J. Kudła: nieumyślne spowodowanie śmierci funkcjonariusza policji a działanie w granicach błędu

Wymiar sprawiedliwości Policja

Policyjna interwencja przy ulicy Inżynierskiej 6 w Warszawie, to w ocenie karno - materialnej jedno z najtrudniejszych do takiej oceny zdarzenie. Decyzje podejmowane przez funkcjonariuszy powinny następować w zależności od rozwoju oraz dynamiki, przebiegu interwencji. To właśnie koordynacja na miejscu interwencji, wzajemna wymiana informacji i uzupełniania się stanowi klucz prawidłowego przeprowadzenia czynności, w zgodzie z metodyką policyjną - pisze Jacek Kudła, biegły z zakresu czynności operacyjno-rozpoznawczych.

24.11.2024

RPO krytykuje biurokrację w procedurze "Niebieskiej Karty"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Zmiany, które w intencji prawodawcy miały usprawnić działania pomocowe, nie służą realizacji tego celu z powodu nadmiernej biurokratyzacji oraz niejednoznaczności znowelizowanych przepisów, powodującej szereg wątpliwości osób mających je stosować w praktyce – uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

24.11.2024

KRS ma wątpliwości do bezstronności składu orzekającego w sprawie prokuratora Bilewicza

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy 27 listopada zajmie się sprawą powierzenia prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi pełnienia obowiązków prokuratora krajowego - Sąd Apelacyjny w Warszawie miał wątpliwości, czy Bilewiczowi można było je powierzyć, gdyż jest to "nieznane ustawie Prawo o Prokuraturze". Z kolei wątpliwości co do składu orzekającego podnosi Krajowa Rada Sądownictwa, wskazując że sędziowie Jarosław Matras i Michał Laskowski zostali powołani w skład komisji kodyfikacyjnych podlegających premierowi, a sędzia Laskowski deprecjonował poprzednie orzeczenie SN dotyczące statusu Dariusza Barskiego.

23.11.2024

Ślepe pozwy mogą pomóc w walce z mową nienawiści, ale czy sądy podołają?

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość wniesienia „ślepego pozwu” przeciwko anonimowemu hejterowi może stać się ważnym narzędziem w walce z cyberprzemocą, działając zarówno zapobiegawczo, jak i odstraszająco. Jednak procedowany obecnie w Sejmie projekt budzi też wątpliwości, bo nakłada nowe obowiązki związane z ujawnianiem sprawców na i tak już bardzo obciążone sądy.

23.11.2024

O zachowku, zrzeczeniu dziedziczenia i kręgu spadkobierców w Dniu Otwartym Notariatu

Wymiar sprawiedliwości

Ostatnio weszły istotne zmiany w zakresie dziedziczenia. Rozszerzono katalog przyczyn prowadzących do niegodności dziedziczenia - objęte są nim osoby, które uporczywie uchylają się wobec spadkodawcy od obowiązku alimentacyjnego oraz od wykonywania obowiązku pieczy. Zmieniono też procedurę odrzucenia spadku w imieniu dzieci i wprowadzono możliwość umowy, której skutkiem będzie zrzeczenie się dziedziczenia. O to co zakładają przepisy i jak z nich skorzystać, będzie można zapytać podczas Dnia Otwartego Notariatu.

23.11.2024

TK: Dwa miesiące na powrót prokuratora do czynnej służby - niekonstytucyjne

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy wprowadzające Prawo o Prokuraturze są niezgodne z Konstytucją. TK uznał, że doszło do bezpodstawnego odwołania Prokuratora Krajowego - Dariusza Barskiego. Nie przewidziano ochrony sądowej stanowiska służbowego, co jest naruszeniem konstytucyjnej zasady korzystania z praw publicznych - tj. prawa dostępu do służby publicznej.

22.11.2024

Minister Bodnar za utrzymaniem zasady równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Sporo emocji wśród prokuratorów wzbudziło kolejne stanowisko Ministerstwa Finansów, w którym wskazano na konieczność zmian w ustalaniu wynagrodzeń dla prokuratorów, a konkretnie na odejście od obowiązującego powiązania pensji prokuratorskich i sędziowskich. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar zapewnił właśnie, że jest to jedynie pogląd jednego z resortów, a on sam jest zwolennikiem utrzymania tego, co obowiązuje, czyli zasady równości wynagrodzeń w obu zawodach.

22.11.2024

NSA: Pozwolenia na broń nie dostanie ten, kto zabił psa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna z zatartym już wyrokiem skazującym za zabicie zwierzęcia, nie daje gwarancji, że nie stanowi zagrożenia dla siebie i porządku publicznego w przyszłości - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę członka Klubu Oficerów Rezerwy. Sąd potwierdził, że decyzja odmawiająca pozwolenia na broń strzelecką była słuszna.

22.11.2024

Prof. Grzegorczyk wygrał z Prezydentem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Grzegorczyk z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego nie musi na razie orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał wykonanie postanowienia Prezydenta RP, który wyznaczył sędziego do nowej Izby. Sąd stwierdził, że odmówienie kontroli rozstrzygnięcia sprawy indywidualnej sędziego, w sferze wykonywania władzy sądowniczej i orzekania w imieniu RP prowadziłoby do naruszenia konstytucyjnych zasad państwa prawa i prawa do sądu.

21.11.2024

MS zapowiada przyspieszenie postępowań - kluczowa cyfryzacja i zwiększenie liczby asystentów

Wymiar sprawiedliwości

Pisma procesowe przez portal informacyjny sądów, digitalizacja akt, więcej asystentów, tymczasowy powrót sędziów wizytatorów do orzekania, podniesienie jakości mediacji i wprowadzenia obligatoryjnej mediacji w niektórych kategoriach spraw, certyfikacja biegłych i szkolenia zarządcze dla prezesów sądów - to główne założenia programu MS „Sprawne sądy”, który ma poprawić sytuację w sądownictwie. Powstać ma też Kodeks rodzinny wykonawczy.

21.11.2024

O pełnomocnictwie notarialnym na Dniu Otwartym Notariatu

Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnictwo notarialne jest rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów, np. związanych z podróżą, chorobą, czy wiekiem nie mogą samodzielnie dokonywać czynności prawnych lub formalności urzędowych. Można je odwołać w każdej chwili, wskazać termin obowiązywania a co do zasady przestaje działać w momencie śmierci mocodawcy. By jednak zadziałało musi być w odpowiedni sposób skonstruowane. W samym 2023 r. notariusze sporządzili ponad 253 tys. pełnomocnictw w formie aktu notarialnego.

21.11.2024

SN nie zgadza się z PKW w sprawie bezpłatnego korzystania z wody i światła

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Nie stanowi naruszenia prawa przyjęcie przez komitet wyborczy od partii politycznej korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym w postaci kosztów oświetlenia, ogrzewania, zużycia wody, gazu, połączeń telefonicznych i internetowych - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w sprawie finansów partii politycznej Porozumienie Jarosława Gowina.

20.11.2024

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie według uznania ministra

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości podpisał właśnie zmienione rozporządzenie dotyczące zasad przyznawania wsparcia ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Zniknął kontrowersyjny paragraf 11, który umożliwiał powierzanie zadań i tym samym środków poza procedurą konkursową.

20.11.2024

Profesor Marek Safjan z tytułem doktora honoris causa

Wymiar sprawiedliwości

Profesor Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, a do końca stycznia 2024 r. sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, otrzymał tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

20.11.2024

Sędzia Staryk pozywa SN, odmawia sądzenia, bo jest zbyt obciążony i mu nie płacą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej przez sędziego Izby Pracy nie wiąże się z obecnością w składach neo-sędziów, lecz nadmiarem obowiązków, które dodatkowo trzeba wykonywać bez wynagrodzenia. Dlatego sędzia Staryk pozwał Sąd Najwyższy, domagając się ustalenia, że nie jest sędzią IOZ. Prezes Izby potraktował pismo tego sędziego jako wniosek o wyłączenie ze składu.

20.11.2024

Sędzia Grzegorczyk: Chaos w sądach się pogłębia i uderza w obywatela

Wymiar sprawiedliwości

Propozycje, które obecnie są na stole i dotyczą sędziów powołanych po 2018 r., nie mają podstaw prawnych, są niekonsekwentne, a przede wszystkim niekonstytucyjne. Jeszcze gorsze jest to, jakie mogą spowodować skutki, nie tylko dla samego wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim dla obywateli, bo to oni najbardziej odczują konsekwencje niepewności i chaosu prawnego - mówi sędzia Kinga Grzegorczyk z Sądu Okręgowego w Łodzi, III Wydział Cywilny Odwoławczy, jedna z inicjatorów przedsięwzięcia Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „AEQUITAS”.

20.11.2024

Uniewinniony ma prawo żądać zwrotu wszystkich kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa zasądzenia rzeczywiście poniesionych wydatków związanych z ustanowieniem obrońcy jest w ujęciu systemowym ograniczeniem prawa do obrony. W razie uniewinnienia lub umorzenia postępowania koszty procesu ‎w sprawach z oskarżenia publicznego ponosi Skarb Państwa, nawet jeśli są one wysokie. Uniewinniony nie może być podwójnie karany – za błąd prokuratury i dodatkowo finansowo.

19.11.2024

SN: Skazanie za inny czyn w innym czasie niż w akcie oskarżenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd pomylił datę czynu, wagę i jakość substancji odurzających, bo akt oskarżenia był niedokładny. Zaniedbanie to doprowadziło do sytuacji, w której Sąd Rejonowy w Krakowie rozstrzygnął w istocie o innym czynie niż ten, który faktycznie stanowił przedmiot postępowania przygotowawczego – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił wyrok nakazowy.

19.11.2024

Dzień Solidarności w rocznicę śmierci komornik Ewy Kochańskiej

Wymiar sprawiedliwości

18 listopada przypada rocznica śmierci Ewy Kochańskiej, komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Łukowie. Została ona napadnięta i brutalnie zamordowana w trakcie pracy, we własnej kancelarii. W związku z tym, tego dnia obchodzony jest Dzień Solidarności Przeciwko Mowie Nienawiści i Agresji w Mediach i Polityce. Krajowa Rada Komornicza po raz kolejny alarmuje, że hejt w internecie i przestrzeni publicznej doprowadza do realnych tragedii.

18.11.2024

Sędzia Morawiec: Byliśmy niewygodni dla władzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem niedozwolonego oprogramowania. Komisja przesłuchała sędzię Beatę Morawiec, byłą prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i byłą prezes stowarzyszenia sędziów Themis, wobec której miało być użyte szpiegowskie narzędzie. - Byliśmy niewygodni dla władzy, odwołanie z funkcji prezesa sądu było aktem politycznym - stwierdziła.

18.11.2024