Trwa wyścig po warunki zabudowy na starych zasadach

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Za rok, kiedy wejdą w życie plany ogólne, tysiące działek może stracić charakter budowlany. Dlatego też inwestorzy dwoją się i troją, żeby zdążyć uzyskać warunki na starych, obowiązujących jeszcze zasadach. Prawnicy uważają, że wystarczy tylko samo złożenie wniosku. Niektóre samorządy zaczęły jednak zawieszać wydawanie warunków z powodu rozpoczęcia prac nad ogólnym planem.

11.12.2024

Podatek od nieruchomości – nowe definicje, stare wątpliwości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości

Nowa definicja budowli jest z pewnością bardziej przejrzysta niż miało to miejsce do tej pory. Pochwalić trzeba w szczególności stworzenie załącznika do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który zawiera listę kategorii obiektów stanowiących budowle. Problem polega jednak na tym, że w samej definicji znajdziemy zwroty bardzo nieprecyzyjne, które rodzą ryzyko swobodnego rozciągania zakresu opodatkowania na bliżej nieokreślone składniki majątkowe - pisze dr Adam Kałążny, radca prawny, partner associate w Deloitte.

03.12.2024

Nowe definicje budynków i budowli - szykują się nowe spory

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Od 2025 roku będą obowiązywać nowe definicje budynków i budowli w podatku od nieruchomości, niezależne od prawa budowlanego. Prawnicy ostrzegają, że w praktyce może dojść do wzrostu opodatkowania. Nowe definicje zawierają bowiem nieprecyzyjne sformułowania, a to daje lokalnym organom podatkowym możliwość ich szerokiego stosowania. Spory mogą dotyczyć m.in. opodatkowania magazynów, urządzeń budowlanych i instalacji przemysłowych.

02.12.2024

Unieważnienie umowy kredytu a prawo do ulgi mieszkaniowej

PIT Nieruchomości

W najnowszej interpretacji organ podatkowy odmówił prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego. Tymczasem raty płacone przez kredytobiorcę ze środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania służyły spłacie zaciągniętego wcześniej kredytu na nabycie domu. Tym samym mieszczą się w kategorii wydatków na cele mieszkaniowe – pisze Maciej Małanicz-Przybylski, adwokat, partner w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.

25.11.2024

Jeżeli egzekucja jest niedopuszczalna, to hipoteka nie ma znaczenia

Kredyty Nieruchomości Restrukturyzacja

Roszczenia można zabezpieczać na wiele różnych sposobów. Hipoteka to bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia roszczeń przez wierzyciela. Pozwala ona na stosunkowo prostą egzekucję z majątku o przeważnie dużej wartości. Jeżeli jednak egzekucja z jakichś względów okaże się niedopuszczalna, to hipoteka na nic się nie przyda.

19.11.2024

Wieczorek: Akademiki pomogą rozwiązać problem mieszkaniowy

Szkolnictwo wyższe Nieruchomości

Minister nauki Dariusz Wieczorek powiedział w poniedziałek w Szczecinie, że jednym z elementów rozwiązania problemu mieszkaniowego w Polsce mogą być akademiki. Studenci nie będą musieli wynajmować...

18.11.2024

MS idzie na wojnę z nielegalnymi przeglądarkami ksiąg wieczystych

Nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad "bezpiecznikami", które uniemożliwią masowe pobieranie danych z księgi wieczystej. W ten sposób chce utrudnić działalność prywatnym przeglądarkom, które za pieniądze umożliwiają dostęp do ksiąg po adresie. Zdaniem wielu prawników, nie tędy droga. Nie byłoby problemu, gdyby przeglądarka ksiąg wieczystych MS pozwalała wszystkim wyszukiwać księgi po adresie. Postulują zmiany.

14.11.2024

Kto unieważni kredyt frankowy, może stracić ulgę mieszkaniową

Domowe finanse PIT Kredyty Kredyty frankowe Nieruchomości

W przypadku, gdy sąd unieważni umowę kredytu frankowego, mamy do czynienia z sytuacją, jakby w ogóle nie doszło do jej zawarcia. Nie można więc uznać, że kredytobiorca go spłacił. Nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej, czyli w takim przypadku na spłatę kredytu - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według prawników, przepisy nie nadążają za rzeczywistością. Mimo iż podatnik wydał środki na własne cele mieszkaniowe, to nie może ich uwzględnić w rozliczeniu.

14.11.2024

Wymiana płytek na balkonie, to nie zawsze obowiązek właściciela mieszkania

Nieruchomości

W budynkach wielolokalowych, w których jest wspólnota mieszkaniowa w wielu przypadkach nie da się precyzyjnie i a priori określić granicy pomiędzy uprawnieniami właściciela a wspólnoty mieszkaniowej. Kwestię remontu balkonów i partycypowania w kosztach remontu należy ocenić w realiach konkretnej sprawy - pisze Karolina Trzeciak-Wach, radca prawny.

09.11.2024

Amortyzacja lokali mieszkalnych – podatnicy wygrywają z fiskusem

CIT PIT Nieruchomości

Wprowadzony Polskim Ładem zakaz amortyzacji podatkowej budynków i lokali mieszkalnych obniżył rentowność inwestycji w nieruchomości i pokrzyżował plany wielu inwestorów. Po upływie niespełna dwóch lat od jego wprowadzenia okazuje się, że nie jest on jednak tak „uniwersalny”, jakim chciałby go widzieć fiskus. Sądy przyznają podatnikom rację, wskazując, że zakaz ten nie obejmuje inwestycji w obcych środkach trwałych stanowiących lokale i budynki mieszkalne.

07.11.2024

Ryczałt ewidencjonowany coraz popularniejszy

PIT Małe i średnie firmy Nieruchomości

Podatnicy rozliczający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych złożyli za 2023 r. blisko 2 mln zeznań, o 260 tysięcy więcej niż za poprzedni rok. Rośnie zarówno liczba opodatkowanych w ten sposób przedsiębiorców, jak i wynajmujących nieruchomości (którzy stanowią ponad połowę płacących ryczałt). Eksperci wskazują, że dla przedsiębiorców podstawową zaletą ryczałtu jest kwotowa składka zdrowotna. Problemem są natomiast trudności w określeniu właściwej stawki podatku od niektórych rodzajów działalności gospodarczej.

06.11.2024

Trudna droga do odszkodowania za utracone przedmioty domowe

Domowe finanse Nieruchomości Ubezpieczenia

Jeśli ubezpieczony nie wyliczy książek i płyt utraconych po szkodzie, z podaniem daty zakupu ani nie udowodni, jaki miał model miksera czy suszarki do włosów, to może nie otrzymać odszkodowania za utracone ruchomości. Dochodząc od ubezpieczyciela wypłaty za poniesione straty, trzeba udowodnić wysokość szkody. Jednak po powodzi ubezpieczyciele często ograniczają wymagania.

02.11.2024

Koniec ulgi termomodernizacyjnej na piece gazowe i olejowe

PIT Nieruchomości

Właściciele domów skorzystają z ulgi termomodernizacyjnej na pompy ciepła, jeśli będą one częścią instalacji do ogrzewania pomieszczeń. Odliczą też wydatki na mikroinstalacje wiatrowe oraz montaż magazynów energii i magazynów ciepła. Ulga obejmie też "dachy" oraz drzwi zewnętrzne. Ale nie będzie już można skorzystać z ulgi na kotły gazowe, kotły olejowe, zbiorniki na gaz lub olej i przyłącza do sieci gazowej.

29.10.2024

Pladze graffiti sprzyja zła praktyka karania

Prawo karne Domowe finanse Nieruchomości

Bohomazy na budynkach, a nawet na środkach transportu, to efekt tego, że policja, straż miejska, prokuratura i sądy idą na łatwiznę, kwalifikując wandali jako popełniających jedynie wykroczenia. Resort sprawiedliwości nie chce zmiany prawa, ale - w odpowiedzi na interpelację poselską – wskazuje, po które przepisy z kodeksu karnego powinni sięgać stróże prawa.

26.10.2024

Rząd przedobrzył z pomocą dla powodzian? - nowe prawo pierwokupu namiesza przy umowach

Nieruchomości Powódź

Przepisy tzw. ustawy powodziowej weszły w życie z dnia na dzień po to, by jak najszybciej można było pomóc osobom i samorządom dotkniętym katastrofą. Prawnicy wskazują jednak, że nie wszystkie rozwiązania są dobrze przemyślane - przykładem jest prawo pierwokupu nieruchomości, które przyznano gminom. Szansa, że z niego skorzystają, jest raczej nikła, a mocno utrudni zawarcie umów osobom, które jakiś czas temu zdecydowały się na sprzedaż czy zakup nieruchomości.

18.10.2024

Nie można wymagać od zarządcy budynku obronienia go przed powodzią

Nieruchomości Powódź

Zarządca nieruchomości nie ma obowiązku absolutnego chronienia budynku przed powodzią i zwykle ma niewielkie możliwości działania, w razie tego rodzaju kataklizmów. Nie jest jednak całkowicie zwolniony z odpowiedzialności, mimo, że mamy do czynienia z tzw. siłą wyższą - odnosi się to głównie do złamania przez niego niektórych przepisów zapobiegających powstawaniu szkód.

10.10.2024

Komisja infrastruktury przeciw zmianom w prawie budowlanym

Budownictwo Nieruchomości

Sejmowa komisja infrastruktury zarekomendowała odrzucenie w pierwszym czytaniu komisyjnego projektu nowelizacji prawa budowlanego. Projekt pozytywnie zaopiniował rząd, poparli go posłowie opozycji. Przewiduje on wykreślenie przepisów dotyczących zaświadczenia o zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które należy dołączyć do wniosku o zmianę sposobu użytkowania obiektu, składanego do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

09.10.2024

Prezydencki projekt ustawy o asystencji do poprawy, rządowego wciąż nie ma

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Zarówno strona społeczna, jak i wielu posłów nie mają wątpliwości, że prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej trzeba poprawić. Remedium miał być oddzielny rządowy projekt o tej usłudze, zapowiadany od początku tego roku przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Tymczasem utknął on w kancelarii premiera, a strona społeczna nie ma możliwości, aby się z nim zapoznać. Systemowe wsparcie przez asystentów osób z niepełnosprawnościami może odwlec się w nieskończoność.

08.10.2024

Jak będą opodatkowane budynki i budowle - jest ostateczny projekt

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Ministerstwo Finansów przedstawiło trzecią wersję projektu, który zmieni definicje budowli i budynku w podatku od nieruchomości. Eksperci oceniają, że wbrew zapowiedziom rządu o zachowaniu podatkowego status quo, w niektórych obszarach dojdzie do zwiększenia opodatkowania. Przedmiotem sporów może być opodatkowanie wolnostojących trwale związanych z gruntem instalacji przemysłowych czy budowli wewnątrz budynku.

07.10.2024
1  2  3  4  5    20