W zimie zarządca nieruchomości odśnieża nie tylko chodnik, ale i dach

Budownictwo Nieruchomości

Nie tylko właściciele, ale i zarządcy budynków wielolokalowych odpowiadają w zimie za stan chodników i dachów. Za śliski chodnik lub za nieusunięcie sopli grozi im mandat od straży miejskiej w wysokości 100 zł. Jeżeli chodnik nie jest w ogóle odśnieżany ani posypywany, strażnik może wystąpić do sądu o ukaranie z tego tytułu. Wtedy grzywna może być znacznie wyższa.

09.12.2023

Więcej czasu na zmiany w zintegrowanym systemie informacji o nieruchomościach

Administracja publiczna Nieruchomości

Rada Ministrów wydała rozporządzenie wydłużające o rok termin dostosowania zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach do obowiązujących przepisów prawa. System ZSIN ma zwiększyć efektywność pracy urzędów w zakresie rejestrów związanych z nieruchomościami.

08.12.2023

Przedsiębiorca w restrukturyzacji na łasce zarządcy, czas to zmienić

Nieruchomości

W przepisach restrukturyzacyjnych brakuje uregulowania, które gwarantowałoby przedsiębiorcy w restrukturyzacji  i jego rodzinie środki na życie. Znajduje się on wyłącznie na "łasce" zarządcy, który jednocześnie nie ma podstawy prawnej do przekazywania dłużnikowi jakichkolwiek pieniędzy. Zdarzają się przypadki, w których w sytuacji konfliktu pomiędzy zarządcą a dłużnikiem, ten ostatni zostaje z niczym.

08.12.2023

Zakup nieruchomości w trakcie budowy bez zwolnienia z PCC

Nieruchomości PCC

Umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek jego zapłaty ciąży na kupującym. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a kupującym jest osoba fizyczna, której w dniu sprzedaży nie przysługiwało owe prawo, sprzedaż podlega zwolnieniu od podatku. Tyle w teorii, a jak pokazuje praktyka - nie każda tego typu sprzedaż podlega zwolnieniu.

08.12.2023

Spłata byłego małżonka jest celem mieszkaniowym

PIT Nieruchomości

Podatnik jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w związku z wydatkowaniem przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę udziału w lokalu mieszkalnym, należącego do byłej żony wnioskodawcy, do którego nabył prawo własności w wyniku podziału majątku wspólnego i w którym zamierza on realizować własne cele mieszkaniowe.

04.12.2023

Prawo upadłościowe za bardzo chroni leasingobiorców? Może warto to zmienić

Finanse Nieruchomości

Od wielu lat w prawie upadłościowym obowiązuje bardzo restrykcyjny przepis dotyczący leasingu - chodzi o art. 114 ust. 2. Mówi on, że w razie ogłoszenia upadłości finansującego leasing, nie stosuje się przepisów o odstąpieniu od umowy przez syndyka. Uregulowanie jest "pamiątką" po upadłości CLIF S.A., która zakończyła się szeregiem skandali i zarzutów wobec wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem prawników wymaga zmian.

30.11.2023

Rodzice zajmowali lokal bez umowy, dzieci zostają z długami

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Małoletni nie mają wpływu na to, gdzie mieszkają z rodzicami. Rodziny, którym wypowiedziano umowę najmu, potrafią korzystać z tych nieruchomości przez wiele lat, nie płacąc odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu. Niektóre dzieci wchodzą w dorosłe życie z ogromnymi długami, bo pozwala na to przepis ustawy o ochronie lokatorów.

30.11.2023

Gmina nie zapłaci VAT od aportu do spółki komunalnej

VAT Doradca podatkowy Nieruchomości

Gmina nie działa w charakterze podatnika VAT, wnosząc aportem nieruchomość do spółki komunalnej, w której posiada 100 proc. udziałów. Celem transakcji jest bowiem realizacja gminnego programu mieszkaniowego. Gmina nie zapłaci więc VAT od tej operacji - orzekł WSA w Gdańsku. To już kolejny wyrok korzystny dla samorządów, które może doprowadzić do zmiany praktyki organów podatkowych.

24.11.2023

PwC: Trzy bariery dla inwestorów kapitałowych

Finanse Nieruchomości

Główne bariery dla inwestorów kapitałowych to: konieczność badania pośrednich udziałowców przez spółki holdingowe, brak możliwości amortyzacji podatkowej nieruchomości inwestycyjnych oraz istotne ograniczenia neutralności podatkowej reorganizacji, które nie są związane z korzyściami podatkowymi - wynika z raportu PwC Polska “Jak znieść bariery inwestycyjne: trzy konkrety podatkowe dla inwestorów kapitałowych”.

23.11.2023

Biura poselskie i senatorskie nie są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami

Nieruchomości Niepelnosprawność

Biura poselskie i senatorskie nie podlegają wymogom zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Tymczasem, jak wskazują rozmówcy Prawo.pl, istnieje jednoznaczny obowiązek prawny zapewnienia dostępności przez jednostki sektora publicznego. Domaga się tego strona społeczna w apelu wystosowanym do parlamentarzystów.

22.11.2023

Przez najem prywatny przedsiębiorca może stracić zwolnienie z VAT

VAT Nieruchomości

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może stracić prawo do zwolnienia z VAT do limitu 200 tys. zł, jeśli poza przychodami z tej działalności ma też przychody z najmu prywatnego - twierdzi konsekwentnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Nie ma znaczenia, że w PIT jest to najem poza działalnością gospodarczą, bo inaczej traktuje się go dla celów VAT. Takie stanowisko jest często zaskoczeniem dla właścicieli nieruchomości.

20.11.2023

Najemca wandalem? Właściciel mieszkania może zażądać napraw

Nieruchomości

Szafki kuchenne z odstającą okleiną, szafa, która nie trzyma już pionu, czy wypalone w parkiecie dziury od papierosów. To czarny sen każdego właściciela wynajmującego mieszkanie. Pół biedy, kiedy skruszony najemca naprawi szkody. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Wówczas właścicielowi pozostaje walka o swoje. Nie jest to jednak takie proste.

18.11.2023

Renta planistyczna to martwa instytucja

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Brak zmian w opłacie planistycznej to jeden z największych błędów tzw. reformy planowania przestrzennego. Aktualny sposób jej naliczania sprawia, że wiele gruntów pozostaje przez wiele lat niewykorzystanych zgodnie z potencjałem wynikającym z planu miejscowego - pisze Maciej Górski, adwokat, partner w GPLF Górski & Partners Law Firm.

16.11.2023

ZBP: Łatwiej o kredyt hipoteczny, ale ceny nieruchomości idą w górę

Finanse Kredyty Nieruchomości

Sytuacja kredytowa Polaków normalizuje się. O kredyt jest łatwiej niż rok temu, ale Polacy nadal niechętnie zaciągają nowe zobowiązania. Wyjątkiem są kredyty hipoteczne, na które popyt windowany jest przez program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Na rynku brakuje mieszkań, co powoduje wzrost cen transakcyjnych w największych miastach. Zmiany te widać wyraźnie w tegorocznej edycji raportu InfoKredyt, w którym Związek Banków Polskich przeanalizował sytuację kredytową Polaków.

14.11.2023

Zwolnienie z PCC także dla tych, którzy mają inne nieruchomości

Nieruchomości PCC

Kupujący pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli spełnią ustawowe warunki. Dyrektor KIS potwierdza w interpretacjach, że nabywca nie traci prawa do zwolnienia, jeśli ma działkę z budynkiem gospodarczym. Nie zapłaci też podatku, jeśli nabył wcześniej w spadku udziały w kilku nieruchomościach, ale w żadnej nie ma więcej niż 50 proc.

11.11.2023

Rządowy program ma rozwiązać także problem luki czynszowej

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Rząd przyjął program rozwoju najmu społecznego oraz mieszkalnictwa wspomaganego „Mieszkanie, praca, społeczność" na lata 2024-2030. Celem programu jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i wprowadzenie kompleksowego systemu wsparcia w obszarze mieszkaniowym, zawodowym i społecznym.

09.11.2023

Renta planistyczna do liftingu? Są proste sposoby, żeby jej nie płacić

Samorząd terytorialny Finanse Nieruchomości

Rentę planistyczną płacą nieliczni właściciele nieruchomości. Zdecydowana większość do perfekcji opanowała sposoby jej unikania. Miała to zmienić reforma planistyczna, ale tak się nie stało. Ostatecznie Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z propozycji "wskrzeszania" renty. Nie oznacza to jednak, że zmiany nie są potrzebne. Swoje postulaty mają prawnicy. 

09.11.2023

Spółdzielnia musi wymienić w mieszkaniu własnościowym przeciekający kaloryfer

Nieruchomości

Obowiązek wymiany przeciekającego kaloryfera w mieszkaniu własnościowym ciąży na spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ w myśl art. 1 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zarządza nieruchomościami, które do niej należą. Koszty wymiany kaloryfera pokrywa się z opłat wpłacanych przez członków spółdzielni.

08.11.2023

Miasta powinny stać się ważnym graczem w budowie mieszkań

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Prowadzenie aktywnej polityki mieszkaniowej, szczególnie przez średnie i małe miasta położone poza obszarami metropolitarnymi, może być ważnym narzędziem, które zatrzyma proces wyludniania się miast – uważają eksperci z Obserwatorium Polityki Miejskiej. Jeśli miasta chcą walczyć o swoją przyszłość, powinny stać się znaczącym graczem w obszarze mieszkalnictwa.

06.11.2023

Mieszkanie dziecka remontują oraz opłacają rodzice

Nieruchomości

Zarząd majątkiem dziecka sprawują rodzice, co oznacza wykonywanie wszelkich czynności służących utrzymaniu nieruchomości niepełnoletniego dziecka w należytym stanie. W praktyce więc, to rodzice mają obowiązek dbać o własność dziecka, czyli przeprowadzać niezbędne remonty oraz naprawy, a także płacić czynsz i inne opłaty.

04.11.2023
1  2  3  4  5    15