Zmianę danych firmy trzeba raportować bankom

Prawo gospodarcze Finanse

Gdy firma zmienia adres albo rezydencję podatkową, pojawiają się w niej nowi właściciele albo zaczyna ona współpracę z instytucją finansową, to musi dokonać kilku niestandardowych zgłoszeń. Na szczęście w większości przypadków przypomni nam o tym sama instytucja, w której mamy rachunek bankowy, produkt inwestycyjny albo prowadzący rejestr akcjonariuszy.

22.11.2023

Stowarzyszenie Prawa Konkurencji zaprasza na kolejne bezpłatne warsztaty

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Stowarzyszenie Prawa Konkurencji (SPK) we współpracy z Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (CARS) zapraszają na kolejny wspólny warsztat poświęcony przeglądowi orzecznictwa sądowego w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trzeba się jednak zarejestrować.

21.11.2023

Przedsiębiorca mógł stracić nawet bez obostrzeń, więc odszkodowanie się nie należy

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Sytuacja, w jakiej znaleźli się wszyscy obywatele podczas pandemii była bezprecedensowa. Nie można więc uznać, że jedynie formalne obostrzenia powstrzymały gości przed odwiedzaniem hoteli, bo mogli również sami chcieć się izolować. Taki wyrok zapadł w jednym z warszawskich sądów rejonowych, w którym przedsiębiorca wystąpił o odszkodowanie od państwa. Sprawa została rozstrzygnięta po niemal trzech latach - bez przeprowadzania rozpraw z udziałem powoda.

20.11.2023

Aby założyć fundację rodzinną, trzeba wiedzieć, czemu ma służyć

Prawo gospodarcze Fundacja Rodzinna

Regulacje dotyczące fundacji rodzinnych są jednym z tematów piątkowej ogólnopolskiej konferencji naukowej "Prawo spadkowe - notariusz wobec wyzwań współczesności". Jak wskazywali eksperci podczas panelu poświęconego nowej instytucji, może być ona bardzo przydatna w kontekście przekazywania firmy z pokolenia na pokolenie - pod warunkiem, że jej celem rzeczywiście będzie zachowanie ciągłości, a nie unikanie płacenia podatków.

17.11.2023

E-Doręczenia, czyli nowe obowiązki przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Finanse e-Doręczenia

Proces likwidacji tradycyjnej, papierowej korespondencji w polskiej administracji wkracza w kluczową fazę. Już od 10 grudnia 2023 r. pierwsza grupa przedsiębiorców zostanie objęta obowiązkiem posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, który służyć będzie do komunikacji z urzędami. W kolejnych etapach e-Doręczenia obejmą stopniowo wszystkie podmioty wpisane do KRS i CEIDG. O nowych obowiązkach dla biznesu i praktycznych problemach piszą Aleksandra Mazur-Zych i Piotr Solka z Deloitte Legal.

14.11.2023

E-doręczenia nie w każdej instytucji - przedsiębiorca musi pilnować kilku skrzynek

Nowe technologie Prawo gospodarcze e-Doręczenia

Doręczenia elektroniczne to ogromne zmiany, również dla przedsiębiorców. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że problem związany z rozproszeniem korespondencji 10 grudnia wcale nie zniknie. Do systemu e-doręczeń dołączy bowiem większość instytucji państwowych, ale sądy i komornicy znajdą się w nim dopiero za sześć lat. Przedsiębiorców czeka zatem kilkuletni okres przejściowy, w którym wciąż będą musieli korzystać z kilku platform.

13.11.2023

Grant Thornton: 40 proc. notowanych na GPW to firmy rodzinne

Spółki Prawo gospodarcze

Firmy rodzinne stanowią 40 proc. wszystkich spółek notowanych na głównym rynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Grant Thornton, przygotowanego we współpracy z GPW. Przedstawiciele rodzin są obecni w zarządach i radach nadzorczych zdecydowanej większości tych firm.

06.11.2023

Łatwiej złożyć wniosek o interpretację indywidualną - KAS udostępnia kreator wniosków

Prawo gospodarcze

Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła kreator wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Interaktywny formularz umożliwi wygenerowanie i wypełnienie wniosku ORD-IN. Zapisany wniosek użytkownik może podpisać elektronicznie i przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na adres ePUAP/KIS/wnioski, jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym albo wydrukować i przesłać pocztą.

06.11.2023

Prof. Adamus: Wysokość zysków spółki jawnej a podział majątku wspólnego małżonków

Spółki Prawo gospodarcze

Spółka jawna jest całkowicie osobnym, oddzielnym od wspólników podmiotem prawa. Można ją klasyfikować jako byt niebędący osobą prawną tzw. osobę ustawową. W konsekwencji posiada ona własny majątek, który jest odrębny od majątku wspólników spółki jawnej - pisze prof. Rafał Adamus, radca prawny, wykładowca w Katedrze Prawa Gospodarczego i Finansowego Uniwersytetu Opolskiego.

06.11.2023

Polski rynek coraz częściej staje się celem dla producentów podróbek

Prawo gospodarcze Własność przemysłowa

Polskie przepisy przewidują, że producentom podróbek w Polsce grozi zarówno odpowiedzialność karna, jak i cywilna – to jednak nie wystarcza, by odstraszyć od tego procederu. Firmy mogą więc bronić się w przypadku naruszenia, ale wyrządzonych szkód często nie daje się już odwrócić. Problem tkwi również w tym, że konsumenci wciąż chętnie sięgają po podróbki – zwłaszcza, że są one coraz lepszej jakości. Czasem wynika to jednak z nieświadomości.

06.11.2023

Wyeliminowanie mikroplastiku z kosmetyków nie będzie proste

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Okresy przejściowe wydają się długie, ale w praktyce dostosowanie się do przepisów może stanowić dla branży bardzo duże wyzwanie. Poszukiwanie zamienników substancji bez mikroplastików może być bardzo trudne – przykładowo w kosmetyce kolorowej. Konieczne będą także zmiany na opakowaniach - pisze dr Joanna Uchańska, radczyni prawna i partnerka w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

04.11.2023

Spada zadłużenie wobec firm wynajmujących

Prawo gospodarcze Finanse

Nastał lepszy czas dla branży wynajmu maszyn, urządzeń i pojazdów. Rosnące ceny oraz wysokie stopy procentowe sprawiają, że klienci, zamiast kupować lub leasingować, wolą wynajmować. W Krajowym Rejestrze Długów topnieją też przeterminowane zobowiązania dłużników wobec firm wynajmujących. Mimo wyraźnego spadku zadłużenia, do odzyskania wciąż pozostaje 59 mln zł.

03.11.2023

UOKiK nałożył karę na firmę oferującą ryzykowne inwestycje w pojazdy

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ponad 56 tys. zł - tyle wyniosła kara za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, którą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Jakub Leśniewski Total Finance z Warszawy. Oferowała ona pewny ("jak w banku") i szybki zysk poprzez inwestycję w w zakup pojazdów off-roadowych. Okazało się jednak, że wiązała się ona ze sporym ryzykiem dla inwestorów. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna.

03.11.2023

Hot dog za złotówkę do paczki papierosów - Żabka przekroczyła granice etyki

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy uznał, że Żabka naruszyła zasady etyki i promowała kupowanie wyrobów tytoniowych. Chodzi o kontrowersyjną reklamę, w której informowano, że do zakupionej paczki papierosów konsument może otrzymać hot-doga lub panini za 1 zł. Komisja uznała, że choć kodeks etyki nie zakazuje wprost promowania wyrobów tytoniowych, to liczy się jednak również dobrostan konsumentów.

02.11.2023

Brak adresu do e-doręczeń przedsiębiorcy w praktyce utrudni działanie firmy

Nowe technologie Prawo gospodarcze e-Doręczenia

Nie tylko prawników i urzędy czeka cyfrowa rewolucja w e-doręczeniach, ale także przedsiębiorców - zarówno tych zarejestrowanych w KRS, jak i CEiDG. Reforma wchodzi w życie w kilku terminach, w których trudno się połapać. Pierwszy z nich upływa już wkrótce, bo 10 grudnia, o czym wie niewiele firm. I choć sankcji nie ma, to jednak utrudniony kontakt z urzędami np. skarbowym, może być wystarczającym bodźcem do założenia takiej skrzynki.

02.11.2023

W Zaduszki można dorobić nawet bez własnej działalności - i to więcej niż rok temu

Rynek Prawo gospodarcze Rynek pracy

Nawet bez konieczności prowadzenia firmy można sprzedawać kwiaty czy znicze przed cmentarzem. I nieźle na tym zarobić. Trzeba jednak dochować pewnych warunków i nie przekroczyć 2700 zł miesięcznego przychodu. Warto również zapoznać się z obowiązującymi warunkami, nie tylko ustalanymi na poziomie krajowym, ale również w poszczególnych miastach.

30.10.2023

Badanie PwC: Aż 74 proc. badanych wciąż boi się złej jakości powietrza

Środowisko Prawo gospodarcze

Aż 74 proc. badanych osób obawia się, że jakość powietrza podczas tegorocznej zimy znów będzie zła, a 51 proc. ankietowanych jest zaniepokojonych stanem i dostępnością wody pitnej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biznesu z całej Polski. Ponad 66 proc. ankietowanych uważa, że jakość systemu edukacji ekologicznej w Polsce jest niewystarczająca, a 13 proc. odpowiedziało, że ich zdaniem jest ona wręcz bardzo zła.

27.10.2023

Jak przepisy podatkowe wpływają na prowadzenie biznesu - Ogólnopolska Konferencja Podatkowa ELSA

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Najważniejsze zmiany przepisów wprowadzone w ostatnim roku, zielona reforma prawa podatkowego oraz coraz większe wykorzystanie sztucznej inteligencji - to jedne z głównych tematów poruszanych podczas dwudniowej XXIV Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej "Rozwiązania na nadchodzące zmiany współczesnego świata". Konferencja zorganizowana przez ELSA Poland potrwa 24 i 25 października 2023 r.

24.10.2023

Zaproponowane stawki opłaty produktowej zagrożeniem dla systemu kaucyjnego

Środowisko Prawo gospodarcze

Jeszcze w tym roku ma wejść w życie rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące opłaty produktowej, które stanowi motywację dla producentów do realizowania poziomów recyklingu i selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w systemie kaucyjnym. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste proponowane niskie stawki mogą przynieść odwrotny skutek, czego konsekwencją będzie brak systemu kaucyjnego w Polsce, który ma wejść w styczniu 2025 r.

24.10.2023

NSA: O wykreśleniu podatnika z rejestru organ nie musi powiadamiać

VAT Prawo gospodarcze

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT z urzędu, po zablokowaniu jego rachunków, może nastąpić poprzez dokonanie czynności materialno-technicznej i nie wymaga formy decyzji podatkowej, ani powiadamiania podatnika – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale w siedmioosobowym składzie. Według NSA wykreślenie podatnika z rejestru VAT nie jest objęte normami postępowania podatkowego, wobec czego niedopuszczalne jest w tej sytuacji wydanie decyzji.

24.10.2023