Nielegalna wycinka drzew może przedsiębiorcę słono kosztować

Środowisko Nieruchomości

Realizacja inwestycji może wymagać usunięcia drzew rosnących na terenie działki podlegającej zabudowie. Wiek lub gatunek drzewa może powodować, że przed wycinką inwestor będzie musiał uzyskać zezwolenie na jego usunięcie. Zasady w tej dziedzinie reguluje ustawa o ochronie przyrody. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

27.09.2022

Firma w mieszkaniu? Najpierw trzeba zmienić sposób użytkowania lokalu

Małe i średnie firmy Nieruchomości

Obecna sytuacja gospodarcza oraz pocovidowa rzeczywistość sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na prowadzenie działalności we własnych mieszkaniach albo w zakupionych wcześniej lokalach mieszkalnych. Jednocześnie często zapominają o konieczności zmiany sposobu użytkowania tych pomieszczeń. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

22.09.2022

Będzie nowy dodatek grzewczy - ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

Domowe finanse Nieruchomości

Nowy dodatek grzewczy będą mogły otrzymać osoby ogrzewające swoje domy i mieszkania gazem LPG, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, olejem opałowym. Sejm w czwartek ostatecznie uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu. Nie przyjął jednak poprawek rozszerzających zakres wsparcia m.in. na małe firmy, oraz wykreślających zniesienie norm jakości paliw stałych. Regulacje opublikowano w Dzienniku Ustaw.

19.09.2022

Drzewa pod blokiem nie można wyciąć "po cichu" - to własność wspólna i chroniona prawem

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Brak słońca w mieszkaniu to za mało, by wyciąć zdrowe, dorodne drzewo pod blokiem, bez konsultacji z innymi mieszkańcami. Tymczasem tego typu przypadki się zdarzają i skłócają ze sobą sąsiadów. Do tego jest to naruszenie ustawy o ochronie przyrody, która nie pozwala na samowolną wycinkę. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

10.09.2022

Ustawa o dodatku grzewczym może nie zahamować wzrostu cen za ciepło w blokach

Samorząd terytorialny Domowe finanse Nieruchomości

Rząd zapewnia, że wszystkim pomoże przetrwać zimę, a dopłaty do ciepła dostaną również mieszkańcy bloków. W piątek Sejm przyjął ustawę w tej sprawie, ale spółdzielnie, w których mieszka przeszło 5 milionów osób, krytykują nowe rozwiązania. Ich zdaniem opierają się one na nieaktualnych cenach gazu i oleju. Spółdzielnie chcą jeszcze walczyć o zmiany w Senacie.

06.09.2022

Ochojski: Wywłaszczenia pod CPK „najkorzystniejsze w UE", skąd więc protesty?

Prawo cywilne Nieruchomości

Gdyby uwierzyć autorom przepisów o wywłaszczeniach na rzecz budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, można nabrać przekonania, że przed osobami, których nieruchomości leżą na terenie przyszłych inwestycji CPK rozciąga się pasmo korzyści, bo w ramach „najkorzystniejszego w UE systemu odszkodowań” mają być im wypłacane odszkodowania o wartości „od 120 do 140 procent wartości nieruchomości”.

05.09.2022

Apel spółdzielców - dodatek grzewczy powinien być za cały 2022 r., a nie od października

Nieruchomości

W piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem o dodatku grzewczym. Mniej za ciepło mają płacić nie tylko osoby ogrzewające swoje domy węglem, ale m.in. gazem LPG, drewnem, olejem opałowym. Na wsparcie będą też mogły liczyć osoby, które korzystają z ciepła systemowego pochodzącego z ciepłowni gazowych. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP proponuje zmiany w zasadach udzielania wsparcia.

31.08.2022

Po wyroku NSA weryfikacji mogą podlegać nawet nieruchomości zwrócone zaraz po wojnie

Prawo cywilne Nieruchomości

Tysiące warszawskich nieruchomości mogą trafić pod lupę Komisji Weryfikacyjnej tylko dlatego, że były objęte w przeszłości dekretem Bieruta. Nie chodzi tylko o znane i medialne pojedyncze sprawy, w których do takich zwrotów dochodziło w kontrowersyjnych okolicznościach, ale o obrót prawami dekretowymi na rynkowych, uczciwych zasadach. To efekt poniedziałkowego orzeczenia NSA.

31.08.2022

Wysokie rachunki za ciepło - dodatek grzewczy nie wszystkim może pomóc

Finanse Nieruchomości

Na początku września Sejm ma zająć się projektem o dodatku grzewczym. Ogrzewający domy m.in. gazem LPG, peletem drzewnym, drewnem czy olejem opałowym, otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe, wyniesie ono od 500 do 3 tys. zł. Na pomoc będą mogły liczyć również osoby mieszkające w budynkach ogrzewanych ciepłem systemowym. Nikt jednak jeszcze projektu nie widział, a jego założenia budzą zastrzeżenia.

23.08.2022

Można kupić metr mieszkania, ale to ryzykowna inwestycja w prawnym bałaganie

Prawo cywilne Nieruchomości

Okazuje się, że każdy może spełnić swoje marzenie o byciu wielkomiejskim "landlordem", nawet gdy nie stać go na całe mieszkanie i nie zanosi się na to, by jakieś odziedziczył. Na rynku pojawiają się oferty inwestycji w jeden lub kilka metrów mieszkania pod wynajem. Choć to legalne, przysporzyć może sporo problemów, szczególnie gdy współwłaściciele okażą się kłopotliwi.

20.08.2022

Nawet o 400 proc. wzrosną rachunki za prąd - wspólnoty i spółdzielnie chcą wsparcia

Domowe finanse Nieruchomości

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czekają podwyżki cen prądu o 300-400 proc. Takie propozycje przedstawiają im sprzedawcy energii na 2023 r. Chodzi o energię dla części wspólnych nieruchomości. Apelują więc o pilne zmiany w prawie, aby objąć je ochroną – tak jak odbiorców indywidualnych, ponieważ tylko pośredniczą w sprzedaży energii między dostawcą prądu a mieszkańcami.

19.08.2022

Budowa CPK kosztem mieszkańców - jest podpis prezydenta

Finanse Nieruchomości

Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę dotyczącą Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma ona wzmacniać rolę spółki celowej CPK. Przewiduje również zachęty dla mieszkańców do zbywania nieruchomości. Im samym się ona jednak nie podoba. Ich zdaniem zyskuje na niej tylko rząd i administracja rządowa.

18.08.2022

Zwrot marży kredytobiorcom czekającym na wpis do księgi - ustawa z podpisem prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Korki w księgach wieczystych coraz dłuższe. Rząd chce więc, by banki zwracały kredytobiorcom marżę pomostową pobieraną za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, a notariusze dokonywali wpisów. We wtorek prezydent podpisał nowelę ustawy o kredycie hipotecznym, które mają częściowo rozwiązać problem zatorów.

16.08.2022

Dwa lata na łatwą zamianę pustych biur i centrów handlowych w mieszkania

Budownictwo Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zwiększyć dostępność mieszkań przez wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Zapowiada, że wkrótce przedstawi Radzie Ministrów projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne, które wprowadzi wiele ułatwień. Tyle, że mają one obowiązywać tylko przed dwa lata.

03.08.2022

Długi czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej zwróci się niewielu kredytobiorcom

Nieruchomości

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, przekonuje, że za sprawą nowej ustawy banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. W praktyce jednak wprowadzony nią przepis będzie martwy. By było inaczej, Senat musiałby wprowadzić termin zwrotu, a także przyznać takie prawo osobom, które wzięły kredyt przed październikiem 2022 roku.

28.07.2022

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.

27.07.2022

Ceny regulowane za gaz tylko dla wybranych - spółdzielnie chcą zmian

Nieruchomości

Od wielu miesięcy spółdzielnie walczą, by cenami regulowanymi za gaz byli objęci mieszkańcy wszystkich bloków, a nie tylko ci z budynków, które mają własne kotłownie. Jedni dostają wsparcie od państwa, a drudzy nie. Tym ostatnim trudniej jest więc związać koniec z końcem. Do tej pory jednak niewiele wskórali. Niedawno uchwalona ustawa w sprawie taryf znowu ich nie uwzględnia. Apelują więc o pomoc do senatorów.

27.07.2022

Wody z basenów kąpielowych nie wolno odprowadzać do kanalizacji deszczowej

Środowisko Nieruchomości

Upalna pogoda zachęca do kąpieli w basenach przydomowych instalowanych na prywatnych nieruchomościach. Jednak ta woda nie może zostać wprowadzona do kanalizacji deszczowej. Jest ona ściekiem bytowym, który wylewa się tam, gdzie – zgodnie z prawem – właściciel nieruchomości odprowadza tego rodzaju ścieki. W grę wchodzi przede wszystkim szambo bądź sieć kanalizacyjna.

24.07.2022

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wykluczone z dodatku węglowego

Nieruchomości

Wielu spółdzielniom i wspólnotom ogrzewanym węglem, zimą grozi zimna woda w kranie i zimne kaloryfery. O ile podmioty te miały prawo do zakupu tony węgla w ustawowej cenie 966,60 zł, to do dodatku węglowego prawa nie mają. I choć w uzasadnieniu projektu można przeczytać, że dostaną dodatek, to z przepisów to nie wynika. Przedstawiciele spółdzielni i wspólnot są zdezorientowani.

21.07.2022
1  2  3  4  5    8
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski