Możliwa modyfikacja „programu samochodowego” PFRON

Niepelnosprawność

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych nie wyklucza po dwóch latach działania tzw. programu samochodowego jego modyfikacji. Na razie mogą skorzystać z niego tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Jednak możliwość dofinansowania do zakupu samochodu byłaby bardzo przydatna także dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Dzięki temu, mogliby np. pozostać aktywni na rynku pracy.

23.10.2024

Wózki z centralnej wypożyczalni PFRON wypożyczysz może w lutym 2025 r.

Niepelnosprawność

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń potwierdził, że z centralnej wypożyczalni technologii asystujących wciąż nie można wypożyczyć wózka czy skutera, pomimo że sprzęt dawno jest kupiony. Prawo.pl alarmowało o tym na początku września. Wózki, skutery czy napęd do wózków ma być dostępny do wypożyczenia dopiero w lutym 2025 roku, a więc po około dwóch latach od zakupu sprzętu.

21.10.2024

Wnioskujący czekają miesiącami na decyzje o poziomie potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Biuro pełnomocnika rządu ds. osób z niepełnosprawnościami (BON) twierdzi, że jedną z przyczyn kilkumiesięcznego oczekiwania na wydanie decyzji o poziomie potrzeby wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami jest to, że wnioskują o nie także osoby z lekkim stopniem oraz wnioskujący składają dokumenty w wersji papierowej. Rzecznik Praw Obywatelskich nie otrzymał odpowiedzi z Biura na pytanie, w jaki sposób sprawowany jest nadzór przez pełnomocnika rządu w procesie wydawania decyzji, a eksperci nie zgadzają się z przytoczoną argumentacją BON.

14.10.2024

Monika Zakrzewska: Zatrudnienie wspomagane z szansą na standaryzację i upowszechnienie

Prawo pracy Niepelnosprawność Rynek pracy

W usłudze zatrudnienia wspomaganego ważne jest, by była dla wszystkich, więc należy tak skonstruować standard i kryteria rekrutacji, aby przede wszystkim osoby, które potrzebują długotrwałego wsparcia także mogły je otrzymać w ramach tej usługi – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Monika Zakrzewska, prezeska Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego, socjolożka, członkini wielu zespołów eksperckich.

12.10.2024

Osobom po 16. roku życia także przedłużą się orzeczenia

Samorząd terytorialny Środowisko Niepelnosprawność

Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 października nowelizacją przepisów, które pozwolą osobom po ukończeniu 16 lat przedłużyć automatycznie orzeczenie o niepełnosprawności do końca marca przyszłego roku. Na nowelę czeka ponad 5 tys. osób.

08.10.2024

Zakłady zniszczone przez powódź mogą wnioskować o pomoc do urzędu pracy

Pomoc społeczna Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Powódź

Pracodawca, który mimo zniszczenia części zakładu utrzymał zatrudnienie, może ubiegać się o zwrot kosztów na zachowanie aktualnych miejsc pracy – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To jedna z form pomocy przewidzianej w tzw. specustawie powodziowej i wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Rady Ministrów.

08.10.2024

Asystent osobisty dla powodzian z niepełnosprawnością ze środków PFRON

Niepelnosprawność Powódź

Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na pomoc osobom z niepełnosprawnością i ich otoczenia, które mieszkają na terenach, gdzie wprowadzono stan klęski żywiołowej z powodu powodzi. Mogą z nich zorganizować m.in. usługi asystenckie. O środki można się starać z pominięciem procedury konkursowej i przy spełnieniu warunków.

04.10.2024

MRPiPS: Rezerwa celowa dla zespołów orzeczniczych w przepisowych terminach

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) informuje, że uruchomienie rezerwy celowej dla zespołów wydających orzeczenia o niepełnosprawności odbywa się zgodnie z terminami określonymi w przepisach. Niedawno pisaliśmy o problemie kończących się środków w zespołach orzeczniczych i braku informacji z resortu rodziny o wysokości i terminie przekazania dodatkowych finansów na orzekanie o niepełnosprawności.

03.10.2024

Sejm rozpoczął pracę nad prezydenckim projektem asystencji osobistej

Niepelnosprawność

Sejm rozpoczął pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Zakłada ona, że z usług asystenta finansowanych z budżetu państwa będą mogły skorzystać osoby dorosłe, zwiększono też pierwotnie zakładaną liczbę godzin usługi asystenta. Nie zmieniło się natomiast to, że asystent nie będzie mógł być obecny podczas leczenia pacjenta z niepełnosprawnością w szpitalu.

01.10.2024

Przedłużone orzeczenie o niepełnosprawności jednak z prawem do świadczeń

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Przepisy z sierpnia o dłuższym terminie ważności orzeczeń o niepełnosprawności nie przedłużyły z automatu prawa do świadczeń m.in. z pomocy społecznej powiązanych z niepełnosprawnością, tak jak robiły to przepisy covidowe. Sejm naprędce naprawiał tę lukę, uchwalając 25 września poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji.

01.10.2024

Warsztaty terapii zajęciowej z terenów powodzi nie zostaną bez pomocy

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność Powódź

Warsztaty terapii zajęciowej, które są obecnie zamknięte z powodu powodzi, mogą ubiegać się o wsparcie w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pomoc dla nich przewiduje także tzw. ustawa powodziowa, która jest procedowana w Sejmie. Na razie sprzątają i liczą straty, ale też pracownicy warsztatów pomagają swoim beneficjentom i monitorują ich sytuację. Na pomoc mogą też liczyć zakłady aktywności zawodowej, pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością i przedsiębiorcy z niepełnosprawnością.

28.09.2024

Sejm za przedłużeniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Niepelnosprawność

W środę, 25 września, Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek osoby, która ją ma. Zmiany mają na celu naprawę luki prawnej, przez którą osoby po ukończeniu 16. roku życia straciłyby ważność orzeczeń po 30 września 2024 r. Nowela trafi teraz do Senatu.

25.09.2024

Pracodawca sprawdzi ważność orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Prawo pracy Niepelnosprawność

Pracodawca będzie mógł w elektronicznym systemie sprawdzić, czy jego pracownik ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności i czy może dalej pobierać dofinansowanie do jego zatrudnienia z PFRON. To jedna ze zmian zaplanowana przez resort rodziny w kolejnej, w krótkim czasie, nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Natomiast zespoły orzecznicze będą miały trzy miesiące na wydanie orzeczenia, a nie jak dotychczas - miesiąc.

25.09.2024

Brakuje kart parkingowych, ministerstwo deklaruje dodruk

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, których data ważności mija 30 września, przedłużą się z mocy prawa do 31 marca 2025 r. Wszystkie pozostałe karty, których ważność kończy się 1 października i później utracą ważność dokładnie w dniu, który określony jest w karcie. Te osoby muszą ponownie złożyć wniosek o nową kartę. Tymczasem zespołom orzeczniczym brakuje blankietów kart i już wstrzymują ich wydawanie. Jak informuje nas resort rodziny, dodruk blankietów rozpocznie się w październiku.

24.09.2024

Zespołom orzekającym o niepełnosprawności kończą się pieniądze

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Zespołom ds. orzekania o niepełnosprawności zaczyna brakować pieniędzy na wydawanie orzeczeń. To może spowodować jeszcze większe zatory w kolejce po nowy dokument. Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze będą, resort rodziny o tym nie informuje. Zgodnie z prawem, zespoły nie mogą zawiesić orzekania, nawet wtedy, gdy nie mają za co tego robić. Pozostaje im trudna droga dochodzenia dotacji na drodze sądowej z budżetu państwa.

20.09.2024

Samorządy mogą wnioskować do PFRON o pieniądze na pomoc powodzianom z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność Powódź

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program pomocy dla osób z niepełnosprawnością, które ucierpiały w czasie powodzi. O środki mogą ubiegać się samorządy dotknięte skutkami powodzi. Osoba z niepełnosprawnością z terenu takiej jednostki będzie mogła wnioskować o pomoc w swojej gminie.

18.09.2024

Rząd opublikował rozporządzenie uruchamiające pomoc dla poszkodowanych

Środowisko Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Powódź

Obowiązuje już rozporządzenie z 17 września w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Rozporządzenie ustala terminy, w jakich mieszkańcy, pracodawcy, przedsiębiorcy oraz inne podmioty z terenów objętych klęską żywiołową mogą skorzystać z pomocy specustawy powodziowej z 2011 r.

17.09.2024

Wątpliwy status zaświadczenia o dacie ważności orzeczenia o niepełnosprawności

Prawo pracy Niepelnosprawność

Pracodawcy nie mają narzędzi do sprawdzenia, czy ich pracownik ma aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, a więc m.in. czy nadal mogą pobierać dofinansowanie do jego pensji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ustawodawca nie stworzył odpowiednich mechanizmów, które obligowałyby zatrudnionego do złożenia w firmie zaświadczenia, że stara się o nowe orzeczenie i do kiedy ważne jest poprzednie. Z kolei pracodawca nie może żądać od pracownika przedstawienia go, z przepisów nie wynika też, jaki status ma zaświadczenie.

13.09.2024

PFRON: Dwie daty utraty ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

30 września utracą ważność niektóre orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. Należy złożyć wniosek o nowe orzeczenie do 30 września, aby automatycznie przedłużyło się maksymalnie do 31 marca 2025 r. Zawiłości jest jednak więcej. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnia obowiązujące obecnie przepisy w sprawie ważności orzeczeń o niepełnosprawności.

10.09.2024

Z centralnej wypożyczalni PFRON wózka wciąż nie wypożyczysz

Niepelnosprawność

Z centralnej wypożyczalni technologii wspomagających Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) po roku jej działalności nie można wypożyczyć wózka ani skutera, choć znajdują się na oficjalnej liście technologii dostępnych w wypożyczalni. Tyle tylko, że na liście umieszczonej na stronie Funduszu. W elektronicznym systemie obsługi wniosków (SOW), przez który należy wnioskować o wypożyczenie sprzętu, wózków nie ma. 

07.09.2024