W tym roku niedziela handlowa 10 grudnia zamiast 24 - jest podpis prezydenta

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Jeżeli niedziela przypadnie 24 grudnia, to handel będzie pracował w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. Taki zasady zaczną obowiązywać już w najbliższą niedzielę. Przepisy w tej sprawie podpisał prezydent. Brakuje jeszcze tylko publikacji w Dzienniku Ustaw. Nowe uregulowania wejdą w życie dzień po ogłoszeniu w Dz.U.

04.12.2023

Do końca roku nabór wniosków do programu "Maluch plus"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gminy mogą do końca roku składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu "Maluch plus". W 2023 r. ministerstwo rodziny zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi - poinformował resort w poniedziałek w komunikacie.

04.12.2023

MF: Do wystawiania faktur w KSeF wystarczą bezpłatne narzędzia

VAT KSeF

Już dziś warto zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka - informuje Ministerstwo Finansów. I wyjaśnia, że do KSeF można zalogować się przy pomocy: Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub kwalifikowanej pieczęci elektronicznej

04.12.2023

RPO składa skargę nadzwyczajną w sprawie zachowku od wyroku Sądu Okręgowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rzecznik Praw Obywatelskich składa skargę nadzwyczajną na korzyść powódki od wyroku Sądu Okręgowego w sprawie zachowku. Sąd nałożył na powódkę ciężar wykazania, że spadkodawczyni nie zrealizowała ani nie zbyła roszczenia o zachowek - choć strona pozwana nie podnosiła tych okoliczności. Według RPO, odebranie jej prawa do zachowku naruszyło funkcje: ochronną, dystrybucyjną oraz solidarnościową tej instytucji prawa spadkowego.

04.12.2023

Rozszerzenie katalogu kodów paliw ciekłych to zmiany dla koncesjonariuszy

Energetyka

25 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określające wykaz paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących. Koncesjonariusze powinni upewnić się, czy nie obejmie ich obowiązek złożenia wniosku do regulatora.

04.12.2023

Bez nowelizacji przepisy o awansie różnicują sytuację nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Znowelizowane w zeszłym roku przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli nie są precyzyjne - różnicują sytuację początkujących nauczycieli. Pedagodzy zatrudnieni na zastępstwo nie rozpoczną przygotowania zawodowego, co oznacza, że nie wkroczą na ścieżkę awansu zawodowego, mimo uzupełnienia obowiązku przygotowania pedagogicznego i posiadania tych samych kwalifikacji, co inni pedagodzy zatrudnieni w szkole.

04.12.2023

Rząd wycofuje się z kształtowania wynagrodzeń sędziów i prokuratorów okołobudżetówką

Wymiar sprawiedliwości

Rząd zgłosił autopoprawkę do ustawy okołobudżetowej na 2024 r., usuwając z niej przepisy ustalające podstawę wynagrodzeń sędziów, prokuratorów, referendarzy i asesorów na stałym poziomie 6156,25 zł. Oznacza to, że wynagrodzenia tych grup zawodowych będą w przyszłym roku, pierwszy raz od 2021 r., kształtowane na podstawie ustaw ustrojowych - Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze, a podstawą będzie 7005,76 zł.

04.12.2023

Komisja Skarbników Unii Metropolii proponuje, jak uzdrowić finanse samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Podwyższenie subwencji oświatowej do 3 proc. PKB. Przyznanie samorządom udziału w PIT ryczałtowym i podwyższenie udziałów gmin, powiatów i województw w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany w systemie Janosikowym. Zdaniem Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich to niezbędne, pilne działania, aby uzdrowić system finansów samorządowych.

04.12.2023

Akademia Leona Koźmińskiego wśród najlepszych uczelni biznesowych w Europie

Akademia Leona Koźmińskiego jest jedyną uczelnią z Polski w rankingu oraz liderem wśród szkół biznesu z naszej części Europy. Orientacja globalna, wysokie umiędzynarodowienie, programy studiów przygotowywane z myślą o potrzebach biznesu - to czynniki, które stoją za awansem o 12 miejsc względem zeszłego roku. "Financial Times: opublikował tegoroczny ranking najlepszych uczelni biznesowych w Europie, biorący pod uwagę zarówno realizowane programy studiów dyplomowych, podyplomowych, MBA, Executive MBA, jak i programy rozwojowe.

04.12.2023

Warsztaty "AI w praktyce prawniczej – od prototypu do praktyki" już w piątek

Nowe technologie LegalTech

Już 8 grudnia br. na Uniwersytecie SWPS, w ramach HumanTech Summit 2023, odbędą się warsztaty, które są przełomowym wydarzeniem dla naukowców, przedstawicieli branży technologicznej oraz prawników. Sesja interaktywna skupi się na integracji Sztucznej Inteligencji w sądownictwie, zapewniając uczestnikom praktyczne doświadczenie z innowacyjnym systemem AI oraz promując dialog na temat transformacji cyfrowej procedur prawnych.

04.12.2023

Wakacje kredytowe na rok 2024, we wtorek pierwsze czytanie projektów

Banki Kredyty

Kredytobiorcy skorzystają prawdopodobnie z wakacji kredytowych także w 2024 roku. We wtorek odbędzie się pierwsze czytanie projektów w tej sprawie, których autorami są posłowie Polska 2050-TD oraz rząd. Obie propozycje proponują zawieszenie rat kredytowych w przyszłym roku, ale na różnych zasadach.

04.12.2023

Prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym nie dla kobiet w ciąży

Prawo pracy BHP

Pracodawca powinien dążyć do wyeliminowania potrzeby ręcznego przemieszczania ciężarów. Przepisy określają maksymalną masę przenoszonych przedmiotów. Wartości te nie są takie same dla kobiet i mężczyzn. Ponadto kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą wykonywać prac mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

04.12.2023

Od 1 grudnia wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a dorabiają do emerytury lub renty, muszą sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. Od 1 grudnia 2023 roku limity zmieniają się i będą wyższe niż w poprzednim kwartale. Zarobki do 5036,50 zł brutto miesięcznie w grudniu 2023 roku oraz styczniu i lutym 2024 roku nie wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty. To każdego miesiąca o ponad 130 zł więcej niż w poprzednim kwartale.

04.12.2023

Warunki zabudowy na starych zasadach, poselska wrzutka może zablokować ich wydawanie

Budownictwo

Grozi nam paraliż tysięcy inwestycji. Sejm pracuje nad poselską wrzutką, która daje gminom w sumie cztery lata na uchwalenie planów ogólnych. Problem w tym, że o taki sam okres czasu zapomniano wydłużyć wydawanie warunków zabudowy na starych zasadach. Inwestorzy będą mieli więc nadal tylko dwa lata, by uzyskać decyzję. Prawnicy liczą, że posłowie szybko naprawią błąd.

04.12.2023

W żadnym miesiącu 2023 r. liczba emerytów nie spadła poniżej 6,1 mln osób

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

W październiku 2023 r. Polacy mieli 16 451,7 tys. dni absencji chorobowej, a w okresie od stycznia do października tych dni było prawie 185 tys. Na zasiłku chorobowym przebywali łącznie 10 984,5 tys. dni w październiku, a w sumie od stycznia do października - ponad 111 tys. dni zasiłkowych – wynika z najnowszych informacji ZUS. Zdaniem ekspertów, dane potwierdzają trendy widoczne już od paru ostatnich lat, np. rosnącą liczbę emerytów i malejącą liczbę osób pobierających zasiłki macierzyńskie.

04.12.2023

Ostatni moment dla firm, by zaoszczędzić na podatku za 2023 r.

Domowe finanse PIT

W ostatnim miesiącu 2023 roku wielu przedsiębiorców rozważa zakupy, które dadzą im prawo do odliczenia kosztów, by dzięki temu obniżyć dochody do opodatkowania. Ponoszą też wydatki, które pozwalają im skorzystać z ulg podatkowych. Eksperci podkreślają jednak, że w każdym przypadku należy sprawdzić, czy firma spełnia warunki odliczenia i czy dana preferencja nie zostanie zakwestionowana w trakcie ewentualnej kontroli.

04.12.2023

Gminy kontrolują szamba i są pierwsze efekty

Środowisko

Przepisy przewidują kary dla mieszkańców, którzy nie dopełnią obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości stałych i rachunków za wykonywanie takiej usługi. I kary dla gmin, które mieszkańców w terminie nie skontrolują i nie sporządzą raportu. Związek Celowy Gmin MG-6 (woj. wielkopolskie) przekazał policji już 460 spraw. W najbliższym czasie kontroli będzie więcej.

04.12.2023

Dłużnik alimentacyjny nadal ma się dobrze, wyegzekwowanie alimentów graniczy z cudem

Prawo rodzinne Domowe finanse Poprawmy prawo

Ustawodawca co rusz poprawia przepisy, by skuteczniej walczyć ze zjawiskiem niealimentacji. Nadal szwankuje jednak ściągalność takich zaległości - wynosi poniżej 20 proc. Dłużnik ma sporo możliwości, by uniknąć zobowiązań - co gorsza, wspierają go w tym bliscy i społeczeństwo. Komornicy podkreślają, że droga do poprawy jest daleka i obejmuje nie tylko kolejne zmiany legislacyjne, ale i mentalne. Konieczna jest edukacja i kampanie informacyjne.

04.12.2023

Przejście na świadczenie kompensacyjne wiąże się z odprawą

Kadry w oświacie Prawo pracy

Celem nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego jest zapewnienie nauczycielom środków utrzymania do czasu uzyskania przez nich pełnych uprawnień emerytalnych. W związku z przejściem na to świadczenie, należy im się odprawa. Uzyskanie do niej prawa zostało uzależnione od wymiaru zatrudnienia. Natomiast jej wysokość została powiązana ze stażem pracy w szkole.

04.12.2023

Sędziowie sami gubią się w przepisach o posiedzeniach niejawnych, potrzebne zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Sądy toną w zaległościach, a referaty często przekraczają granice sędziowskich możliwości. Kusi więc, by przy rozpoznawaniu spraw posiłkować się posiedzeniami niejawnymi. Poza problemem oczywistym, związanym z ograniczeniem prawa do sądu, wątpliwości budzą jednak same przepisy, a konkretnie to, jak zostały zredagowane. W efekcie sędziowie różne je interpretują, pełnomocnicy nie wiedzą jak stosować, a jedni i drudzy uważają, że niezbędna jest nowelizacja.

04.12.2023
1  2  3  4  5    7769