Ustawa o zmianach w rozliczeniach VAT w UE uchwalona

VAT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o VAT zwalniającą z tego podatku import towarów przez siły zbrojne państw UE. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT, w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

12.05.2022

Bezpieczny internet w szkole - rusza kampania NASK

Zarządzanie oświatą

Bezpieczeństwo w sieci jest nie tylko osią kampanii, ale też priorytetem całego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, dlatego Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa rozpoczyna kampanie skierowaną do szkół. Z internetu w ramach OSE korzysta już ponad 20 tysięcy polskich szkół.

12.05.2022

Centralny Port Komunikacyjny przeniesiony do polityki regionalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Do działu rozwój regionalny włączone zostaną sprawy związane z przygotowaniem i realizacją m.in. inwestycji dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz inwestycji towarzyszących. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

12.05.2022

Psycholodzy apelują o przyspieszenie prac nad ich ustawą

Zawody medyczne

Środowisko psychologów wystosowało do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego petycję w sprawie intensyfikacji prac nad projektem ustawy o zawodzie psychologa. Czekają na nią od 2006 roku. W petycji podkreślają, że ustawa jest konieczna, by skutecznie pomagać w obecnej sytuacji kryzysowej wywołanej wojną.

12.05.2022

UE: Surowsze przepisy mają regulować usługi finansowe online

Rynek i konsument Finanse Prawo unijne

Wzmocnienie praw konsumentów i ułatwienie transgranicznego świadczenia usług finansowych na jednolitym rynku - to główne cele proponowanych przez Komisję Europejską zmian w obowiązujących obecnie przepisach unijnych dotyczących sprzedaży konsumentom usług finansowych online. M.in. informacje o ofertach i umowy mają być umieszczane w widocznych miejscach.

12.05.2022

Więcej funduszy na rozwój geotermii w polskich gminach

Samorząd terytorialny Środowisko

Z 300 do 480 mln zł zwiększy budżet programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Także alokacja trwającego obecnie drugiego naboru wzrośnie z 70 do 250 mln zł i jednocześnie do 30 września br. zostanie przedłużony termin składania wniosków.

12.05.2022

MEiN wróci do pomysłu ograniczeń dla organizacji pozarządowych w szkołach

Zarządzanie oświatą

Szkoła jest miejscem pracy nauczyciela, a organizacja może się prezentować np. w lokalnym domu kultury - przekonuje minister edukacji i nauki. - Skoro mówimy o tym, że dzieci są przeładowane materiałami, to gdzie tu jeszcze miejsce na dodatkowe zajęcia? - pyta. Zapowiada, że wróci pomysł zmian w Prawie oświatowym.

12.05.2022

Badanie: Kandydaci chcą szybciej uzyskać informacje o pracodawcach

Prawo pracy HR

Brak listy z ofertami pracy, zdawkowe informacje o działalności firmy, nieoznaczona lokalizacja, mało czytelny opis korzyści i możliwości rozwoju - to powody, dla których osoby szukające pracy zniechęcają się, gdy przeglądają strony internetowe pracodawców. Tymczasem najnowszy raport eRecruiter pokazuje, aż 85 proc. kandydatów śledzi oferty pracy właśnie na firmowej stronie internetowej.

12.05.2022

70 mln zł na dodatkowe materiały i narzędzia edukacyjne

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozwija program laboratoria przyszłości - podczas kongresu Impact’22 w Poznaniu ogłoszono przeznaczenie aż 70 milionów złotych na dodatkowe materiały i narzędzia edukacyjne, które mają pomóc nauczycielom i uczniom w jak najefektywniejszym wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i oprogramowania.

12.05.2022

UOKiK sprawdza, czy spółdzielnie mleczarskie nadużywają przewagi kontraktowej

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy umowy spółdzielni mleczarskich są zgodne z przepisami dotyczącymi nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Obecnie analizowane są umowy i praktyki m.in. OSM Łowicz oraz Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol. Prawo do tego typu kontroli przyznała urzędowi nowelizacja ustawy o przewadze kontraktowej.

12.05.2022

Ważne głosowania w Sejmie, m.in. emerytury mundurowe i prawa górników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dzisiaj Sejm planuje blok głosowań, wśród których przewiduje się głosowanie nad wyborem prezesa Narodowego Banku Polskiego. Głównym i jedynym kandydatem jest Adam Glapiński - dotychczasowy prezes. Posłowie w głosowaniu też rozstrzygną, czy wysłuchają informacji premiera o działaniach przeciwdziałających wysokiej inflacji. Nie przewidziano głosowania nad ustawą o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

12.05.2022

Firmy przygotowują się do elektronicznego fakturowania

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Najpewniej już w kwietniu 2023 roku wystawianie faktur elektronicznych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie obowiązkowe. Istnieje jednak ryzyko, że część firm będzie musiała podawać dużo więcej szczegółowych informacji i prowadzić podwójne systemy rozliczeń. Przejście na e-faktury może jednak przynieść korzyści – także finansowe i odciążenie działów księgowych.

12.05.2022

Prokuratura Krajowa też nie chce zniesienia zasady równości płac sędziów i prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Ministerstwo Sprawiedliwości podczas reformy spłaszczającej strukturę sądów chciało odejść od zasady zrównania wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów i sędziów. W sprawie larum podnieśli już prokuratorzy, a Prokurator Krajowy informuje, że zaproponował poprawki utrzymujące równy status zawodowy sędziów i prokuratorów.

12.05.2022

Od września podwyżka dla nauczycieli rozpoczynających karierę

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Zmiany w systemie awansu zawodowego nauczycieli mają pomóc w przyciągnięciu młodych ludzi do wykonywania tego zawodu - zagwarantować ma to wzrost wynagrodzeń na początku kariery. Wiąże się to z likwidacją stopnia nauczyciela kontraktowego, nauczyciel na starcie ma - jak wylicza Ministerstwo Edukacji i Nauki - zarabiać o 15 proc. więcej.

12.05.2022

Deweloperzy obawiają się ustawy deweloperskiej i nie chcą jej od 1 lipca

Rynek i konsument Budownictwo Finanse

Im bliżej daty wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej, tym robi się wokół niej coraz bardziej gorąco. Do Sejmu trafił właśnie projekt, by przesunąć ten termin o rok. Podobny postulat mają też deweloperzy. Ostrzegają, że regulacja jest pełna wad i trudno będzie ją realizować w praktyce. A jeśli wejdzie w życie, w górę też pójdą ceny mieszkań. Uważają też, że obecnie jest bardzo zły moment na rewolucję na rynku.

12.05.2022

Status bezrobotnego w urzędzie pracy nie dla emeryta

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zmiany definicji osób bezrobotnych, by mogły się do nich zaliczać osoby w wieku emerytalnym, które chcą pozostać aktywne na rynku pracy, domagał się autor petycji do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W opinii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zmiana ta niosłaby ze sobą więcej minusów niż plusów, a bardziej odpowiedni dla tych osób jest status poszukujących pracy.

12.05.2022

Radca prawny szybciej dotrze do klienta - szykują się zmiany dotyczące reklamy

Prawnicy Rynek i konsument

Samorząd radców prawnych, podobnie jak adwokacki, intensywnie pracuje nad zmianami w swoich zasadach etyki. Jest szansa, że zostaną przyjęte już na początku lipca br. - podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu. Mają dotyczyć także informowania o działalności, rozważane jest wprowadzenie definicji reklamy i uregulowanie kwestii związanych z promowaniem się w sieci.

12.05.2022

Majątki sędziów jawne, a w TK bez możliwości utajnienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Do niedawna oświadczenia majątkowe wszystkich sędziów Trybunału Konstytucyjnego były tajne. Ale ustawa uchwalona w 2016 roku postawiła na całkowitą jawność życia publicznego i wynagrodzenia oraz inne składniki majątku sędziów TK stały się dostępne dla wszystkich. Utajnianie ich jest bezprawne, w przeciwieństwie do majątków sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego.

12.05.2022

Ministrowie zdrowia i rodziny wysadzą w powietrze pracę zdalną w Polsce

Prawo pracy Koronawirus

Jeśli rząd nie zapanuje nad tworzonym prawem, to minister zdrowia oraz minister rodziny i polityki społecznej odbiorą pracodawcom i Polakom już od 16 sierpnia 2022 r. możliwość wykonywania pracy zdalnej. Taki będzie skutek projektowanych przez nich przepisów: rozporządzenia o odwołaniu stanu epidemii i projektu nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającego pracę zdalną.

12.05.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski