W środę ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek elektryczny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Tylko do 1 lutego włącznie osoby ogrzewające swoje gospodarstwa domowe elektrycznością mogą złożyć wniosek o dodatek elektryczny w wysokości od 1000 do 1500 złotych. Pracownicy pomocy społecznej przypominają, że dodatek przysługuje tzw. odbiorcy ostatecznemu, czyli osobie która zawarła umowę na dostawę energii. Problem są zaświadczenia o rocznym zużyciu.

31.01.2023

Od środy można składać wnioski o 500 plus na nowy okres rozliczeniowy

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Od środy, 1 lutego, można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń – przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

29.01.2023

Będzie wyższe dofinansowanie dla ośrodków samopomocy, ale na razie tylko przez pół roku

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekaże dodatkowe środki z rezerwy celowej budżetu państwa na bieżącą działalność środowiskowych domów samopomocy. Finansowanie zostanie jednak zwiększone tylko w pierwszym półroczu 2023 r. i dlatego zarządzający placówkami zastanawiają się jak podzielić zapowiedziane fundusze i co będzie w drugiej połowie roku.

26.01.2023

Dodatek osłonowy będzie wypłacany do końca 2023 r.

Środowisko Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Rząd przyznaje, że gminy ze względu na spiętrzenie zadań nie dały rady wypłacić dodatku osłonowego na czas. Dlatego chce przesunąć termin wypłaty do 31 grudnia 2023 r. Nowy termin uwzględnia też rozstrzygnięcia, jakie będą zapadać w postępowaniu administracyjnym. Na wypłatę dodatku zarezerwowano kwotę 500 mln zł.

23.01.2023

ZUS wypłacił 20,3 mld zł świadczeń z programów prorodzinnych na ponad 7 mln dzieci

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Od początku rozpoczęcia realizacji programów związanych z polityką rodzinną przez ZUS, Zakład obsłużył ponad 12 mln wniosków o świadczenia z tych programów i wypłacił świadczenia na kwotę 20,3 mld zł wspierając ponad 7 mln dzieci. Według stanu na wrzesień 2022 r., wypłacono 4,4 mln świadczeń dobry start w kwocie 2 620,3 mln zł oraz 7 mln świadczeń wychowawczych.

18.01.2023

Dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego wciąż w zawieszeniu

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

W Senacie od dłuższego czasu trwają prace nad przepisami ustawy, które pozwolą pracować osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne. Resort rodziny i polityki społecznej niezmiennie argumentuje, że do tego konieczna jest reforma orzecznictwa o niepełnosprawności, a opiekunowie wciąż pozostają w klinczu.

12.01.2023

Nowa ustawa zapowiada duże zmiany w pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Proponowana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej zakłada szereg zmian w zakresie funkcjonowania ośrodków opieki całodobowej (domy pomocy społecznej), mieszkań chronionych czy usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Rozwiązania prawne to jedno, ważne są działania i wypracowywanie dobrych praktyk – pisze Anna Klingsporn-Karge z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

07.01.2023

Węgiel do gmin dojeżdża powoli i nie zawsze taki, jaki powinien

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel

Dystrybucja preferencyjnego węgla idzie jak po grudzie. Jest wiele gmin, które otrzymały zaledwie 30 proc. tego co powinny otrzymać do końca 2022 roku, w województwie mazowieckim nawet tylko 15 procent. Inne gminy otrzymują nie ten asortyment, który chciały. Gminy powiatu tomaszowskiego w lubelskim od nowego roku zostały zaskoczone zmianą dostawcy.

05.01.2023

Będzie nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przesłało do pilnych konsultacji społecznych nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Projekt rozporządzenia określa załączniki, które osoby uprawnione do dodatku o podwyższonej wysokości muszą złożyć wraz z wnioskiem.

04.01.2023

Ostatni dzwonek na dotacje w programie Senior+ na domy i kluby dla seniorów

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Tylko do 5 stycznia samorządy mają czas na dołączenie do programu Senior+ edycja 2023. To środki na tworzenie i funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla osób starszych.miny, powiaty i województwa mogą starać się o pieniądze na tworzenie domów i klubów seniora. Na realizację programu w 2023 r. przeznaczono 60 mln zł.

04.01.2023

Płaca minimalna w tym roku wzrośnie dwa razy, świadczenie pielęgnacyjne tylko raz

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r. wzrośnie dwukrotnie – od 1 stycznia i 1 lipca. Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego powiązana ze wzrostem płacy minimalnej co roku jest 1 stycznia. Jednak, jak wyjaśnia resort pracy, dwukrotny wzrost płacy minimalnej w tym roku, nie oznacza automatycznego dwukrotnego wzrostu świadczenia pielęgnacyjnego.

01.01.2023

Trudno o pracę dla niepełnosprawnych z wysokimi kwalifikacjami

Pomoc społeczna Prawo pracy

Osoby z niepełnosprawnościami, m.in. które mają wysokie kwalifikacje i znają języki obce, skarżą się na niemożność znalezienia odpowiedniego zatrudnienia. Dostają bowiem oferty pracy głównie w ochronie lub firmach sprzątających. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk prosi o zajęcie stanowiska w tej sprawie przez minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

28.12.2022

Rządowy fundusz ma wspierać bezdomnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

W 2023 roku na walkę z problemem bezdomności Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekaże 5,5 mln zł, które mają być wydane m.in. na profilaktykę, wsparcie osób zmagających się z kryzysem bezdomności, a także wspieranie innowacyjnych rozwiązań w obszarze ich aktywizacji społecznej i zawodowej. Minister Marlena Maląg podpisała nową wersję programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”.

27.12.2022

Gminy mogą wnioskować o wsparcie dla seniorów

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do końca stycznia 2023 roku gminy mają czas na złożenie do swoich wojewodów zapotrzebowania na środki w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów na przyszły rok. Budżet programu to 50 mln zł. Program „Korpus Wsparcia Seniorów” skierowany jest do osób, które ukończyły 65 lat. Wsparcie można przeznaczyć na różne formy pomocy.

27.12.2022

WSA: W izbie wytrzeźwień monitoring bez dźwięku

Pomoc społeczna Administracja publiczna RODO

Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych został ukarany przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych za to, że przetwarzał dane osób w nim przebywających w zakresie nagrywania i utrwalania dźwięku poprzez stosowany monitoring. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Miasta Stołecznego Warszawy na tę decyzje UODO.

22.12.2022

Przez obsługę dodatków osłonowych, pomoc społeczna odsunięta na drugi plan

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy Węgiel

W kolejnych ustawach o dodatkach osłonowych dla obywateli pozostawiono „furtki”, które pozwalają samorządom scedować obowiązki obsługi tych dodatków na ośrodki pomocy społecznej. Te narzekają na przeciążenie pracą. Alarmują, że w praktyce pomoc społeczna została odsunięta na drugi plan, a OPS-y stały się kasą wypłat rządowych programów.

19.12.2022

Z ulgi paszportowej skorzysta rodzic dziecka z niepełnosprawnością, ale tylko w rodzinie wielodzietnej

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Z ulgi w opłacie za wydanie paszportu mogą skorzystać wybrane grupy, ale nie w równym stopniu. Od początku tego roku uprawnienie to otrzymali także członkowie rodzin wielodzietnych z ważną Kartą Dużej Rodziny. Nie ma w tej grupie rodziców dzieci z niepełnosprawnością, choć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa rozszerzenie uprawnień do ulgi także dla nich.

17.12.2022

Gminy dostały więcej czasu na obsługę wniosków o dodatek węglowy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy Węgiel

Rząd dostrzegł, że gminy nie wyrobią się do końca roku z obsługą dodatków węglowych, a w budżecie państwa zabraknie na nie pieniędzy. Przy okazji tzw. ustawy gazowej zmienił przepisy i dosypał kolejne 2 mld zł na ten cel. Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mieli więcej czasu na rozliczenie środków, wojewodowie będą zaś elastyczniej nimi zarządzać.

16.12.2022

Tańsza energia dla niepełnosprawnych, ale dla urządzeń medycznych limit może być za mały

Pomoc społeczna Domowe finanse Opieka zdrowotna Dodatek osłonowy

Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać ze zwiększonego limitu preferencyjnego zużycia energii elektrycznej. Jednak dla korzystających z urządzeń medycznych w domu, limit może okazać się za mały. Ministerstwo rodziny nie planuje dopłat, ale wystąpiło do ministerstw klimatu i środowiska oraz zdrowia o analizę możliwości podwyższenia limitu dla korzystających z takich urządzeń, zgodnie z zaleceniem medycznym.

15.12.2022
1  2  3  4  5    32
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski