Pijani kierowcy mają szczęście do przepisów - jak nie przesunięte, to martwe

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości zaledwie po kilku tygodniach od wejścia w życie przepisów umożliwiających odbieranie aut pijanym kierowców, szykuje się do ich poprawki. Diabeł tkwi oczywiście w szczegółach, ale prawnicy zwracają uwagą, że przedstawione już założenia mogą spowodować, że narzędzie będzie rzadko stosowane, a tym samym straci funkcję prewencyjną. Co więcej, odpowiedzialność za to spadnie na... sędziów, bo to oni będą mogli, a nie będą musieli, po nie sięgnąć.

05.04.2024

Minimum 7 tys. zł dla asystenta prokuratora - na stole projekt prokuratorskich związkowców

Wymiar sprawiedliwości

Wynagrodzenie zasadnicze urzędnika prokuratury, ale też asystenta prokuratora, miałoby być nie niższe niż 50 proc. wynagrodzenia prokuratora prokuratury rejonowej w stawce pierwszej, a w przypadku starszego asystenta nie niższe niż 60 proc., do tego miałyby dochodzić m.in. dodatki za wieloletnią służbę, wyższe kwalifikacje zawodowe, nagrody jubileuszowe - to propozycje Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, na wyjście z płacowej zapaści w prokuraturze.

04.04.2024

TK: Polecenia premiera w sprawie organizacji wyborów kopertowych - rozprawa przełożona do 17 kwietnia

Wymiar sprawiedliwości Wybory Koronawirus

Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny nie wyda wyroku w sprawie wniosku o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą poleceń premiera rządu w związku z przygotowaniem wyborów korespondencyjnych w 2020 r., w oparciu o przepisy "antycovidowe". Dalszy ciąg rozprawy - 17 kwietnia br. Zdaniem posłów zaskarżone przepisy ograniczają skuteczność działań prezesa Rady Ministrów, przez co naruszają konstytucyjną zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, a także zasady pewności i bezpieczeństwa prawnego.

04.04.2024

Sędziowscy rzecznicy dyscyplinarni dostaną po kieszeni - mają mieć niższe dodatki

Wymiar sprawiedliwości

Z 0,8 na 0,1 ma zostać obniżony mnożnik dodatku funkcyjnego dla rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, podobnie dla jego zastępców - wynika z projektu zmian rozporządzenia w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom. Ministerstwo uzasadnia to tym, że dzięki powołanym ad hoc rzecznikom dyscyplinarnym ministra sprawiedliwości, dotychczasowi będą mieć mniej pracy - więc powinni mieć i niższe dodatki.

04.04.2024

Prezes Iustitii przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów i Prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Premier Donald Tusk na wniosek ministra sprawiedliwości Adama Bodnara powołał prof. Krystiana Markiewicza na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów i Prokuratury - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Komisja ma opracować projekty dotyczące ustroju sądownictwa i prokuratury.

03.04.2024

Rząd po kilku tygodniach liberalizuje odbieranie aut pijanym kierowcom

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rząd po niecałych trzech tygodniach zmienia przepisy dotyczące odbierania aut pijanym kierowcom. Tak jak już wcześniej zapowiadano, sędziowie będą mogli, a nie będą musieli, orzekać taki przepadek, co więcej policja nie będzie miała obowiązku zajęcia auta kierowcy przyłapanego na gorącym uczynku. Ponadto, wyłączona zostanie możliwość orzeczenia takiego przepadku, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na zbycie samochodu, jego utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie.

03.04.2024

Sędzia Tuleya: Trzeba skończyć z wyłudzaniem aresztów i kontroli operacyjnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przy stosowaniu w Polsce kontroli operacyjnej i tymczasowych aresztowań mamy do czynienia nie tylko z nadużywaniem tych instytucji, ale też z wymuszaniem na sędziach decyzji, bez możliwości solidnej oceny sytuacji – mówi Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. I wskazuje na konieczność zmian prawnych w tym zakresie. 

03.04.2024

Kończy się termin wnoszenia skarg nadzwyczajnych w "starych sprawach"

Wymiar sprawiedliwości

3 kwietnia mija termin wnoszenia skarg nadzwyczajnych w tzw. starych sprawach. Miał upłynąć 3 kwietnia 2021 r., ale prezydent Andrzej Duda przedłużył go o kolejne trzy lata. Budziło to spore wątpliwości - nie tylko wśród prawników, którzy podnosili, że stare orzeczenia nie powinny być wzruszane w nieskończoność. Takie uregulowanie powodowało bowiem "zamrożenie" akt w sądowych archiwach, które i tak pękają w szwach.

03.04.2024

ETPCz: Sędzia też człowiek, może publikować posty na Facebooku

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że sankcja dyscyplinarna dla sędziego za opublikowanie dwóch postów na Facebooku, na tematy dotyczące sądownictwa i spraw publicznych, stanowiła naruszenie wolności wyrażania przez niego opinii. W tej sprawie chodzi o sędziego rumuńskiego, który krytykował stan tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Trybunał podniósł, że sędziemu jak i innym osobom, przysługują w tym zakresie standardowe prawa wynikające z Konwencji Praw Człowieka.

03.04.2024

Gen. Nasiłowski: Dozór elektroniczny może jeszcze więcej znaczyć w polityce karnej

Wymiar sprawiedliwości

Po 15 latach stosowania w Polsce dozoru elektronicznego stał się on trwałym i ważnym elementem naszego systemu penitencjarnego – mówi Paweł Nasiłowski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. wdrożenia systemu kar nieizolacyjnych oraz systemu dozoru elektronicznego. I dodaje, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zwiększeniem jego znaczenia w polityce karnej.

01.04.2024

Dozorem elektronicznym można objąć nawet dwa razy więcej osób

Wymiar sprawiedliwości

W tym roku minie 15 lat stosowania w Polsce dozoru elektronicznego jako jednej z form wykonywania kary pozbawienia wolności. Po pewnych wzlotach i upadkach instytucja już ustabilizowała się i około 7 tys. skazanych odbywa każdego dnia karę w jej ramach. Ale pojemność systemu jest znacznie większa i może być nawet podwojona. I tu jest upatrywany jeden ze sposobów na zmniejszenie populacji więziennej, którą zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

01.04.2024

Polka pracuje za granicą? Ze zdalnym rozwodem będzie kłopot

Wymiar sprawiedliwości

Jagoda Kowalska chce się rozwieść z mężem Januszem Kowalskim, bo dowiedziała się o zdradzie. Ponieważ mieszka za granicą, gdzie zajmuje kierownicze stanowisko w międzynarodowej firmie, ale dużo służbowo podróżuje, nie chciałaby stawiać się na rozprawy stacjonarne w rodzinnym mieście. Problem jednak w tym, że po zmianach, które zaszły 14 marca w zakresie rozpraw zdalnych, jej wniosek o e-posiedzenia może nie zostać uwzględniony.

31.03.2024

LEX Super Omnia zaniepokojone doniesieniami w sprawie prokurator Wrzosek

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia w specjalnym stanowisku wyraziło zaniepokojenie doniesieniami dotyczącymi prokurator Ewy Wrzosek, bo jak wskazano wielokrotnie reagowało na próby upolitycznienia i podporządkowania prokuratury władzy wykonawczej. Również prezes NRA Przemysław Rosati, na platformie X napisał, że "granice zostały przekroczone" i, że nie ma zgody na praktyki budzące wątpliwości.

30.03.2024

Uzgodnienie płci metrykalnej będzie w sądach sprawą pilną

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce dołączyć do katalogu spraw pilnych kwestie dotyczące uzgodnienia płci metrykalnej z tożsamością płciową. Oznacza to, że będą one przydzielane sędziom niezwłocznie i kierowane na terminy rozpraw lub posiedzeń poza kolejnością ich wpływu do danego referatu. Resort powołuje się przy tym na wyroki ETPCz, w których zaznaczono konieczność szybkiego procedowania w takich przypadkach.

30.03.2024

Prokurator Krajowy ponownie ogranicza liczbę informacji przekazywanych z prokuratur

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratorzy referenci w sprawach dotyczących przemytu, obrotu wyrobami tytoniowymi, ale i przestępstw związanych ze środkami pochodzącymi z funduszy unijnych oraz obejmujących przestępczość finansową i tzw. działalność parabankową, nie będą musieli, jak wcześniej, przesyłać do Prokuratury Krajowej kopii wydanych decyzji procesowych, a także m.in. przekazywać informacji o każdym postępowaniu i okresowych zestawień.

30.03.2024

Zdrada małżonka nie zawsze pomoże przy podziale majątku

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy, w niedawnym wyroku wskazał, że ważnym powodem przemawiającym za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym, może być orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków. Prawnicy podkreślają jednak, że wyrok choć precedensowy, dotyczy konkretnych okoliczności sprawy, a sędziowie powinni do każdego podziału majątku podchodzić indywidualnie. Przypominają też inne orzeczenia SN, w których wskazywano, że sąd ma badać nie tyle rozpad pożycia, co wkład w powstanie majątku wspólnego.

30.03.2024

Frankowicze nie muszą się obawiać wydatków, gdy bank wycofuje pozew

Wymiar sprawiedliwości

Coraz częściej banki wycofują pozwy przeciw frankowiczom o waloryzację sądową oraz o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Ponoszą wówczas koszty postępowania sądowego. Są to nie tylko wydatki na opłatę od pozwu i koszty pełnomocnika banku, ale też koszty drugiej strony, czyli wynagrodzenie jej pełnomocnika. Banki sporadycznie wnoszą, aby na zasadach słuszności sąd odstąpił od obciążania ich kosztami procesu.

30.03.2024

RPO interweniuje w sprawie problemów tłumaczy przysięgłych

Prawo cywilne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace koncepcyjne w celu rozwiązania problemu tłumaczy przysięgłych. Przepisy nie przewidują terminu, w którym sąd powinien przyznać wynagrodzenie tłumaczowi przysięgłemu, tymczasem od wystawienia rachunku za tłumaczenie zaczynają biec dla niego terminy opłacenia zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej. Według MS istotne dla przyjęcia przyszłych rozwiązań legislacyjnych będzie ustalenie, czy zmiany te wpłyną, a jeśli tak - to w jakim stopniu, na zwiększenie wydatków z budżetu państwa.

29.03.2024

Decyzja w sprawie odsunięcia prokurator Ewy Wrzosek od nowych spraw uchylona

Wymiar sprawiedliwości

W Prokuratorze Rejonowej dla Warszawy Mokotów najpierw wstrzymano od 27 marca do 27 kwietnia rejestrację nowych spraw na prokurator Ewę Wrzosek, ale kolejnym zarządzeniem uchylono - od 29 marca tę decyzję. Poinformowała o tym sama prokurator. W tle jest sprawa, o której informowała WP, zgodnie z którą wnioski złożone przez prokurator do sądów, mające zablokować działania PiS w sprawie mediów publicznych, powstawały poza prokuraturą, przy udziale znanej kancelarii.

29.03.2024

Mapa drogowa do praworządności

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w kwietniu ma być gotowy projekt ustawy rozdzielającej urząd Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości. Powoli tworzy się tam mapa drogowa, która ma doprowadzić do zgodności organów państwa z konstytucją. W pierwszej kolejności powstanie i powinien zostać uchwalony przez Parlament projekt ustawy pomostowej, regulujący kwestie powoływania prezesów sądów, delegacji sędziowskich, dyscyplinarek czy wzmocnienia sędziowskiego samorządu. Trwają też prace nad rozwiązaniem problemu statusu neo-sędziów.

29.03.2024