Zmiany w prawie

Informacje z rejestru karnego możliwe także online

Ułatwienie udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego i wydawanie innych zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego - to cel zmian w Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ma spowodować, że m.in. sądy, prokuratura i policja będą otrzymywać takie informacje natychmiast.

Krzysztof Sobczak 27.01.2021
Zmiany w ustawie o służbie więziennej podpisane prezydenta

Funkcjonariusze służby więziennej będą mogli być kierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Ponadto zwiększy się limit wydatków z budżetu państwa na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o służbie więziennej, która została podpisana przez prezydenta.

Jolanta Ojczyk 27.01.2021
Tysiące farmaceutów gotowych do wykonywania szczepień

Blisko 4,3 tys. farmaceutów zadeklarowało chęć wykonywania szczepień przeciw COVID-19 - poinformowała we wtorek Naczelna Izba Aptekarska, na podstawie danych zebranych z całej Polski. Najwięcej w województwie mazowieckim (ponad 0,6 tys.), wielkopolskim, małopolskim i śląskim (ponad 0,4 tys.).

Krzysztof Sobczak 26.01.2021
Dwa dni wolne od pracy dla ozdrowieńców, którzy oddali krew lub osocze

Od dziś honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał on krew lub jej składniki oraz w dniu następnym. We wtorek weszły bowiem w życie przepisy, które zagwarantowały mu także 33-proc. ulgę na przejazdy w komunikacji zbiorowej

Grażyna J. Leśniak 26.01.2021
Specustawy mają zapewnić właściwe przygotowanie strategicznej infrastruktury energetycznej

Rząd przyjął projekt ustaw regulujących i usprawniających inwestycje w przedsięwzięcia konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Chodzi o stabilność i pewność poboru mocy przez odbiorców energii elektrycznej oraz dostaw paliw gazowych i płynnych.

Katarzyna Kubicka-Żach 26.01.2021
Jest projekt - hulajnoga elektryczna to pojazd

Uregulowany ma być status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego (UTO – np. deskorolka elektryczna). Kierujący tymi pojazdami będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu – będzie to dotyczyć części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych. Zakazane będzie m.in. kierowanie hulajnogą elektryczną po jezdni,

Krzysztof Sobczak 26.01.2021