Rząd za uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego

Budownictwo Nieruchomości Deregulacja

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 10 czerwca, projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. To kolejna zmiana planowana w ramach pakietu deregulacyjnego. Nowe przepisy przewidują przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zmniejszenie obciążeń dla inwestorów. Projekt odpowiada na postulaty obywateli, firm i samorządów. Redukuje formalności i koszty oraz skraca czasu potrzebny na realizację inwestycji – zarówno prywatnych, jak i publicznych.

10.06.2025

Mediacja w sporach budowlanych bywa jak śrubokręt

Budownictwo Nieruchomości

W sporach budowlanych dobrze jest unikać emocji. Oszczędność czasu może zapewnić arbitraż. Mediacja, chociaż nie zawsze skuteczna, również bywa dobrym narzędziem dla tych, którym rzeczywiście zależy na ugodzie. Rozmawiali o tym uczestnicy konferencji „Spory budowlane - negocjacje, mediacje, sąd”.

06.06.2025

SN: Przy zniesieniu współwłasności gospodarstwa należy uwzględnić nie tylko grunty

Prawo cywilne Nieruchomości Rolnictwo

W skład gospodarstwa rolnego wchodzi nie tylko grunt, ale także park maszynowy, a także inwentarz. Trzeba je uwzględnić w podziale spadku i zniesieniu współwłasności. Orzeczenia sądów dwóch instancji ograniczały się jedynie do gruntu rolnego. Zatem wymaga wyjaśnienia, jakie elementy, oprócz gruntu, wchodzą w skład tego kompleksu majątkowego - tak, jak to ma miejsce w przedsiębiorstwie – orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

04.06.2025

Tymczasowy nadzorca sądowy w spółce deweloperskiej HREIT

Budownictwo Nieruchomości Restrukturyzacja Upadłość

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, prowadzący postępowanie upadłościowe spółki HREIT, wyznaczył jej tymczasowego nadzorcę sądowego. Jego zgody będą wymagały decyzje wykraczające poza tzw. zwykły zarząd, a więc dotyczące np. zbycia majątku o znacznej wartości, zaciągnięcia nowych zobowiązań czy zawierania kluczowych umów.

03.06.2025

Podwójny podatek od nieruchomości w spadku z zagranicy

Podatki międzynarodowe Podatek od spadków i darowizn Nieruchomości

Ustawa o podatku od spadków i darowizn opodatkowuje nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium RP. Jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie dla osób, którym osoby niemające niejednokrotnie żadnych związków z Polską, przekazują nieruchomość w drodze darowizny, bądź po których polscy obywatele dziedziczą - pisze Katarzyna Siwiec, radca prawny i doradca podatkowy.

28.05.2025

Deweloper ujawni ceny mieszkań. Lepsza ochrona konsumentów, ale są niedociągnięcia

Budownictwo Nieruchomości

Znowelizowana ustawa deweloperska ma stanowić przełom w podejściu do informowania nabywców nieruchomości, w szczególności mieszkań o cenach zakupu mieszkań. Ważna zmiana likwiduje wątpliwości interpretacyjne nowych przepisów i zamyka potencjalną lukę, która umożliwiałaby unikanie ujawniania cen mieszkań w odniesieniu do umów deweloperskich. Nowe przepisy – mimo wprowadzenia poprawek – zawierają jednak pewne niedociągnięcia - pisze Mirosław Bik, radca prawny, partner w PNP Law.

27.05.2025

Fiskus łagodzi stanowisko w sprawie VAT od sprzedaży działki przez małżonków

Domowe finanse VAT Nieruchomości

Jednorazowa, niekomercyjna sprzedaż gruntu, nawet po wcześniejszej transakcji objętej VAT, nie musi skutkować obowiązkiem podatkowym. Sama okoliczność wcześniejszego wystąpienia VAT przy innej transakcji nie oznacza automatycznie, że każda kolejna sprzedaż również musi być opodatkowana. Każdorazowo trzeba zbadać czy sprzedający działa jako podatnik VAT - w sposób zorganizowany, powtarzalny i zarobkowy, charakterystyczny dla działalności gospodarczej. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

24.05.2025

Zasada korzyści przy wywłaszczeniu – głos przed uchwałą NSA

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Decyzję o wysokości odszkodowania za wywłaszczenie wydaje wojewoda lub starosta. W praktyce urzędnicy często mają wątpliwości, w jaki sposób stosować tzw. zasadę korzyści. Przepisy nie są jednoznaczne, a rozbieżne stanowiska sądów nie poprawiają tej sytuacji. Oczekiwana przez wiele środowisk uchwała NSA ma na celu zniwelowanie tych rozbieżności. Głos w sprawie zabrał też rzecznik praw obywatelskich, jednoznacznie stając po stronie właścicieli wywłaszczanych nieruchomości - pisze Joanna Nogala, radca prawny.

23.05.2025

Nowela o jawności cen mieszkań do podpisu prezydenta

Nieruchomości

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji wprowadzającej obowiązek ujawniania przez deweloperów cen mieszkań. Jedna z nich precyzuje, że cena, którą musi ujawnić sprzedający mieszkanie, jest ceną podaną w umowie deweloperskiej. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta. Ma wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

21.05.2025

Negocjacje, mediacje, postępowanie sądowe - taktyki w sporach budowlanych

Budownictwo Nieruchomości

„Spory budowlane – negocjacje, mediacje, sąd” to tytuł konferencji, która odbędzie się 5 czerwca 2025 r. w Warszawie. W programie przewidziano trzy panele, każdy z nich poświęcony jednemu z tytułowych sposobów rozwiązywania konfliktów w budownictwie. Eksperci podzielą się wiedzą o przepisach, ale też o dobrych i złych praktykach.

19.05.2025

Podatek od budowli rośnie po zmianie przepisów

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

W deklaracjach na podatek od nieruchomości za 2025 r. część przedsiębiorców wykazało wyższą daninę od budowli niż w roku poprzednim. To efekt zmiany przepisów, które wciąż budzą wątpliwości, co może wymagać wyjaśnienia w interpretacjach i orzeczeniach sądów. Ale to także efekt weryfikacji firmowych majątków. Niewykluczone, że część firm może dopłacić podatek także za poprzednie lata, jeśli składali wcześniej niepoprawne deklaracje.

15.05.2025

Zmiany w ustawie o CPK - „niespotykany w polskich specustawach poziom gwarancji”

Administracja publiczna Nieruchomości

Wojewoda mógł nadać rygor natychmiastowej wykonalności decyzji lokalizacyjnej, czego skutkiem będzie m.in. wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania. Właściciel nieruchomości podlegającej wywłaszczeniu uzyska natomiast prawo do zaliczki na poczet odszkodowania - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

12.05.2025

VAT od sprzedaży nieruchomości przez pełnomocnika pod lupą NSA

VAT Nieruchomości

23 kwietnia 2025 r. NSA wydał wyrok (I FSK 2150/21) w sprawie, w której doszło do udzielenia przez sprzedającego nieruchomość pełnomocnictwa na rzecz podmiotu, który miał być nabywcą. Pełnomocnictwo obejmowało podejmowanie przez kupującego w imieniu sprzedającego działań mających na celu przystosowanie nieruchomości do potrzeb tego kupującego. W ocenie NSA działania te nie mogą zostać uznane za charakterystyczne dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami i w konsekwencji taka transakcja nie podlega VAT - pisze Lila Kasperowicz, adwokat.

05.05.2025

Rękojmia za wady w umowach deweloperskich. Minister komplementuje projekt poselski

Budownictwo Nieruchomości Deregulacja

Każda inicjatywa, która wychodzi naprzeciw i broni interesów klienta jest ważna - tymi słowami Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii, odniósł się do poselskiego projektu ustawy, który rozszerza zakres odpowiedzialności deweloperów za wady nieruchomości. Jak stwierdził, "można by to ścieżką rządową prowadzić".

30.04.2025

Prawo budowlane zdefiniuje „budynek mieszkalny wielorodzinny”

Budownictwo Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu nowelizacji prawa budowlanego. W ustawie mają znaleźć się definicje poszczególnych obiektów, które obecnie są zawarte w akcie niższego rzędu lub w ogóle nie są określone w przepisach. Zapowiadane są także ułatwienia m.in. w budowie przydomowych schronów i obiektów użyteczności publicznej.

29.04.2025

KIS: Jak rozliczyć najem prywatny prowadzony za pośrednictwem serwisów internetowych

PIT Nieruchomości

Najem prywatny za pośrednictwem serwisów internetowych coraz bardziej zyskuje na popularności. Atrakcyjna prezentacja ofert, oszczędność czasu, łatwe zarządzanie rezerwacjami - przekonują wynajmujących do współpracy z serwisami. Należy jednak pamiętać, że uzyskanie przychodów z najmu zawsze wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku - wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa.

25.04.2025

Deweloper będzie musiał rzetelnie informować o cenach mieszkań

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości

Sejm uchwalił ustawę zobowiązującą deweloperów do prowadzenia stron internetowych, na których podawane będą ceny mieszkań od początku sprzedaży do jej zakończenia. W przypadku niezastosowania się do obowiązku, deweloper może zostać ukarany grzywną w wysokości 4 proc. rocznego obrotu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

24.04.2025

KIS wyjaśnia, jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości przez małżonków oraz byłych małżonków

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Jeśli podatnik sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym ją nabył, ma obowiązek rozliczyć się z tej transakcji w podatku dochodowym. Jeśli przychody ze sprzedaży nieruchomości uzyskali małżonkowie, to nawet jeżeli są one objęte wspólnością majątkową małżeńską, nie podlegają łącznemu rozliczeniu przez małżonków. Każdy z małżonków sprzedających nieruchomość powinien złożyć osobne zeznanie PIT-39 i wykazać w nim połowę przychodów ze sprzedaży - wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa.

19.04.2025

Najem nieruchomości związanej z działalnością, to nie najem prywatny

PIT Nieruchomości

Przychody z najmu nieruchomości nie mogą być opodatkowane w ramach tzw. najmu prywatnego, jeśli najem dotyczy składnika majątku związanego z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Przychód z najmu takiej nieruchomości stanowi przychód z działalności gospodarczej i powinien zostać opodatkowany zgodnie z wybraną przez podatnika formą opodatkowania - twierdzi skarbówka.

18.04.2025

WSA: Spór o granice nie blokuje wejścia inwestora na sąsiednią działkę

Budownictwo Nieruchomości

Organ orzekł o niezbędności wejścia inwestora na teren sąsiedniej działki w celu wykonania robót budowlanych. Skarżący protestował, wskazując, że nie wyraża zgody do czasu ustalenia granic działki przez uprawnionego geodetę. Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że organy rozpoznające wniosek inwestora nie są uprawnione do badania prawidłowości przebiegu granic pomiędzy nieruchomościami, dlatego też spór ten pozostawał bez znaczenia dla wydanego rozstrzygnięcia.

15.04.2025
1  2  3  4  5    24