Prof. Sadurski: Naprawiamy okręt na otwartym morzu

Turystyka Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny jest nam potrzebny w stopniu umiarkowanym. W tej chwili go nie mamy i nie powoduje to fundamentalnego problemu. Należy wrócić do rozproszonej kontroli konstytucyjności. Warto też przyjrzeć się amerykańskiemu modelowi Sądu Najwyższego, gdzie sędziowie nie mają specjalizacji - zakłada się, że są prawnikami takiej klasy, że są w stanie orzec w każdej sprawie - mówi prof. Wojciech Sadurski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Sydney.

19.03.2024

Neo-sędziowie nie kwapią się do rezygnacji z awansu, ale apelacje ich kwestionują

Wymiar sprawiedliwości

Do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynął, jak dotąd, tylko jeden wniosek od sędzi, powołanej przy udziale neo-KRS, o delegowanie do sądu, w którym orzekała przed awansem. Tymczasem sądy apelacyjne wydają kolejne postanowienia, w których zwracają sprawy do ponownego rozpoznania właśnie z powodu udziału w składzie neo-sędziego. W swoich testach biorą pod uwagę okoliczności konkursu, ale też poparcie dla reform poprzedniego kierownictwa MS.

19.03.2024

Narkotyki w areszcie śledczym - 24 osoby oskarżone

Wymiar sprawiedliwości

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Płocku akt oskarżenia wobec 24 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się handlem narkotykami na terenie aresztu śledczego. W sprawę zamieszani byli m.in. funkcjonariusze Służby Więziennej.

18.03.2024

Brak rozprawy w określonym terminie nie uzasadni skargi na przewlekłość

Wymiar sprawiedliwości

Skarga na przewlekłość postępowania jest dotknięta brakiem formalnym, jeśli strona poprzestanie jedynie na wskazaniu, że bezczynność sądu ma polegać na zaniechaniu wyznaczenia rozprawy w określonym terminie - orzekł właśnie Sąd Najwyższy. Jak uzasadnił, potrzebne jest przedstawienie okoliczności świadczących o tym, że do takiej przewlekłości doszło.

18.03.2024

Pijany kierowca bez auta, ale za polisę OC zapłaci do prawomocnego wyroku

Wymiar sprawiedliwości

Od 14 marca obowiązują przepisy, zgodnie z którymi pijany kierowca może stracić samochód. Skonfiskowane auto musi mieć jednak komunikacyjne ubezpieczenie OC, mimo że istnieje znikome ryzyko, że poruszanie się nim wyrządzi komuś szkodę. Problem w tym, że przepisy nie określają, kto odpowiada za zakup polisy OC takiego pojazdu od momentu zabezpieczenia go przez policję, do czasu orzeczenia przepadku przez sąd. Zmian nie skonsultowano z rynkiem ubezpieczeń.

16.03.2024

Nie chcesz spadku? Można się zrzec, ale tracisz też prawo do zachowku

Wymiar sprawiedliwości

Za życia spadkodawcy i przyszłego spadkobiercy może być zawarta umowa, której skutkiem będzie zrzeczenie się dziedziczenia. Warunkiem jest to, że zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Na mocy takiego dokumentu spadkobierca, który go podpisał zostanie wyłączony od dziedziczenia ustawowego i straci prawo do żądania zachowku, do którego mógłby być uprawniony. Obejmuje to też jego zstępnych.

16.03.2024

I prezes SN chce ok. 400 tys. zł od Skarbu Państwa - pozew w warszawskim sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska, I prezes Sądu Najwyższego, żąda blisko 400 tysięcy od Skarbu Państwa, SN i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w ramach zapłaty za okres, gdy była dyrektorem KSSiP. Na to stanowisko została powołana w 2016 roku przez ówczesnego ministra Zbigniewa Ziobrę, gdy była jeszcze sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

16.03.2024

Adwokat, radca z obowiązkiem konta w portalu sądowym, ale sankcji w przepisach brak

Wymiar sprawiedliwości

Od 14 marca br. obowiązują zmiany dla radców prawnych, adwokatów ale też biegłych, zgodnie z którymi osoby wykonujące te zawody muszą mieć konta w portalu informacyjnym sądu. Opór w tym zakresie może skończyć się dla prawnika nawet dyscyplinarką, bo sądy nie wykluczają, że o niedopełnieniu tego obowiązku będą zawiadamiać organy samorządu. Konkretnych sankcji w przepisach jednak brakuje. Co ważne, pismo sądowe umieszczone w portalu, po 14 dniach będzie uznawane za doręczone.

15.03.2024

SN: Odpowiedzialność członka zarządu spółki z o.o. za zaległości składkowe

Wymiar sprawiedliwości Ubezpieczenia społeczne

Po odejściu ze spółki z o.o. członek zarządu nie odpowiada swoim majątkiem za długi składkowe, jeśli wykaże w postępowaniu, że w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu nie było podstaw do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub postępowania zapobiegającego upadłości - z tym wnioskiem zgodziła się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

15.03.2024

Sędzia Orłowska-Mikołajczak: Potrzebujemy edukacji prawnej od najmłodszych lat

Wymiar sprawiedliwości

Jako sędzia gospodarcza widzę, że poziom wiedzy prawnej stron jest wysoki. Jednak pytania o prawo na spotkaniach z dziećmi mnie zatrważają. Pytają m.in. o to czy cała klasa może zostać ukarana za to, co zrobiła jedna osoba albo czy za złe zachowanie można je ukarać złą oceną z konkretnego przedmiotu. To pokazuje jak wiele jeszcze jest do zrobienia - mówi w Dniu Edukacji Prawnej sędzia Katarzyna Orłowska-Mikołajczyk, prezeska Fundacji Edukacja Prawnej "Iustitia".

15.03.2024

Sędzia Wojciech Postulski z rekomendacją na dyrektora KSSiP

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Wojciech Postulski otrzymał rekomendację na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jest to decyzja specjalnego Zespołu, który przez trzy dni oceniał i wysłuchiwał w sumie 10 osób kandydujących. Teraz kandydatura sędziego zostanie przedstawiona ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi.

14.03.2024

Brak konkursów na wyższe stanowiska to nadal plaga

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

Zmiany na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej odbywają się bez procedury konkursowej. MF twierdzi, że ustawa o KAS nie daje obecnie możliwości wyłonienia kandydata na stanowiska kierownicze w drodze konkursu. I zapewnia, że przy nowelizacji ustawy będzie rozważana możliwość wprowadzenia procedury konkursowej. Sytuację analizuje też Kancelaria Premiera. Zmiana prawa jest konieczna, bo problem występuje także w urzędach państwowych, sądach i prokuraturze - wskazują prawnicy.

14.03.2024

Świadek chce być przesłuchany zdalnie? Strona będzie mogła się sprzeciwić

Wymiar sprawiedliwości

E-rozprawy, a konkretnie rozprawy hybrydowe, stają się już stałym, a nie covidowym, elementem postępowań w sprawach cywilnych. Równocześnie od 14 marca obowiązuje przepis, zgodnie z którym strona będzie mogła sprzeciw się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej zawnioskował. Regulacja budzi duże wątpliwości wśród sędziów, bo jak podkreślają jest dobrym narzędziem do obstrukcji procesowej.

14.03.2024

Sąd Najwyższy umorzył sprawę zawieszenia sędziów Maczugi i Lisaka

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy umorzył sprawę zawieszenia sędziów Wojciecha Maczugi i Rafała Lisaka w związku z prowadzonym przeciwko nim od 2019 r. postępowaniem dyscyplinarnym. Miało to związek z tym, że pod koniec lutego umorzono postępowania z uwagi na brak skargi oskarżyciela. Do tej sprawy włączył się bowiem w miejsce rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba – sędzia Włodzimierz Brazewicz z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, ustanowiony do tej sprawy przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

13.03.2024

Polska organizacja wygrywa z Facebookiem - musi uzasadnić bana

Wymiar sprawiedliwości

Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie wyrok, jeszcze nieprawomocny, w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju. Zobowiązał do przywrócenia zablokowanych treści i publicznych przeprosin za niesłuszne zablokowanie kont i grup na Facebooku i Instagramie.

13.03.2024

SN uchyla wyrok akceptujący podwójne obniżenie emerytury policyjnej

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Sąd nie jest związany dowodami przedstawionymi przez Instytut Pamieci Narodowej w sprawie służby na rzecz totalitarnego państwa. Osobom, które do lipca 1990 r. pełniły służbę na rzecz takiego państwa, przysługują z budżetu emerytury, które nie naruszają zasady ne bis in idem, ani nie stanowią nieproporcjonalnego obniżenia wysokości poprzednio niesłusznie nabytych uprawnień – wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego.

13.03.2024

Kierowca straci auto za jazdę "na podwójnym gazie"

Wymiar sprawiedliwości

Mimo krytyki i apeli o nowelizację, od 14 marca pijany kierowca będzie mógł straci samochód. O przepadku decydować będzie sąd, gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila. Przy spowodowaniu wypadku ta granica będzie niższa - do konfiskaty wystarczy powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, a jeśli kierowca nie będzie właścicielem auta, w grę wchodzić będzie jego równowartość. Eksperci wieszczą wzrost opłat za leasing i ubezpieczenia, ale też wskazują niekonstytucyjność przepisów.

13.03.2024

Owoce zatrutego drzewa potrzebują uregulowania

Wymiar sprawiedliwości

Dowody uzyskane w sposób niezgodny z prawem to od lat w Polsce sprawa kontrowersyjna. Kiedyś były dopuszczalne, w 2013 roku zostały zakazane, ale po dojściu w 2015 roku do władzy Zjednoczonej Prawicy wróciły do procedury karnej. Teraz temat wraca, bo zmiany postuluje Naczelna Rada Adwokacka. Kiedy miałoby to nastąpić, na razie nie wiadomo - prace legislacyjne jeszcze nie zostały podjęte.

13.03.2024

NSA: Zatwierdzenie konkursu na dyrektora zespołu szkół było prawidłowe

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Wskazywana przez wojewodę przyczyna, stanowiąca przeszkodę do zatwierdzenia konkursu przez wójta w postaci wakatu na stanowisku dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego, nie istniała. Zatem wójt nie naruszył Prawa oświatowego, zatwierdzając konkurs. Naczelny Sąd Administracyjny nie dostrzegł też innych przeszkód prawnych do zatwierdzenia konkursu na dyrektora zespołu szkolnego w Miedźnie.

12.03.2024
1  2  3  4  5    353