warszawskim biurze kancelarii Dentons.

09.10.2023

PwC: Konieczne zmiany dla polskiej spółki holdingowej

Prawo gospodarcze

Zastosowanie zwolnienia z podatku przez spółkę holdingową przy sprzedaży udziałów spółki zależnej wymaga spełnienia szeregu warunków, na które podatnik nie zawsze ma wpływ​. Możliwość weryfikacji, czy spółka holdingowa nie miała żadnych wspólników w rajach podatkowych przez ostatnie dwa lata jest bardzo ograniczona, a w przypadku spółek giełdowych czy inwestycji funduszy, nie występuje - wynika z raportu PwC Polska “Polska spółka holdingowa - biznes potrzebuje zmiany”.

06.10.2023