Blokada firmowego konta - atomowa broń w rękach skarbówki

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Blokowanie kont przez skarbówkę budzi ogromne kontrowersje. Nikt nie ma wątpliwości, że takie narzędzia jak m.in. STIR są potrzebne. Jednak nie wszystko, co dobrze wygląda na papierze, sprawdza się w praktyce. Prawnicy biją na alarm - organ skarbowy potrafi zablokować konto także uczciwemu przedsiębiorcy. Wprawdzie może się on odwołać do sądu, ale zanim ten zajmie się jego sprawą, firma może już przestać istnieć. I nikt nie ponosi za to odpowiedzialności.

28.11.2024

Konsultacje bez sensu. W toku prac sejmowych absurd goni absurd

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Poprawmy prawo Rolnictwo

Projekt ustawy o ubezpieczeniach rolnych został skierowany do zaopiniowania przez bankowców, adwokatów i biegłych rewidentów, ale nie przez rolników. Ci ostatni dla odmiany zostali poproszeni o opinię do projektu o rachunkowości i audycie. Chociaż zdaniem ekspertów proces stanowienia prawa poprawił się, przykłady projektów gospodarczych pokazują, że nadal wiele pozostaje do zrobienia.

27.11.2024

W grudniu Sejm rozpozna sprawę niedziel handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czy będzie więcej niedziel handlowych, czyli dwa razy w miesiącu? Sejmowe komisje: Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny zdecydowały, że poselski projekt nowelizacji w tej sprawie będzie rozpoznany jeszcze w grudniu tego roku. Bez zmian pozostaną zasady handlu w święta, 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

26.11.2024

Likwidacja kopalń na nowych zasadach. Rząd pracuje nad przepisami

Prawo gospodarcze

Dopłaty na redukcję wydobycia nie będą mogły być wydawane na bieżące działanie kopalń, ich likwidacja będzie prowadzona przez właścicieli, a nie przez  przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Takie zmiany planuje wprowadzić rząd. Prace nad nowymi przepisami są dopiero na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych rządu.

25.11.2024

TAX Everest 2024 - zgłoś pracę magisterską do 1 grudnia

Prawo gospodarcze Dla studenta

Trwa VII edycja Akademickich Mistrzostw Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego – konkurs Tax Everest. Organizatorzy zapraszają do udziału absolwentów V roku, którzy w okresie od 1 listopada 2023 r. do 31 października 2024 r. obronili swoje prace dyplomowe o tematyce prawa podatkowego. Zgłoszenia można przesyłać do 1 grudnia 2024 r.

25.11.2024

Leasing sprzętu wojskowego istnieje głównie na papierze

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Poprawmy prawo Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny stworzyła ramy prawne, by sprzęt wojskowy mógł być pozyskiwany w formie leasingu. Prawdopodobnie na wypadek, gdybyśmy byli blisko konfliktu zbrojnego. Chociaż od wejścia w życie tej regulacji minęły ponad dwa lata, eksperci słyszeli tylko o jednej tego typu umowie. Winne są przepisy, które wymagają doprecyzowania - uważają prawnicy.

22.11.2024

Spółka z o.o. to najczęściej zakładana spółka prawa handlowego

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest - po jednoosobowej działalności gospodarczej - drugą najchętniej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Trend ten potwierdzają najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Zalety najpopularniejszej ze spółek przenalizowali eksperci Pracodawców RP.

20.11.2024

WSA: Rezygnacja prezesa była nieskuteczna, więc spółka mogła usunąć braki skargi

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka twierdziła, że nie może usunąć braków skargi, ponieważ nie posiada zarządu, który mógłby tego dokonać. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał jednak, że nie doszło do prawidłowego złożenia rezygnacji przez jedynego członka zarządu. Tym samym skarżąca posiadała obsadzony organ uprawniony do jej reprezentacji. Z uwagi na brak usunięcia braków w zakreślonym terminie, skarga została odrzucona.

15.11.2024

NSA: Kara za brak zawiadomienia o nabyciu auta

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca, zajmujący się demontażem pojazdów, nie zawiadomił w terminie o kupnie samochodu. Powodem niewywiązania się przez niego z obowiązku, wynikającego z ustawy Prawo o ruchu drogowym, był stan pandemii Covid-19. Jednak nie uprawdopodobnił on braku winy, nie wykazał, że podejmował jakiekolwiek próby dokonania zawiadomienia o nabyciu. Dlatego musi zapłacić karę.

14.11.2024

System kaucyjny już od 1 stycznia, w Sejmie ruszyły prace nad przesunięciem terminu

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Posłowie zajęli się 7 listopada, projektem przesuwającym o pół roku datę wejścia w życie systemu kaucyjnego. Prace nad nowymi przepisami będą musiały się toczyć w ekspresowym tempie. System ma bowiem ruszyć już od 1 stycznia 2025 r. Czasu zostało więc niewiele. Przedsiębiorcy liczą jednak, że uda się przekonać parlamentarzystów, by nie było to pół roku, tylko rok.

07.11.2024

TSUE: Wsparcie w pandemii przewoźnika lotniczego było zgodne z prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Wizz Air dotyczącą pomocy przyznanej przez Rumunię krajowemu przewoźnikowi lotniczemu TAROM w celu zrekompensowania szkód poniesionych w związku z pandemią COVID-19. Sąd uznał, że wynosząca prawie 2 miliony euro pomoc jest zgodna z przepisami.

06.11.2024

Agnieszka Majewska: Nie mam inicjatywy ustawodawczej, ale i tak potrafię pomóc firmom

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Blokowanie kont bankowych przez skarbówkę to duży problem. Bronimy przedsiębiorców w sądach. Wspólnie z ministrem rozwoju i technologii dyskutujemy na temat zmian przepisów w tym zakresie, tak, żeby przedsiębiorcy nie bali się prowadzić swoich firm, ponieważ w każdej chwili fiskus może wejść im na konto - mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

04.11.2024

RPO: Dzierżawa ziemi rolnej Skarbu Państwa

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Obecnie nie jest rozważana możliwość odejścia od koncepcji wyłączeń z dzierżaw. Ministerstwo, we współpracy z KOWR, analizuje zaś rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do poprawy spłacalności należności z tytułu wynagrodzenia za bezumowne użytkowanie nieruchomości rolnych - napisał w obszernej odpowiedzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Równie ważnym problemem są bardzo wysokie de facto kary za korzystanie z gruntów państwowych.

03.11.2024

W dniu Wszystkich Świętych można dorobić nawet bez własnej działalności

Rynek Prawo gospodarcze Rynek pracy

Nawet bez konieczności prowadzenia firmy można sprzedawać kwiaty czy znicze przed cmentarzem i zarobić na tym więcej niż rok temu. Trzeba jednak dochować pewnych warunków i nie przekroczyć 3225 zł miesięcznego przychodu. Warto również zapoznać się z obowiązującymi warunkami, nie tylko ustalanymi na poziomie krajowym, ale również w poszczególnych miastach.

31.10.2024

Rząd zdecydował, system kaucyjny od 1 października 2025 r.

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Przepisy w sprawie systemu kaucyjnego wejdą w życie 1 października 2025 r. - poinformował we wtorek premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd potrzebuje jeszcze czasu, by dobrze przygotować wdrożenie tego systemu. Rząd chce, żeby nowe przepisy przyczyniły się maksymalnie do ochrony środowiska.

29.10.2024

Zmiany w biurach informacji gospodarczych z podpisem prezydenta

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Nowe przepisy m.in. rozszerzają krąg podmiotów uprawnionych do otrzymywania informacji gospodarczych oraz wprowadzają procedurę zatwierdzania przez ministra regulaminów zarządzania danymi biura informacji gospodarczej.

29.10.2024

KSeF jednak będzie wprowadzany stopniowo - są założenia projektu

Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Wprowadzenie rozwiązań, które uproszczą wdrożenie KSeF i jego stosowanie przez podatników zwłaszcza w pierwszym okresie stosowania systemu - to główny cel projektu nowelizacji ustawy dotyczącej Krajowego Systemu e-Faktur, którego założenia zostały przedstawione przez resort finansów. Jedną z ważniejszych zmian ma być podzielenie wdrażania systemu na kilka etapów, w zależności m.in. od tego, jakiego rodzaju przedsiębiorcę ma on objąć.

28.10.2024

Nadchodzi zmiana kodów PKD. Ma być niekłopotliwa, ale…

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

1 stycznia 2025 r. ma wejść w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności, która zastąpi dotychczasową PKD z 2007 r. I chociaż nowelizacja ma przebiegać w sposób możliwie nieinwazyjny dla przedsiębiorców, część z nich stanie przed obowiązkiem aktualizacji kodu PKD swojej podstawowej działalności. Niekiedy wskazana może okazać się nawet zmiana umowy lub statutu spółki.

28.10.2024

System kaucyjny nie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Jest autopoprawka

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Projekt nowelizacji przepisów o kaucjach jeszcze nie trafił pod obrady rządu, ale już doczekał się autopoprawki ministra klimatu. Proponuje on w niej przesunąć wejście w życie nowych przepisów o pół roku. Przedsiębiorcy woleliby, żeby ten obowiązek odroczyć aż do 1 stycznia 2026 r.

25.10.2024

Bank ma chronić klientów przed oszustwami. UOKiK wydał zalecenia

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Banki

To instytucje płatnicze, w szczególności banki, powinny wyjaśniać sposoby działania oszustów, a także wdrażać środki monitorowania, komunikacji i reagowania na coraz bardziej wysublimowane metody oszustw i kradzieży – uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pomóc w realizacji tych obowiązków mają wydane przez niego zalecenia dla dostawców usług płatniczych, uwzględniające skargi klientów oraz wiedzę ekspertów z sektora finansowego.

23.10.2024