Wreszcie wiadomo, kto może liczyć na asystenta osobistego

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Niektóre osoby z niepełnosprawnością będą mogły otrzymać wsparcie asystenta osobistego od 1 lipca 2026 roku, a młodzież między 13. a 18. rokiem życia - od początku 2027 roku. Liczba godzin asystencji, zakres jego wsparcia, ale i wynagrodzenie asystenta, zależeć będą od indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnością. To założenia rządowego projektu ustawy o asystencji.

11.12.2024

Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepelnosprawność

Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie przysługiwał niektórym osobom od początku przyszłego roku, w praktyce „skonsumuje” świadczenie uzupełniające. Przepisy nie wykluczają co prawda pobierania obu świadczeń, ale ich kwoty i limity są tak skonstruowane, że pomimo uprawnienia do obu świadczeń, ich suma nie będzie wyższa. Prawnicy zwracają uwagę na niejednoznaczne przepisy i coraz bardziej zawiły system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

07.12.2024

Sejm za wyższym dofinansowaniem do pensji pracowników z niepełnosprawnością od lipca 2024 r.

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność Rynek pracy

Pracodawcom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami będzie przysługiwać wyższe dofinansowanie z mocą wsteczną od 1 lipca 2024 r. Rząd w czasie prac w Sejmie wycofał się z niekonsultowanej społecznie zmiany terminu. Przed samym skierowaniem do parlamentu projektu ustawy o rehabilitacji, rząd zaproponował bowiem, by podwyżki obowiązywały dopiero za styczeń 2025 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

06.12.2024

RPO przystąpił do postępowania TK w sprawie zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu Trybunału Konstytucyjnego ze skargi konstytucyjnej, dotyczącej zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. W stanowisku dla TK RPO przedstawia argumenty na rzecz uznania, że zaskarżony, a już nie obowiązujący, artykuł ustawy o świadczeniach rodzinnych jest niezgodny z art. 71 ust. 1 zd. 2 Konstytucji RP - w zakresie, w jakim za jedyną przesłankę uprawniającą do świadczenia pielęgnacyjnego przez osoby inne niż współmałżonek, przy sprawowaniu opieki nad osobą z niepełnosprawnością w związku małżeńskim, uznaje legitymowanie się orzeczeniem z znacznym stopniu niepełnosprawności przez współmałżonka osoby wymagającej opieki.

02.12.2024

Ustawa o asystencji osobistej wpisana do wykazu prac rządu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o asystencji osobistej. Zakłada on przede wszystkim większy wymiar godzin asystencji, niż gwarantują to obecne rozwiązania, a także możliwość ustalenia prawa do wsparcia na kilka lat, a nie wyłącznie na rok. Na ustawę czeka ponad 100 tys. osób z niepełnosprawnością i kilkaset tysięcy ich bliskich.

29.11.2024

Centralna wypożyczalnia sprzętu jeszcze się nie rozpędziła, a już ma kłopoty

Prawo karne Niepelnosprawność

Trwają rozmowy wewnątrz rządu oraz z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych na temat dalszej formy działania centralnej wypożyczalni nowoczesnych technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami. Są m.in. wątpliwości co do jej ekonomicznego uzasadnienia. Dodatkowo procesem zakupu sprzętu do wypożyczalni zajęła się teraz prokuratura.

28.11.2024

Sejm nie zajmie się jednak w tym tygodniu dofinansowaniami dla pracowników z niepełnosprawnością

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Odwołano wczorajsze posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która miała zająć się pierwszym czytaniem nieoczekiwanie zmienionego przez rząd projektu ustawy o rehabilitacji. Zmiana, niekonsultowana ze stroną społeczną, zakłada podwyżkę dofinansowań do zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami dopiero począwszy za styczeń przyszłego roku. Punkt ten zdjęto także z dzisiejszych obrad Sejmu. Wstępnie zaplanowany jest na 4 grudnia. Tymczasem pracodawcy apelują do premiera o przywrócenie wcześniejszych ustaleń.

27.11.2024

Wyższe dofinansowanie do zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością dopiero za styczeń

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność Rynek pracy

Rząd nieoczekiwanie zmienił datę wejścia w życie przepisów, które zwiększają kwoty dofinansowania do zatrudniania pracowników z niepełnosprawnościami na 1 stycznia 2025 r. Pracodawcy otrzymają je dopiero za styczeń, a nie jak zapewniali dotąd rządzący, z datą wsteczną od lipca br. Ze względu na podjęte zobowiązania, dla wielu pracodawców, może to oznaczać duże problemy, ale też zwolnienia pracowników z niepełnosprawnościami.

25.11.2024

Powiatowe zespoły do spraw orzekania chcą rozmów o swoich obowiązkach

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Członkowie powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności chcą zmian. Wyliczają, że ustawodawca dokłada im coraz więcej nowych, czasochłonnych obowiązków, nie dając wsparcia. Rośnie liczba wniosków o wydanie orzeczenia, a oni pracują najczęściej za minimalne wynagrodzenie. Czarę goryczy przelało nieuwzględnienie pracowników zespołów w dodatku motywacyjnym dla niektórych pracowników pomocy społecznej.

25.11.2024

RPO: Informacje o zagrożeniach nie zawsze są dostępne dla osób głuchych

Niepelnosprawność Powódź

Komunikaty o zagrożeniach, np. powodzią, często są przekazywane wyłącznie w formie dźwiękowej, co uniemożliwia osobom głuchym zrozumienie sytuacji oraz podjęcie działań. Rzecznik praw obywatelskich wskazuje na potrzebę wdrożenia obowiązku dostępności informacji medialnych w sytuacjach nadzwyczajnych. Postuluje też o opracowanie szczegółowych standardów, które określałyby, w jaki sposób ten obowiązek powinien być realizowany.

19.11.2024

Dla poszkodowanego weterana zamiast procesu - rekompensata, ale są uwagi

Wojsko Niepelnosprawność

Dotychczas weterani, poszkodowani poza gracami kraju, mogli dochodzić roszczeń wyłącznie na drodze sądowej. Resort obrony narodowej w projekcie nowelizacji ustawy o weteranach chce umożliwić im uzyskanie rekompensaty, bez konieczności wchodzenia w długoletnie procesy sądowe. Zdaniem środowisk weteranów idea jest słuszna, ale przyjęte w projekcie rozwiązania wymagają dopracowania, bo mogą pominąć wielu poszkodowanych żołnierzy i funkcjonariuszy.

19.11.2024

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2025 roku

Pomoc społeczna Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie pielęgnacyjne w przyszłym roku będzie wyższe niż obecnie o prawie 300 zł. Jest ono co roku waloryzowane 1 stycznia, a jego kwota ogłaszana jest przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jesienią roku poprzedniego obwieszczeniem w Monitorze Polskim. Wskaźnikiem corocznej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę.

14.11.2024

RARS ma problem z przetargiem, wózki do wypożyczenia dopiero w marcu przyszłego roku

Niepelnosprawność

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) przyznaje, że ma problem ze znalezieniem podwykonawców, którzy zajmą się serwisem, doradztwem i dostosowaniem wózków i skuterów dla osób z niepełnosprawnościami. Zakupione dwa lata temu na razie wciąż stoją nieużywane w magazynie agencji. I choć ta twierdzi, że mają zapewnione odpowiednie warunki, to istnieje ryzyko, że po tak długim czasie nieużytkowania sprzętu może stracić on gwarantowane przez producentów właściwości.

14.11.2024

Kręgi Wsparcia to dobra droga dla samorządów, ale wymaga wzmocnienia

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Osoba z niepełnosprawnością intelektualną nie zawsze musi trafiać do opieki instytucjonalnej. Alternatywą są tzw. Kręgi Wsparcia. To model wsparcia takiej osoby polegający na tym, że zostaje ona w swoim środowisku. Na razie organizacje pozarządowe oraz nieliczne samorządy realizują go w oparciu o środki projektowe. Eksperci mają nadzieję, że obecnie toczące się prace nad reformą pomocy społecznej upowszechnią ten model pomocy.

12.11.2024

Zaświadczenie lekarskie do wniosku o wydanie orzeczenia będzie ważne dłużej

Niepelnosprawność

Składający wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności może od niedawna składać go na dwa miesiące przed utratą ważności poprzedniego dokumentu. W przypadku dzieci występujących o stopień niepełnosprawności są to trzy miesiące. W związku z tym resort rodziny wydłuża ważność zaświadczenia lekarskiego dołączonego do wniosku z 30 dni, jak dotychczas, na trzy miesiące. Określa także wzory elektronicznej legitymacji osoby z niepełnosprawnością.

06.11.2024

Przegląd przepisów ustawy o świadczeniu wspierającym po nowym roku

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Resort rodziny potwierdza, że zrobi przegląd przepisów ustawy o świadczeniu wspierającym i standardów ich wdrażania po pełnym roku ich funkcjonowania, czyli po 1 stycznia 2025 roku. Do tego zobowiązują go przepisy. Na razie wiadomo, że nie działają one w praktyce tak, jak powinny – wnioskujący o wydanie decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, czekają na nią miesiącami. Niedawno problem ten poruszał Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.11.2024

Pierwsze wypłaty dodatku dopełniającego do renty socjalnej w maju przyszłego roku. Prezydent podpisał ustawę

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza do porządku prawnego dodatek dopełniający dla osób pobierających rentę socjalną, które mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Jego wysokość wyniesie 2520 zł. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., ale pierwsze dodatki będą wypłacone z wyrównaniem wraz z rentą socjalną dopiero w maju 2025 roku.

04.11.2024

Do końca roku wytyczne dla lekarzy orzeczników w sprawie chorób rzadkich

Zawody medyczne Niepelnosprawność

W biurze pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych trwają prace nad wytycznymi dla lekarzy orzeczników, które mają pomóc im rozstrzygać w przypadku chorób rzadkich, kiedy dziecko może otrzymać jedno orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia. Wytyczne mają zastąpić listę chorób rzadkich, które uprawniałyby do otrzymania jednego orzeczenia, bez konieczności stawania co kilka lat na komisji orzeczniczej. Mają być gotowe do końca roku. Biuro pełnomocnika zapowiada też inne zmiany.

28.10.2024

Warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej z wyższym dofinansowaniem - jest projekt

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej planuje podnieść dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) i zakładów aktywności zawodowej (ZAZ) jeszcze w tym roku. Będzie ono obowiązywać też w latach następnych. Dofinansowanie dla WTZ wzrośnie o 1500 zł, a dla ZAZ-ów o 1000 zł. Resort rodziny opublikował rozporządzenie w tej sprawie, strona społeczna ma tylko 7 dni na konsultacje.

25.10.2024
1  2  3  4  5    14