Międzynarodowe firmy ujawnią, w których krajach płacą podatki

Rachunkowość Finanse

Duże wielonarodowe przedsiębiorstwa będą musiały publicznie ujawnić sprawozdania dotyczące podatku dochodowego płaconego w poszczególnych krajach - stanowi tak projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, przyjęty w środę przez Radę Ministrów. Dane będą podawane oddzielnie dla wszystkich państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz tzw. rajów podatkowych, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność.

28.02.2024

MF pracuje nad podatkiem wyrównawczym

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Wskazuje, że odpowiedzią na problemy opodatkowania międzynarodowego ma być wprowadzenie systemu tzw. globalnego podatku minimalnego. Największe firmy międzynarodowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania 15 proc.

27.02.2024

MF: PIT kasowy będzie dobrowolny i dla małych firm

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić PIT kasowy na zasadzie dobrowolności. Będą mogli go wybrać przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz rozpoczynający prowadzenie działalności. Podatek zapłacą wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta. Forma ta będzie dostępna zarówno dla rozliczających się według skali, stawką liniową 19 proc. oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Według ekspertów, reforma ma minusy, a limit przychodów należy zwiększyć.

27.02.2024

Ulga IP Box tylko dla nielicznych - wszystko przez brak objaśnień

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnicy wciąż czekają na objaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie IP Box, mimo iż ulga obowiązuje od 2019 roku. Nie wiedzą, jak obliczyć wartość kwalifikowanego IP zawartego w cenie towaru czy usługi. To oznacza, że podobnie jak w poprzednich latach, również w rozliczeniu za 2023 rok wielu przedsiębiorców zrezygnuje z preferencji. Czasu na stosowne obliczenia jest coraz mniej.

27.02.2024

Nadchodzą dwie duże reformy w podatkach. Firmy obawiają się chaosu

CIT PIT Rachunkowość

W 2024 r. przedsiębiorców czeka nie tylko praca nad wdrożeniem KSeF, ale także JPK CIT, czyli raportowaniem skarbówce danych z ksiąg rachunkowych. Ministerstwo Finansów potwierdza, że terminy pozostają bez zmian. To oznacza, że największe firmy będą musiały prowadzić odpowiednią ewidencję już od 2025 r. Przedsiębiorcy wskazują, że nie uda się wdrożyć dwóch reform jednocześnie i apelują o odroczenie zmian w CIT. Argumentem są koszty i ryzyko błędów.

23.02.2024

60 tys. złotych wolne od podatku wprowadzi chaos w rozliczaniu PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia 2024 r. Problem jednak w tym, że przedsiębiorcy inni niż opodatkowani CIT do 20 lutego muszą wybrać formę opodatkowania, a bez pewnej wiedzy o wysokości kwoty wolnej, podjęcie takiej decyzji jest właściwie niemożliwe.

13.02.2024

MF zaprasza na konsultacje w sprawie KSeF

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Ministerstwo Finansów przedstawiło w piątek harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Cykl dziewięciu spotkań w formie hybrydowej rozpocznie się 16 lutego. Od 9 lutego można zgłaszać chęć udziału w konsultacjach. Trzeba w tym celu wypełnić online formularz zgłoszeniowy.

09.02.2024

Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już 13 lutego

CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

KPMG w Polsce zaprasza do udziału w 14. edycji Kongresu Podatków i Rachunkowości, która odbędzie się już we wtorek, 13 lutego 2024 r. w formule online. Rejestracja trwa do 8 lutego, do godz. 17:00. Udział w Kongresie jest bezpłatny. W tegorocznej edycji eksperci KPMG przedstawią, obok kwestii podatkowo-rachunkowych oraz prawnych, m.in. zagadnienia dotyczące raportowania ESG oraz cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.

08.02.2024

Jacek Gdański nowym prezesem PANA

Rachunkowość Finanse

Minister finansów Andrzej Domański odwołał Piotra Patkowskiego ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Uzasadnił, że Patkowski "nie posiada kompetencji niezbędnych do pełnienia tak ważnej dla polskiej gospodarki funkcji". Piotr Patkowski był prezesem PANA od 11 listopada 2023 r. Po południu szef MF poinformował, że powołał Jacka Gdańskiego na nowego prezesa PANA.

26.01.2024

Składki na ZUS - jak prawidłowo rozliczyć koszt podatkowy

CIT Rachunkowość

Nowe brzmienie przepisu dotyczącego pobieranych od wynagrodzeń pracowników składek ZUS i zasad uznania ich za koszty uzyskania przychodów w ramach ustawy o CIT wzbudza niemało wątpliwości. Jedno jest pewne - wskazane wydatki mogą być kosztem w miesiącu, za który wynagrodzenia są należne - jednak pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.

24.01.2024

Biegli rewidenci i księgowi rozmawiają z MF o przyszłości zawodu

Rachunkowość

W piątek, 19 stycznia, Jurand Drop, wiceminister finansów, spotkał się z Kamilem Jesionowskim, prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (PIBR) i dr. hab. Stanisławem Hońko, prezesem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). Głównym tematem spotkania były regulacje dotyczące rachunkowości i audytu. Poruszono również kwestię niezbędnego nadzoru publicznego nad rynkiem audytorskim.

20.01.2024

MF: W sprawozdaniach finansowych koncerny wykażą podatek z podziałem na kraje

CIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości wdrażającym dyrektywę 2021/2101. Chodzi o to, by przedsiębiorstwa międzynarodowe nie przenosiły zysków z jednego kraju do drugiego w celu obniżenia płaconych podatków. Wprowadzony zostanie obowiązek publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje, w tym także ze wskazaniem tzw. rajów podatkowych - informuje MF.

12.01.2024

Podatek minimalny wszedł w życie, zaczynają się problemy

CIT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują przepisy o minimalnym podatku dochodowym. W założeniu zapłacą go przedsiębiorstwa, które poniosły stratę lub osiągnęły zbyt niski udział dochodu w przychodach. Przedsiębiorcy alarmują jednak, że - ze względu na skomplikowany wzór i liczne wyłączenia - trudne będzie już samo określenie, kto właściwie podlega nowej daninie. W efekcie koszty administracyjne mogą być wyższe niż spodziewane korzyści dla budżetu.

08.01.2024

Skarbówka rozstrzygnie na korzyść przedsiębiorców błąd w CEIDG

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Urzędy skarbowe mają rozstrzygać na korzyść podatników wątpliwości dotyczące wybranej przez nich formy opodatkowania w CEIDG - zapewnia wiceminister finansów Jarosław Neneman. Chodzi o sytuacje, w których osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą twierdzą, że nie wybrały rozliczenia według skali podatkowej, ale taka forma została im przypisana przez błąd systemu CEIDG.

05.01.2024

Konferencja Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster już 5 grudnia 2023 r.

Podatki i opłaty lokalne Rachunkowość HR KSeF

Wyzwania związane z wdrożeniem KSeF, skutki wyroków Trybunału Konstytucyjnego w zakresie podatku od nieruchomości, aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia oraz warunki udzielania pracownikom zwolnienia z powodu siły wyższej – to niektóre z tematów IV edycji konferencji "Podatkowo-Kadrowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych, kadrowych i doradców podatkowych".

01.12.2023

Szkolenie powiązane z branżą lub zawodem bez VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Świadczone przez spółkę szkolenia będą korzystały ze zwolnienia z VAT, wówczas gdy nabyte w trakcie szkolenia umiejętności pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkolenia i mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Z dokumentów musi jednak jednoznacznie wynikać, że szkolenie jest finansowane ze środków publicznych. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

30.11.2023

Tylko do końca roku korzystniejsze rozliczenie firmowych prezentów

PIT Rachunkowość

Wręczanie świątecznych prezentów ma dla firm i ich pracowników różne konsekwencje - w zależności od tego, z jakich środków finansowane są upominki i jaki typ umowy łączy obie strony. Pracownik nie zapłaci podatku, jeśli prezent został opłacony z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Tylko do końca 2023 r. może skorzystać z wyższego limitu zwolnienia z PIT - do 2 tys. zł. Z kolei przedsiębiorcy mogą odliczyć tylko niektóre wydatki na upominki dla załogi.

23.11.2023

Powstało tylko 21 grup VAT - nowe przepisy bez sukcesu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2023 r. zarejestrowano zaledwie 21 grup VAT, złożonych łącznie z 70 podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Eksperci przyznają, że to bardzo mało. Mimo że możliwość tworzenia grup miała uprościć rozliczenia i poprawić płynność finansową, przedsiębiorców zniechęcają skomplikowane przepisy i ryzyko sporów. Grupy VAT nie rozwiążą też problemów samorządów terytorialnych, które dotychczas - przez niekorzystne interpretacje - założyły ich tylko cztery.

21.11.2023

Odpisy aktualizujące należności uwzględnione w korekcie wstępnej

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Odpisy aktualizujące należności mogą być ujęte w ostatnim zeznaniu podatnika CIT przed przejściem na estoński CIT jako koszty podatkowe. Fiskus rozstrzygnął na korzyść podatników istotny problem związany ze sporządzaniem korekty wstępnej - pisze Izabella Trochimczuk, doradca podatkowy, zastępca dyrektora departamentu księgowości w Kancelarii Podatkowej Skłodowscy.

20.11.2023

Lewandowicz: Podatnicy nie są przygotowani do obligatoryjnego stosowania KSeF

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Część przepisów o KSeF wymaga nowelizacji. Potrzebna jest też zmiana filozofii systemu – powinien on być przyjazny dla podatnika, łatwy w obsłudze, dający mu namacalne korzyści. W obecnym wydaniu jest to narzędzie, które ma służyć przede wszystkim administracji skarbowej, wprowadzane bez liczenia się z podatnikami - mówi Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

17.11.2023
1  2  3  4  5    53