Ustawa o zmianach w VAT i tarczy antyinflacyjnej w Senacie

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

We wtorek senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz gospodarki narodowej i innowacyjności opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o VAT. Może być przyjęta na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senat. Ustawa zwalnia z VAT import towarów przez siły zbrojne państw UE, ale też wydłuża tarczę antyinflacyjną.

17.05.2022

Senat zacznie obradować w środę, zajmie się sześcioma ustawami

Senat na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu zajmie się dwoma kontrowersyjny ustawami: o służbie zagranicznej oraz powołującą Akademię Kopernikańskiej. Ponadto będzie procedował ustawę o KRUS i Inspekcji Weterynaryjnej. Senatorowie mają też wysłuchać informacji premiera na temat możliwości uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.

17.05.2022

Prawie 8 tys. spraw podjął w 2021 r. rzecznik przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W 2021 r. roku Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadziło ponad 7800 spraw w interesie przedsiębiorców. To o ponad 26 proc. więcej w porównaniu do roku poprzedniego – wynika z raportu „Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP w 2021 r. Większość interwencji dotyczyła spraw z zakresu prawa administracyjnego materialnego, prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych.

17.05.2022

Będą od lipca podwyżki wynagrodzeń w służbie zdrowia

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Przewiduje on podwyżki dla lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, ale też salowych i sekretarek medycznych. Najwyższe podwyżki 41 proc. otrzymają pielęgniarki ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji. Najniższe pracownicy działalności podstawowej, inni niż medyczni z wykształceniem średnim.

17.05.2022

Zmienią się limity i definicja stref w ochronie powietrza

Środowisko

Określenie maksymalnych limitów wydatków na kolejne 10 lat obowiązywania przepisów, które implementują wymagania dotyczące unijnych dyrektyw związanych m.in. z jakością powietrza i ograniczeniem emisji lotnych związków organicznych - to cel proponowanych przez rząd zmian w prawie. Zmienić ma się także definicja stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza.

17.05.2022

Straż miejska i inspekcja handlowa będą wystawiać mandaty za niewystawianie paragonów

VAT Akcyza Administracja publiczna

Inspekcja Handlowa oraz straże gminne dostaną nowe uprawnienia. Będą mogły wypisywać mandaty sprzedawcom, którzy nie wystawiają paragonów przy sprzedaży papierosów, tytoniu i alkoholu. Recydywistom będzie groziło cofnięcie zezwolenia na handel wyrobami alkoholowymi. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego ma być przyjęta jeszcze w tym roku.

17.05.2022

Rząd przyjął projekt o pomocy dla kredytobiorców

Rynek i konsument Domowe finanse

Przepisy o pomocy kredytobiorcom od 1 lipca mają wejść w życie - przekazał we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Mają to być przepisy o pomocy dla posiadaczy kredytów hipotecznych, w którym ma m.in. się znaleźć kwestia wakacji kredytowych, aby przez cztery miesiące w tym roku i w następnym można było przesunąć płatność raty kredytowej. Ponadto nowy wskaźnik ma zastąpić WIBOR.

17.05.2022

Związkowcy mają propozycję wzrostu wynagrodzeń w 2023 r.

Samorząd terytorialny Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

W 2023 r. wynagrodzenia powinny wzrosnąć co najmniej o 13,41 proc., pracownicy państwowej sfery budżetowej powinni zarabiać co najmniej 20 proc. więcej, a minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć od 1 stycznia 2023 r. o 16,28 proc., czyli o 490 zł, a od 1 lipca - o kolejne minimum 7,15 proc. (250 zł). Związkowcy przedstawili swoją propozycję podwyżek płac w piśmie do Ministerstwa Finansów.

17.05.2022

ZUS: Wnioski o świadczenie postojowe można składać do 16 sierpnia

Ubezpieczenia społeczne Tarcza Antykryzysowa

Od 16 maja 2022 roku w Polsce został zniesiony stan epidemii. W ciągu 3 miesięcy od tego dnia, czyli do 16 sierpnia 2022 roku, przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą złożyć wnioski o świadczenie postojowe, jeśli spełniają odpowiednie warunki i wcześniej tego nie zrobili – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

17.05.2022

NIK: Nieprawidłowości w spółkach komunalnych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Kontrola zarządcza

Większość kontrolowanych spółek komunalnych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim prowadziła działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania gmin w sferze użyteczności publicznej. NIK podkreśla, że w latach 2018-2020 nadzór właścicielski samorządów nad spółkami najczęściej miał charakter formalny. Stąd liczne nieprawidłowości w ich działalności.

17.05.2022

Ministerstwo rozwoju chce ratować kredyt bez wkładu własnego, szykuje zmiany

Polski Ład Nieruchomości

Od 26 maja ruszy rządowy program kredytowy, dzięki któremu będzie można kupić mieszkanie, nie mając wkładu własnego. W ten sposób rząd chce pomóc młodym Polakom zdobyć pierwsze mieszkanie. Jednak na razie nikt nie wróży nowej inicjatywie szybkiego sukcesu. Powody są dwa: malejąca zdolność kredytowa oraz sztywne ceny mieszkań narzucone przez wchodzące w życie przepisy. Ministerstwo rozwoju zapowiada zmiany.

17.05.2022

ZNP: Zmiany w awansie nauczyciela nie zachęcą do wybrania tej ścieżki kariery

Kadry w oświacie Prawo pracy

Proponowany przez ministerstwo edukacji i nauki nowy system awansu zawodowego nie jest zmianą projakościową - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego, który negatywnie zaopiniował projekt zmian w Karcie Nauczyciela. Związek zauważa, że na pewno nie spełni to oczekiwań w postaci przyciągnięcia chętnych do tego zawodu.

17.05.2022

Badanie: Ponad połowa Polaków nie zna różnic między umową o pracę a B2B

Rynek Prawo pracy

Aż 55 proc. ankietowanych Polaków nie wie, czym różni się umowa o pracę od kontraktu B2B. Z kolei 56 proc. badanych twierdzi, że warunki pracy na zasadzie B2B są dla nich niezrozumiałe. Jednocześnie aż 83 proc. respondentów zwraca dużą uwagę na proponowany przez pracodawcę rodzaj umowy - wynika z badania "Umowa o pracę kontra B2B".

17.05.2022

KE uwolni fundusze po uchwaleniu prezydenckiego projektu ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Porozumienie z Komisją Europejską polega na tym, że jeżeli zostanie przyjęta prezydencka ustawa, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej, oznaczać to będzie wypłatę środków z KPO - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej przedstawiciele rządu twierdzili, że porozumienie z KE w tej sprawie jest zawarte, ale nie ujawniali, że warunkiem jest ustawa.

17.05.2022

Raport: Ponad milion złotych mogą tracić firmy w Polsce na jednym wypadku w miejscu pracy

Prawo pracy BHP

Ciężki wypadek w zakładzie pracy kosztuje pracodawcę średnio ponad 1 mln zł, a niekiedy nawet wielokrotność tej kwoty – wynika z najnowszego raportu Ayming Polska i BCC. Ryzyko wypadków może rosnąć wraz z pełnym powrotem pracowników do pracy. Co za tym idzie, zadbanie o bezpieczeństwo staje się nie tylko kwestią zdrowia zatrudnionych i etyki pracodawcy, ale także czynnikiem kosztowym.

17.05.2022

Odwołanie od matury - warto szybko zgłosić chęć przejrzenia pracy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Maturzysta może się odwołać od wyniku egzaminu. Musi najpierw zgłosić chęć obejrzenia pracy, co warto zrobić, jak najszybciej, bo im więcej chętnych, tym dłuższa kolejka. O wgląd do pracy lepiej wystąpić od razu, zwłaszcza że decyduje kolejność zgłoszeń. Procedura nie jest szczególnie sformalizowana - wniosek do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej można wysłać mailem.

17.05.2022

Uchwała w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy – prawo miejscowe, czy nie?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Większość organów nadzoru stoi na stanowisku, że uchwała podjęta przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa do kategorii aktów prawa miejscowego się nie zalicza. Nie jest to jednak stanowisko jednolite. Pojawiają się bowiem i stanowiska, że taka uchwała jest aktem prawa miejscowego.

17.05.2022

"Uwolnij się od przemocy" - MS chce propagować rozwiązania antyprzemocowe

Wymiar sprawiedliwości

Kończą się prace nad projektem zmian m.in. w prawie cywilnym, ale też w ustawie o policji, wprowadzającym nowe narzędzia do natychmiastowej izolacji osób stosujących przemoc wobec bliskich. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło też stronę internetową pod hasłem "Uwolnij się od przemocy", z informacjami dla pokrzywdzonych - jak i gdzie szukać pomocy, i jakie prawa im przysługują.

17.05.2022

W opiece paliatywnej i hospicyjnej coraz gorzej, a zmiany idą za wolno

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nakłady na opiekę paliatywną i hospicyjną w Polsce nie sięgają nawet 1 proc. budżetu NFZ. Wycena świadczeń nie zmieniła się od kilku lat, a pacjentów, zwłaszcza w czasie pandemii, wciąż przybywa. Brakuje łóżek i personelu, a do 2025 r. szacowany jest wzrost zapotrzebowania na opiekę paliatywną o 38 proc. Tyle że zmiany w wycenach mają być dopiero w 2023 roku, zdaniem ekspertów, za późno.

17.05.2022

Razem czy oddzielnie - znowu czarne chmury nad adwokatami i radcami

Prawnicy

Nie milkną echa wniosku do TK o zbadanie konstytucyjności przepisów o przynależności adwokata i radcy prawnego do izby samorządowej ze względu na jego miejsce zamieszkania lub siedzibę kancelarii. Prawnicy szykują się do batalii o ochrony swojej samorządności, wielu z nich uważa równocześnie, że to krok do dalszych działań, choćby zlikwidowania izb czy łączenia obu zawodów.

17.05.2022
1  2  3  4  5    11380
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski