KRS skarży do TK zmiany w dodatkach dla rzeczników dyscyplinarnych

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z Konstytucją rozporządzenia w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom. Zakłada ono obniżenie z 0,8 na 0,1 mnożnika dodatku funkcyjnego dla rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, podobnie dla jego zastępców. Zarzut Rady to m.in. uniemożliwienie jej wydanie w tej sprawie opinii.

26.07.2024

Umowa cesji darmowego kredytu - do sądu i do TSUE

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa skupujące wierzytelności często występują do sądów z pozwami dotyczącymi roszczeń związanych z sankcją kredytu darmowego. Jednak sądy coraz uważniej przyglądają się umowom cesji między konsumentem a taką firmą. Sprawdzają też, czy umowy same w sobie nie zawierają postanowień abuzywnych. Wątpliwości doprowadziły do skierowania pytań prejudycjalnych do TSUE w kwestii ważności i abuzywności umów cesji.

26.07.2024

Prof. Olaś: Nowelizację procedury cywilnej z 2019 r. - poprawić, dobre przepisy zostawić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku, nazywana przez wielu praktyków „deformą”, przyczyniła się do dekompozycji, dezintegracji, wręcz destrukcji tej procedury. Dlatego potrzebne są w niej pilne zmiany, ale dobre rozwiązania trzeba zostawić, chociaż niektóre z poprawkami - mówi dr hab. Andrzej Olaś, adwokat, adiunkt w Zakładzie Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

26.07.2024

Sprawa neo-sędziów jak węzeł gordyjski - poza statusem problem z orzeczeniami

Wymiar sprawiedliwości

Projekt dotyczący m.in. statusu sędziów powołanych przy udziale neo-KRS ma być gotowy jesienią. Ma pójść w kierunku nieważności takich uchwał i powrotu powołanych w ten sposób neo-sędziów na poprzednie stanowiska. Tymczasem sądy już przestają uwzględniać wyroki wydane w takim składzie. Prawnicy podkreślają, że może to się skończyć na masowych próbach unieważniania orzeczeń i odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa.

26.07.2024

Brak zgody jednym ze znamion zgwałcenia, Sejm przeciw wydłużeniu vacatio legis

Wymiar sprawiedliwości

Nowela zmieniająca definicję gwałtu trafi do prezydenta. Sejm odrzucił właśnie poprawkę Senatu wydłużającą do roku wejścia w życie przepisów. Miało to dać czas sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się ze zmianami. Zresztą już na etapie projektu Sejm wprowadził istotne zmiany - zrezygnowano z określenia "świadomej i dobrowolnej" zgody, a także z tego by czyn ten był zbrodnią.

25.07.2024

Sprawiedliwość geograficzna, frankowicze w podobnych sprawach mają różne wyroki

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Niby identyczny problem, ale rozstrzygnięcie inne. Mimo bogatego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego frankowicze nie mają gwarancji, że ich sprawy zostaną potraktowane tak samo w różnych rejonach Polski. To efekt nie tylko niezawisłości sędziowskiej, ale również braku precyzji w procedurze cywilnej.

25.07.2024

Szykuje się powtórka konkursów asesorskich w sądach administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości

W Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury trwają intensywne prace m.in. nad uregulowaniem statusu neo-sędziów. Młodzi sędziowie tuż po asesurze i asesorzy w sądach powszechnych mogą - zgodnie z zapowiedziami - spać spokojnie. Inaczej jednak wygląda sytuacja asesorów w sądach administracyjnych. W tym przypadku rozważane jest powtórzenie asesorskich konkursów.

25.07.2024

Orzeczenia orężem w rękach prawnika, a AI ułatwia ich wyszukiwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sztuczna inteligencja coraz mocniej zaznacza swoją obecność w codziennej pracy prawnika, a obszarem, w którym dla wielu kancelarii staje się niemal bezcenna, jest analiza i przeszukiwanie orzeczeń. Tym samym jest też pomocna w kontaktach i "załatwianiu" spraw klienta. Dzięki zdobywanym przy jej pomocy danym, łatwiej bowiem odpowiedzieć na ich potrzeby - wynika z raportu orzeczniczego 2024 r. "Orzecznictwo w pracy współczesnego prawnika", opracowanego przez Wolters Kluwer Polska.

25.07.2024

Prokurator Jacek Bilewicz zastępcą Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Premier Donald Tusk powołał prokuratora Jacka Bilewicza na stanowisko zastępcy Prokuratora Generalnego. Od 12 stycznia do 13 marca prok. Bilewicz pełnił obowiązki prokuratora krajowego, po odsunięciu z tego stanowiska prok. Dariusza Barskiego a następnie do 23 lipca pełnił obowiązki służbowe w Biurze Prezydialnym PK. Ponadto został powołany do składu Zespołu doradców społecznych przy Prokuratorze Generalnym do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.

24.07.2024

Prof. Manowska oskarża prof. Girdwoynia o dyskryminację sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Działania dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, prof. dr. hab. Piotra Girdwoynia, naruszają zasadę równości praw wynikającą z Konstytucji RP oraz dobra osobiste grupy kilku tysięcy sędziów, którzy uzyskali nominacje w trybie określonym obecnie obowiązującą ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa - twierdzi I Prezes Sądu Najwyższego.

24.07.2024

Ustawy reformujące TK przyjęte przez Sejm

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął ustawę o TK i przepisy ją wprowadzające. Regulacje mają naprawić sytuację w Trybunale. Zakładają skrócenie kadencji prezesa Trybunału i zapewniające wybór sędziów większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Co więcej zgodnie z nimi wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych. Kandydatów będą zgłaszać także środowiska prawnicze. Szanse na wejście w życie ustawy są niewielkie.

24.07.2024

NSA: Konsole do gry i sprzęt RTV w więzieniu - te dane są jawne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Dyrektor Zakładu Karnego musi udostępnić dane o posiadanych przez więźniów konsolach do gry i sprzęcie RTV. Jednak w tym przypadku dyrektor stwierdził, że takiego rejestru nie prowadzi. I to sądowi wystarczyło, by uznać, że informacja została udzielona. Zatem organ nie pozostawał w bezczynności i według sądów obu instancji nie złamano prawa do informacji.

24.07.2024

Skarga nadzwyczajna przejdzie do lamusa? Projekt jesienią

Wymiar sprawiedliwości

Jesienią ma być gotowy projekt Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury naprawiający to, na co w wyroku w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce zwrócił uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka. Chodzi m.in. o kwestie skargi nadzwyczajnej. Opinie prawników w tym zakresie są dość zgodne. Ich zdaniem instytucja powinna przejść do lamusa, a ustawodawca powinien postawić i ewentualnie rozbudować lub zmienić pozostałe instrumenty - np. model skargi konstytucyjnej czy podstawy wznowienia postępowania.

24.07.2024

W Senacie wysłuchania kandydatów na sędziego ETPCz, a prawnicy widzą potrzebę ustawy

Wymiar sprawiedliwości

Polska po raz czwarty przygotowuje listę kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W październiku zajmie się nią Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i albo wybierze sędziego, albo listę po raz kolejny odrzuci. Kandydatów jest trzech, 23 lipca prezentują swoje kompetencje w Senacie. Prawnicy już teraz podkreślają, że czas na zmiany w procedurze, ta najważniejsza to opracowanie ustawy, która ureguluje kwestie związane z wyborem.

23.07.2024

Wątpliwości w sprawie prokuratora Korneluka rozstrzygnie uchwała

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W orzecznictwie funkcjonują dwie odrębne i konkurencyjne interpretacje przepisów co do aktualnego wykonywania uprawnień przez Dariusza Korneluka, I zastępcę Prokuratora Generalnego. Ważność tego problemu wymaga rozstrzygnięcia Izby Karnej Sądu Najwyższego w drodze uchwały – uważa Sąd Apelacyjny w Warszawie. Uchwała pozwoli na ujednolicenie orzecznictwa sądów i uniknięcie negatywnego wpływu na czynności policji i prokuratury.

23.07.2024

Sądy już kwestionują status asesorów powołanych na sędziów przy udziale neo-KRS

Wymiar sprawiedliwości

Mimo zapowiedzi m.in. ministra sprawiedliwości, że asesorzy powołani na stanowiska sędziego przy udziale neo-KRS nie powinni się obawiać zmian dotyczących statusu neo-sędziów, jest pierwsze orzeczenie kwestionujące skład z ich udziałem. Sąd Okręgowy w Słupsku, rozpatrując zażalenia na przedłużenie aresztu, uchylił postanowienie sądu I instancji. Przyczyną było właśnie powołanie sędziego, który je wydał; jak uzasadniono, udział neo-KRS skutkował naruszeniem prawa do sądu - zarówno w zakresie bezstronności, jak i niezawisłości.

23.07.2024

Oskarżeni o rzeź kormoranów skazani na więzienie

Środowisko Wymiar sprawiedliwości

Rok bezwzględnego pozbawienia wolności – takim wyrokiem zakończył się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o rzeź kormoranów na Jeziorze Tonowskim. - To niestety nie jest jednostkowa sprawa, problem zabijania młodych ptaków jest powszechny – komentuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, która w sprawie działała jako oskarżyciel posiłkowy.

21.07.2024

Asesor komorniczy przegrywa z adwokatem o urząd sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spełnienie minimalnych standardów samo w sobie nie oznacza, że kandydat na stanowisko sędziego w sądzie rejonowym z mocy prawa nabywa prawo do objęcia tego urzędu – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Utrzymała więc w mocy uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa i przedstawiła prezydentowi kandydaturę adwokatki z najdłuższym stażem pracy. Nadal więc powoływani są neo-sędziowie - mimo uchwały Sejmu.

20.07.2024

Min. Bodnar odwołuje i zawiesza kolejnych prezesów sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości 18 lipca 2024 roku wszczął procedurę odwołania z funkcji prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych w Lęborku i Żorach. Powodem jest powołanie ich do pełnienia funkcji w oparciu o przepisy znowelizowanej ustawy o ustroju sądów powszechnych, które wykluczały udział samorządu sędziowskiego w procesie powołania prezesów/wiceprezesów sądów oraz apele sędziów o ich odwołanie.

19.07.2024
1  2  3  4  5    371