Koniec WIBOR-u, ale nie wiadomo, czy kredytobiorcy dużo zyskają

Banki Kredyty Nieruchomości

Kontrowersyjny wskaźnik zakończy istnienie. Prezydent podpisał ustawę, która likwiduje WIBOR, a Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu działania narodowej grupy roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych. Następca WIBOR-u powinien być bardziej transparentny, ale na razie MF nie ujawnia, jak ma on być ustalany.

18.07.2022

Jak Kargul z Pawlakiem, czyli spory o gałęzie, zapach kiełbasy i kamerę

Prawo cywilne RODO Nieruchomości

Głośne imprezy co sobota do białego rana, wiecznie zwisające gałęzie nad ogrodzeniem, oko kamery wymierzone prosto w okno sypialni, nie do zaakceptowania dla naszego nosa zapachy, czy też nowy biznes  sąsiada u niego w garażu potrafią rozgrzać spory sąsiedzkie do czerwoności. Kłócimy się o wszystko, a sądowe wokandy coraz bardzie pęcznieją. Wyroki są różne.

16.07.2022

Kraków niczym Barcelona? Ministerstwo turystyki pracuje nad prawem o najmie na doby

Rynek i konsument Nieruchomości

Najem krótkoterminowy mieszkań jest coraz bardziej popularny w Polsce. Jest też powodem wielu konfliktów, ale do tej pory nie doczekał się kompleksowych uregulowań. Być może to się zmieni, bo resort turystyki zapowiada przygotowanie przepisów. Od lat zabiegają o nie samorządy i branża turystyczna. Pierwsze chcą same to regulować, a drudzy postulują wprowadzenie licencji dla właścicieli nieruchomości.

13.07.2022

Rząd luzuje normy dla węgla, a w samorządach próby osłabiania uchwał antysmogowych

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Czy walka ze smogiem stanie się w Polsce fikcją? Rząd zezwala na sprzedaż gorszej jakości węgla, tłumacząc to sytuacją geopolityczną. Pojawiają się też pierwsze próby demontażu uchwał antysmogowych. W Krakowie, mieście, w którym wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem, podejmowane są próby zniesienia zakazu palenia tym ostatnim surowcem.

12.07.2022

Właściciel nie zawsze może pozbyć się myśliwych ze swojego terenu

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Czy organizacja pozarządowa sprzeciwiająca się polowaniom nie może we własnym lesie zakazać polowań? W takiej sytuacji znalazł się Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, którego teren sejmik województwa łódzkiego włączył do obwodu łowieckiego. Skargę na uchwałę 7 lipca oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny.

07.07.2022

Klimatyzacja przyniesie ulgę w upały, ale instalacja wymaga zezwolenia

Nieruchomości

Afrykańskie upały powoli stają się normą. Mieszkania nagrzewają się od promieni słonecznych a otwieranie okien na nic się zdaje. Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych i dojdą do porozumienia z sąsiadami.

28.06.2022

Za brak deklaracji o źródle ogrzewania domu nawet 5 tysięcy kary

Środowisko Nieruchomości

W czwartek, 30 czerwca, mija termin, kiedy właściciele domów, zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za niezłożenie deklaracji może grozić nawet 5 tysięcy złotych grzywny.

27.06.2022

Cena transakcyjna nieruchomości w operacie szacunkowym jest ceną netto

Nieruchomości

Przepisy nie rozstrzygają jednoznacznie, czy określając ceny transakcyjne w obrocie nieruchomościami należy odnieść się do ich wartości netto, czy brutto. Przyjęcie cen netto pozwala na porównanie wartości kształtujących się w najbardziej zbliżonych do siebie warunkach, przy uwzględnieniu obrotu nieruchomościami.

16.06.2022

Ustawa pod Centralny Port Komunikacyjny uchwalona- zmiany uderzą w wywłaszczanych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości

Rząd przyjął przepisy dotyczące wywłaszczania z nieruchomości. Wysokość odszkodowania za nieruchomość będzie powiązana z jej aktualną, a nie przewidywaną wartością rynkową. Przeciwko nowym przepisom protestują już mieszkańcy Baranowa, gdzie buduje się Centralny Port Komunikacyjny. Ich zdaniem po zmianie dostaną niewiele - jest tylko po to, by państwo mogło na nich zarobić.

15.06.2022

Eksmisje odblokowane, ale uchodźcy z Ukrainy nie wolno usunąć bez wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Covidowy zakaz eksmisji z mieszkań zniesiono, ale fali eksmisji nie ma, bo problemy są cały czas te same - brakuje mieszkań socjalnych i pomieszczeń tymczasowych. Zdarzają się też pierwsze przypadki przymusowych wyprowadzek uchodźców. Ale one są bezprawne i nie mają one nic wspólnego z eksmisją, do tego potrzebny jest wyrok, a na te w przypadku uchodźców jeszcze za wcześnie.

08.06.2022

Wolnoć Tomku w swoim domku, ale własność we wspólnocie ograniczona

Prawo cywilne Nieruchomości

Spory sąsiedzkie we wspólnotach mieszkaniowych, ale także próby poszerzania swojego stanu posiadania, są na porządku dziennym. Wiele z nich kończy się wyrokiem sądowym, ale nawet gdy jest on korzystny dla wspólnoty, to jego realizacja w praktyce jest bardzo trudna, bo przegrany właściciel nie zawsze chce się podporządkować orzeczeniu, a przepisy są w tym zakresie mało precyzyjne.

06.06.2022

Niełatwo odbudować dom po publicznym wywłaszczeniu

Nieruchomości

W cieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego toczy się walka tysięcy ludzi. Rząd przekazuje do mediów wizję, w której obecni właściciele nieruchomości winni być usatysfakcjonowani z proponowanych odszkodowań. Zgodnie z tym widzeniem problemu, tylko nieliczne jednostki kreują negatywny wizerunek inwestycji. O co zatem chodzi? Kto ma rację; inwestor publiczny, czy właściciele nieruchomości?

04.06.2022

Decyzja nieostateczna, ale roboty budowlane można prowadzić pełną parą

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Od 2017 roku roboty budowlane można rozpocząć, choćby decyzja starosty o pozwoleniu na budowę nadal była zaskarżalna. Kalkulacja ryzyka, jakie się z tym wiąże, skłania jednak inwestora do oczekiwania na jej ostateczność, ale już nie jej prawomocność. Tymczasem decyzja ostateczna, a decyzja prawomocna - nie są to pojęcia tożsame.

31.05.2022

Ustawa pozwoli na wakacje w kredytach złotowych, ale frankowicze też może skorzystają

Kredyty frankowe Nieruchomości

Nie jest jasne, czy wakacje kredytowe przewidziane w zaproponowanym przez rząd projekcie ustawy w sprawie pomocy kredytobiorcom, który Sejm skierował do prac w komisji, będą dotyczyć także osób, które mają kredyty denominowane bądź indeksowane do franków. Formalnie mają one dotyczyć kredytów udzielonych w walucie polskiej, ale z proponowanych rozwiązań nie do końca to wynika.

30.05.2022

Ustawa o kredycie bez wkładu własnego wchodzi w życie, ale już szykują się zmiany

Polski Ład Nieruchomości

Od 26 maja rusza rządowy program kredytowy, dzięki któremu będzie można kupić mieszkanie, nie mając wkładu własnego. W ten sposób rząd chce pomóc młodym Polakom zdobyć pierwsze mieszkanie. Jednak na razie nikt nie wróży nowej inicjatywie szybkiego sukcesu. Powody są dwa: malejąca zdolność kredytowa oraz sztywne ceny mieszkań narzucone przez wchodzące w życie przepisy. Ministerstwo rozwoju zapowiada zmiany.

26.05.2022

Frankowicz na wyrok czeka latami - duża liczba spraw nie wszystko tłumaczy

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Długie lata musi czekać frankowicz aż usłyszy wyrok. Sądy zostały zasypane tego typu sprawami. I nie są w stanie orzekać szybko. Ale powodów przewlekłości postepowań jest znacznie więcej. Okazuje się, że nie wszystko da się usprawiedliwić nawałem tego typu spraw spraw wpływających do sądów. Zdaniem pełnomocników duże znaczenie ma styl pracy sędziego.

24.05.2022

Kredyt bez wkładu własnego tylko dla wybranych

Rynek i konsument Nieruchomości

Ustawa dotycząca kredytu bez wkładu własnego dotyczy bardzo istotnej kwestii ze społecznego i gospodarczego punktu widzenia. Powinna ona jednak wspierać nie tylko kredytobiorców, ale również zapewniać możliwość preferencyjnego udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytowania np. samym spółdzielniom mieszkaniowym - pisze Piotr Pałka, radca prawny. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

18.05.2022

Plan ogólny gminy - narzędzie, które pozwoli zapanować nad chaosem przestrzennym

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Plany miejscowe pozostaną. Zniknie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zastąpi plan ogólny gminy. Zmienią się także zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Takie zmiany mają zostać wprowadzone nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rząd chce, aby nowe przepisy weszły w życie na początku 2023 r.

16.05.2022

Ograniczenia pandemiczne zostają, ale zebrania w spółdzielniach i wspólnotach możliwe

Koronawirus Nieruchomości

Mimo zniesienia pandemii dalej będzie obowiązywało ograniczenie z ustawy covidowej dotyczące zebrań we wspólnotach oraz walnych zgromadzeń w spółdzielniach. Prawnicy uspokajają, że jednak można uniknąć paraliżu decyzyjnego. Zawsze właściciele i spółdzielcy będą mogli spotkać się stacjonarnie i porozmawiać, bo zniesiono ograniczenia sanitarne dotyczące spotkań.

13.05.2022

Budynek do rozbiórki - gmina przez trzy lata ma zapewnić lokal zastępczy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Nieruchomości

Gmina do końca 2024 roku ma obowiązek zapewniania lokalu zamiennego w związku z koniecznością opróżnienia budynku z powodu jego remontu lub rozbiórki najemcy – wynika z podpisanej przez Prezydenta nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

09.05.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski