Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Redaktor prowadzący sekcję Samorząd i Administracja

Przez kilkanaście lat dziennikarz redakcji „Rzeczpospolitej”, gdzie publikował teksty z zakresu prawa i ekonomii.

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

W strefach czystego transportu nie tylko system nalepkowy

Samorząd terytorialny Transport

Gminy będą mogły zdecydować, w jaki sposób skontrolują wjazd do strefy czystego transportu. Czy w oparciu o system „nalepkowy”, czy za pomocą systemów automatycznego czytania tablic na podstawie danych pobieranych z centralnej ewidencji pojazdów. Takie zmiany zaakceptował Sejm. Zdaniem rządu, bezwzględny obowiązek oklejania szyby pojazdu nalepkami może stwarzać niebezpieczeństwo dla kierujących.

29.05.2023

Prezydent podpisze ustawę o speckomisji do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski

Administracja publiczna Ukraina

Prezydent zdecydował o podpisaniu ustawy powołującej Państwową Komisję ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Powołanie komisji, która ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej, to inicjatywa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Senat odrzucił ustawę, ale Sejm w miniony piątek odrzucił to weto.

29.05.2023

Rząd walczy z agenturą - będzie pogrom w administracji publicznej i służbie cywilnej

Administracja publiczna Służba cywilna

Każdy, kto pracował lub współpracował z organami bezpieczeństwa do 1990 roku, błyskawicznie - w ciągu 15 lub 30 dni - straci pracę w służbie cywilnej lub administracji publicznej. Nie będzie miało znaczenia jakie zadania w rzeczywistości wykonywała dana osoba albo ile czasu zostało jej do emerytury. Nie będzie jej przysługiwało prawo odwołania się do sądu. W piątek Sejm odrzucił weto Senatu i ponownie przyjął przepisy krytykowane przez m.in. RPO i Naczelną Radę Adwokacką.

27.05.2023

Sejm poparł trzy poprawki Senatu do ustawy o świadczeniu emerytalnym dla sołtysów

Samorząd terytorialny

Dodatek do emerytury otrzymają sołtysi, którzy będą pełnić tą funkcję przez okres co najmniej dwóch kadencji nie mniej niż przez 8 lat. Dodatkowy warunek to wiek, w przypadku kobiet co najmniej 60 lat, mężczyzn - co najmniej 65 lat. Świadczenie wyniesie 300 zł i ma być waloryzowane co roku. W piątek, 26 maja, Sejm poparł trzy z siedmiu poprawek Senatu.

26.05.2023

Sejm za częścią poprawek Senatu do przepisów o weryfikacji taksówkarzy z aplikacji i szybszym usuwaniu punktów karnych

Samorząd terytorialny Transport

Likwidacja opłaty ewidencyjnej za rejestrację pojazdu, wydanie dowodu rejestracyjnego czy przeprowadzenie badania technicznego pojazdu. Kierowcy taksówek zamawianych przez aplikacje będą podlegać większej weryfikacji. A także usuwanie punktów karnych po roku a nie po dwóch. Takie zmiany zakłada nowelizacja Prawa o ruchu drogowym i innych ustaw, do której w czwartek Senat wniósł poprawki, a w piątek Sejm przyjął część z nich.

26.05.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    247
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski